[REHBER] İnternet Bağlatma Süreci ile İlgili Her Şey

Bu konuyu okuyanlar

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Eğer ki gerçek altyapı varsa hangi servis sağlayıcı olursa olsun o seçilmelidir. Vdsl ile turknet sonraki tercihler olmalı ya da kablonet. Aralarında çok fark var çünkü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer dediğiniz gibi altyapı yoksa ikinci sırada vdsl üçüncü sırada son sırada kablonet olabilir.
Fiberde hangi sağlayıcı varsa o
yoksa VDSL de Kablonet veya Superonline seçilmelidir.

Önerilenlere çıkmış elinize sağlık :)
Teşekkürler.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Fiberde hangi sağlayıcı varsa o
yoksa VDSL de Kablonet veya Superonline seçilmelidir.

Teşekkürler.
Fazla ping görmek istemeyen adsl bile seçebilir fiber yerine. Eğer altyapı yoksa ve vdsl seçilmeyecekse.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
bazı taahütsüz olanlarda ayrılmaman için sümük gibi yapışıyorlar
tt kullanmaya başlamdan önce tukneti düşünüyordum iletişime geçip sonra vazgeçmek istedim yakamı zor kurtardım.ama tt den de memnun değilim

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,807
Eline sağlık. Ben KabloNet veya Turkcell'i hepsine tek geçerim. Pahalı değil ve güzel hizmetleri var. Millenicom'da sorun yaşadım.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Eline sağlık. Ben KabloNet veya Turkcell'i hepsine tek geçerim. Pahalı değil ve güzel hizmetleri var. Millenicom'da sorun yaşadım.
Evet Turknet tarzı firmalar sorun yaşatıyor.
Hat değerlerini yorumlama gelmeyecek muhtemelen işim başımdan aşkın.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Türknet TT den bir tık daha iyi.
hangi yönden?çok eskiden onuda kullanmıştık sonra tekrar tt ye geçtik
tt ile fyatlar aynı olsa taahüdüm biter bitmez turkcel superonlıne geçmeyi düşünüyorum
kablonet de istiyorumda oda burada yok.
vodafone net de düşünüyorum onunda modem ücreti falan var.üstelik modem fiyatıda pahalı

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
hangi yönden?çok eskiden onuda kullanmıştık sonra tekrar tt ye geçtik
tt ile fyatlar aynı olsa taahüdüm biter bitmez turkcel superonlıne geçmeyi düşünüyorum
kablonet de istiyorumda oda burada yok.
vodafone net de düşünüyorum onunda modem ücreti falan var.üstelik modem fiyatıda pahalı
TT çok sıkıntılı bir İSS, hep sorun çıkartıyorlar ve taahhütler çok uzun. Kablonet altyapınız yoksa Turkcell Superonline iyi tercih olacaktır.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Bir kaç gün önce yeni eve taşındım TT'den nakil istedimiştik, adamlar komedi gibi. Nakli zor yaptırdık adamlara. Şimdi de DSL'e bağlanamıror ve kendi kendine arıza kaydı oluşturmuş. Zaten mümkünse TT aboneliği sen çıkıp başka İSS'ye çıkmayı düşünüyoruz. Ayrıca 2 tane aboneliğimiz vardı, birisi eski işyeri içindi ve diğeri de ev içindi. İşyeri internetini işte nakil etmiştik ama onu önceden dondurmaya çalıştık taşınmadan ama git dükkanı aç diyor. :D Bu adamları hatırlayınca gülesim geliyor resmen. İnşallah çözülür bu sorun.

Merhabalar. Bugün sizlere uzun ve yorucu olabilen internet bağlatma sürecini tüm ayrıntılarıyla anlatacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 135698

Öncelikle Küçük Not: Numaralı maddelerin altına a,b,c gibi maddeler yazacağım. Her a maddesi önceki a maddelerinin devamıdır.

