Ramazan sigarayı bırakmak için bir fırsat

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
  • Uzmanlar Ramazan'da yeme ve içme konusunda gösterilen güçlü iradenin sigarayı bırakma konusunda da gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kişinin yeme, içme gibi temel dürtülerini bile kontrol altına alabilmesi, çok susadığı ve suya ulaşabildiği halde içmemesinin, güçlü bir irade sahibi olduğunu gösterdiğini belirterek, ''Bu iradeye sahip olan bir kişinin sigarayı bırakamaması için hiçbir sebep olamaz'' dedi.

Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm sigara içenlerin Ramazan ayı ile birlikte sigarayı bırakma konusunda hazır olması gerektiğini söyledi.

'Hazırlanın. Ramazanın bereketiyle 19 Temmuz 2012 Perşembe akşamı ilk teravihle birlikte sigarayı bırakıyoruz'' diyen Özlü, şöyle konuştu:

''Sigaradan kurtulmak isteyenler için Ramazan büyük fırsat. Oruç nedeniyle 16 saat sigara içmeden durabilen kişi, isterse ve kararlı olursa 24 saat de sigarasız kalabilir. Ramazan dışında birkaç saat bile sigarasız kalmakta zorlanan bir çok tiryaki, Ramazanın girmesiyle birlikte adeta sigarayı unutuyor. Gün boyu sigara akla bile gelmiyor. Bu aslında zihinsel kurgu ve kararlılığın sonucu bir durum. Yani kişi Ramazanın başında bu ayda orucunu tutacağına, 16 saat sigara içmeyeceğine karar veriyor. Bu kararlılık neticesinde sigaraya bağlı kesilme belirtilerini hissetmeden saatlerce sigarasız kalabiliyor.''

Sigara içenlerin kendi kendisini imsak ile iftar arasında sigara içmemeye şartlandırdığını, bu nedenle iftarla birlikte zihinsel yasağın ortadan kalktığını dile getiren Özlü, ''Kişi sigarayı aramaya başlıyor. Oysa kişi 16 saat yerine 24 saat sigara içmemeye kendini şartlandırsa, sigaradan kurtulabilir. Yani tiryakiler şimdiden bu Ramazanda sigara içmemeye kendilerini hazırlamalılar. Kuşkusuz oruç, güçlü bir iradenin eylemidir. Kişinin yeme, içme gibi temel dürtülerini bile kontrol altına alabilmesi, çok susadığı ve suya ulaşabildiği halde içmemesi bu güçlü iradenin varlığını açıkça göstermektedir. Bu iradeye sahip olan bir kişinin sigarayı bırakamaması için hiçbir sebep olamaz'' diye konuştu.

Tüm sigara içenlere bugünden bir çağrı yaptığını belirten Özlü, ''Gelin bu Ramazanı fırsat bilelim ve sigaradan artık kurtulalım. Tek yapmanız gereken kararlı olmak. Kendinize söz verin. Bunu başarabilmek için Allah'a dua edin. İradenize güvenin, siz bunu başarabilirsiniz. Mübarek Ramazan ayının ulvi atmosferi ve bereketi işinizi kolaylaştıracaktır. Bu ayı tamamladığınızda sigarayı unutmuş olun. Bir ay sigara içmeden durabilen kişi, zaten sigarayı aramaz'' dedi.

-''Ramazan ayında sigara bırakma konusundaki çalışmalar yoğunlaştırılabilir''-

Prof. Dr. Özlü, sigara konusunda çok güzel çalışmalar gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı ve Bakan Prof. Dr. Recep Akdağ'a çağrıda bulunmak istediğini kaydederek, ''Toplumsal bir olgu olan Ramazan ayında sigara tüketimindeki azalmayı dikkate alarak, sigara bırakma konusundaki çalışmalar yoğunlaştırılabilir ve bir kampanyaya dönüştürülebilir düşüncesindeyim'' dedi.

kaynak

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
İsteyen yapıyor. Haklılar.Kendi ailemde abim ve babamdan bilirim. Sigarasız duramayan insanlar ramazanda maşallah Allah bozmasın, kedi gibiler. Ne sigara çekiyor ne kriz yaşıyorlar. Allah veriyor o maneviyatı bunun da faydası yüksek.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Günde 1.5 2 paket sigara içiyorum ama Ramazanda hiç aklıma bile gelmiyo ilk gün bi zorlasa zorluyo yarım saat aklımdan çıkmıyo o kadar ondan sonraki

günler umurumda değil sadece susuzluk bazen oluyo oda hava sıcak normaldir diye düşünüyorum ....

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
5 sene önceki ramazanda oruç tutarak bıraktım sigaradan şükür kurtuldum.17 yaşımda başladım ve bıraktığımda 29 yaşındaydım.bence kaçırılmaz fırsat....1 hafta boyunca şunu yaptım yemeğimi yedikten sonra yattım sahur a kadar.zaten 1 hafta epey zor onu aşarsanız güven geliyor gün geçtikçe.çok sıkıntıydı ilk hafta hiçbirşeye adapte olamadım,terlemeler ve titremeler oldu ama şükür bıraktım.önemli olan başlanmamasının sağlanması bu mereti bırakmak kolay değil heleki içmeyen ve yeni başlayan bağımlı olmak nedemek bilmediği için bırakırım diye düşünüyor.işte bu davranış o kişiyi yakıyor.sigara bırakmanın tam zamanı biraz gayretle bırakırsınız Allah ta yardımcı olur.