Reuters: Türkiye’de 'az al çok öde' dönemi yaşanıyor

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Türkiye'de gıda fiyatlarındaki sert artış, dünya medyasının da gündemine girdi. Reuters, Türkiye'de temel gıda maddelerinin çok pahalandığını yazdı.

e9923a3a86171b8c26bed757d4c84e34.jpg

Türkiye’de gıda ürünlerinin fiyatları o kadar yükseldi ki bazı insanlar fiyat artışından etkilenmemek için tüm paralarını pirinç ve makarna stoku yapmak için kullanmaya başladı.

Anne babalar daha ucuz bebe bisküvilerine yönelirken, yumurtanın fiyatı bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Sosyal medyada evlilik tekliflerinde nişan yüzüğü yerine kızartma yağı verildiğini gösteren görseller dolaşmaya başladı.

‘Mutfak masrafları, kira ve kredi ödemeleri derken para bitiveriyor’

Sözcü'nün Reuters'ten aktardığına göre, İstanbul’da yaşayan ve güvenlik görevlisi olan ve kısa çalışma ödeneği alan 43 yaşındaki üç çocuk babası Hüseyin Duran, “En ucuz markalardan sadece karnımızı doyuracak kadar ürün alabiliyoruz. Tüm gıda ürünlerinin fiyatları yükseliyor özellikle de bebek mamaları. Çocuklarım için endişeleniyorum. Mutfak masrafları, kira ve kredi ödemeleri derken para bitiveriyor” dedi.

Tüm dünyada salgının ekonomileri tahrip ettiği ve sıfıra yakın enflasyonun yaşandığı bir ortamda Türkiye’de tüketici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 15 artış yaşandı.

Türkiye gelişmekte olan ülke piyasalarında tüketici fiyatlarındaki artışta Arjantin’in ardından ikinci sırada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde ise açık ara zirvede bulunuyor.

Gıda enflasyonu yüzde 20’nin üzerinde

Artan mazot ve gübre fiyatlarına kurak iklimin de eklenmesiyle gıda ürünleri bir önceki seneye kıyasla yüzde 20’den fazla yükseldi.

Ekonomistler, Türk lirasındaki rekor seviyedeki değer kaybı nedeniyle gıda ithalatı maliyetinin 9 milyar dolar seviyesine ulaştığına dikkat çekiyorlar.

‘Faiz artışı ekonomiyi yavaşlatıyor, Erdoğan başka adım atabilir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pek istemese de faizlerin artırılmasını kabul ederken; faiz artışı, aşı uygulaması başlarken ekonominin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilerinden kurtulmasını yavaşlatıyor.

Erdoğan’ın Kasım ayında atadığı Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal enflasyonu kontrol altına alma sözü verse de anketlerin kazanın giderek kaynamadığını göstermesi Erdoğan’ın temel yaşam giderleri konusunda başka bir adım atmasını gerektirebilir.

Reuters’a konuşan bir yetkili hükümetin 2021 yılında enflasyonun zorlu olmasını beklediğini ve yakından takip izlenmesi gerektiğini söyledi.

‘Türkiye ağır stagflasyonla boğuşuyor’

Capital Intelligence Ratings’ten Yesenn El-Radhi koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının ve yüksek borçlanma maliyetlerinin hakim olduğu bir ortamda Türkiye halen ‘ağır bir stagflasyon ile boğuşuyor’ dedi:

“Küresel emtia fiyatlarındaki artış ve liradaki sert değer kaybının fiyatlara geç yansıması nedeniyle enflasyon baskısı yüksek olmaya devam ediyor."

Alışveriş torbaları hafifledi: ‘Torbaya daha az ürün giriyor ama ödediğim para artıyor’

Türkiyeliler için insanları eve kapatan ve gelirlerin ciddi oranda azalmasına neden olan salgının yanı sıra, market alışverişine gitmek de bir mutsuzluk kaynağı haline geldi. Patlıcan, portakal ve ay çiçek yağı fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 50 yükseldi.

Soyadının açıklanmasını istemeyen 31 yaşındaki Pınar, “Üç dört ay alışverişe gitmemek için her şeyi toptan alıyorum. Alışveriş için markete her gittiğimde torbaya daha az ürün giriyor ama ödediğim para artıyor” dedi.

