Xiaomi Redmi Note 8 ( 5150 - 5350 MHz frekans hakkında

BeyazZz

Üyecik
Merhaba internet üzerinden xioami redmi note 8 128 gb model bir cihaz aldım cihaz evofone bandrollü ve türkiye garantili kutunun arka kısmındaki jelatindeki yapışkan kağıtta şöyle bir ibare yer almakta, ( bu cihaz 5150 -5350 Mhz frekans aralığında kullanıldığında sadece kapalı kullanımda sınırlıdır.) Bu ibare ne demek oluyor acaba ?Şüphelendiğim için cihazı henüz açmadım. Kutu açılım videolari izledim böyle bir ibare görmedim bu ibare ne demek oluyor araştırdım öğrenemedim hatalı bir cihazmıdır bu yoksa dığer telefon kutularindada mevcutmudur konu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum iyi günler dilerim.
 
Son düzenleyen moderatör:

bilexsamet

Profesör
Ben Xiaomi Redmi Note 8 64GB'tan hem Evofone hem KVK ithalatı olandan var. Öyle bir ibareye rastlamadım.

Ama şu an IMEI ve Seri numara yazan kısmın fotoğrafı telefonumda yok. Diğer yerlerde de böyle bir etiket/yazı yoktu.

IMEI ve Seri numaranının yazdığı etikette mi böyle yazıyor?
 

BeyazZz

Üyecik
Merhab hayir IME kısmında değil kutunun arka kısmıdakı ambalajin üzerinde yazıyor görseli paylaşıyorum.
 

Ekli dosyalar

  • 20200406_141412.jpg
    20200406_141412.jpg
    230.8 KB · Görüntüleme: 38

bilexsamet

Profesör
Yok, benim telefonlarda öyle bir şey yazmıyor. Çünkü benim de kutu fotoğrafları var.

Ben 3 ay önce falan almıştım telefonları. Belki Evofone yeni sürümlere öyle bir bilgi koymuş olabilir. Sizde yazan şeyin ne anlama geldiğini de bilmiyorum maalesef.

Benim o etikette sadece Türkçe karakterleri ihtiva ettiği ile ilgili bilgi var.
 

BeyazZz

Üyecik
Merhaba ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim, inşallah bilgisi olan biri konuyu görür ve sorumu yanıtlayabilir teşekkür ederim.
 

bilexsamet

Profesör
Xiaomi Redmi Note 8'de hem 2.4GHz hem 5GHz Wifi frekansı var. Aslında yeni telefonların neredeyse hepsinde var. Eski bazı telefonlarda sadece 2.4GHz vardı.

5Ghz= 5150-5350 MHz

Yani burada 5150-5350 MHz frekans aralığından kastettiği muhtemelen wifi frekansı yani 5GHz wifi frekansı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 28.12.2018 tarihli ve "Kısa Mesafe Erişimli ve Ultra Genişband Telsiz Cihaz ve Sistemleri Telsiz Arayüz Özellikleri Dokümanları" konulu ekteki PDF belgeside 5150-5350 MHz frekansı için "Sadece bina içi ve başka servislerle paylaşımı kolaylaştıracak gerekli sinyal sönümlenmesini sağlayacak benzeri kapalı alanlarda kullanılacaktır." denilmiş.

Anladığım doğruysa sorun yok gibi görünüyor. Bence bizim telefonlarda o bandrol olmasa da muhtemelen aynıdır. Hatta tüm telefonlarda öyledir diye düşünüyorum. Sonuçta Türkiye'nin ithal ettiği telefonlar BTK standartlarına uymak zorunda.

IMG_20200406_174211.jpg


 

BeyazZz

Üyecik
Vaktinizi ayırıp sormuş olduğum soruyu araştırıp yanıtladığınız ve bilgi verdiginiz için gerçekten çok teşekkür ederim aklımdakı soru giderilmiş oldu emeğinize sağlık çok sağolun iyi akşamlar dilerim.
 

bilexsamet

Profesör
KVK ithalatı olan Xiaomi Türkiye Garantili Redmi Note 8 Telefonumun Türkçe Kullanım Kılavuzunda şöyle yazıyor:

"Kullanılması Planlanan Ülkeler
AT/BE/BG/HR/CY/CZ/DK/EE/FI/FR/DE/EL/HU/IE/IT/LV/LT/LU/MT/NL/PL/PT/RO/SK/SI/ES/UK/TR
Not: Wi-Fi kullanımı bazı ülkelerde kısıtlanmış olabilir. Örneğin, AB'de 5150-5350 MHz Wi-Fi ve ABD ile Kanada'da 5,15-5,25 GHz Wi-Fi, yalnızca iç mekanlarda kullanılabilir.
Daha fazla bilgi için yerel yetkililere danışın. Daha fazla bilgi için şebeke servis sağlayıcınıza danışın."Evofone ithalatı Xiaomi Türkiye Garantili Redmi Note 8 telefonumun İngilizce Kullanım Kılavuzunda şöyle yazıyor:

"This device may be operated in all member states of the EU. Observe national and local regulations where the device in used. This device is restricted to indoor use only when operating in 5150 to 5350MHz frequency range in following countries: AT/BE/BG/HR/CY/CZ/DK/EE/FI/FR/DE/EL/HU/IE/IT/LV/LT/LU/MT/NL/PL/PT/RO/SK/SI/ES/SE/UK"
 
Son düzenleme:

bilexsamet

Profesör
ASUS Z00MD Zenfone 2 Lazer (ZE600KL) model telefonun Türkçe kullanım kılavuzunda;

"Bu aygıt, 5150 MHz ila 5350 MHz frekans aralığı altında çalışırken yalnızca iç mekan kullanımıyla kısıtlıdır.
5GHz WLAN için: Bu ekipmanın çalışabildiği yerler:
AT/BE/BG/CH/CY/CZ/DE/DK/EE/ES/FI/FR/GB/GR/HU/IE/IT/IS/LI/LT/LU/LV/MT/NL/NO/PL/PT/RO/SE/SI/SK/TR"
denilmektedir.

Özetle, önceki mesajlarda da belirtildiği gibi 5150-5350MHz frekansının kapalı alanlarda/iç mekanlarda kullanım zorunluluğu marka model fark etmeksizin Türkiye'nin ithal ettiği (BTK standartları) tüm telefonları kapsamaktadır.
 

Son mesajlar

Üst