Haber Renk Değiştiren Otomobil Sizce Tutar Mı?

Bu konuyu okuyanlar

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
Teknoloji dünyasının gözde fuarlarından biri olan CES 2023'te BMW yeni renk değiştiren arabası i Vision Dee'yi tanıttı.

BMW i Vision Dee, markanın daha önce yine CES kapsamında tanıttığı E-INK teknolojisini kullanıyor. Gövdeyi saran 240 E-Ink paneli birbirinden bağımsız 32 farklı renk sunabiliyor.

CES 2023: BMW iVision Dee concept revealed - carsales.com.au

Otomobil hakkında daha detaylı bilgi için haberimize ulaşabilirsiniz;

Her ne kadar bu veya benzer otomobillerin yakın gelecekte trafikte çok fazla karşımıza çıkması beklenmese de akıllarda ise bazı sorular var;

?Bu araba birden fazla renge sahip olduğu için ruhsata nasıl işlenecek?

?Bu araba ile bir suç işlendiğinde kolayca renk değiştirebildiği için bulunması zorlaşacak mı?

?Bu renk değiştiren paneller trafikte diğer sürücülerin dikkatini dağıtacak mı?

Gibi bazı merak edilen ve tartışılan konular var.

Sizce bu futuristik otomobil her ne kadar geleceğe el sallasa da gelecekte ne gibi sorunlara yol açabilir?

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238
Teknoloji dünyasının gözde fuarlarından biri olan CES 2023'te BMW yeni renk değiştiren arabası i Vision Dee'yi tanıttı.

BMW i Vision Dee, markanın daha önce yine CES kapsamında tanıttığı E-INK teknolojisini kullanıyor. Gövdeyi saran 240 E-Ink paneli birbirinden bağımsız 32 farklı renk sunabiliyor.

CES 2023: BMW iVision Dee concept revealed - carsales.com.au

Otomobil hakkında daha detaylı bilgi için haberimize ulaşabilirsiniz;

Her ne kadar bu veya benzer otomobillerin yakın gelecekte trafikte çok fazla karşımıza çıkması beklenmese de akıllarda ise bazı sorular var;

?Bu araba birden fazla renge sahip olduğu için ruhsata nasıl işlenecek?

?Bu araba işle bir suç işlendiğinde kolayca renk değiştirebildiği için bulunması zorlaşacak mı?

?Bu renk değiştiren paneller trafikte diğer sürücülerin dikkatini dağıtacak mı?

Gibi bazı merak edilen ve tartışılan konular var.

Sizce bu futuristik otomobil her ne kadar geleceğe el sallasa da gelecekte ne gibi sorunlara yol açabilir?
İlk iki seçenekteki gibi sorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta artık arabalar artık akıllı oldu rengine bakıp da bulmuyorlar ya :D

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
İlk iki seçenekteki gibi sorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta artık arabalar artık akıllı oldu rengine bakıp da bulmuyorlar ya :D
Otomobiller de artık bir bilgisayar olduğu için hacklenebilir olduğu anlamına da geliyor.
Yani suç işlemek için bir otomobilin yazılımı hacklenir ve gps gibi şeyler kapatılırsa bu otomobilin renginin de değiştirilebilir olması onu görünmez kılar.

Çok mu polisiye düşünüyorum bilmiyorum ama bana çok da mantıksız gelmedi.

beyzanurbaysan

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
218
Bence fena tutar. Ama parası olana tabii! bir eşyayı kişiselleştirmeye bayılırım!

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238
Otomobiller de artık bir bilgisayar olduğu için hacklenebilir olduğu anlamına da geliyor.
Yani suç işlemek için bir otomobilin yazılımı hacklenir ve gps gibi şeyler kapatılırsa bu otomobilin renginin de değiştirilebilir olması onu görünmez kılar.

Çok mu polisiye düşünüyorum bilmiyorum ama bana çok da mantıksız gelmedi.
Demek istediğim artık fiziksel özelliğine değil yazılımına bakarak bulunur o yüzden renginin falan önemi olmaz :)

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Her paneli ayrı ayrı yönetebilsek efsane olurdu. Düşünsene canın sıkıldıkça arabanın üstüne yazı falan yazıyorsun.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,176
Bunu alıcaksın sonra çalışmaya ihtiyaç yok. Firmalarla paralı anlaşma yapıcaksın, Firma reklamını basıcan araba üzerine boş boş gezcen yakıtı bitene kadar. 6 ayda 10 tane daha sipariş edebileceksin. Böyle böyle sonda evinde çayını yudumlarken paralar cebe akıcak :D

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
Bunu alıcaksın sonra çalışmaya ihtiyaç yok. Firmalarla paralı anlaşma yapıcaksın, Firma reklamını basıcan araba üzerine boş boş gezcen yakıtı bitene kadar. 6 ayda 10 tane daha sipariş edebileceksin. Böyle böyle sonda evinde çayını yudumlarken paralar cebe akıcak :D

Açacam şunu zaurum Ankara kazan ben kepçe gezecem

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
Yalnız aracın üzerinde reklam yazılabilecek kadar çok panel yok, henüz o noktada değiliz.