1. İSS Seçimi:
İnternet servis sağlayıcısı seçmek isteyen iki çeşit insan vardır;

1. Ucuz olsun sorunsuz olsun diyenler : Bu şekilde düşünüyorsanız size önerim Türknet, Millenicom gibi taahhütsüz internetleri denemeniz. Sonuçta istediğiniz zaman çıkabiliyorsunuz. Bu sağlayıcıları denemek isterseniz forumumuzda size 1 ay ücretsiz kodu verebilecek kişiler mevcut.
Türknet: TürkNet Arkadaşını Getir Kampanyası [Güncel]
Millenicom: Millenicom Arkadaşını Getir kodu
2. Parasını vereyim hiç sıkıntı çıkmasın diyenler: Bu şekilde düşünüyorsanız size önerim Türksat Kablonet veya Turkcell Superonline.

a) Türk Telekom veya aynı altyapıdan kullanan servis sağlayıcıları: Türk Telekom kesinlikle önerim değildir çünkü fiyatları son derece pahalı ve hizmeti iyi değil. Türk Telekom'un altyapısını kullanan Türknet, Millenicom ve Netspeed gibi servis sağlayıcıları ise altyapı iyiyse seçilebilir ama riske girmek istemezseniz seçmeyin derim.

Türk Telekom için : Kapsama Haritası > Bireysel > Evde İnternet > Türk Telekom
Ekli dosyayı görüntüle 135699
Türknet için: Hız, Altyapı ve Fiber İnternet Sorgulama - TurkNet
Ekli dosyayı görüntüle 135700
Millenicom için: İnternet Altyapı Sorgulama & Fiber İnternet Nerede | Millenicom
Ekli dosyayı görüntüle 135701
Netspeed İçin : Netspeed İnternet Altyapısı - Netspeed
Ekli dosyayı görüntüle 135703

b) Türksat Kablonet : Kablonet kendi altyapısı üzerinden hizmet veriyor ve altyapısı maalesef ki her yerde bulunmuyor. Kablonet altyapınız varsa başvurabilirsiniz kesinlikle önerimdir.
Ekli dosyayı görüntüle 135704

c) Turkcell Superonline: Genelde kendi altyapılarını kullanıyorlar. Altyapısı varsa seçilebilir ama fiyatları biraz tuzlu.
Ekli dosyayı görüntüle 135706

d) Türknetin Kendi Altyapısı: Genelde fiber altyapı oluyor. Sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Önerimdir.

e) Altyapınız yoksa: Altyapınız yoksa Superbox veya Redbox kullanabilirsiniz. Benim önerim Superbox'a 1 yıllık abone olup aynı zamanda Türk Telekom'a altyapı başvurusu yapmanız. Taahhüt dolunca Türk Telekom altyapınızdan kullanabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 135708 Ekli dosyayı görüntüle 135711

2. Paket Seçimi:

a)
Türk Telekom için fiber en sıkıntısızdır. Aynı altyapıda olan diğer sağlayıcılar için de. En ucuzunu seçin derim fiber yoksa.

b) 100 Güldüren Kampanya'yı öneririm. En ekonomik olanı o bence. 100 Güldüren Kampanya | Kablo

Ekli dosyayı görüntüle 135710
c) Hız ihtiyacınıza bağlı olarak seçmenizi öneririm. Turkcell veya Turkcell Platinium müşterisi iseniz özel fırsatlar olabiliyor.

d) 100 mpbs veya 300 mpbs olan paketi öneririm. 100 Tl civarında bu paket.

e) Taahhütü en az olanı seçin derim. 10-16 arası bir hız oluyor genelde 100-120 TL aralığında.

3. Başvuru Süreci ve İnternetin Bağlanması:

a)
Türk Telekom'a başvurursanız 1 en fazla 2 ayda , Türknet 1-2 ayda, Millenicom 1 ayda ve Netspeed 1-2 ayda kurulum yapıyor genelde.
Kurulum ücreti Türknet'te mevcut 99 TL.
Başvuru numaraları :
Türk Telekom: 444 1 444
Türknet: 0850 288 80 81
Millenicom: 0850 333 03 34
Netspeed: 0850 800 5 800

b) Kablonet genelde aynı gün kurulum yapıyor en geç 1 haftada kurulum oluyor.
Telefon numarası: 0 850 804 4444

c) Superonline 1 hafta ile 1 ay arasında kurulum yapıyor.
Telefon numarası : 0532 532 00 00

d) Türknet kendi altyapısında 1 ay civarında kurulum yapıyor.
Telefon numarası :0850 288 80 81

e) Superbox ve Redbox bir kutu. Kurulum gerektirmiyor. Elinize geçme süresi 1-2 ay arasında olur.
Superbox: 0850 222 1 222
Redbox: 542

4. Kurulum ve Modem Sorunları / Modem Seçimi:

Kurulumda karşılaşılan sorunlar genelde:
-İnternet yok: Bu sorun İSS'den aldığınız kullanıcı adı şifreyi doğru yazmadığınız demek oluyor.
-DSL kablosu takılı değil: Kablonun takılı olmadığı durumlarda böyle olur.
-Şifreyi yazmanıza rağmen internet gelmediyse: Şifreyi veya kullanıcı adını yanlış yazmış olabilirsiniz. Aksi takdirde İSS'nize başvurmanızı öneririm.

