Ramazan Davulcuları Belediyeden Para Alıyor mu?

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
images

merhaba arkadaşlar ramazanın 10.cu günü olmasına rağmen ramazan davulcuları bahşiş toplamaya başladılar benim bildiğim belediyeden para alıyorlar alıyorlar ise bahşiş niye topluyolar işin dahada ilginç yanı 3 kez davulcu geldi 3üde farklı yüz :) sordum bu mahallenin kaç tane davulcusu var benim abi diyor başka yok senden önce 2 kişi daha geldi onlar korsan ramazan davulcusu dedi para vermedim bi müddet sonra kapının önündeki eski terlikler uçmuş pislik yaptılar bahşiş vermedim diye iyide oldu aslında çöpe atmaya üşeniyordum terlilkeri neyse soruma geçelim ramazan davulcuları belediyeden para alıyormu ?​

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Belediyeden para alıyorlarmı bilmiyorum ama,Akşam kapıya geldi davulcu.Bendede bozuk yoktu.2 lira bozuk para buldum.Oğlum verdi.Parayı Az bulmuş olacak ki,Para bozarım diyordu hala.
Çokda arsızlarda bunlar yani.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bize 5. gün geldi,
Çok kızdım, bi daha geldiklerinde kapıyı açmayacağım.

Hem davul sesi bile duymuyorum ben sahura kadar uyumadığım halde.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Belediyeden para alıyorlarmı bilmiyorum ama,Akşam kapıya geldi davulcu.Bendede bozuk yoktu.2 lira bozuk para buldum.Oğlum verdi.Parayı Az bulmuş olacak ki,Para bozarım diyordu hala.

:) mustafa abi adamlar ticarete dökmüş babaannem diyorki eskiden mahallenin en yoksul insanını davulcu yaparlarmış kimisi para kimisi hırka ayakkabı sabun v.s gibi hediye ederlermiş sabun versek tepkileri ne olur acaba sence

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bize 5. gün geldi,
Çok kızdım, bi daha geldiklerinde kapıyı açmayacağım.

Hem davul sesi bile duymuyorum ben sahura kadar uyumadığım halde.

5.günmü erken deseydin gelene geç kaldın nerdesin karşı komşumuzun kızıyla tartışmışlar benden sonra bahşiş mecburmuş öyle demişler kızda 1 tl vermiş git bunlan sakız al kendine demişler kıza yüzssüzlüğünde bu kadarına pes

yakında ellerinde pos cihazıyla gezerlerse hiç şaşırmam

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
:) mustafa abi adamlar ticarete dökmüş babaannem diyorki eskiden mahallenin en yoksul insanını davulcu yaparlarmış kimisi para kimisi hırka ayakkabı sabun v.s gibi hediye ederlermiş sabun versek tepkileri ne olur acaba sence
Evet Bence acaip rant var bu işte.
Çünkü iş ihale ile yapılıyor.
Adamlar bide boy boy afişler asıyorlar.Mahalle davulcunuz bilmem kim diye.
Ben bugün 2 lira verdim.Bidahakine bunuda bulamazlar benden.
Dediğin gibi eskiden davulcular genelde yoksul işi gücü olmayanlardan seçilirdi,bu iş için.
Öyle sabun filan versek bide bizi dövmeye kalkar şimdikiler.:)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bi ters yapan çıkarsa eğer oruç moruç dinlemem...

Kendi düşen ağlamazmış. :)

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=47324]mustang[/MENTION] ablamla bi anlaşma yaptık abi yüzde yüz yine gelcekler ablam hakimedir cübbesini giyip kapıyı o açıçak inşallah denk gelirse hakime ile ramazan davulcusun arasındaki diyaloğu yazıcam yine buraya

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61

bunu geçen yıl yaşadım o zaman için 3 tl ye yakın para vardı bana da aynı şeyi söyledi :) ben de ver sen o zaman o paraları dedim. paraları verdi apartmandakiler dışarıdayken bu pişkene kimse para vermesin dedim apartmandan gönderdiydik :D tuhaftır ogün bugündür daha da uğrayan olmadı :D konuya dönecek olursak belediye ya da muhtarlıklardan yardım alanlar var diye biliyorum bende. Güzel bir gelenek ama bilindiği üzere paranın ulaştığı yerler bu pisliğe bulaşınca bu gelenekte cazibesini yitirir oldu :)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Kaba hesap daire başı 1 tl alsalar bile gene iyi para toparlarlar..
Eğer işin başında ihale vs para gibi bişi ödemedilerse güzel kazanç..

Bu zamanda davulculuk diye bişi kalmaması lazım artık.
Bence para vererek desteklememek en iyisi.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bunu geçen yıl yaşadım o zaman için 3 tl ye yakın para vardı bana da aynı şeyi söyledi :) ben de ver sen o zaman o paraları dedim. paraları verdi apartmandakiler dışarıdayken bu pişkene kimse para vermesin dedim apartmandan gönderdiydik :D tuhaftır ogün bugündür daha da uğrayan olmadı :D konuya dönecek olursak belediye ya da muhtarlıklardan yardım alanlar var diye biliyorum bende. Güzel bir gelenek ama bilindiği üzere paranın ulaştığı yerler bu pisliğe bulaşınca bu gelenekte cazibesini yitirir oldu :)

yarım alanlar ayrıda iyide abi bunlar kaç kişi bi mahallenin bi davulcusu olur gecenin bir yarısı kalkıpta sokağa çıkıpta du bakim yüzüne diyememki farklı farklı yüzler geliyor ona 2 lira öbürüne 3 lira olmazki ayıp denen bir şey var birinin kapısına gidipte bahşiş istemek benim asla yapabilceğim bir şey değil bi apartmanda 18 daire varsayalım 18 daire asgari 1 liradan 18 lira öbür bina diğer bina derken ohooooo iyi para

