RTÜK'e dekolte şikayetleri

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
RTÜK'ün şikayet hattı son zamanlarda ’Dekolteli kadınlardan rahatsız olan’ izleyici ile meşkul oluyor.

RTÜK'e şikáyet edilen görüntüler arasında, geçtiğimiz günlerde yaşamını kaybeden Aysel Gürel ile birlikte Pepsi Max reklamında rol alan Aysun Kayacı da bulunuyor. Kayacı’nın, reklamdaki öpüşme sahnesi, "Türk ahlak yapısına uygun" bulunmuyor.

İŞTE ŞİKAYETLER

RTÜK hattına, çoğunlukla erkeklerin yaptığı şikáyetlerden bazıları şöyle:

Aysun Kayacı’nın Pepsi reklamlarındaki müstehcen görüntülerinden dolayı şikáyetçiyim. Genel ahlak kurallarına uymayan, çocuklarımızı olumsuz etkileyen bu reklam hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum. İki kadın, polis kılığına girmiş ve polisleri aşağılıyor. Türk kültürüne uymayan reklamın yayından kaldırılmasını istiyorum. Ailece izlenecek bir reklam değil.

Sunucu bayanların göğüs dekoltelerinden ve Yataş reklamındaki müstehcen görüntülerden rahatsızım.

Coteks Ped reklamında cümle içerisinde devrim yarattı deniyor. Yaratmak Allah’a mahsustur. Dine aykırı reklam yapıyorlar.

Cemil İpekçi’nin reklamından rahatsızlık duyuyorum. Bu insanın hiçbir kanalda yayına çıkmasını istemiyorum.

Kaynak

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bende bu habere katılıyorum, özellikle bayanlar gün geçtikte bedenleriyle iş yapmaya başlıyorlar... özellikle şarkıcılar ve sunucular... bu tür görüntüleri izlemekten rahatsızlık duyar oldum... keyifle televizyon izlediğim çok az oluyor artık...

yazık diyorum başka bişey diyemiyorum

saygılar

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
kesinlikle artık ekranda bir tarafını gösteren ünlü oluyor. Parayı onlar kazanıyor..

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yaa bu kadınlar orasını burasını açmakla ne yapmak istiyorlar :S anlamadım. yaa bide bu kadınlar gün geçtikçe azdı :S

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
wwhirlwind dedi ki:
dekolteye ozgurluk :)

kendi evlerinde herkes istediği gibi olsun tabi ama senin bu düşünceni tasvip etmiyorum... acaba eşin,kız arkadaşın, ablan,kızkardeşin vs. bu şekilde giyinip çıksa dışarıya yine onlara da dekolteye özgürlük diyebilcekmisin acaba ... !!!

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bazen insanlar nasıl bir ortam içinde yaşadığını unutuyor.

Unutmayın Türkiye Müslüman bir ülke değildir. [ Zaten insanlar müslüman olur ülkeler değil :) ]
Unutmayın Türkiye Hristiyan bir ülkede değil.
Unutmayın Türkiye Gelenekleriyle yaşanyan bir ülkede değil.
Unutmayın Türkiye Her isteyenin istediğini yaptığı bir ülkede değil.

Türkiye içinde Müslümanların yaşadığı ama diğer dinlerden insanlarında(veya Ateist) yaşadığı, Türklerinde yaşadığı ama kendini Türk hisseden veya hissetmeyen diğer etnik kökenden insanlarında yaşadığı, Çağdaşların yaşadığı ama kendilerini zamana uygun doğruları yaparak çağdaş olunacağını ilke sayanlarında yaşadığı bir ülkedir.

Bunları niye mi hatırlatıyorum. İnsanlar yaptıklarına ve yapacaklarına bu tür nedenleri kılıf olarak uyduruyorlar. Çağdaşlık, Müslümanlık, Töre vb...

Kısacası böyle bir ülkede yaşıyoruz. Müslüman olanı etrafındaki müslüman insanların müslümanlığı yaşamamasından şikayetçi, çağdaş olanı etrafındaki insanların çağdaş olmamasında şikayetçi, Gelenekçi olanı etrafındaki insanların geleneklerini yaşamamasından şikayetçi.

Unutmayın şikayetçi olduğumuz insanlar Annelerimiz, Babalarımız, Kardeşlerimiz, Amcalarımız, Hocalarımız, Arkadaşlarımız, Dostlarımız....

Niye birbirimizi kalıplara sokmaya çalışıyoruz. Sadece doğruları biz mi biliyoruz. Sadece doğru yaşayan bizmiyiz.

Ben müslümanım ama ülkem müslüman değil yani etrafımdakilere sen niye namaz kılmıyorsun niye başını kapamıyorsun diyemem, Ben çağdaşım ama etrafımdaki herkes çağdaş olmayabilir yani etrafımdakilere sen niye hala bu zamana uygun kıyafetleri giyiyorsun demiyemem, Ben Geleneklere inanırım ama bu etrafımdaki insanların gelenekleri doğrultusunda hareket etmeye zorlamam manasına gelmez sadece mümkün olduğu kadar Dinime ve Çağımıza uygun ölçülerin içinde ise gelenekleri yaşatmaya çalışıyorum.

Neticede ben insanım, Bu yazıyı okuyan siz ve Bu şikayetleri yapanlar ile şikayet edilenlerde insan.

İnsan olduğumuzu unutmayalım.