Modem seçiminde ise alacağınız hizmete ve sağlayıcıya göre seçin.
VDSL hizmet alacaksanız VDSL 2 destekleyen Keenetic veya Asus marka modemleri öneririm.
Fiber ise yine Keenetic veya ASUS öneririm.
ADSL ise ADSL2+ destekleyen bir modem öneririm
- Bazı sağlayıcılar paketlerinin içine modem ücretini de dahil ediyor veya size modem isteyip istemediğinizi soruyorlar.

5. Teknik Arızalar:

Genelde 3 nedenden oluşurlar:
-Altyapı kaynaklı
-İSS kaynaklı
-Modem kaynaklı

1-Herhangi bir sorun olduğunda öncelikle modeminizin yazılım güncellemesi var mı diye kontrol etmenizi öneririm. Modem arayüzüne 192.168.1.1 den ulaşabilirsiniz.
2-Modemde sorun yoksa İnternet Servis Sağlayıcınızı aramanızı öneririm. Onlar bir sorun varsa oradan görüp teknik servisi yönlendirebilirler.

5. Sağlayıcımdan Memnun Değilim ama Taahhütüm Var

Bu durumda ise cayma bedeli ödeyerek ayrılabilirsiniz veya cayma bedelinin bir kısmını ödeyen sağlayıcılara başvurabilirsiniz.
Örneğin Kablonet'in "Cay da Gel" kampanyası. Bağlı Kalma Cay da Gel Kampanyası | Kablo

Rehberimiz burada bitiyor. Bildiklerimin çoğunu anlattığıma inanıyorum. Bir mesajı az görmezseniz sevinirim. İnanın çok emek verdim.
Bu yazıların tamamını ben yazdım. Hiçbir alıntı yoktur.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sorunuz varsa lütfen sorun.
Eline sağlık bu arada. Bir şey soracağım aynı zamanda. Dediğim gibi bizim sözleşme biter bitmez yeni bir İSS'sına geçmeyi düşünüyoruz. Taahhütsüz olsun ve VDSL'i destekleyen bir şey olsun. Oturduğum yerde TT'nin fiber altyapısı bulunmakta ancak SuperOnline'nın sadece ADSL'i bulunmakta. Bir de binada VDSL desteği yok ne yazık ki. Ailem SuperBox'ı düşünüyor, ailem bu konuda kararsız. Ne önerebilirsin?

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Bir kaç gün önce yeni eve taşındım TT'den nakil istedimiştik, adamlar komedi gibi. Nakli zor yaptırdık adamlara. Şimdi de DSL'e bağlanamıror ve kendi kendine arıza kaydı oluşturmuş. Zaten mümkünse TT aboneliği sen çıkıp başka İSS'ye çıkmayı düşünüyoruz. Ayrıca 2 tane aboneliğimiz vardı, birisi eski işyeri içindi ve diğeri de ev içindi. İşyeri internetini işte nakil etmiştik ama onu önceden dondurmaya çalıştık taşınmadan ama git dükkanı aç diyor. :D Bu adamları hatırlayınca gülesim geliyor resmen. İnşallah çözülür bu sorun.

Eline sağlık bu arada. Bir şey soracağım aynı zamanda. Dediğim gibi bizim sözleşme biter bitmez yeni bir İSS'sına geçmeyi düşünüyoruz. Taahhütsüz olsun ve VDSL'i destekleyen bir şey olsun. Oturduğum yerde TT'nin fiber altyapısı bulunmakta ancak SuperOnline'nın sadece ADSL'i bulunmakta. Bir de binada VDSL desteği yok ne yazık ki. Ailem SuperBox'ı düşünüyor, ailem bu konuda kararsız. Ne önerebilirsin?
Öncelikle sizi yeniden burada görmek güzel.
TT elemanları çok sorun çıkarıyor bu da örneği.
Binanızda Kablonet altyapısı var mı?

