Rampage Hydra R6 RGB İncelemesi!

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Merhaba arkadaşlar.
Yaklaşık 5 aydır kullanmakta olduğum Hydra R6 RGB adlı klavyenin incelemesi ile karşınızdayım.

Ürünü VatanBilgisayar mağazasından mecbur olduğum için aldım diyebilirim. İnternette 400 TL'ye satılan bir ürünü 700 TL'ye sırf RGB olduğu için almıştım. Bu da benim ayrı bir sapıklığım olsa gerek :D.Klavye ilk gördüğümde resmen aşık etmişti kendini. Özellikle uygun fiyatı dikkatimi çekiyordu. 300 TL'ye ışıklı mışıklı mekanik klavye :D. Ayrıca mekanik olup Tükçe tuş dizilimine sahip olması gerçekten çok hoş. O zaman kahverengi sviçli başka bir model tercih etmiştim. Şimdi bunu kullanmaktayım. Klavye Outemu Blue Sviçlere sahip. Bunların basım için istediği güç CherryMX'e göre fazla. Ama hissiyatı gayet iyi diyebilirim. Mavi sviçlerin o meşhur "klik" sesini de çok iyi verebiliyor kendisi. Öyle ki geceleri membran bir klavye çıkartmak zorunda kalıyorum. Outemu Blue Sviçin teknik özellikleri şu şekilde:

-Ses seviyesi yüksek.
-Basım için gereken güç 60g.
-Aktive yüksekliği 2.3 mm
-Basım ömrü 50 milyon.

Klavye numerik tuş takımına sahip standart bir klavye diyebiliriz. Agresif bir tasarıma sahip. Özellikle alt ve üst kısımlar boyunca devam eden kırmızı şeritleri ve sağ üst taraftaki çıkıntısı göze hoş duruyor.
1546614012427.png

Çıkıntılı kısımda sesi kısıp azaltabileceğiniz, sesi amamen kapatabileceğiniz, ışık modunu ayarlayabileceğiniz tuşlar yer alıyor.
1546615141570.png

Malzeme olarak tuşların alt kısmında fırçalanmış siyah renkte bir alüminyum malzeme bulunuyor. Diğer kısımları ise plastik. Kasasının alt kısmı kırmızı renginde.
1546613975024.png

Ürünün bilek desteği de plastik. Ancak mıknatıslı ve oldukça rahat çıkarılıp takılabilen bir yapıya sahip.
1546614209111.png

Ürün örgülü bir kablo yapısına sahip. Oldukça kalın ve güven verici olduğunu söylemekte fayda var. USB 2.0 arabirimi ile bilgisayara bağlanıyor. Ürünün indirebileceğiniz bir yazılımı var. Bu yazılım üzerinden renkleri ayarlayabiliyor ve farklı tuşlara farklı makro atamaları yapabiliyorsunuz.

sd1.PNG

Yazılıma genel bakış.
sd3.PNG

Makro atamalarını yapabileceğiniz kısım. Biraz karışık gözükse de oldukça basit bir kullanımı var.
sd4.PNG

Renkleri ayarlayabileceğimiz kısım. Single kısmını seçerseniz, seçtiğiniz rengi hangi tuşa vermek istiyorsanız program üzerinden o tuşa tıklamanız yeterli oluyor. backround ise tüm klavyeyi seçtiğiniz renge bürüyor. Renk modları da şu şekilde:
sd2.png

Klavyenin kullanımına gelecek olursak, gerçekten oyunu size yaşatmayı başarıyor diyebilirim. Bilek desteği eli terletmiyor ve ağrıtmıyor. Tuşları fena değil ama bazen yerinden çıkabiliyor. En çok sol taraftaki CTRL tuşu başımı ağrıtıyor. Bazen fazla bastığımda parmağımla birlikte gelebiliyor. Tuşlarında şu ana kadar herhangi bir soyulma, aşınma yaşamadım. Işıkları çok canlı olmasa da kendini belli ediyor. Parlaklığı gayet iyi. Kontolü çok kolay. Işıkları ayrıca FN+Ins, Home, PgUp, Del, End ve PgDn tuşları ile kontrol edebiliyorsunuz. Dalga veya Rainbow efektinde durmasını istediğiniz yerde komboyu tekrar yaparak durdurabiliyorsunuz. Yine FN+Yukar-Aşağı ok tuşu kombinasyonu ile parlaklığı, FN+ Sağ-Sol ok tuşları ile hareketli efektelerin yönünü değiştirebiliyorsunuz. FN+Windows tuşu ile Windows tuşunu kilitleyebiliyorsunuz. Ancak bu bende çalışmıyor.

Sonuç olarak klavye kendi fiyat bandında alınabilir bir ürün. RGB olması ve Outemu Mavi sviçleri ile oyuncuların dikkatini çekmeyi gerçekten başarıyor. Benim de çok beğendiğim bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Bir alternatifi ise Trust GXT 890 olabilir Tek eksisi bir bilek desteği.

Artıları ve Eksileri:

Artıları:
+Yazılım gerektirmeden modların ayarlanabilmesi.
+Mıknatıslı bilek desteği.
+Türkçe tuş dizilimi.
+Örgülü ve sağlam kablo yapısı.
+Bir yazılıma sahip olması.

Eksileri:
-Tuşların yerinden çıkabilmesi.
-Renklerin çokta canlı olmaması.

Puanlamam:
Tasarım: 8
Ergonomi: 7
Malzeme Kalitesi: 8
Özellikler: 8
Performans: 9
Fiyat: 10

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar. Eksik bulduğunuz bir yer olursa lütfen söyleyin. Bu benim ilk klavye incelemem :).