Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
64
Selamlar arkadaşlar. Yazın gelmesiyle 2080 barındıran bir bilgisayar toplamak istiyorum ve bütçem tam 10.000 TL. Bunun için uzun uğraşlar sonucu farklı mağazalardan birbirlerine yakın parçaları toplayarak bir fikir edinmeye çalıştım. Linklerde verdiğim görseller aşağıdadır.
Hepsiburada https://i.hizliresim.com/qA15RD.png
İtopya https://i.hizliresim.com/dLz10V.png
Vatan https://i.hizliresim.com/JVr06o.png
Linklerde görüldüğü üzere vatan fiyat olarak ve ekran kartı için Hepsiburada ile 2080 alma olanağı sunarak öne geçiyor gibi. Fakat tüm sistemler için sıkıntım 10.000 barajını geçmesi. Elimde şuanda bir 960 Pro 250 GB m2 SSD mevcut ve direk aldığım sisteme takacağım o yüzden SSD alma gereği duymadım. Sistemlerde kısabileceğim bir tek güç kaynaklağı ve kasa var, önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Bunları bir kenara bırakırsak asıl sorum şu; almam gereken ekran kartı MSI RTX 2080 Versus mu yoksa Gigabyte RTX 2070 Aorus mu olmalı? Gigabyte için MSI' a nazaran 3 fanlı olma ve RGB barındırmasıyla öne geçtiği, MSI için ise kalite ve tabii ki 2080 olmasıyla bir tık önde olduğu söyleniyor. Aklım çok karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bunların yanında sizce sistemi nereden almalıyım? Kurulu bir şekilde almak istiyorum yani Hepsiburada' dan alacak olursam herhangi bir Vatan gibi teknoloji mağazasında kurdurmak için fiyat ödemem benim zararıma olur. İtopya ise montajlı halini gönderiyormuş. Bu konuda da fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, iyi forumlar.

(Not: Vatan listesinde görülen kasa diğer mağazalardaki kasalarla aynı fiyat olması için seçilmiştir çünkü istediğim kasa Vatan' da yoktu. Vatandan alacak olursam kasayı diğer mağazalardan temin edip o şekilde kuracağım.)

Son düzenleyen moderatör:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu 3 makinada 13000 tl civarı.Bütçenizi çok aşmış. Daha hesaplı ,işinizi görecek,abartmadan,fazla cafcafa kaçmayacak bi şey topluyalım. İsraf olmasın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

RTX 2070 ile toplamak mantıklı. Zaten 2070 in yetmediği yerde 2080 de yetmeyecektir. Hali hazırda çok güçlü bi e.kartı. Daha fazlasının ,şu an içi pek getirisi olmaz.
i7 8700 tam bi oyun işlemcisi. 8700K dan default olarak hiç bi farkı yok. Anakartı en son nesil ve sağlam tuttum. İlerde i9 9900K bile takılabilinir.

Monitörü 2k ALIN. Bu e.kartının hakkı kesin 2 K dır.
Captcha Verification

71721

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
64
Bu 3 makinada 13000 tl civarı.Bütçenizi çok aşmış. Daha hesaplı ,işinizi görecek,abartmadan,fazla cafcafa kaçmayacak bi şey topluyalım. İsraf olmasın.

RTX 2070 ile toplamak mantıklı. Zaten 2070 in yetmediği yerde 2080 de yetmeyecektir. Hali hazırda çok güçlü bi e.kartı. Daha fazlasının ,şu an içi pek getirisi olmaz.
i7 8700 tam bi oyun işlemcisi. 8700K dan default olarak hiç bi farkı yok. Anakartı en son nesil ve sağlam tuttum. İlerde i9 9900K bile takılabilinir.