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
O zaman Millenicom'un sitesinden altyapı sorgulama yapabilir misiniz?
82 Mpbs'e kadar destek verdiği söylemekte yalnız şöyle bir handikap var (yan binaya göre). Tekrar söyleyeyim, caddede dediğim gibi fiber altyapısı mevcut fakat bizim evde VDSL destekli değil. Bu yüzden onu da ayrıyetten sormuştum.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
82 Mpbs'e kadar destek verdiği söylemekte yalnız şöyle bir handikap var (yan binaya göre). Tekrar söyleyeyim, caddede dediğim gibi fiber altyapısı mevcut fakat bizim evde VDSL destekli değil. Bu yüzden onu da ayrıyetten sormuştum.
Altyapı görünüyor hem de VDSL. Emin misiniz desteklemediğinden?

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
TT servisi bizzat kontrol edip, binada VDSL olmadığını söylemişti. Yani bu konuda gerçekten kafam karışık desem yeridir.
TT servisi ne kadar bilgili ve ne kadar doğru baktılar bilemeyeceğim.
Ama yarın Türknet veya Millenicom u arayıp müşteri hizmetlerinden bir altyapı sorgulama yapmasını isteyin. Derse ki 75 mpbs lik paket olur o zaman vardır. Sonradan yok derlerse de Türk Telekom'un fiberini de kullanabilirsiniz. Ama bu taahhüt olayları...

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
TT servisi ne kadar bilgili ve ne kadar doğru baktılar bilemeyeceğim.
Ama yarın Türknet veya Millenicom u arayıp müşteri hizmetlerinden bir altyapı sorgulama yapmasını isteyin. Derse ki 75 mpbs lik paket olur o zaman vardır. Sonradan yok derlerse de Türk Telekom'un fiberini de kullanabilirsiniz. Ama bu taahhüt olayları...
Türk Telekom'un taahhütünü istemediğim için zaten düşünüyorum TürkNet'i ve Millenicom'u. Yordum seni, çok teşekkür ederim.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Türk Telekom'un taahhütünü istemediğim için zaten düşünüyorum TürkNet'i ve Millenicom'u. Yordum seni, çok teşekkür ederim.
Evet Türk Telekom'un taahhütleri çok uzun. Türknet ve Millenicomdan ise istediğiniz zaman ayrılabiliyorsunuz. Rica ederim ne yorması :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Uzuuun bir Türk Telekom işkencesinden sonra bugün Turknet'e geçiş yaptım. Şimdilik iyi gibi bakalım sonrası nasıl olacak.

mahmut ince

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Tt de sorun yaşamayan bir tek ben miyim?
2-3 kere modem de sorun çıktı gelip yeni modem taktılar (ücretsiz)
Belki diğerleri daha iyidir kullanmadım bilmiyorum ama ben memnunum.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Memnun olmanız gayet iyi. Altyapıya göre değişiyor TT nin verdiği hizmet. Müşteri temsilcileri çok sorun çıkartıyor.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Herkes sorun yaşayacak diye de bir şey denilmedi zaten. Biraz daha araştırırsan müşteri şikayetlerini bulabilirsin.

emreleft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
hocam türknet e geçesim var şuan vodafone kullanıyorum ve ayda 80 tl ye 1mbps download 1mbps upload alıyorum zamanında 4mbps 24ay taahüt diye almıştık şimdiki aklım olsa almazdım tabide sizce ne yapayım altyapım iyimi?

10 ay taahütüm kaldı türknet karşılarmı?
ayrıca vdsl modemim yok türknet ne kadara verir?

Ekli dosyalar

• 1613822470131.png
    1613822470131.png
    22.8 KB · Görüntüleme: 127

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Türknetten modem almanızı önermem. Türknet karşılamıyor bildiğim kadarıyla taahhüt cayma bedelini. Müşteri hizmeti ile görüşebilirsiniz.

Benim önerim konuda da olduğu gibi Kablonet olacaktır. Cay da gel kampanyası bir kısmını karşılıyor sanırım.
hocam türknet e geçesim var şuan vodafone kullanıyorum ve ayda 80 tl ye 1mbps download 1mbps upload alıyorum zamanında 4mbps 24ay taahüt diye almıştık şimdiki aklım olsa almazdım tabide sizce ne yapayım altyapım iyimi?

10 ay taahütüm kaldı türknet karşılarmı?
ayrıca vdsl modemim yok türknet ne kadara verir?