Renkli kartuşta mavi mürekkep yok!

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. HP C3180 model yazıcı ve orjinal kartuş kullanıyorum. Ama uzun süredir kullanamadığım için kartuşlar bozulmuş sanırım. Zira sürekli "kartuş sorunu" diye uyarı alıyordum özellikle renkli kartuşta. Bunun üzerine kartuş dolumu yapan bir arkadaşa renkli ve renksiz 2 kartuşu da götürdüm. Haliyle 2'sininde bozulduğunu söyledi. Renkli olan komple bozulmuş, renksiz olanada dolum yapılamadığı içinde onuda değiştirmesi gerekiyormuş. Bunun üzerine orjinal olarak 2 tane aynı model renkli ve renksiz kartuş teymin etti;

l5ykr.jpg

Ardından iki kartuşu da takıp test ettim renksiz kartuşta sorun yoktu ama renkli kartuştan mavi renkleri alamadığımı fark ettim. Şöyle ki;

l5y96.jpg

Tabi renkli kartuş için durumu aşşağıda ki fotoğrafta açık bir şekilde izzah ettim. Hadi benim eski renkli kartuşum zaten bozuk olduğu için kötü bir şekilde mavi ve yeşil 2 renk veriyordur dedim ama bu durum, yeni gelen renkli kartuş içinde aynı. Sadece yeni kartuşta mavi renk yok ve sarı ile kırmızı daha canlı duruyor o kadar.

l5ycf.jpg

Örnek olarak içinde mavi renk olan ve olmayan 2 farklı fotoğrafı yazdırdım ve sonuç;

l5yru.jpg

Halbuki HP'nin "Kartuş Bilgileri" kısmından 2 kartuşunda hazır olduğu bilgisini görüyorum;

l5y94.jpg

Ama 1,2 çıktı aldıktan sonra renkli kartuşumda sorun olduğu bilgisi geliyor. Şöyle ki;

l5ygf.jpg

Tabi bu durum, renkli kartuşu çıkartıp tekrar taktıktan sonra yazıcıyı kapayıp açtığımda düzeliyor. Ama bu normal bir durum değil sanırım. Sonuçta renkli ve renksiz kartuş daha bugün geldi. Dediğim gibi renksiz de sorun çıkmadı ama renkli kartuş mavi renk vermiyor ve arada sapıtıyor işte.
Arkadaşım 2'sininde sıfır ve orjinal olduğunu söyledi. Bu kartuşlara mürekkepler nasıl dolduruluyor? Ve hangi renkler dolduruluyor? Kartuşların üzerinde belirtildiği gibi "mavi, kırmızı, sarı" mürekkeplermi dolduruluyor? Eğer öyle ise arkadaşım mavi mürekkebi doldurmayı unuttu sanırım :) Ama dediğim gibi adam sıfır verdi yani dolum molum yapılmadı. Sorun yazıcıdan mı kaynaklanıyor yoksa gerçekten bu yeni gelen renkli kartuş mu bozuk arkadaşlar? Arkadaşa yanlış anlamasın diye kesin konuşmadan, sizlere durumu izzah edip kesin bir bilgi almak istedim ki ona göre söyleyeyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşa durumu bugün izzah ettim. Oda bana "renkli kartuşu çıkar salla ve bi kağıda sürt bakalım sarı ve kırmızı rengin yanında mavi mürekkep gelecekmi" dedi. Bende öyle yaptım ve mavi mürekkep 4,5 sürtmemde geldi ama ardından 10 kere salladıysam da daha gelmedi. Bi an umutlanmıştım halbu ki :) Olsun belki olmuştur bi mavi yazıyla fotoğraf yazdırayım dedim ama nafile. Mavi olan herşey ya silik yada kırmızı tonlarında çıkıyor;
l64th.jpg

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
karttuş bozuk fabrikasyon olabilir.

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Nozzle check yaptınmı? Kafada tıkanma olmuş olabilir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaş son olarak "sallama da işe yaramadıysa çay tabağının içine hafif sıcak su koy ve renkli kartuşun mürekkep başlığını bu suda 5 dakika beklet, mavi kısımda tıkanma olduysa açılır" dedi. Bunu üzerine bende aynen dediği gibi yaptım;

l66uu.jpg

Ve ardından denemek için başlığı peşeteye sürdüm ve mavi mürekkebin hala gelmediğini gördüm. Sarı ve kırmızı çok net bir şekilde gelmesine rağmen mavi hiç gelmiyor. En son arkadaş "akşam getir değiştireyim" dedi. Halbu ki buda yeniydi neden öyle bir sorun oldu anlam veremedim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaş bugün renkli kartuşu yenisi ile değiştirdi;
l6y34.jpg

Ve artık tüm renklerde stabil olarak güzelce çıktı alabiliyorum. "HP Çözüm Merkezi" kısmında da bir sorun olmadığı gözüküyor ama galiba siyah kartuşu da yarı dolu bir şekilde vermiş. Neyse buna da şükür :)
l6y32.jpg

