RAMim 1866mhz fakat 666mhzde çalışıyor

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Başlıkta belirttiğim gibi bir sorunum var ramlerim 4x2 (8)GB 1866mhz 666mhzde çalışıyor.Çoğu oyunda ram fazla kullanıldığından oyundan atıyor ne yapmam lazım.

Altunkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BIOS üzerinden anakartınızın destekleyebildiği hızlarda raminizin çalışma frekansını ayarlayabilirsiniz bilmiyorum hiç denediniz mi ??? Muhtemelen bu ayarlama biosunuzda "DRAM Frequency" olarak geçmektedir dilerseniz bir deneyin.

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
biosa daha önce hiç girmedim.anakartım asus m5a97 .nasıl gireceğim? girince ne yapacağım?

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
biosa daha önce hiç girmedim.anakartım asus m5a97 .nasıl gireceğim? girince ne yapacağım?

Bilgisayarı yeniden başlatın, ram sayıma geldiğinde veya dıt sesi duyduğunuzda durmadan delete tuşuna basın. Bios ayarlarından advanced kısmından voltaj ayarlarını bulabilirsiniz..

Altunkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartınız UEFI BIOS kullanıyor olmalı bunun için [MENTION=84487]basbeLası[/MENTION] arkadaşımın söylediği gibi açılışta DELETE e basarak biosa erişin. Son sağ üst köşedeki exit butonuna gelerek advenced mode seçip detaylı düzenleme erkanına erişin hemen ardından AI Tweaker sekmesinden Memory Frequency seçeneğindne DDR3 1866 MHZ 'ı seçin sonra yine sağ üst köşeden exit butonunu tıklayın ve SAVE AND EXIT seçeneğini seçerek biostan çıkış yapın. Örnek ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum umarım yardımcı olabilmişimdir.

click

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
u1198.png
çok teşekkür ederim.şuan kendi bilgisayarıma giremiyorum en kısa zamanda deneyeceğim.ram her zaman sabit bir mhzde mi çalışır yoksa düşmeler olur mu? cpu-zde böyle gözüküyor.

Altunkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sanıyorum DDR ram kullanıyorsun ve kelime olarak dahi DDR ram "Double Data Rate" demektir. Yani bir defada 2 kat işlem yapar bu sebepten dolayıda 722 olarak gördüğünüz ram değeri aşağı yukarı ram frekansınızın yarısına eşittir.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
u1198.png
çok teşekkür ederim.şuan kendi bilgisayarıma giremiyorum en kısa zamanda deneyeceğim.ram her zaman sabit bir mhzde mi çalışır yoksa düşmeler olur mu? cpu-zde böyle gözüküyor.

DuaL x2 ram kuLLandığınız için sadece tek ramın frekans hızı gösteriLir, Biosta overlock böLümü var oradan ramı 1866 çekin, CPU -Z iLe baktığınızda değerler 933.4 mhz göstermesi gerek bunu iki iLe çarpın 1866..

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
AItweaker da memory frequency'de 1866 mhz yok en çok 17.. , 20.. , 21.. var overclock kısmınıda bulamadım

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamlar sanırım biosla pek ilgin yok o yüsden sana en güvenilir ve basit(daha doğrusu otomatik ;)) yolu söyliyim benim anakartım da asus rampage2 yani yukarıdaki gibi uefi bios değil fakat her iki durumdada yukardaki resimde göreceğin ai overclock tuner kısmında xmp yi seçip (başka hiç bi şeyi kurcalamadan) kaydedip çıkarsan bellekler çalışması gereken hızda çalışırlar(gerek zamanlama yani yukardaki resimde cpu-z programında gördüğün 9-9-24 gibi değerler vede voltaj değerleri otomatik ayarlanır)
eğer yukarda arkadaşların dediği gibi bellek değerlerini elle ayarlarsan yani 1866 mhz kısmını zamanlama ve voltaj değerlerini de ayarlaman lazım ki tavsiye etmem senin için (ayrıca overclock falan yaparsan işler karışır bu durumda yani manuel yaptığın için yanlış bişide sürekli reset atar durur bilgisayar)
ayrıca xmp durumunda voltajıda ve diğerleri artırdğı için birazcık overclock da olmuş olur iyi de olur :)(tabi marka aynı olmasına rağmen ben intel işlemci kullanıyorum amd hiç kullanmıdğım için durum aynımı olur ondan emin değilim fakat kart otomatik yapar zaten tehlikeli bi durum yok yani bellekler için zaten bu secenek yani xmp)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ayrıca şunuda belirteyim oyundan atma sebebi eğer
1- güç kaynağın yetersiz gelmiyorsa
2- overclock ve diğer bileşenlerin dengesizliği vs. gibi durumlardan dolayı sistemin kararsızsa
3- crackli oyun gibi:) durumlar soz konusu ise
4- ssd sürücü kullanıyorsan ve o yüsden takılmalarla karşılaşmıyorsan
5- belleklerin de sağlam ise sonuç olarak o mhz de çalışması seni etkilemez
örneğin bendede 1600 mhz kinston bellekler var ve 3 kanal çalışıyorlar xmp yi seçmeden biosu default ayarda bırakırsam 1066mhz olarak gözüküyolar ve hiç bi sorunla karşılaşmadım bugüne kadar tam aksinee 1600 mhz de voltajıda artırdığı ve dolayısıyla sıcaklık ve diğer değerlerde yükseldiği için gariplikler oluyo...
neyse kafanı karıştırmayım anlayacağın dedin sorunları yaşamış biri olarak biostan sadece xmp seçeneğini bul kaydet ve çık(diğer ayarlarının varsayılan değerde olduğunu kabul ediyorum...)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu arada şimdi dikkatimi çekti:) en son memory de 17.. 20.. 21.. gördüm demişsin sanırım otomatik overclock lu kullanıyorsun ve dolayısıyla hepsi birbirine bağlı olduğu için o değerler de yükselmiş :)neyse dedim gibi yukarda ki resimde bellek hızını elle ayarladığı için ai overclock tuner manuel olarak gözüküyor ve diğer değerleri de dolayısıyla hepsini el ile ayarlaman lazım.
ai overclock tuner : auto
oc tuner : xmp secersen senin için daha iyi olur
eğer dier ayarlardan hiç anlamıyor veya emin değilsen öncelikle biosu load setup defaults ile varsayılana dondurup sonra xmp secip ( sadece hard disk önyükleme ayarlamalarını yapıp) kaydedip çıkarsan sonuca ulaşırsın hadi kolay gelsin

sdbz

Asistan
Reaksiyon puanı
12
m. emin arkadaş, belleklerin doğru frekansta çalışıyor, ddr bellekler bir döngüde iki işlem yaptığı için frekansları 2 ile çarpılıp öyle değerlendirilir.
Emin olmak istiyorsanız, google resim arama'dan "cpu-z ram" yazın ve sunuçlara bakın...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
cevap yazmamışsınız çözümü nasıl buldunuz bizde bilelim lütfen

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Başlıkta belirttiğim gibi bir sorunum var ramlerim 4x2 (8)GB 1866mhz 666mhzde çalışıyor.Çoğu oyunda ram fazla kullanıldığından oyundan atıyor ne yapmam lazım.

Sen 2 ram da 1866Mhz olduğunda eminmisin?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Burada voltaj cok önemlidir ayrıca işlemci de öyle işlemci kullancağı kadar istemiş olabilir bios ayarlarında perfomans ayarlarını açmış seniz ondan olabilir sanırım Amd işlemci kullanıyorsunuz biraz Bios ayarlarıya oynarsanız biraz düzeltirsiniz.