Rtx 2070 süper mi rx 5700xt mi?

Hamit Esendir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
2k da kullanmak için yeni ekran kartı almayı düşünüyorum rtx 2070 süper mi almalıyım yoksa rx 5700 xt mi?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
2070S 5000 tl 5700 xt 3500 tl.
Performansları hemen hemen aynı bir tık 2070S daha iyi.
NVIDIA driver konusunda problemsiz Radeon Driver problemi zaman zaman yaratabiliyor.
NVIDIA bazı oyunlarda RTX desteği veriyor. Radeonda bu özellik yok.
Arada 1500 tl fark var ve gerçekten RTX ve zaman zaman yaşamayı göze aldığınız driver problemi 1500 lira gibi uçuk bir fark yaratır mı? Ben bunları düşünüp tercihimi 5700 XT den yana kullanmıştım. Siz de düşünün derim.

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Fiyat farkından dolayı rx 5700 xt alırdım, zaten aralarında çok bir fark yok.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,997
2070S daha güçlü bir kart, ancak aradaki fiyat farkına değmez bence.

stinghardyzz

Profesör
Reaksiyon puanı
747
2070S 5000 tl 5700 xt 3500 tl.
Performansları hemen hemen aynı bir tık 2070S daha iyi.
NVIDIA driver konusunda problemsiz Radeon Driver problemi zaman zaman yaratabiliyor.
NVIDIA bazı oyunlarda RTX desteği veriyor. Radeonda bu özellik yok.
Arada 1500 tl fark var ve gerçekten RTX ve zaman zaman yaşamayı göze aldığınız driver problemi 1500 lira gibi uçuk bir fark yaratır mı? Ben bunları düşünüp tercihimi 5700 XT den yana kullanmıştım. Siz de düşünün derim.
2070 süper de dlss gibi nimet var oyunlara gelse fps degerleri dahada articam

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
2070 süper de dlss gibi nimet var oyunlara gelse fps degerleri dahada articam
DLSS RTX için kullanılmıyor mu hocam ben mi yanlış biliyorum? Benim bildiğim kadarıyla DLSS, RTX özelliği açılınca düşen FPS i toparlayabilmek için geliştirilmiş bir teknoloji diye biliyorum. Dolayısıyla Ham performansına ya da FPSine bir katkısı yok.

Son düzenleme:

stinghardyzz

Profesör
Reaksiyon puanı
747
DLSS RTX için kullanılmıyor mu hocam ben mi yanlış biliyorum? Benim bildiğim kadarıyla DLSS, RTX özelliği açılınca düşen FPS i toparlayabilmek için geliştirilmiş bir teknoloji diye biliyorum. Dolayısıyla Ham performansına ya da FPSine bir katkısı yok.
dlss de yanlizca kullanilabiliyor. rtx kapali olsa bile ama oyunlarda dlss destegi yok rtx değil oyunlar sadece dlss desteklese kart performans anlaminda daha iyi olucak
Mesaj otomatik birleştirildi:

mesela pgub dlss destegini duyurdular ama gelmedi nedeninide aciklamadilar

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ben de senin dediğin gibi biliyorum. Ama insanlarda bir ümit Fps ler uçacak :D Hiç sanmıyorum zaten oyunlar Nvidia ya göre yapılıyor öyle birşey olsa çoktan girmişti hayatımıza :D