Monitörü 2k ALIN. Bu e.kartının hakkı kesin 2 K dır.
Captcha Verification

Ekli dosyayı görüntüle 71721
Güzel bir sistem haritası olmuş fakat nereden topladığınızı da söyler misiniz lütfen, RTX 2070 almakta net karar kıldım sanırım ama hangi modeli alsam hala karar veremedim. Çok büyük ihtimalle kasa dışında sistemi Vatan' dan toplayacağım. Opsiyonel ekran kartları ise linklerde verdiğim şekildedir;

ASUS GeForce ROG STRIX RTX2070 O8G GAMING 8GB GDDR6 256Bit DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

MSI GeForce RTX 2070 VENTUS 8G GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

MSI GeForce RTX2070 ARMOR 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

ASUS GeForce DUAL RTX2070 8G 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

O paraya kesin farkı hissettirir deniyorsa birde bu var; Gigabyte AORUS RTX2070 8GB GDDR6 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Ekran kartı seçiminden sonra alacağım anakart Ryzen 7 için kolaylıkla O.C. sağlamalı ve ramler için ise kafamda kurguladığım en az 3200 mhz' de çalışmalı. Bu sebepten şuan ekran kartı, anakart, ram ve hiç anlamadığım güç kaynağı bileşenleri için değişiklik yapabilirim. Tavsiyelerinizi bekiyorum. Teşekkürler.

Biraz daha araştırma yaptım ve fiyattan biraz kısılarak Ryzen 5 2600x alınabileceğini gördüm. Bu sistem için bu işemci darboğaz sıkıntısı yaşatır mı?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
RTX 2070 almak çok iyi bi fikir.Dediğim gibi 2080 İÇİN çok para vermeniz gerekiyordu. Bütçenin yarısını ,tek bir parçaya vermek kesinlikle hiç mantıklı olmuyor ve sağlıklı,verimli değildi.

Asus'un dual 2070 'i gayet uygun.

Ryzen düşünüyorsanız 2600X ,1080p de ,RTX 2070 için bi miktar fps kaybı yaşatır. 2700x alırsanız,bi ay sonra yeni ryzenler çıkıyor.

Reaksiyon puanı
64
RTX 2070 almak çok iyi bi fikir.Dediğim gibi 2080 İÇİN çok para vermeniz gerekiyordu. Bütçenin yarısını ,tek bir parçaya vermek kesinlikle hiç mantıklı olmuyor ve sağlıklı,verimli değildi.

Asus'un dual 2070 'i gayet uygun.

Ryzen düşünüyorsanız 2600X ,1080p de ,RTX 2070 için bi miktar fps kaybı yaşatır. 2700x alırsanız,bi ay sonra yeni ryzenler çıkıyor.
Yeni Ryzenler çıkıyor derken onları bekleyip onları alın anlamında mı, yoksa Ryzen 7 fiyatı düşecek onu alın anlamında mı dediniz? Bende Ryzen 7 için daha sıcak bakıyorum ama oyunları 2k oynamak gibi bir beklentim yok, hatta aldığım monitörde 0.5 ms 165 hz deneyimini yaşamak istiyorum. Ekran kartı için ise ROG serisi ile Dual serisinde arada fazla fark olur mu? O kaslı hatları beni Rog için daha çok heyecanlandırıyor. Ekran kartı için büyük ihtimal mağazada görüp tercih yapacağım. Anakart, Ram ve PSU için birşey söylememişsiniz fiyattan kısıp bu da olur denecek bileşen önerilerinizi bekliyorum. Teşkkürler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Görüntüye göre ekran kartı almayın. Sonuçta hepsinin grafik işlemcisi yani GPU su aynı. Soğutma sistemleri farklılıkları oluyor Bu da görüntü işte.Bi kart aşırı ısınmıyorsa, gereksiz yere ,görüntüye para vermeyin yani.

1080p de 165 Hz diyorsanız tabi ki tercih sizin.Kimi de illa, 2K görüntüsü ister.
Yeni ryzenler geliyorken ryzen 7 pek mantıklı değil bütçe olarak. Söylentilere göre yeni çıkacak ve 100 dolar civarı olacak ola en düşük 3300 işlemcinin bile 2700X ile aynı ayarda olacağı deniliyor.
İlla beklemiyecekseniz 2600X alın, ama o bile pahalı.
Anakrt bu .Her Ryzen işlemci için fazlasıyla yeterli. Bugün indirim son gün. Kesin ryzen diyorsanız,hemen alın.Muazzam bi anakart.

Tomahawk

Reaksiyon puanı
64
Görüntüye göre ekran kartı almayın. Sonuçta hepsinin grafik işlemcisi yani GPU su aynı. Soğutma sistemleri farklılıkları oluyor Bu da görüntü işte.Bi kart aşırı ısınmıyorsa, gereksiz yere ,görüntüye para vermeyin yani.

