[Rehber] BIOS sürümü nasıl güncellenir?

Bu konuyu okuyanlar

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Öncelikle herkese merhabalar. Bu rehberimde sizlere BIOS sürümü nasıl güncellenir onu anlatacağım. Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatırım ve bilmeyen arkadaşlar bu rehberimden faydalanabilir.

1. BIOS sürümü ve anakart markası modeli nasıl öğrenilir?

Bu işlem bizim yanlış BIOS sürümü kurmamızı engelleyecektir. Aynı sürümü sisteme kurarsak yazılımsal sorun yaşama ihtimalimiz var. Bu yüzden sizlere tavsiyem güncellemeden önce her zaman BIOS sürümünü öğrenin ona göre güncelleme yapın.

İlk olarak yapmamız gereken Windows + R kombinasyonları ile çalıştırı başlatmak. Başlattıktan sonra yazı yazma kısmına msinfo32 yazıyoruz ve enter basıyoruz

Pencere açılacaktır. Resimdede işaretlediğim gibi BIOS sürüm ve tarihiniz yazmakta. BIOS sürümünü bir yere not alın.
ixKJAzafG_MmP7xIjhxhotMTNVSVBwYb5of3moqHq0OcZgu6TnVnquPqxPqfyq5l4KoR3I77n4XsPoA6ne9QTmMMw9qbO0-qBg6K6izkPBIAl14JGj9BImtJQ0Q7oMuE22kdQY0y
.

BIOS sürümünü not aldıktan sonra anakart üreticisinin sitesine girmemiz gereklidir. Bu yüzden anakartın marka modelini bilmeliyiz.

Bu resimde gördüğünüz gibi aynı pencerede işaretlediğim kutucukta anakartınızın markası ve modeli yazar.

a3b3Zj4IWfSCUCRXIfR6ehdaunl5AI0SmteQwgfcFxS8LqD9yVEyud3hkjYWhSswN-B1cqtVMRWLgIOmhHM9PhMxoVfo9QXRvY6Myy-TzCWqY0oC-ENQj-eOzk2k3K-9Z8y1TJtQ

2. BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Anakart marka modeli ve BIOS sürümünü öğrendikten sonra yapmamız gereken anakart üreticisinin sayfasına girmektir. Ben buraya çoğu bilindik anakart modellerinin destek sayfasını paylaştım. Eğer sizin anakartınız başka ise bunu google’ da aratarak kendi sitesine girebilirsiniz.

Acer

Apple

ASUS

Casper

Dell

Fujitsu

Gigabyte

HP

Lenovo

LG

MSI

Packard Bell

Panasonic

Samsung

Toshiba

Benim anakart marka modeli Packard Bell nasıl indirileceğini göstereceğim. Sizde model farklı olabilir. Laptop kullanıcıları anakart markası genelde kendi üretici firmasının markasıdır.
Örnek: Ben Packard Bell marka laptop sahibim. Benim gibi laptop kullanan arkadaşlar üreticinin kendi destek sitesinden BIOS sürümünü indirmelidir. Bu dediklerim Acer, HP, Samsung, Toshiba, Casper laptop kullanan arkadaşlar içinde geçerlidir.

Kendi üretici sitesine girdikten sonra kendi anakartınızın yada laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

Sizde’de böyle kutucuk çıkabilir ya da sadece arama kısmı’da çıkabilir. Her ikisindede işlem aynıdır. Anakartınızın marka modelini yada laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

I_QH9jiDFJgClS1REG6-gJDQmyh4ZdCnOXkGuPo3yDbrIbT3hlvDDbBmy7XsmMaRgQ2v_TSGFbSOmF2TXRn7Fz7Pq8C_yA_MybMUFkC8aYG-WdaCplB8LAeyOmaLGdADEyEwx4GO

WmqgA4i0C-aX2rvcxRXbKHc-xufcQXe4G1ihELdzkcsXCYNCWC7hXHm1s9Lws7xmGQvsuMPsG-uSP1-TtF1VfHdaGBlPh1WnP67Jna3JS_XVZ1SCY3lK9TYyzdb2wFVIKEz3vgAN

Kutucuğu doldurduktan sonra yapmamız gereken işlem aşağı inmektir.
( Arama şeklinde olan arkadaşlar marka model yazdıktan sonra enter basabilir)

Burada en önemli kısım işletim sistemidir. Uyumluluk sorunundan dolayı yazılımsal sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Bu yüzden sisteminiz hangi işletim sistemini kullanıyorsa Operating System bölümüne onu girmelisiniz.

Not :
Eski anakart yada modele sahip arkadaşlarda Windows 10 desteği bulunmayabilir. Bu yüzden tavsiyem sisteminizin desteklediği işletim sistemine geçmenizdir.

Ben Windows 7 geçip BIOS güncellemesini yaptıktan sonra, tekrar Windows 10 geçtim.

İşletim sistemini seçtikten sonra BIOS/Firmware kategorisini seçmeliyiz.

qRNfvfw8GocmiIy6vn3l68zr1S0pA1dodPVL3K3E6ubcZalfXnc-m3ejEWOdfF-d5eePFajn3NiXD59FfQzm85x13ltu0Hogzf8om1w8BrNQ5x7Qk25HreMt7AnAgP5G9Av2GY1S

Ardından burada yapmamız gereken not aldığınız eski BIOS sürümünü yeni çıkan sürümle karşılaştırmaktır. Benim BIOS sürümüm güncel.

WDU_v6aChgSgEnOAvbCeeppi4YHQHkBknBY79qxvdSR500ibQEFXijKZEG1xCrWuVpKtWTlbizhgsts4608XJN-lPF0AWL59vnFH1n_NIcQHkJGvdc6gyXQ9llnWPLndTOWPSl41

Burada’da görüldüğü gibi BIOS sürümüm 1.21. Güncel bir BIOS kullandığım için güncelleme gerekmiyor. Eğer sizde güncel değilse dosyayı indirip. Setup olarak kurmanız gerekmektedir.

EvTxi_sVf4YQE08kk3mVQpPPykFBSU5GDI-hnZay82VesLpItqFAlNun7fNpKJhl4naydcSprFIDvPNAEkg8YcLc3x93I0NG3aveQfJbMLPR-fOm-2aCkCjXO3xGhigBfWKet4lz

Umarım siz arkadaşlarıma bu rehberim faydalı olmuştur. Umarım rehberim işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Allah'a emanet olun.​