İşten çıkarmalar yasaklandığı için kısa çalışma ödeneği ile geçinen bir aşçı olan Pınar aldığı paranın yalnızca kira ve faturalara yettiğini söyledi.

Pınar, “Birçok uykusuz gece geçirdim. Sanırım sonunda ben de işsiz kalacağım” dedi.

Enflasyon çift haneye demir attı

Hiperenflasyon 1990’larda Türkiye’nin başını çok ağrıtmış ve 2003 yılında Erdoğan’ın göreve gelmesinden sonra uygulanan Uluslararası Para Fonu (IMF) programı ile durdurulabilmişti.

Enflasyon gıda fiyatları öncülüğünde 2018 krizinde yine tırmanmış ve o tarihten beri çoğunlukla çift basamaklı olarak devam etmişti. Ekonomistler bu duruma kronikleşen ticaret açığını ve hükümetin dolara müdahale etmek için rezervleri boşaltmasını sebep gösteriyor.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kaynak açılmıyor reis. Ayrıntılı bakamadım habere.

Ayrıca haber içeriğinde ki şu yazı beni benden aldı :D En sevdiğim tip.

Reuters’a konuşan bir yetkili hükümetin 2021 yılında enflasyonun zorlu olmasını beklediğini ve yakından takip izlenmesi gerektiğini söyledi. ( BİR YETKİLİ İŞTE :D Kim olduğu önemsiz. Konuşmadığını hadi kanıtla bakalım kanıtlayabilecen mi YETKİLİ BİRİ işte. )

Not: Bu arada Reuters bizi çok sever. İngiliz menşeyli bu haber sitesi çok Objektif haberler yapar Türkiye için.

Haberin sonuna doğru yazdıkları şu cümlelerde ne istediklerini ne hedefledikleri açıklıyor..

Hiperenflasyon 1990’larda Türkiye’nin başını çok ağrıtmış ve 2003 yılında Erdoğan’ın göreve gelmesinden sonra uygulanan Uluslararası Para Fonu (IMF) programı ile durdurulabilmişti.

İMF'den borç al kurtul kafası...

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290

Reuters’a konuşan bir yetkili hükümetin 2021 yılında enflasyonun zorlu olmasını beklediğini ve yakından takip izlenmesi gerektiğini söyledi. ( BİR YETKİLİ İŞTE :D Kim olduğu önemsiz. Konuşmadığını hadi kanıtla bakalım kanıtlayabilecen mi YETKİLİ BİRİ işte. )

Not: Bu arada Reuters bizi çok sever. İngiliz menşeyli bu haber sitesi çok Objektif haberler yapar Türkiye için.

Haberin sonuna doğru yazdıkları şu cümlelerde ne istediklerini ne hedefledikleri açıklıyor..

Kim olduğu önemli değil haksız mı?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kim olduğu önemli değil haksız mı?

Ekonomik kriz var bunu inkar eden yok zaten. Pandemi ve sokağa çıkma yasakları ile bu dahada derinleşti buda bir gerçek.
Ama bu tarz alttan altta ince mesajlı haberler yapılması. Kaynak yok isim belli değil Yetkili bir şahıs ile konuştuk Türkiye dahada kötü olacak demek flan. En sevimsiz haber tipi. Yetkili bir isimle konuştuk deyip her türlü haberi sürebilirsin piyasaya kanıt yok belge yok nede olsa.

Konuyu sonunda İMF'ye bağlamak flan değişik geliyor.

Not: Bu tarz bir haberi Türkiye'ye kim yayar diye baktımda işin içinde gene SÖZCÜ gazetesi var :D Kaynak hep aynı.

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Ekonomik kriz var bunu inkar eden yok zaten. Pandemi ve sokağa çıkma yasakları ile bu dahada derinleşti buda bir gerçek.
Ama bu tarz alttan altta ince mesajlı haberler yapılması. Kaynak yok isim belli değil Yetkili bir şahıs ile konuştuk Türkiye dahada kötü olacak demek flan. En sevimsiz haber tipi. Yetkili bir isimle konuştuk deyip her türlü haberi sürebilirsin piyasaya kanıt yok belge yok nede olsa.

