[Rehber] Bilinmeyen Aygıt Sürücüsü Nasıl Bulunur

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Windows aygıt yöneticisi penceresinde gözüken sarı renkli Bilinmeyen Aygıt olarak geçen ama ne olduğunu bilmediğimiz aygıtlar görmüşüzdür çoğu zaman. Eğer bu konu hakkında bilgimiz kısıtlı ise birçok kişi gibi forum sitelerinden araştırma yaparak bulmaya çalışırız ne olduğunu. Bilinmeyen aygıt sürücüleri nasıl bulunur bunu çoğu kimse bilmiyor, bilenlerde açıklama konusunda biraz kendi kibirleri dolayısı ile yardım etmeye yanaşmıyorlar malesef. Burada işin püf noktalarını açıklıyorum arkadaşlar.

Window aygıt yöneticisindeki bilinmeyen aygıtın ne olduğu nasıl bulunur !
1. Aygıt yöneticisini açın
2. Bilinmeyen Aygıt yazan yeri sağ tuşla tıklayıp özellikler diyerek özellikler penceresini açın.
3. Yukarıdaki sekmelerden AYRINTILAR yazan sekmeye gelin.
4. Ayrıntılar sekmesinde bulunan açılabilir menüden AYGIT KOPYA KİMLİĞİ yazan seçeneği seçin.
5. Aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1000\5&941D3F2&0&0001
Kırmızı yazı bize üretici bilgisini, mavi yazı ise aygıt bilgisini verir.
6. www.pcidatabase.com adresine girin.
7. Device Search yazan kısma Mavi yazı ile yazan yazıyı girin.(yukarıdaki örnekte AA01 olarak yazan yeri) Search butonunu tılayarak aramayı başlatın.
8. Açılan sayfada birden çok sürücü ismi çıkmış olabilir. (yukarıdaki örneğe ait aramada)

DeviceID.....Chipset description...................VendorID.....Vendor Name
0xAA01.......Ati Mobility Radeon HD 2600......0x1002....... ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.
0xAA28...... Radeon HD 3400 Series............0x1002........ ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.
gibi aygıtlar çıktı. Ancak bizim bulmamız gereken 0xAA01 ile 0x1002 eşleşmesinin sonucu. Yani Ati mobility Radeon HD 2600 yazan kısmı.

9. Bulduğumuz eşleşmenin hizasındaki (örnekte sağ tarafta bulunan kısmı ATI Technologies Inc. yazıyor) linki tıklayın.
10. Başka bir sayfa açılacak. Ctrl+F tuşuna basarak arama penceresini aç. Device ID kısmındaki yazıyı (örnekteki AA01 olan kısmı) arama penceresine yaz ve arattırın.
11. Arama sonucunda bulunan kısımda bilinmeyen aygıtın ne olduğu orada yazıyor. Örnekte verilen aygıt için yapılan aramada

Chip Number: Ati Function driver for high definition audio - ATI
Chip Description: Ati Mobility Radeon HD 2600
Notes: ATI HDMI Audio

olarak bulundu. Yani Bilinmeyen Aygıt olarak aygıt yöneticisinde gördüğümüz şey aslında ATI Mobility Radeon HD 2600 serisine ait ATI HDMI Audio sürüsü imiş.

Yukarıda anlatığım şey aygıta ait kimlik bulunması olayı idi. Yani Google'dan yada başka bir yerde arama yapacağımız zaman bize aygıtın ne olduğunu vermiş oldu. google'a "ati radeon HD 2600 hdmi audio driver" olarak yazdığın zaman aygıtın için bulunacak sürücünün size ait olmama veya sizin aygıtınız için uyumsuz olma gibi bir şansı yok demektir.

Alıntı

xarax Arkadaşımız da görsel olarak anlatmış zaten ;
Bilgisayarım/sağ tık Özellikler/Donanım/Aygıt yöneticisi buradan;
49311985jg0.png

Ayrıntılar sekmesi;
modelinibilmediinizaygtpf5.png

www.pcidatabase.com adresinde aşağıdaki resimdeki yerlere üstteki resimdeki kodları yazarak ürünün marka ve modelini öğrenebilirsiniz.
79377274sj0.png

geriye arama motorundan veya üreticinin sitesinden sürücülerinizi indirmek kaldı.

Ayrıca şu programı da kullanabilirsiniz..

http://www.devicedoctor.com/download/DeviceDoctor_Bundle.exe

Aşağıdaki konudaki site de yardımcı olabilir...

http://forum.shiftdelete.net/suruculer-ve-guncellemeler/134778-devid-info.html

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
ben de donanım kimliğini kopyalayıp gogle amcaya yazıp buluyodum :D (win7)

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ama bende tanınmıyor. Bilinmeyen aygıt olarak duruyo. :huh:
Ne zaman ortaya çıktı peki ?

