"Reboot and select proper Boot device" sorunu

Bu konuyu okuyanlar

samililili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
SSD: Kingston 120GB V300
HDD: WD 1TB ve Toshiba 500GB
Anakart: Msi 970 G
Selam dostlar. Dün bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bu sabah çalıştırdığımda ise "Reboot and select proper Boot device" hatasını verdi. BIOS'ta OS'un kurulu olduğu SSD de 2 farklı HDD de gözüküyor ve Boot önceliği doğru. BIOS ayarlarını resetledim fakat bir şey değiştirmedi. USB'ye disk Partition tool indirip bilgisayarı onunla bootladım, disklerin üçünü de boş gösterdi. Sorun ne olabilir? Bilgisayarın OS'u görmesini sağlayamasam bile disklerdeki bilgilerin gitmesini istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Eğer önemli bilgileriniz varsa HDD leri sökün pc den. Boş olduğunu sanmıyorum diğer PC varsa elinizde onlarda deneyin.

SSD nide aynı yöntemle deneyiniz. Disklerden biri bozulmuş olabilir.

samililili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Eğer önemli bilgileriniz varsa HDD leri sökün pc den. Boş olduğunu sanmıyorum diğer PC varsa elinizde onlarda deneyin.

SSD nide aynı yöntemle deneyiniz. Disklerden biri bozulmuş olabilir.
Başka deneyebileceğim bir sistem yok maalesef. Disklerin de bilgisayarın kapanıp açılması arasından geçen 5-6 saatte nasıl bozulmuş olabileceğini aklım almıyor. Denemek için live ubuntuyla bootladım sistemi. Diskleri yine gösteriyor ama erişemiyorum. Dışarı çıkmak da sıkıntılı hiç anı manı demeden formatı basacam en sonunda. Sizin bi öneriniz var mıdır ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Hdd leri çıkar SSD yi tek olarak çalıştır. Olmadı sata girişini değiş anakart üzerinde.

Yani durduk yere böyle olmaması gerek tüm disklerin.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Başka deneyebileceğim bir sistem yok maalesef. Disklerin de bilgisayarın kapanıp açılması arasından geçen 5-6 saatte nasıl bozulmuş olabileceğini aklım almıyor. Denemek için live ubuntuyla bootladım sistemi. Diskleri yine gösteriyor ama erişemiyorum. Dışarı çıkmak da sıkıntılı hiç anı manı demeden formatı basacam en sonunda. Sizin bi öneriniz var mıdır ?
UEFI olarak Ubuntu kurabilirsiniz. Ama UEFI olarak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS güncellemesi mevcut ise üstüne kurun yok ise internetten yedeğini paylaşan var ise indirip üstüne kurun o da yok ise konu açıp insanlardan yedeğini isteyebilirsiniz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
SSD: Kingston 120GB V300
HDD: WD 1TB ve Toshiba 500GB
Anakart: Msi 970 G
Selam dostlar. Dün bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bu sabah çalıştırdığımda ise "Reboot and select proper Boot device" hatasını verdi. BIOS'ta OS'un kurulu olduğu SSD de 2 farklı HDD de gözüküyor ve Boot önceliği doğru. BIOS ayarlarını resetledim fakat bir şey değiştirmedi. USB'ye disk Partition tool indirip bilgisayarı onunla bootladım, disklerin üçünü de boş gösterdi. Sorun ne olabilir? Bilgisayarın OS'u görmesini sağlayamasam bile disklerdeki bilgilerin gitmesini istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.
Sanırsam disklerinizden birisi bozulmuş. BIOS boot edecek OS görmediğine göre, hangi diskte kuruluysa onda sıkıntı olabilir. Bu arada BIOS Legacy mi yoksa UEFI mi?

samililili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
O zaman UEFI boot u açın. Daha sonra UEFI olarak boot edin. Sonra bütün diskleri silin. GPT olması için. UEFI olarak kurun.
Hocam öğlen 3'ten beri falan bununla uğraşıyorum galiba, artık hiç kafam kalmadı, odağımı koruyarak 1 satır bile okuyamıyorum. Zahmet olmazsa 5 yaşında çocukmuşum gibi anlatır mısınız ?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hocam öğlen 3'ten beri falan bununla uğraşıyorum galiba, artık hiç kafam kalmadı, odağımı koruyarak 1 satır bile okuyamıyorum. Zahmet olmazsa 5 yaşında çocukmuşum gibi anlatır mısınız ?
BIOS a girin. Boot sekmesine gelin. Boot mode u UEFI yapın. Daha sonra USB den UEFI olarak boot edin. Daha sonra Install Ubuntu deyip kurun SSD ye.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Sırasıyla:
(alttaki Windows kurulum sonrası)
(Format kısmında sen Ubuntu’yu seç)

samililili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hiren's Boot'u kurcalarken halletim. Disklerin formatını MBR'den GPT'ye almam gerekiyormuş. İlk başta nasıl değişmiş formatlar anlamadım. 12 saattir uğraşıyorum şunu bulabilmek için :d. İnternette hiçbir yerde bundan bundan bahsetmiyordu birilerinin işine yarar belki konu kilit.

samililili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
@EFI Shell @okurbaba
hocam bilgisayarı kapatıp açınca ilk haline döndü, tüm diskler mevta yine. hiren's boot'tan windows recovery tool'la SSD'yi seçince "recovering gpt partitions on mbr disk" diye bir işlem yapıyor sonrasında sadece SSD geliyor diğer diskler yine unallocated kalıyor. bir fikriniz var mıdır nasıl çözülür bu ?