Şimdi ki sorunum ise yazıcı ile ilgili. Bilgisayardan herhangi bir belgeyi yazdırdığım da hata yok. Ama tarama yaparken hata alıyorum şöyleki; Sadece tarama yaptığımda yada tarama vasıtası ile kopyalama yapmak istediğimde yapıyorum ama hemen ardından yazıcının üzerinde ki arıza ışığı yanıyor ve "HP Çözüm Merkezi" kısmında "Yazıcı Arızası" ibaresi geliyor. Bu sorunu da yazıcıyı tekrar kapatıp açarak düzeltiyorum ama her seferinde gene aynısı oluyor. 4 belgeyi taramak için 4 defa yazıcıyı kapatıp açtım düşünün artık.
l6y2z.jpg

Yani misal sadece tarama yaptığımda tarıyor ve belgeyi kaydediyor ama tarama bittikten sonra kırmızı arıza ışığı yanıyor. Aynı durum kopyalama içinde geçerli; tarıyor ve belgeyi yazıp çıktısını veriyor ama hemen ardından kırmızı arıza ışığı yanmaya başlıyor. Sorunumu aşşağıda ki fotoğraf ile daha iyi anlarsınız umarım;
l6y2y.jpg

Acaba tarayıcı başlığı mı bozuldu diyerek komple yazıcıyı söküp içini dışını temizledim;
l6y5n.jpg

Ama birşey değişmedi. Acaba bu sorun gerçekten tarayıcı başlığı ile mi alakalı? Dediğim gibi bilgisayardan dosya yazdırırken bu kırmızı arıza ışığı yanmıyor ve kapatıp açmak zorunda kalmıyorum. Ama ne zaman tarayıcıyı kullanmak istesem tarıyor kaydediyor yada çıktı veriyor ama bittikten sonra arıza ışığı yanıyor. Komik bir durum. Bari arıza vereceksen ya hiç tarama yada taradıktan sonra çıktıyı verme dimi :) Ama yok 2 sinide yapıp sonunda arıza verip beni bi kapa aç diyor. Driverdan kaynaklanabilirmi diyeceğim ama daha önce de kullandığım, HP'nin sitesinden indirdiğim son sürüm driver yüklü. Bu sorunu tam olarak neden kaynaklanıyor ve nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yazıcının tüm ayarlarını resetleyecek bir tuş var mıdır acep araştırmak lazım eğer tarayıcının kendisinde donanımsal bir arıza olsa taramadan hata verir diye düşünüyorum. fabrika ayarlarına döndürmek gibi bişey varmı onu araştırmanı tavsiye ederim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yazıcının tüm ayarlarını resetleyecek bir tuş var mıdır acep araştırmak lazım eğer tarayıcının kendisinde donanımsal bir arıza olsa taramadan hata verir diye düşünüyorum. fabrika ayarlarına döndürmek gibi bişey varmı onu araştırmanı tavsiye ederim.

Valla yazıcı üzerinde öyle bir reset tuşu göremiyorum. Fabrika ayarlarına da nasıl döndüreceğimi bilmiyorum. Bilgisayar üzerinden yazılım vasıtası ile mi yoksa direk yazıcının üzerinden birşeyler mi yapmam gerekiyor anlamadım. Tarayıcıda gerçekten donanımsal bir arıza olduğundan emin olabilsem, tamire verebilirim ama eğer donanımsal bir arıza değilse boşu boşuna para harcamama gerek yok. Zaten bu aralar sıkışığım. Bir ayar bulurum diye yazıcının sağını solunu kurcalıyorum :)

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yazıcının modeli ne tam olarak ? bakalım

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aşağıdakini uygular mısın?
c3180.jpg

• AÇIK Yazıcı çevirin ve aşağı halledelim.
  • Yazıcı Tamamen açık ve boşta olduğunda, yazıcının arkasından güç kablosunu çıkarın.
  • 20 saniye bekleyin.
  • Basın ve yazıcının arkasına takın Güç kablosunu prize takmadan iken nasıl "iptal" ve düğmeler "kopya başlangıç ​​rengi".
  • Yazıcı AÇIK ve reset işlemini başlatmak, o yerleşir kadar bekleyin ve tekrar yazıcıyı kullanmaya başlamak gerekir.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Konunun başında belirttim. HP C3180
c3180.jpg

• Yazıcı Tamamen açık ve boşta olduğunda, yazıcının arkasından güç kablosunu çıkarın.
  • 20 saniye bekleyin.
  • Basın ve yazıcının arkasına takın Güç kablosunu prize takmadan iken nasıl "iptal" ve düğmeler "kopya başlangıç ​​rengi".
  • Yazıcı AÇIK ve reset işlemini başlatmak, o yerleşir kadar bekleyin ve tekrar yazıcıyı kullanmaya başlamak gerekir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

c3180.jpg

• 20 saniye bekleyin.

Dostum yardım etmeye uğraştığın için teşekkürler ancak translate çok kötü çeviriyor :) Ne demek istediğini anlayamadım. Yaptığım işlemler şu şekilde;

1. Yazıcı açık ve tamamen boşta iken güç kablosunu çıkartıp 20 saniye kadar bekliyorum.
2. Resimde gözüken "Cancel Button ve Start Copy Color" düğmelerine basılı tutarak güç kablosunu tekrar takıyorum ve elimi 30 saniye kadar bu 2 butonda tutuyorum.

Okuduğumdan anladığım kadarıyla yaptığım işlemler bunlar ama resetlendiğine dair herhangi bir işaret, tepki vs alamadım. Herhalde yapamadım.