ROM Temizleme

Bu konuyu okuyanlar

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
dvd-rw'min okuduklarını bir ara rom'um okumayınca böyle bi temizliğe gittim bende. Eski sitem için donanım bölümü açmayı düşünüyordum mxwebteam olayı ordan geliyor. Sonra siteyi kapattım gitti. Romları tozlu olan arkadaşlar bu videodan faydalanabilir. ;) Blog'umu gezenler görmüştür görmeyenler için buraya da koyuyorum. :)<br /><br />http://www.youtube.com/watch?v=dl4ub9k9Hpc<br />Kaynak (my blog) : www.blackblog.org :* (A)

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Böyle arkadaslarımızı görünce cok seviniyorum diğer çalışmalarınıda beklıyoruz dostum..Sdn atelyesi kurma zamanı geldi B)

cengizcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık...

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Çıkarıp takma olaylarını çok hızlı geçmişsin. Aslında bunu video olarak göstersen süper olurdu.. Bu da güzel ama ;)

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
tugbagaleri dedi ki:
Böyle arkadaslarımızı görünce cok seviniyorum diğer çalışmalarınıda beklıyoruz dostum..Sdn atelyesi kurma zamanı geldi B)
Atelye teknisyeni yaparsın artık ;)

cengizcan dedi ki:
güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık...
Eyw. sağol.

pesimist dedi ki:
Çıkarıp takma olaylarını çok hızlı geçmişsin. Aslında bunu video olarak göstersen süper olurdu.. Bu da güzel ama ;)
Önerilerin önemli bi dahakine biraz daha slow yapmaya çalışırım. Video olarak anlatırsam çok uzun sürer ve sıkıcı olurdu diye düşünmüştüm bide böyle daha pratik oldu benim için.

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bu hale gelene kadar kaç bilgisayar bozdun merak ediyorum. :)

Klavye ve fan temizliği hakkında da video istiyoruz. Yoksa suya tutacağım ona göre.

sinan_253

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bazı kavramlara dikkat et derim ben "rom temizleme" yazısını görüncee şu çeşitli yollarla silinen rom bellekler var onların temizlenmesi falan sandım nasıl birşey acaba diye atladım ama :D meğersem optik okuyucu temizlenmesiymişş konun :D kişinin eleştirilmesi o kişi nin daha çok gelişmesini sağlarr... :D bu kıyağımı unutma ;)

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
iol dedi ki:
Bu hale gelene kadar kaç bilgisayar bozdun merak ediyorum. :)

Klavye ve fan temizliği hakkında da video istiyoruz. Yoksa suya tutacağım ona göre.
Donanımsal hiç zarar vermedim sadece ilk pc hayatıma girdiğimde 1 2 kez win çökerttiğim olmuştu. O da acemilik zamanları işte :) Klavye temizliği var elimde arkadaşım fan temizliği biraz saçma yapabileceğin en iyi şey süpürgeyle tozunu amak olur içine müdale edemezsin. Sesliyse bilyeli fan al yağ vs. dökersen o yağ dönüş sırasında ısınır bobinlere zarar verir zaten 5dk sürer az ses çıkarması yine başlar gürültüye. Bilyeli fan öneririm.

Klavye Temizliği;

sinan_253 dedi ki:
Bazı kavramlara dikkat et derim ben "rom temizleme" yazısını görüncee şu çeşitli yollarla silinen rom bellekler var onların temizlenmesi falan sandım nasıl birşey acaba diye atladım ama :D meğersem optik okuyucu temizlenmesiymişş konun :D kişinin eleştirilmesi o kişi nin daha çok gelişmesini sağlarr... :D bu kıyağımı unutma ;)
Saolasın çok haklısın aslında. Ama "rom temizliği" de yanlış değil kanımca. Optik ismi dedğin konudan ayırabilir bir dahakine dikkatli olurum ama fenada olmamış gelip yorum yaptırmışım sana :)

Nabukadnezar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mr.meseli sana ne kadar teşekkür etsem azdır.Senin sayende foruma üye oldum.Forumlardaki bilgileri aldıktan sonra üye olmak hiç adetim değildir ama sana teşekkür etmek için üye oldum aslında.Aylardır dokunmaya korktuğum lazeri temizledim ve okumayan cd ve dvd leri artık okuyor.

Benim asıl sorunum DVD yazdırırken ortaya çıkıyor.Laptopumun NTI (CD-DVD yazma programı) ile 15-20 dk da yazıyorum.Ama gel gelelim ki dosyaları klasöre sürüklerken 2-3 saat sürdü geçen akşam::crying: Şaka gibi lazeri çok iyi temizlemedim çünkü benim kulaktan dolma bilgilerime göre lazere hiç bir şey ile dokunulmaz...Bende ekran temizleme spreyini ipekten 10 kat daha yumuşak olduğu belirtilen ekran silme bezine biraz sıktım ve onunla lazeri temizledim ama bezi fazla sürmedim 2-3 kere sürdüm::mrgreen: Lazere bir şey olacak diye korktum.Çünkü garanti kapsamı dışına çıkarsa yaptırmam ve masraf yapmam çok zor...Dediğim gibi cd yi bu kadar uzun yazmasında ki sorun bu olabilir mi? Birde DVD yazarken 4.38 GB altında veri attığım halde yer yetmedi diyor:mad: Mesela 56 mb alana ihtiyaç var diyor.Format attım düzelmedi:angry: CD lerim çöpe gidiyor:angry:

unknownrealmman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Güzel paylaşım, yalnız "ROM = Read Only Memory/Yalnızca okunabilir bellek" demektir. Başlığı görünce konunun bu bellek tipleri ile alakalı olduğunu düşündüm. ROM yerine CD-ROM/DVD-ROM/Optik Sürücü/vs... yazabilirdiniz.

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Güzel paylaşım, yalnız "ROM = Read Only Memory/Yalnızca okunabilir bellek" demektir. Başlığı görünce konunun bu bellek tipleri ile alakalı olduğunu düşündüm. ROM yerine CD-ROM/DVD-ROM/Optik Sürücü/vs... yazabilirdiniz.
Bende ROM diyince sizin dediğiniz gibi anladım :).

Güzel paylaşım,teşekkür ederim bu arada.