Not: Bu yazdıklarımı burada hararetli bir tartışma var diye yazmadım. Sakın yanlış anlaşılmasın. Şu anda yazmak aklıma geldiği ve tamda bahsedilmesi gereken bir konu olduğu için yazdım. :)

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
hakan;

sana bazı yönlerde katılıyorum fakat şöyle bir durum varki atlamayalım ;
mesela çok yükses sesle müzik dinlediğinde komşun seni rahatsız olduğu için uyarıyor yada şikayet ediyorsa ve sen onu kısmak zorunda kalıyorsan... bu durumda öyle bişey anlatabildimmi... ben bir bayan olarak söylüyorum o hanımların kendini sergilemeleri 'sözde sanat yapmaları' beni aşırı derecede rahatsız ediyor ve tabikide izlemiyorum kapatıyorum ... bence bu büyük saygısızlık , rahatsızlık verici bir konu...

kapalı bir vatandaş değilim fakat yinede bu fikrimi sonuna kadar savunurum açıklığında bi sınırı olmalı , illa heryerini açmak saçmak istiyorsan evinde yap bu işi o zaman zaten kimse karışamaz sana... ama şu andaki durum bence hiçte hoş değil... tekrar yineliyorum arkadaşlar (BENCE)

saygılar ^^

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Niye ya açılsınlar, tv de gördüklerimiz hep çağdaşlaşma işareti. Avrupalıyız artık takılmayın böyle şeylere. Hem böylece teknolojimiz de ilerler, kendi uçak, uzay aracı, otomobil gibi araçlarımızı da yaparız.

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Zaten bende hiçbirşeye karışmamaktan bahsetmiyorum @red-bird . Duyarlılığın herkesin sahip olması gereken birşey olması gerektiğinden bahsediyorum.

Ne ben çok çığırtkan olmalıyım ne de karşımdaki duyarsız olmalı. Herşeyde itidal aranmalı. Yani orta yol.

Bu neye benzer biliyormusun. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada güzelliğin insanların yaşadığı veya gördüğü çevredeki insanların fiziksel özelliklerinin ortalaması olduğunu ortaya çıkardılar. Yani insanların daima çok yakışıklı veya çok güzel dedikleri insanların fiziksel özellikleri izlendiği veya yaşadığı toplumun ortalama değerlerini içermektedir.

Aynı şey din içinde geçerli(Müslümanlık ruhban sınıfını yasaklar), eğitim içinde geçerli(İnsanlar eğitimi doğru bir yaşam için alır, eğitim için yaşamaz), Çağdaşlık için geçerli(Çağdaşlık ne çok açılmak, ne de çok gürültülü müzik dinlemek değildir).

Yani hem her önüne gelen şeye tepki göstermeyeceksin. Hemde karşıdaki senin hoşlanmayacağın şeylerden kaçınacak. Böylece yaşamak için gerekli azami ortam oluşacaktır.

Ekleme: Kısacası Empati. :)

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
:D o zman düşüncelerimiz aynı... benim anlatmaya çalıştığımı sen daha iyi yazıya dökmüşsün tşk. ^^

ama ben bu durumda her önüme gelen şeye tepki göstermiyorum bu uzun zamandır devam eden bişi , insanlara sesleniorum biraz daha çeki düzen :p

:D aman neyse karışmıyorum, ben kendimden meshulüm :D

saygılarrr ^^

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
Hacivatla Karagöz'e geri dönelim mi :D :D

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
hakanarin dedi ki:
RuNaL dedi ki:
Sen HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ filmini izlemedin heralde. :)

Cok sacma dediler ondan bakmadım izleyim bari bi ara :p

Ama ben ondan demedim, beyaz bi örtüden yayınlansın demek istedim o_O

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
RuNaL dedi ki:
hakanarin dedi ki:
RuNaL dedi ki:
Sen HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ filmini izlemedin heralde. :)

Cok sacma dediler ondan bakmadım izleyim bari bi ara :p

Ama ben ondan demedim, beyaz bi örtüden yayınlansın demek istedim o_O

Merak etme ben seni anladım. Yani ancak böyle bir yayında birşey demez millet diyorsun. Bende diyorum ki Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmini izleseydin bu seferde insanların yapılan taşlamalar yüzünden Hacivat Karagöz izlemek istemediği ile ilgili yakınmaları duyardın. :)

Bu arada sana kim saçma demiş bilmiyorum ama benim arşivime koyduğum nadir Türk Filmlerinden biridir.

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
Yakın zamanda izlerim o zaman :)

Eskiden de vardı bu şeyler şimdi de var, yadırganmasının nedeni bir yerlere özenip yapılması bence kendi özümüze ait olan şeyler de böyle bişey yok...

abanoz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ne var bu haberde? gayet normal. televizyon halkın aynası işlevini görüyor. reyting sıralamasına bakın bu tip ahlaka aykırı programlar/kişiler hep reyting alıyor.
son söz:
talep olmazsa arz olmaz...

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Yaratmak Allah'a mahsustur,dine aykırı reklam. Şikayetçinin zihinsel sağlığından şüpheliyim.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
masterdevil dedi ki:
bende sokaktaki kara ninjalardan rahatsiz oluyorum :)
Onlardan bende rahatsız oluyorum, Onlar ne elini gösteriyo ne yüzünü halbuki,(Eller ile Yüz gösterilebilir)

Peygamber Efendimiz'in Veda Hutbesinde şöle okudum
-----
Ey insanlar! Aşırı gitmekten sakının. Geçmiş ümmetlerin helak olmasının sebebi, dinde aşırı gitmeleriydi