Ramazanda Çok Susayanlar İçeriii :)

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Yazın bu sıcak günlerinde oruç tutanlar için orucun en zor kısmı susuzluk oluyor. Peki susuzluğu nasıl önleyebiliriz?..

Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiği bu günlerde oruç tutmanın en zorlu yanı uzun saatler boyunca susuz kalmak zorunda olmak...

Sahurda belki de yemekten daha fazla su içme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak yine de susuzluğumuzun üstesinden gelemiyoruz.

Saf hindistan cevizi suyu içerisinde pek çok elektrolit içerir. Bunların en önemlisi terleme esnasında kaybettiğimiz sodyumdur.

Satılan meyve sularındaki sodrum miktarı saf hindistan cevizi suyundakinden çok daha azdır. %100 hindistan cevizi suyunda 30 mg sodrum ve 15 gr kardonhidrat bulunur.

Milliyet'te de yer alan habere göre, bağımsız bir laboratuar tarafından yapılan bir araştırmaya göre hindistan cevizi suyu susatmayan mucize bir içecek.

Araştırmacılar sıcak havada 90 dakika koşan gönüllülerde normal su, enerji içeceği ve hindistancevizi suyunun etkilerini inceledi. diğer içecekleri içenlerin susuzluğu bir dereceye kadar giderken, hindistan cevizi suyu içenlerin hiç susuzluk çekmediği görüldü.

kaynak

prisoner

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kesinlikle susamıyorum. Hatta iftarda yarım bardak su yetiyor. Çok acıkıyorum ben ama Bunun bir çözümü var mı? :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
EE bırakında biraz susayalım yanii oruç tutuyoruzz... Bundan 3 yıl öncemi neydi Deniz Akkaya eline bi ilaç almış neymişş o ilaç sahurda alınınca gündüz mideyi tok tutuyormuşş... Zekeria Beyaz a soruyor hocam gece alsak bu ilacı caizmi diye... Beyaz hocada tabi tabi tabii tabii tabiii tabiii dedii... Yaa bırakında millet orucunu tutsun mümkünse acıksın ve susasın kardeşim...

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
İki de bir dile getirilecekse ve sağa sola yazılacaksa çok susadım çok susadım diye...bırak o zaman tutma hiç kardeşim : )

Reaksiyon puanı
66
ilk gün dahi hiç susamadım sebebi galiba şekersiz çaydı. Araştırdım bazıları susatmaz dedi:p

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Orucun belli bir amacı var zaten. Akşam ilaç al onu bunu iç iftara kadar tok ve susuz ol. İftarda özenle hazırlanmış 5-10 çeşit yemek ye eee ne anladık bu işten. Bu ne perhiz ne lahana turşusu.

Reaksiyon puanı
188
Hindistan cevizi suyunu direk Hindistan cevizine pipet takıp içme şansını yakalamış biri olaraktan o kadar susuzluk için o işkenceye değmez bence :) Geceden damacanayla su için daha iyi :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar susuzluk elbette çekilecek ancak benim gibi olanlar için tavsiyede bulunayım...

Ben özellikle öğleden sonraları aşırı bir baş ağrısı çekiyordum... Her Ramazan bu oluyordu...

Bu Ramazan bir doktorun yazısına rastladım internette. İnsan gün boyu oruç tutarken sıvı kaybı yaşıyor...
Bu sıvı kaybı yanında mineral kaybı anlamına da geliyor. İftardan sonra içilen su ise bu mineral kaybını telafi etmekte yeterli olmuyor...
Bunun için vücuda destek gerek... En güzel destek de bildiğimiz doğal Maden Suyu...
Doktorun tavsiyesi bir iftardan sonra bir de sahurda bir şişe Maden Suyu tüketmek...

Ben de bu tavsiyeye uyarak koli koli maden suyunu istif ettim :) (Köyde Yaşadığım için dükkan yok bakkal yok :D )
Her iftardan sonra ve sahurda 1 şişe maden suyu içiyorum ve inanın ilk içtiğim günden bu yana baş ağrısı çekmiyorum...