Not: Bu tarz bir haberi Türkiye'ye kim yayar diye baktımda işin içinde gene SÖZCÜ gazetesi var :D Kaynak hep aynı.

Kaynaksız haber yapılması elbette kötü bişi ama Kimin söylediğini öğrenince durum değişmiyor malasef 'haklı' oluyor her kim söylese de . Ortada bir gerçek olduğunda kimin söylediğinin bir önemi olmamalı . Herkesin bildiği bir gerçekte kimin söylediğinin belirtilmemisin bir önemin olmadığını düşünüyorum. Çünkü kimin söylediğini bilmek durumu değişmicek . Bir cinayet olduğunda ve bu cinayeti herkes bildiğinde , sadece Kimin cinayet olduğunu söylediğini bilmediğiniz de . Cinayeti söyleyen kişiyi aramazsınız . Çünkü cinayet olduğu gerçeğini değiştirmez

Verdiğim örnekte ifade durumlarını saymayınız

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

Bir ara foruma yazmaz olmuştunuz biz de meraklandık açıkcası.

Maun suresinin tefsirine bir bakın çünkü herkesten çok size hitap ediyor.
Umarım aklınız başınıza gelir de ahirette niye hatırlatmadınız demezsiniz.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Hâlâ "haberi Sözcü yapmış" gibi şeylerle savunabiliyor arkadaş. Tuhaf ya. Keşke geçim sıkıntısı çeken bir vatandaşın yerinde olsaydı. O zaman hâlâ böyle konuşabilir miydi, merak ediyorum.

Olay telefon, bilgisayar gibi aletlerin zamlanması değil. İnsanın yaşaması için gerekli olan besinler zamlanıyor. Zamlanan gıdalar lüks bile değil ki.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

Haberi sözcü yaptıysa yaptı cebinden çıkan para arttı mı artmadı mı onu söyle.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hâlâ "haberi Sözcü yapmış" gibi şeylerle savunabiliyor arkadaş. Tuhaf ya. Keşke geçim sıkıntısı çeken bir vatandaşın yerinde olsaydı. O zaman hâlâ böyle konuşabilir miydi, merak ediyorum.

Olay telefon, bilgisayar gibi aletlerin zamlanması değil. İnsanın yaşaması için gerekli olan besinler zamlanıyor. Zamlanan gıdalar lüks bile değil ki.

Siz okuduğunuz anlayarak süzgeçten geçirerek ne zaman yorum yapacaksınız ?
EKONOMİ KÖTÜ diyorum bende zaten. Ama bu tarz ucuz numaralar ile ÇOK YETKİLİ BİR ABİDEN aldığımız bilgi ile flan diye 1 kamyon yazı yazıp en son lafı İMF'den borç alıp biz ne istersek yapacak kıvama gelirseniz ekonomi düzelir mantığına getirmelerine benim sitemim.

Kaynak diye 18 yıldır yapılan her şeyi kötüleyen 2-3 haber sitesinin bilgisi ile sabah akşam 18 yıldır ülke batıyor zaten diyenler.

Geçim derdi zor ekonomi kötü bunları inkar eden mi var ? Düzeltebilecek alternatif liderler gelse tartışalım konuşalım. Ülkede ÇÖZÜM ÜRETEN VARDA konuşmuyoz mu? Körlemesine eleştiri kültürü var sadece muhalefette

Not: Bende bir bilgi aldım Çok yetkili birisi size yakınmış sizin adam öldürdüğünüzü üstüne hırsız olduğunuzu söylüyor. ÇOK YETKİLİ BİRİSİ AMA ÖYLE BÖYLE DEĞİL !!! Hatta daha neler neler söyledi yetkili abi ama burada açıklayamıyom ne yazık ki :(

Kaynak: Çok yetkili bir abi... ( Ne kadar güzel bilgi paylaşımı dimi !!! ) Salla salla yaz...

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Siz okuduğunuz anlayarak süzgeçten geçirerek ne zaman yorum yapacaksınız ?
EKONOMİ KÖTÜ diyorum bende zaten. Ama bu tarz ucuz numaralar ile ÇOK YETKİLİ BİR ABİDEN aldığımız bilgi ile flan diye 1 kamyon yazı yazıp en son lafı İMF'den borç alıp biz ne istersek yapacak kıvama gelirseniz ekonomi düzelir mantığına getirmelerine benim sitemim.

