[Rehber] Intel Driver & Support Assistant ile Sürücü Güncelleme

Bu konuyu okuyanlar

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
O69OvW.jpg
Merhabalar değerli forum ziyaretçileri ve sevgili forum üyeleri. Bu ilk konum -ve rehberim- olacak bu nedenle hatalarımı mazur görün. Konuma yapacağınız iyi veya kötü her yorum benim için çok değerlidir bu nedenle yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Neyse uzatmadan hemen konuya geçeyim. Arkadaşlar biliyorsunuz ki Windows, bilgisayarımıza donanımların en güncel sürücülerini de olmasa gerekli sürücüleri yüklemekte fakat belirttiğim gibi bunlar en güncel sürücüler değil. Ben de en güncel sürücülerin genellikle en hatasız ve en iyi olduğunu düşünenlerden olduğum için Intel'in en güncel çeşitli sürücülerini nasıl kolayca yükleyebileceğimizi sizlere aktarmak istiyorum.

İlk olarak bilgisayarınızın arama kısmına "Intel® Grafikleri Kontrol Merkezi" yazın. Eğer bir uygulama çıkıyorsa o uygulamaya tıklayıp aşağıda gösterdiğim adımları uygulamaya başlayın eğer bir uygulama çıkmadıysa aşağıya bırakacağım bağlantıya tıklayın bu bağlantı sizi uygulamanın yönlendirdiği bağlantıya iletecek.

Ek olarak direkt programı indirmek için 6. maddeye bakmanız yeterlidir.

1. İlk olarak uygulamaya giriş yaptık eğer bu uygulamaya ilk defa giriyorsanız sizden resimdeki gibi koşulları kabul etmenizi isteyecek. Siz de sayfayı aşağıya kaydırıp "Kabul et" butonuna basmalısınız.
MylCOY.png

2. Uygulamadan sol taraftaki sütundan "Destek" seçeneğine tıklamalısınız.
o2tgIE.png

3. Çıkan menüden "Grafik Sürücüsü İndir" butonuna tıklayın.
x7J3Te.png

4. Sizi başlangıçta da belirtip linkini vermiş olduğum web sayfasına yönlendirecek bu sayfada "Get started"a basmalısınız.
L91Bzg.png

5. Sizi başka bir sayfaya yönledirecek oradan "Download now"a basmalısınız. İndirme işlemi başlayacak.
uK1vZn.png

6. İnen programı kurmalısınız. Direkt indirme linki aşağıdadır.
mqUsbQ.png

7. Kurulum yönergelerini sırasıyla izleyip onay ve gerekli yerlerde yönetici onayı vererek güncel olmayan sürücülerinizi bahsettiğim şekilde güncelleyebilirsiniz. Bu arada açılan web sayfasını kapatmayın ve sürücülerin indirilmesini sabırla bekleyin ve yeniden başlatana kadar sayfayı açık tutun. Aşağıya kurulum görsellerini bıraktım yardıma ihtiyacınız olduğunda oradan yararlanabilirsiniz.
7.1:
IzFf0o.png

7.2:
l0jjMK.png

7.3:
7qER93.png

7.4:
euxqZJ.png

7.5:
6fesX3.png

7.6:
1KdlBX.png

7.7:
z22Zk2.png

7.8:
yN0jqZ.png

7.9:
lS0NAD.png

7.10:
oA8JUw.png

7.11:
UGBx2c.png

7.12:
zquWx0.png

7.13:
66VZgW.png

7.14:
WZIk0j.png

Evet arkadaşlarım ilk yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Eğer rehberim size yararlı geldiyse konumu beğenebilirsiniz. Ayrıca iyi veya kötü tüm yorumlarınızı aşağıya yazmanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

Reaksiyon puanı
7,997
Masaüstü kullanıpta harici ekran kartı kullanıyorsanız UHD sürücüsünü kurmamalısınız. Bunu not edin bence. Çünkü harici kart kullanılıyor ve onun driveri ayrı.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
Masaüstü kullanıpta harici ekran kartı kullanıyorsanız UHD sürücüsünü kurmamalısınız. Bunu not edin bence. Çünkü harici kart kullanılıyor ve onun driveri ayrı.
Tam olarak ne dediğinizi anlayamadım. Biraz daha açıklar mısınız?

Reaksiyon puanı
7,997
Tam olarak ne dediğinizi anlayamadım. Biraz daha açıklar mısınız?
Örnek veriyorum ,
i7 10700 ve RTX2060'lı bir sisteminiz var. Masaüstü sistemlerde laptoplarda olduğu gibi çift gpu kullanamıyorsunuz onboard , harici olarak. Ekran kartını taktığınız an i7 10700'ün içinde bulunan grafik birimi devre dışı kalıyor.

Taktığınız harici ekran kartı RTX2060'ı sitesinden girip driverini kurmanız gerekiyor. Eğer harici ekran kartı kullanan birisi sizin rehberinizi okuyup Intel HD Graphics driverini kurarsa gereksiz yere kurmuş olacak. Çünkü hiçbir işe yaramıyor bu driver.

Eğer ekran kartı takmazsanız işlemcinin içindeki GPU'yu kullanırsınız , ki onu da Windows Update otomatik olarak kuruyor. Bu program Çipset , Sata driverları vs. için kullanışlı.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
Örnek veriyorum ,
i7 10700 ve RTX2060'lı bir sisteminiz var. Masaüstü sistemlerde laptoplarda olduğu gibi çift gpu kullanamıyorsunuz onboard , harici olarak. Ekran kartını taktığınız an i7 10700'ün içinde bulunan grafik birimi devre dışı kalıyor.

Taktığınız harici ekran kartı RTX2060'ı sitesinden girip driverini kurmanız gerekiyor. Eğer harici ekran kartı kullanan birisi sizin rehberinizi okuyup Intel HD Graphics driverini kurarsa gereksiz yere kurmuş olacak. Çünkü hiçbir işe yaramıyor bu driver.

Eğer ekran kartı takmazsanız işlemcinin içindeki GPU'yu kullanırsınız , ki onu da Windows Update otomatik olarak kuruyor. Bu program Çipset , Sata driverları vs. için kullanışlı.
Anladım şimdi, evet haklısınız zaten bu yazılım sadece grafik sürücüsü için geçerli değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta rehberde Wi-Fi kart sürücüsü de güncelleniyor.

Reaksiyon puanı
7,997
Anladım şimdi, evet haklısınız zaten bu yazılım sadece grafik sürücüsü için geçerli değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta rehberde Wi-Fi kart sürücüsü de güncelleniyor.
Dediğim gibi Intel işlemcili laptoplar için kullanışlı bu program. Masaüstü için değil o yüzden not etmeniz iyi olur dedim.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
Aslına bakmak gerekirse bu yazılım daha çok dizüstü bilgisayar odaklı.

xKemalC

Doçent
Reaksiyon puanı
627
Denedim ama eski sürücüyü öneriyor. Sevmiyorum şu intelin eski ekran kartlarına destek vermemesini.

İçerik çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Konudan bağımsız olacak ama özel başlığına yazdığın super admin'i değiştirmeni tavsiye ederim. Zira yanlış anlaşılmaya sebep olabilir ve moderatörler tarafından uyarı veya ban almana da neden olabilir.

Son mesajlar