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Bence davulculuk çok ama çok gereksiz. Herkesin saati var, uyanıyor insanlar zaten. Davul sesinden rahatsız olanlar da var ama ben duymuyorum bile :). Neyse, bildiğim kadarıyla asgari Ücret alıyorlar. Bu Yüzden paraya ihtiyaçları var. Davulcu bize Dün geldi ve para istedi. Evde de Parti var. Ağabeyim de kapıyı açtı. Davulcu para istedi, abim de kardeşim biz davulla uyanmiyoruz, güle güle dedi. Adam illa abartinca abim yüzüne kapadı. Adam da Annemize küfür edince kapıyı açar acmaz daldı davulcuya. Içkili olduğu için biraz abarttı galiba. Apartman dan dışarı attı adamı. Adamların paraya ihtiyacı yok gibi geldi bana. Madem paraya ihtiyacın var, alttan alarak insanın kalbini okşarsın. Az önce de apartmanın köpeği davulcunun davulunu ısırmış, zile basıp uyandırdı bizi adam. Gelen aynı Davulcu değildi, dikkatimi çekti.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Belediyeden para almazlar aksine para verirler. Mahalleler ihaleye çıkarılır, en yüksek fiyatı veren davulcu/davulcu grubu o mahallenin/mahallelerin davulunu çalar bir anlamda bahşiş toplama hakkına sahip olur.

Verdikleri para 200-250 TL ise birkaç katını kazanıyorlardır.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Şahsen ben bu geleneğin sürdürülmesinden yanayım.Lakin Böyleleri ile bu iş yakın bir tarihte sona erecektir.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Dün geldi,zile iki kere bastı,dülbülden baktım ve açmadım,o da gitti :D

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
[MENTION=47324]mustang[/MENTION] uyanıkmısın kardeşim:)

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Hadi Hayırlsı ... ben yine uyuyamadım yaw... ne zor be uykusuzluk:)

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bizim sokağın 500 metre yakınından davulcu bile geçmiyor ama ramazan çıkınca şehrin bütün davulcuları bahşise geliyor ne iş anlamadık. :D
biz de kapıya "davulcuysan evde yokuz" diye yazı asıcaz :D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
10 sene önceki ramazanı hayal mayal hatırlıyorumda adam her sokakta bir müddet beklerdi davulunu çalarak. Tabi ağzında kifayeli sözler eşliğinde. Şimdi düşününce özlemişim o ramazanları.

Günümüze gelirsek adam çalıyor mu öylesine vuruyor mu belli değil. Hatta her sokağa bile girmiyor. Hele o bahşiş istedikleri gün yok mu. 10 defa zile basıyor utanmazlar. Sanki işini doğru düzgün yapıyor gibi.

Eğer böyle olacaksa komple kaldırsınlar bu olayı.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Nerede o eski Ramazanlar? :p

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
En kolay çözüm, biz öğrenciyiz deyip para vermeyeceksin :)

Ramazan davulcularına karşı acayip bir alerjim var, yüzsüzlükte üstlerine yok.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Günümüze gelirsek adam çalıyor mu öylesine vuruyor mu belli değil. Hatta her sokağa bile girmiyor. Hele o bahşiş istedikleri gün yok mu. 10 defa zile basıyor utanmazlar. Sanki işini doğru düzgün yapıyor gibi.

.

[video=youtube;1v6-mU22NL0]http://www.youtube.com/watch?v=1v6-mU22NL0&feature=youtu.be[/video]

Sanırım bu şekil çalmayı kastediyorsun. Arkadaşlar, sizin de davulcular böyle mi?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bizim eve dümbelekçi geliyor. Işte geldiiiik kapınıza diye, onlara 1 lira veya ne varsa verip yolluyoruz.
Onlar tabi iftardan sonra gelen küçük arsızlar:)

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
[video=youtube;1v6-mU22NL0]http://www.youtube.com/watch?v=1v6-mU22NL0&feature=youtu.be[/video]

Sanırım bu şekil çalmayı kastediyorsun. Arkadaşlar, sizin de davulcular böyle mi?

adam sanki mehter marşı çalıyor :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Nerede o eski Ramazanlar? :p

hahaha görende 28 değil de 68 sanır nerde o eski ramazanlar hatırladığın 10 sene bir şey zaten [MENTION=19025]AliA[/MENTION]

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
8-9 yaşımdan beri oruç tutuyorum. Olmuş 19-20 sene. :D Hatırlayalım o kadar. :D

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
8-9 yaşımdan beri oruç tutuyorum. Olmuş 19-20 sene. :D Hatırlayalım o kadar. :D

tamam o kadarını bende hatırlıyorumda nerde o eski ramazanlar diyorsun eskiden ne hatırlıyosun ramazanla ilgili onu soruyorum abicim

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
O mesajı üsteki mesaja binaen yazmıştım. :D

Kaldı ki eskiden iftar sofraları daha kalabalık olurdu. Televizyonlarda seyredebileceğimiz keyifli Ramazan programları olurdu.

Direklerarası'ndan gireyim diyorum ya o daha da eskilerde kaldı. :D

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
benim hatırladığımda eski evimizde oturduğumuzda binanın bahçesinde kocaman bir masa hazırlanırdı tüm komşular evden yemek pişirip getirirlirdi bi masa olurdu 40 metre uzunluğunda abartısız hatta bazen komşularımızın akrabalarıda eşlik ederdi bu bizim binada gelenek olmuştu o zamanlar 30 gün boyunca yapılırdı sonra yavaş yavaş kimse gelmemeye başladı ve sonundada tümden bitti o zamanlar 5e gidiyordum :( çok arıyorum o günleri