1080p de 165 Hz diyorsanız tabi ki tercih sizin.Kimi de illa, 2K görüntüsü ister.
Yeni ryzenler geliyorken ryzen 7 pek mantıklı değil bütçe olarak. Söylentilere göre yeni çıkacak ve 100 dolar civarı olacak ola en düşük 3300 işlemcinin bile 2700X ile aynı ayarda olacağı deniliyor.
İlla beklemiyecekseniz 2600X alın, ama o bile pahalı.
Anakrt bu .Her Ryzen işlemci için fazlasıyla yeterli. Bugün indirim son gün. Kesin ryzen diyorsanız,hemen alın.Muazzam bi anakart.

Tomahawk
Malesef bilgisayarı alabileceğim en yakı tarih 10 ya da 15 gün sonrası. O yüzden beklemek zorundayım. Bahsettiğiniz yeni Ryzen işlemciler için ilk dönemden almak iyi bir tercih mi olur yoksa çıkışlarıyla beraber diğer işlemcilerin fiyat düşüşünü beklemek daha iyi bir karar mı?

MSI GeForce RTX 2070 GAMING 8G GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar Bu ekran kartını Dual yerine tercih etsem aynı fiyatta RGB'^ye sahip olmasıyla öne geçer mi? Performansta ne gibi farklar olur?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fiatda düşme falan olacağını hiç sanmıyorum. Hayal.1.nesil ryzenler hala neredeyse 2000 serisi ryzenlerden pahalı. İntelde i5 7000 serisi işlemciler. 8 .nesil ,hatta 9.nesil işlemcilerden çok daha pahalı.
RGB görsel bi olay. Hoşunuza gidiyorsa,alabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
64
Fiatda düşme falan olacağını hiç sanmıyorum. Hayal.1.nesil ryzenler hala neredeyse 2000 serisi ryzenlerden pahalı. İntelde i5 7000 serisi işlemciler. 8 .nesil ,hatta 9.nesil işlemcilerden çok daha pahalı.
Sanırım RGB sevdasından vazgeçip performansa odaklanacağım. Teşekkür ederim.

Captcha Verification

Bu ürün gibi hem 144 hz 1ms, hem de QHD olan bir monitör öneriniz var mı? Gerçi tam bilmememle birlikte soruyorum bu monitör 2k çözünürlükte 144 hz ve 1 ms değerlerini mi sunuyor yoksa bu durum sadece FHD için mi geçerli.

MORGARATH

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dışarıdayım ancak yarın atabilirim , daha dün geldi:). Şu ana kadar üzmedi.

Reaksiyon puanı
64
Sanırım yakın zamanda alacağım fakat bunun için acil paraya ihtiyacım var. Bu yüzden kendi aktif kullandığım laptop' u satıp üstüne para ekleyip alacağım. Ama öncelikle şu sorum var;

MSI GP72 LEOPARD CORE İ7 7700HQ 2.8GHZ-16GB-1TB HDD-17.3''-GTX1050 4GB-W10 - Vatan Bilgisayar

linkte verdiğim laptop 2. el için kaç TL eder? 2 Senedir kullanıyorum ve özellikleri ise şu şekilde;

İşlemci: Intel® Core™ i7-7700 (6M Cache 3.80 GHz)

İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Ekran: 17.3" FHD (1920x1080) Yansımasız

Chipset: Intel® HM175

Ekran Kartı: GeForce® GTX 1050 4GB GDDR5

Hafıza: 16GB DDR4 2400Mhz

Hafıza Yuvası: 2 Slot

Maksimum Hafıza: Max 32GB

HDD: 1TB 7200Rpm

Ön Kamera: HD type (30fps@720p)

Optik Okuyucu: DVD Super Multi

Klavye: Arka aydınlatmalı (Beyaz)

Ses: 4x 2W

Kart Okuyucu: 1x SD (XC/HC)

Güç Adaptörü: 150W adaptör

Boyut: 419 x 287 x 29~32 mm

Ağırlık: 2.7 kg

bu bilgisayarı letgo üzerinden satmayı düşünüyorum fakat buradan sat, daha hızlı ya da daha iyi fiyata satarsın dediğiniz bir yer varsa belirtebilirsiniz. Biraz araştırma yaptım direk 2. el bilgisayar alan yerler var ama işin içinde bir iş var gibi geldi bana.