Razer Pro Click ergonomik kablosuz fare incelemesi

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herkese selamlar. Bilgisayar başında uzun saatler geçirdiğim için ergonomik ve kablosuz bir fare arayışı içerisindeydim. Oyuncu fareden ziyade daha ergonomik, şarjı uzun giden ve sade bir ürün arıyordum. Bu süreçte karşıma Logitech MX Master 3 ve Razer Pro Click ürünleri çıktı. Razer'ın tasarımı daha çok hoşuma gittiği ve hali hazırda Razer klavye kullandığım için Pro Click tercih ettim. Bu ürün zaten dünyaca ünlü markalardan birisi olan HumanScale ile birlikte geliştirilmiş. Ürün elime geçti. Hayatımda daha önce bu kadar ergonomik bir fare kullanmadım. Tutuş hissiyatı çok iyi. Eli hiç yormuyor. Gerek sensörü gerekse 2.4 GHz bağlantısı ile en ufak bir takılma ve donma yaşamadım. Ürünün genel artılarını yazacak olursam:

IMG-0639.jpg IMG-0640.jpg IMG-0641.jpg IMG-0642.jpg

Artılar:
  • Ergonomik açıdan çok iyi ve kaliteli bir ürün.
  • Sade ve şık bir tasarımı var.
  • Clickler sessiz.
  • 2.4 GHz ve Bluetooth bağlantı seçenekleri mevcut.
  • Bluetooth ile 400, 2.4 GHz ile 200 saate varan pil performansı.
Ürünün elbette eksileri mevcut. Bunlara gelecek olursam:

Eksiler
  • Orta tekerlek güven vermiyor ve çok ses çıkarıyor. Tekeri döndürmek için biraz çaba harcamak lazım. Hoşuma gitmedi.
  • 2021 yılında halen micro-USB kullanan bir fare.
Genel olarak üründen memnunum. 5 üzerinde 4.5 verdiğim bir ürün oldu. Eğer siz de bu tarz bir amaç için fare arıyorsanız önerebilirim. Şu an sadece İtopya'da satılıyor. Ben indirimle 800 TL'ye aldım.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Bu fareye 800 ₺ verene kadar MSI'nin Omron Switch'li Clutch farelerinden alırım daha iyi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu fareye 800 ₺ verene kadar MSI'nin Omron Switch'li Clutch farelerinden alırım daha iyi.
İyi de ne alaka hocam. Bende zaten Razer Mamba T.E. vardı ve 3 yıldır kullanıyordum. Kablosuz ve çok daha ergonomik bir fareye geçmek istedim. Yoksa bu fiyata gelene kadar kablolu çok fazla alternatif var zaten.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Ürünün şarjı sizin deneyiminizle kaç gün gidiyor? Birde fareyi kablolu kullansanız bile nano alıcısının takılı olması gerekiyor di mi?

yentibaba

Asistan
Reaksiyon puanı
121
sanatsal bir ergonomi. fotoda biraz küçük gibi duruyor. avucu büyük kişiler için doğru fareyi bulmak pek kolay olmuyor. orta boy bir fareyi parmak uçlarıyla kullanıyoruz :S

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ürünün şarjı sizin deneyiminizle kaç gün gidiyor? Birde fareyi kablolu kullansanız bile nano alıcısının takılı olması gerekiyor di mi?
Ben alalı 2 gün olduğu için henüz şarjı bitmedi. Bu sebeple net bir şey diyemeyeceğim. Tam dolum yapıp sıfırladıktan sonra buraya tekrar yazarım ancak incelemelerim kadarıyla ürün vaat ettiği saatlere yakın bir kullanım sunuyor. Kablolu kullandığınız zaman alıcının takılı olmasına gerek yok. Kablolu bir fareymiş gibi kullanabilirsin yani şarj esnasında.

sanatsal bir ergonomi. fotoda biraz küçük gibi duruyor. avucu büyük kişiler için doğru fareyi bulmak pek kolay olmuyor. orta boy bir fareyi parmak uçlarıyla kullanıyoruz :S
Fotoğraflardan öyle dursa da küçük bir fare olduğunu söyleyemem. Orta ve büyük boy eli olan kişiler bence rahat edecektir bu fare ile. Eski farem Mamba T.E. daha küçüktü mesela.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
İyi de ne alaka hocam. Bende zaten Razer Mamba T.E. vardı ve 3 yıldır kullanıyordum. Kablosuz ve çok daha ergonomik bir fareye geçmek istedim. Yoksa bu fiyata gelene kadar kablolu çok fazla alternatif var zaten.
Kullandığın farenin tuşları sağlam mı halen peki? Standart farelerin sol veya sağ tuşu birkaç seneye kalmadan iflas ediyor da ondan sordım.

Burada ben uzun süredir Trust GXT 781 Rixa Camo oyuncu faresini kullanıyordum; ancak bu aralar dediğim gibi MSI'nin farelerine bakıyordum hoşuma gitti. Ama ucuz değil yani. Pare verdiğime değer mi?

Assassin's Creed Odyssey oynarken MSI'nin Mystic Light özelliğini açmak özelliğini açmak istiyorum oyunun ayarlarından, ondan almayı düşünüyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kullandığın farenin tuşları sağlam mı halen peki? Standart farelerin sol veya sağ tuşu birkaç seneye kalmadan iflas ediyor da ondan sordım.

Burada ben uzun süredir Trust GXT 781 Rixa Camo oyuncu faresini kullanıyordum; ancak bu aralar dediğim gibi MSI'nin farelerine bakıyordum hoşuma gitti. Ama ucuz değil yani. Pare verdiğime değer mi?

Assassin's Creed Odyssey oynarken MSI'nin Mystic Light özelliğini açmak özelliğini açmak istiyorum oyunun ayarlarından, ondan almayı düşünüyorum.
Kullandığım fare halen sağlam. Son zamanlarda orta tekerlek sıkıntı vermeye başladı arada kaydırma yaparken tersini yapıyor. Onun haricinde pek bir sorunu yok. Üç yıldır epey kullandım neredeyse yıpranmadı bile. Kauçukları bile temiz halen ufak deformeler var tabi. Kaliteli fareler kendini hemen hissettirir. MSI'ın fareleri hakkında pek bir bilgim yok. Bu saatten sonra fare konusunda Razer'dan kolay kolay vaz geçmem sanırım.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Güzel inceleme olmuş. İleride imkan olursa, Steel Series F/P farelerini incelersen çok süper olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Güzel inceleme olmuş. İleride imkan olursa, Steel Series F/P farelerini incelersen çok süper olur.
SteelSeries bir daha kullanmam sanırım. Hem yaşadığım kauçuk sorunları hem de TR servisinin rezalet olması sebebiyle uzak durmaya çalışıyorum fare tarafında. Kulaklık tarafında Arctis serisi çok sağlam, o sebeple güvenip almıştım onu da 3 yıldan fazladır kullanıyorum. Ancak dediğim gibi fare tarafında bende uzak olsun. Razer hem fare tarafında daha kaliteli işler yapıyor hem de TR servisi epey iyi.