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Ben de senin dediğin gibi biliyorum. Ama insanlarda bir ümit Fps ler uçacak :D Hiç sanmıyorum zaten oyunlar Nvidia ya göre yapılıyor öyle birşey olsa çoktan girmişti hayatımıza
3000 serisi gelecek 3-4 ay sonra insanlar hala bekliyor. NVIDIA pazarlamaları cidden iyi yapıyor.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
3000 serisi gelecek 3-4 ay sonra insanlar hala bekliyor. NVIDIA pazarlamaları cidden iyi yapıyor.
Pazarın çok azı amd nin :) Bu intel ve Nvidia tam bir insanları nasıl soyarız bunun derdinde Allahtan Amd var yoksa bunlar tekel olsa şuan en iyi kart gt1030 du, işlemciler hala tek çekirdekli 5-10 bine satılıyordu :D:D:D Tabi bu hala zirve oldukları gerçeğini değişmiyor fiyat dezavantajını bıraktığımızda tabi.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Pazarın çok azı amd nin :) Bu intel ve Nvidia tam bir insanları nasıl soyarız bunun derdinde Allahtan Amd var yoksa bunlar tekel olsa şuan en iyi kart gt1030 du, işlemciler hala tek çekirdekli 5-10 bine satılıyordu :D:D:D Tabi bu hala zirve oldukları gerçeğini değişmiyor fiyat dezavantajını bıraktığımızda tabi.
Türkiyede Türk Telekom ve internet hızları da bu dediğinizin en büyük örneğidir. 24 megabit internet 110 lira. İzlemişsinizdir muhtemelen ama ben şuraya bırakayım.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,997
NVIDIA, Intel gibi tekel avantajını kullanmadı. Daha 7700K'ya kadar 4 çekirdek 8 izlek i7 işlemci kullanmak zorunda kalıyordu insanlar. Yıllardır süren 14nm litografi de buna ek. Ancak NVIDIA düzenli olarak kartlarında geliştirme yaptı, Intel gibi nesil isimlerini değiştirip insanları aptal yerine koymadı. Benim görüşüm bu.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
NVIDIA, Intel gibi tekel avantajını kullanmadı. Daha 7700K'ya kadar 4 çekirdek 8 izlek i7 işlemci kullanmak zorunda kalıyordu insanlar. Yıllardır süren 14nm litografi de buna ek. Ancak NVIDIA düzenli olarak kartlarında geliştirme yaptı, Intel gibi nesil isimlerini değiştirip insanları aptal yerine koymadı. Benim görüşüm bu.
Evet Nvidia İntel gibi ağır değil ama her zaman pahalıydı. O yüzden tahminim ilk intel düşecek Amd karşısında Nvidia nın daha zamanı var :D kolay değil geliştiriyor kendini ama Amd bence hem piyasayı düşürüyor hem rakiplerini tetikliyor. Ama bundan intel nasibini almyıyor sanırım Nvidiaya göre 4 nesil stabil birşeyler yaparlarsa inteli geçecek artık Amd.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,997
Evet Nvidia İntel gibi ağır değil ama her zaman pahalıydı. O yüzden tahminim ilk intel düşecek Amd karşısında Nvidia nın daha zamanı var :D kolay değil geliştiriyor kendini ama Amd bence hem piyasayı düşürüyor hem rakiplerini tetikliyor. Ama bundan intel nasibini almyıyor sanırım Nvidiaya göre 4 nesil stabil birşeyler yaparlarsa inteli geçecek artık Amd.
Intel kolay kolay pes edecek bir şirket değil. Evet AMD son 3 yıldaki işlemci satışlarına baktığımız zaman hem çok fazla yol aldı hemde Intel'i epey zorladı. Ancak Intel yılda 60 milyar dolardan fazla (2019 yılında 72 milyar dolar) gelir elde eden bir şirket. AMD'nin bu paralara ulaşması için daha çok yolu var gibi. Intel'i sadece Core işlemcileri ile değerlendirmek hatta işlemci ile kısıtlamak pek doğru değil. Ayrıca Intel, işlemcileri için çiplerini kendisi üretiyor. Mimari avantajı var. AMD ise TSMC'den alıyor. TSMC piyasanın en iyilerinden, ancak Intel kendi üretim teknolojisine sahip. Kritik ürünleri kendisi yapıyor, yardım alması gereken noktalarda TSMC'ye başvuruyor. Bu aslında Intel'in masaüstünde 10nm altına düştüğü zaman büyük işler yapacağının habercisi kısmen. Ekran kartı tarafında AMD'nin daha iyi rekabet edebilmesi için acil olarak sürücü sorunlarına çözüm bulması lazım. 5700 XT gibi bir kart çıktıktan 7-8 ay sonra anca toparlanabildi. Bu sürelerin 2-3 aya düşmesi lazım. Yoksa NVIDIA tepeden bakmaya devam eder. Rekabetin olması iyi tabi her türlü bize yarar :)