Kaynak diye 18 yıldır yapılan her şeyi kötüleyen 2-3 haber sitesinin bilgisi ile sabah akşam 18 yıldır ülke batıyor zaten diyenler.

Geçim derdi zor ekonomi kötü bunları inkar eden mi var ? Düzeltebilecek alternatif liderler gelse tartışalım konuşalım. Ülkede ÇÖZÜM ÜRETEN VARDA konuşmuyoz mu? Körlemesine eleştiri kültürü var sadece muhalefette

Not: Bende bir bilgi aldım Çok yetkili birisi size yakınmış sizin adam öldürdüğünüzü üstüne hırsız olduğunuzu söylüyor. ÇOK YETKİLİ BİRİSİ AMA ÖYLE BÖYLE DEĞİL !!! Hatta daha neler neler söyledi yetkili abi ama burada açıklayamıyom ne yazık ki :(

Kaynak: Çok yetkili bir abi... ( Ne kadar güzel bilgi paylaşımı dimi !!! ) Salla salla yaz...
Öldürme konusunda bana cevap yazdıysanız biraz daha açıklayıcı yazar mısınız? Anlayamadım çünkü

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Öldürme konusunda bana cevap yazdıysanız biraz daha açıklayıcı yazar mısınız? Anlayamadım çünkü

Neden sana yazayım ki :) Sana yazsam mesajından alıntı yapardım.

Çok yetkili abiye sordum senin ile ilgili bir şey çıkmadı tertemiz çıktın :D :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ülkeyi getirdikleri son noktada imf den borç almak zorunda kalacaklar haberleri yok. Kimse gidin imf den borç alın demiyor sen ülkeyi borçlandır borçlandır berbat politikalarla ekonomiyi dövizi berbat et sonra imf de eğer bu ülke imf den borç alırsa sorumlusu Erdoğan’dır.
1998 te dünyanın 18. Ekonomisiydik 2020 de 19 olduk nerden nereye gelmişiz.

yanlış bilgi düzeltildi*

Son düzenleme:

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,839
Ülkeyi getirdikleri son noktada imf den borç almak zorunda kalacaklar haberleri yok. Kimse gidin imf den borç alın demiyor sen ülkeyi borçlandır borçlandır berbat politikalarla ekonomiyi dövizi berbat et sonra imf de eğer bu ülke imf den borç alırsa sorumlusu Erdoğan’dır.
1995 te dünyanın 13. Ekonomisiydik 2020 de 19 olduk nerden nereye gelmişiz.
Sanırsam 18 yıl olmuş, 18 yıldır kendi kendimizi boğuyoruz. :)
Ülkeye gram sevgisi kalmamış bir gençlik yetişiyor bu arada, çok övündüğümüz o Türk gururunu taşımıyorlar. Haklılar da.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
1995 te dünyanın 13. Ekonomisiydik 2020 de 19 olduk nerden nereye gelmişiz.

Bu bilginin kaynağı nedir ? Bizim ekonomi dünya soralamasında hiç ilk 13 e girmedi. Hatta 1995 te girmesi imkansız gibi birşey o sıralar ülkenin en kötü olduğu ve terorün en tavan yaptığı yılllar...

1968- 18. sıra
1969- 18. sıra
1970- 18. sıra
1971- 19. sıra
1972- 19. sıra
1973- 19. sıra
1974- 19. sıra
1975- 17. sıra
1976- 23. sıra
1977- 21. sıra
1978- 19. sıra
1979- 19. sıra
1980- 26. sıra
1981- 24. sıra
1982- 26. sıra
1983- 26. sıra
1984- 25. sıra
1985- 25. sıra
1986- 27. sıra
1987- 26. sıra
1988- 26. sıra
1989- 25. sıra
1990- 21. sıra
1991- 22. sıra
1992- 22. sıra
1993- 22. sıra
1994- 22. sıra
1995- 24. sıra
1996- 26. sıra
1997- 23. sıra
1998- 22. sıra
1999- 22. sıra
2000- 21. sıra
2001- 29. sıra
2002- 25. sıra
2003- 21. sıra
2004- 20. sıra
2005- 19. sıra
2006- 17. sıra
2007- 16. sıra
2008- 16. sıra
2009- 17. sıra
2010- 16. sıra
2011- 18. sıra
2012- 17. sıra
2013- 17. sıra
2014- 18. sıra
2015- 18. sıra
2016- 18. sırada

Şu sıralarda 18-19 arası geziyoruz...