Susuzluğa ve açlığa elbette dayanacağız orucun özünde bu var benim ki sizi açken tok susuzken suya ihtiyaç duymanızı engelleyecek bir şey değil... Sadece vücudunuzun kaybettiği minerallerden dolayı çekeceğiniz baş ağrısı gibi sıkıntıları azaltacak bir destek...

Meyveli Fabrikasyon İşi Gazlı İçecekleri değil Doğal Mineralli Maden Sularından bahsediyorum karıştırılmasın :))

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
anaa bende bu akşam gidiyorum o halde :) koli koli maden suyu almaya :)

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sahurda yoğurt yerseniz susama diye bişey kalmaz, ayrıca sigarada içiyorsanız temizlik için birebir. Sodanın da faydası olabilir yoğurdun yanına bide soda içelim bu gece.

ukalgs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabikide sağura kadar uyumayın sağurdan sonra bi yatın saat 14:00 civarlarına kadar uyuyun sonra biraz bekleyin bi bakmışsınız ezan okunuyor :D

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Benim acıkma susama gibi problemlerim yokta benim sorunum şöyle şimdi iftarda az bişey yedikten sonra ağırlık basıyor zor kendime geliyorum.. Teravih namazıyla ayılabiliyorum hoca Allahü ekber diyor ben geldikmi diyorum ancak ayılabiliyorum yaniii....:D

ukalgs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim acıkma susama gibi problemlerim yokta benim sorunum şöyle şimdi iftarda az bişey yedikten sonra ağırlık basıyor zor kendime geliyorum.. Teravih namazıyla ayılabiliyorum hoca Allahü ekber diyor ben geldikmi diyorum ancak ayılabiliyorum yaniii....:D
valla o sorun bendede var yemeği yiyince fena halde uykum geliyo ağırlık basıyo terafiye bile zor gidiyorum

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
valla o sorun bendede var yemeği yiyince fena halde uykum geliyo ağırlık basıyo terafiye bile zor gidiyorum
Vücut mide çalışmaya başlıyor... Yapacak bişey yok... Ama uyumanın doğru olmadığını biliyorum... Aslında iftardan sonra saksı gibi oturmamak lazım...

Cedriic

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Somali'de geçen açlıklardan dolayı ben artık fazla yemek yemiyorum. Aynı acıyı bende yaşamak istiyorum. Oruç bugün için var. Allahım Onlara Yardım Etsin. Amin.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Vücut mide çalışmaya başlıyor... Yapacak bişey yok... Ama uyumanın doğru olmadığını biliyorum... Aslında iftardan sonra saksı gibi oturmamak lazım...

İftardan sonra düzenli olarak her gece 4 km'ye yakın yürüyüş yapıyorum :)) Saksı gibi oturan insan mazallah sağlık açısından kendisini çok büyük tehlikeye sokar...

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
İftardan sonra düzenli olarak her gece 4 km'ye yakın yürüyüş yapıyorum :)) Saksı gibi oturan insan mazallah sağlık açısından kendisini çok büyük tehlikeye sokar...
Ama teravih namazı hakikaten çok güzel aslında güzel dinimizin taa kendisi... Teravih namazı diye bi namaz yok diyenler utansın... Keşke yakın olsakta seninle birlikte yürüyüş yapsak...

s3000

Asistan
Reaksiyon puanı
2
DİKKAT: hindistan cevizi fazla içilirse ishal yapar bu da fazladan su kaybına yol açar

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Orucuum sodaylan acıyuorum gece 12ye kadar 5 litre su iciyorum; sahurda karpuz salta yiyorum su 2 bardak ve 1 sodaylan kapatıyorum ... hiç susamıyorum ama sahuru hafif yapmayı tavsiyederim 2 defa hamurlu yiyecekler; yedim günüm zor gecti.. Gerci sahurada kalkmadıgım günler oldu onları saymayayım....