Windows kurulumundan hemen sonra mı yoksa bi program felan yükledikten sonra mı farkettiniz ?

S_T_A_L_K_E_R

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Teşekkürler..Çok güzel bir yazı olmuş.Şükür benim tanınmayan aygıtım yok:)

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Teşk. hoş bir anlatım olmuş elinize sağlık..

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Flopy disket sürücüsü bu sürücünüzün bağlantısını kontrol edin kullanmıyorsanız veya yoksa boş verin :D

İlgi ve alakanızdan ötürü çok teşekkür ederim eminsiniz değil mi flopy olduğuna bana sanki realtekle ilgili bir donanımmış gibi geldi de ama ses ve ethernette de herhangi bir sıkıntı yok anlamış değilim :bored:

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Teşekkürler dostum.
Bir arkadaşın eski bir dizüstü var, sürücüleri bulamıyoruz.
Hem vga, hem ses sürücüleri yok.
Bakalım işe yarayacak mı?
:)

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Güzel bir ders olmuş kardeşim Allah Razı olsun...

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Romantic dostum.
O aygıt süper işe yaradı.
Çok çok sağol.
Bir çok sürücüyü buldu.
Ama ne yaptımsa Windows açılışında ikaz veren VGA sürücüsü ile Modem sürücüsünü bulamadı.
VGA sanırım grafik arayüz için gerekli.
Şu an işimizi Windows sürücüleri görüyor.
Öylece idare edeceğiz artık.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Windows 7'yi kurduktan sonra bende de bu sorun var. Bilinmeyen bir aygıt görünüyor ama ne olduğu belli değil. Özellikler kısmında aygıt kopya kimliği de yok. Sorun gider dediğimde:

Bulunan sorunlar

Bilinmeyen aygıt bir sürücüye sahip değil Düzeltilmedi

Aygıt bilgileri
Kimlik: ROOT\LEGACY_CPUZ132\0000
Hata kodu: 28
Sürücü sorunu çözümünü uygulayın Tamamlandı
Sürücüsü sorununu gidermek için çözümdeki yönergeleri uygulayın.
Bu aygıt için sürücü yükleyin Tamamlandı
TBilinmeyen aygıt için sürücü yüklü değil. Aygıt için en son sürücüyü yükleyin.

PnP aygıtlarıyla sorun Algılandı
Bazı PnP aygıtlarıyla sorun var. Windows bu aygıtlarla ilgili sorunları gidermek için başka işlemler yapacak.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Windows 7'yi kurduktan sonra bende de bu sorun var. Bilinmeyen bir aygıt görünüyor ama ne olduğu belli değil. Özellikler kısmında aygıt kopya kimliği de yok. Sorun gider dediğimde:
Güncelleme aldınız mı ?

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Güncelleme aldınız mı ?

Evet bütün güncelleştirmeleri kurdum. Fakat böyle kalsın artık. Bugün birkaç sürücü güncellemesi yapayım dedim bilgisayar açılmadı. Başlangıç onarımı ile hallettim. O ünlem işareti kalsın orada. Bilgisayara bir zararı yok :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ssd bilinmeyen aygıt hatası var bendede..:)

qwerty20

Asistan
Reaksiyon puanı
0
donanım kimliğini devid info da aratın hemen bulur

mrt027

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BTHENUM\{00001132-0000-1000-8000-00805f9b34fb}_VID&0001000f_PID&0000
BTHENUM\{00001132-0000-1000-8000-00805f9b34fb}_LOCALMFG&0002

donanım kimliği bluetoth çevre aygıt sorunu var bilgisayarım da yardımcı olablırmısnız ne yapmam gerekıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Lütfen kod 28 hatası hakkında çözüm verin. Windows xp benimkisi ( bilgisayar hakkında başka bşy bilmiyorum -_-,normal yeni formatlanmış gibi bşy.) Samsung Galaxy ice'ı USB ile bağladığımda aygıt yöneticisine girince yanında sarı renk soru işareti çıkıyor, donanım araması yapınca Telefonu buluyorum ama yeterli yazılım bilmem nesi bulunamadı diyip kod 28 nolu hata veriyor. Lütfen yardımcı olun! :(:(:(:(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
USB\VID_0000&PID_0000\5&2C6E2A9D&0&7 bunu nasıl yapıcam

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aygıt kopya kimliği diye bir seçenek bulunmuyor ne yapmam gerekir ?

RedBlood56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Bilinmiyen Aygıtları Bulmanız Ve Yüklemeniz İçin Bir Program Mevcut.

Buyrun ;

Unknown Device Identifier : Aygıt yöneticisindeki Bilinmeyen Aygıt olarak görünen donanımların driver dosyalarını Internet üzerinden bulup, güncelleyen ücretsiz bir program.(Google dan indirebilirsiniz)