RTX 2060 Düşük GPU Kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Lacus Clyne

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar iyi forumlar herkese.
Geçen hafta aldığım ASUS TUF FX505DV - AL-014 model laptopum elime ulaştığı anda ilk işim Windows kurduktan sonra en çok oynadığım League of Legends yüklemek oldu. Cihazı prize takılı yüksek performans modunda ve oyunu RTX 2060 ile çalıştırıp girdiğimde FPS değerlerinin 2060'a göre çok çok düşük seviyelerde olduğunu gördüm. Bu FPS seviyeleri gerçekten hayret verici bir şekilde düşüktü 50-60 civarı, Vsync vs kapalı. Oyunda biraz zaman geçtikten sonra daha da düşüyordu değerler. Araştırmalarım ve yaptığım analizlerin sonucunda ekran kartını tam olarak kullanmadığını gördüm. Sonrasında ise MSİ Afterburner programını kurmaya karar verdim. İzleme ekranından takip ettiğim değerler gerçekten düşündürücüydü. Ekran kartı yalnızca %20-30 civarında kullanıyor, işlemci ise %25-30 arasında idi. Daha sonra bir kaç ufak deneme yapmaya karar verdim. Grafikleri düşürdüm ve gpu kullanımı, fps değerleri yine aynıydı gerçekten çok şaşırttı. Grafik ayarlarını düşürdüğüm de teknik olarak FPS'in artması gerekirdi yoksa yanlış mı biliyordum? Ayarları tekrar en yükseğe çekip 1-2 oyun oynamaya karar verdim. Sonuçlar hüsran vericiydi, GPU CPU kullanımları yine aynı şekilde çok düşük, FPS değerleri hep aynıydı. Yani grafik ayarlarını düşürsem de yükseltsem de hiçbir şey değişmiyordu. Sıcaklık değerleri ise kendi halindeydi ve sanki boşta çalışır gibi çok düşüktü. Fanlar ise ortada yoktu adeta. Gına gelmişti ve artık dayanamıyordum. Stres testini devreye sokmanın zamanının geldiğini anladım. Furmark ve prime95 yazılımlarını yükledim üzgün bir şekilde. Testler bitmişti, değerler ise hem sevindirici hemde kafada soru işareti bırakıyordu. Sıcaklık değerlerinin gayet iyi, GPU CPU kullanımının %100 olabildiğini görmüştüm. Bu demek oluyordu ki işlemci de ekran kartı da kendini tam olarak kullanabiliyordu. Ama oyunlarda neden kullanmıyordu? İşler iyice karmaşıklaşmaya başlamıştı. Elimde ki tüm seçeneklerin artık tükendiğini fark ettim ve yapılması gerekeni yaptım. SDN forum'a konu açılmasının zamanı gelmişti ve geçiyordu. Değerli forum üyelerinin bu soruna bir açıklık getireceğine emindim ve konumu açtım.

Sistem özellikleri ise şu şekilde;
RTX 2060 Ekran kartı
Ryzen 7 3750H İşlemci
16 GB DDR4 2400 Mhz Çift Kanal RAM
512 GB M.2 SSD
120 Hz Full HD IPS Ekran

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
3750H ile 2060 darboğaz olur ama ekran kartını bu kadar düşük kullanması yine de imkansız. Windows veya sürücü kurulumu yanlış bir şekilde yapılmış olabilir.

Lacus Clyne

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3750H ile 2060 darboğaz olur ama ekran kartını bu kadar düşük kullanması yine de imkansız. Windows veya sürücü kurulumu yanlış bir şekilde yapılmış olabilir.
Dün gece ve bugün PUBG - COD Warzone indirdim, oyunları açıp test ettiğim de ise sonuçlar gayet iyiydi. Ne dar boğaz ne de düşük GPU kullanımı vardı. Demek ki yüksek GPU gerektiren oyunlarda tam performans çalışabiliyordu. GPU kullanımı %98-99 da iken CPU kullanımı %45-55 arasında takılıyordu 2.monitörde YouTube'dan FULL HD Ezel izlerken hemde. Sorunun oyunlarla ilgili olduğunu anlamış oldum. Şu an Witcher 3 yükleniyor ve ondada ekran kartımı tam olarak kullanacağını düşünüyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sorun olmaz. Laptoptaki RTX 2060 Mobile ekran kartı ,masaüstü RTX 2060 dan yaklaşık yüzde 25-30 arası daha düşüktür. 3750H ın da,yaklaşık eski intel i7 3770 ayarı bi işlemci olduğunu düşünürsek ,laptopunda darboğaz yok,yani.