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bu bilginin kaynağı nedir ? Bizim ekonomi dünya soralamasında hiç ilk 13 e girmedi. Hatta 1995 te girmesi imkansız gibi birşey o sıralar ülkenin en kötü olduğu ve terorün en tavan yaptığı yılllar...

1968- 18. sıra
1969- 18. sıra
1970- 18. sıra
1971- 19. sıra
1972- 19. sıra
1973- 19. sıra
1974- 19. sıra
1975- 17. sıra
1976- 23. sıra
1977- 21. sıra
1978- 19. sıra
1979- 19. sıra
1980- 26. sıra
1981- 24. sıra
1982- 26. sıra
1983- 26. sıra
1984- 25. sıra
1985- 25. sıra
1986- 27. sıra
1987- 26. sıra
1988- 26. sıra
1989- 25. sıra
1990- 21. sıra
1991- 22. sıra
1992- 22. sıra
1993- 22. sıra
1994- 22. sıra
1995- 24. sıra
1996- 26. sıra
1997- 23. sıra
1998- 22. sıra
1999- 22. sıra
2000- 21. sıra
2001- 29. sıra
2002- 25. sıra
2003- 21. sıra
2004- 20. sıra
2005- 19. sıra
2006- 17. sıra
2007- 16. sıra
2008- 16. sıra
2009- 17. sıra
2010- 16. sıra
2011- 18. sıra
2012- 17. sıra
2013- 17. sıra
2014- 18. sıra
2015- 18. sıra
2016- 18. sırada

Şu sıralarda 18-19 arası geziyoruz...

Özür dilerim yanlış hatıramışım. 1998 senesinde 18. idik 2020 de 19 uz çok yol kat ettik.

Alptuğ'yu severim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Doğru değil mi bunlar? Kendi elinde değer kaybeden bir paran var.
Yani enflasyon var evet, ama bunun için halk olarak ne yapıyoruz? Çalışıyor muyuz? Kendimizi Amerika, Almanya gibi ülkelerle kıyaslamasını biliyoruz ama onların 10 da 1 i kadar çalışmıyoruz. Sözcüye gelirsek, evet sürekli sorun olduğunu söylüyor, ama sıkmaya başladı papağan gibi aynı şeylerin tekrarlanması. Kimin gazetesi olduğu da belli şimdi :)

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,839
Yani enflasyon var evet, ama bunun için halk olarak ne yapıyoruz? Çalışıyor muyuz? Kendimizi Amerika, Almanya gibi ülkelerle kıyaslamasını biliyoruz ama onların 10 da 1 i kadar çalışmıyoruz. Sözcüye gelirsek, evet sürekli sorun olduğunu söylüyor, ama sıkmaya başladı papağan gibi aynı şeylerin tekrarlanması. Kimin gazetesi olduğu da belli şimdi :)
Yönetimle birlikte halkımızın da cahil olduğunu kabullenirim. Sözcü'nün anlattıkları her zaman aynı da doğru değil mi? Ülkenin büyük çoğunluğu asgari ücretle çalışırken her gün zam üstüne zam gelmesini, vergilerin artmasını anlatmayacak da ne anlatacak?

Alptuğ'yu severim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Doğru değil mi bunlar? Kendi elinde değer kaybeden bir paran var.
Ayrıca seneler içinde para değer kaybetse de alım gücü arttı, bu dönemde biraz düştü, korona olaylarından dolayı ama bu dünya genelinde bir düşüş. Maaş zamları, yerli ürün zamlarının yanında bir hiç.

Alptuğ'yu severim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Alım gücü arttı mı?
Alım gücü artmadı mı?
1998 i ne katıyon ? 2002 den alacan 2002 de 25. Sıradayız... Oldu olacak Osmanlı'daki Kanuni döneminden başlatak o zamanlar çok iyidir güçlüydük diyerekten.
2001'de ecevit g-7 ülkelerinden dolar dileniyordu memur maaşı ödemek için. IMF'den haciz geliyordu :D 2002'ye yansımış olaylar.