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Intel kolay kolay pes edecek bir şirket değil. Evet AMD son 3 yıldaki işlemci satışlarına baktığımız zaman hem çok fazla yol aldı hemde Intel'i epey zorladı. Ancak Intel yılda 60 milyar dolardan fazla (2019 yılında 72 milyar dolar) gelir elde eden bir şirket. AMD'nin bu paralara ulaşması için daha çok yolu var gibi. Intel'i sadece Core işlemcileri ile değerlendirmek hatta işlemci ile kısıtlamak pek doğru değil. Ayrıca Intel, işlemcileri için çiplerini kendisi üretiyor. Mimari avantajı var. AMD ise TSMC'den alıyor. TSMC piyasanın en iyilerinden, ancak Intel kendi üretim teknolojisine sahip. Kritik ürünleri kendisi yapıyor, yardım alması gereken noktalarda TSMC'ye başvuruyor. Bu aslında Intel'in masaüstünde 10nm altına düştüğü zaman büyük işler yapacağının habercisi kısmen. Ekran kartı tarafında AMD'nin daha iyi rekabet edebilmesi için acil olarak sürücü sorunlarına çözüm bulması lazım. 5700 XT gibi bir kart çıktıktan 7-8 ay sonra anca toparlanabildi. Bu sürelerin 2-3 aya düşmesi lazım. Yoksa NVIDIA tepeden bakmaya devam eder. Rekabetin olması iyi ancak her türlü bize yarar :)
Aynen katılıyorum bize yarar :) İnteli rakamlarda geçmek zor ama 10. nesil hayal kırıklığı benim için hiçbir şey yok intel bir kaç yıldır yaptığı tek şey frekansa abanmak, bi de threadlere döndü mecburen bu kadar. Amd işlemci piyasasında yeniliklerle ilerdi teknolojik olarak ilerledi yani ama intel daha basit çözümlerle iyi olduğu konuların üstüne yaslanmış bekliyor daha ne kadar frekansa yüklenecek merak konusu, bence 4. ryzenler performans olarak inteli geçicek o zaman bu zamandır diye düşünüyorum sadece tahmin. Bunu da 3300X ile verdiği göz dağından anlıyorum, daha nesil atlamadım ama yeni nesil işlemcilerinin dibine yapıştım sonraki nesli gör mesajı yani bence :D Ama 2 haftadır yaşadığım sorunlar Ryzen den soğuttu beni 3. nesilden o da ayrı bir konu tabi yne de sezarın hakkı sezara :D

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,997
Aynen katılıyorum bize yarar :) İnteli rakamlarda geçmek zor ama 10. nesil hayal kırıklığı benim için hiçbir şey yok intel bir kaç yıldır yaptığı tek şey frekansa abanmak, bi de threadlere döndü mecburen bu kadar. Amd işlemci piyasasında yeniliklerle ilerdi teknolojik olarak ilerledi yani ama intel daha basit çözümlerle iyi olduğu konuların üstüne yaslanmış bekliyor daha ne kadar frekansa yüklenecek merak konusu, bence 4. ryzenler performans olarak inteli geçicek o zaman bu zamandır diye düşünüyorum sadece tahmin. Bunu da 3300X ile verdiği göz dağından anlıyorum, daha nesil atlamadım ama yeni nesil işlemcilerinin dibine yapıştım sonraki nesli gör mesajı yani bence :D Ama 2 haftadır yaşadığım sorunlar Ryzen den soğuttu beni 3. nesilden o da ayrı bir konu tabi yne de sezarın hakkı sezara :D
Bende 4. nesil ile birlikte AMD'nin, 10. nesil Intel işlemcilerden daha iyi performans vereceğini düşünüyorum. Ancak Intel'i esas 10nm veya 7nm ile görmek lazım. O kısım ise karışık. Ortalama 2-3 ay içerisinde tanıtılacak Tiger Lake işlemcilerde 10nm litografi kullanacak Intel. Ancak masaüstünde bence biraz daha agresif davranması lazım. Bu tabi üretim kapasitesi ile alakalı. 11. nesilde 7nm litografiye geçebilirlerse çok şey değişir. He birde artık şu stok soğutucu ve anakart desteği konusunda AMD'den örnek alması lazım. Bekleyip görmek lazım artık.