Ram Tavsiyesi (8GB)

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Beyler ramdan pek anlamam daha önce bir ilişkimiz olmadı arkadaşla. Hangi marka daha iyi, kaç mhz olmalı pek anlamam. Bu yüzden lütfen yardım edin para sıkıntısı pek yok diyebiliriz. maks. 170 lira bütçe var. Marka model olarak önerebilirmisiniz. Ram almamın sebebi Gta 5 olacak çünkü MSİ GTX 750 ti ile feci kasmalar yaşanabiliyor özellikle arabada, trafikte ve şuanki ram 4 GB. Bunun 3,800-3,900 MB' ını harcıyor. Sizce de sıkıntı ram değilmi 8 alıp üstüne eklesem 12 yapsam olmaz mı ? Diğer ram ile uyumluluk gerektirirmi ? Bunun yanında The forest, Cs Go, LoL felan oynuyorum. The forest dışında sıkıntı olmuyor. En yüksekte oynatıyor. Kasmalar saniyelik takılmalardan oluşuyor the forestta, arada bir birden düşüp çıkıyor. Gta da olay bu şekilde değil pek, hızlanınca felan arabada sürekli kasıyor. Sorun işlemci mi ram mi ?
İşlemci: Intel Core2 Quad Q8300 @ 2.50GHz
Şimdiden Teşekkürler...

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
İşlemciden de olabilir. Ram yetersiz geliyor sanırım. Diğer ramin özellikleri ile aynı olmak zorunda. O yüzden onu öğrenmem gerek.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Tam düşündüğüm gibi :D Arkadaşın rami çok büyük ihtimalle bununla aynı özelliktedir ama yine de ondan duymamızda fayda var.
Ankart: Asus P5G41T-M LX ve bugün bunları okumadan önce gidip CORSAIR 8GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Siyah Tek Modül Ram bunu aldım. Kahretsin. Neyse gidip 1333 mhz ile değiştiricem 4 gb in yanına 8 takıp 12 yapsam olmuyormu 4 gb önermişsiniz. Diğer ram yan sanayi galiba ddr 3 1333 mhz ''pqi'' diye bir marka :D bir de işlemci mi desteklemiyor? Anakart kendi mhz değerine indirir diye biliyorum 1600 alsam bile 1333 olarak görmesi lazım

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Ah be hocam keşke dinleseydin bizi. İşlemcinin ram desteğine bakarak iyi iş çıkarmıştım halbuki :D

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Ah be hocam keşke dinleseydin bizi. İşlemcinin ram desteğine bakarak iyi iş çıkarmıştım halbuki :D
Aynen hocam görseydim keşke ama siz mesajı yazmadan 1 saat önce almışım Vatandan aldım değiştiricem diğer sorularımı da cevaplarsan mutlu olurum hocam :D

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Evet anakart 1333 mhz değerine indirip çalıştırabilirdi, eğer diğer ramin 1333 olmasaydı :) İkisi bir arada çalışamaz. 4 GB önermemizin sebebi 8 GB bir kaç yıl boyunca rahat yetecek. İşlemcinin desteklediği max. ram miktarına da bakman lazım.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Evet anakart 1333 mhz değerine indirip çalıştırabilirdi, eğer diğer ramin 1333 olmasaydı :) İkisi bir arada çalışamaz. 4 GB önermemizin sebebi 8 GB bir kaç yıl boyunca rahat yetecek. İşlemcinin desteklediği max. ram miktarına da bakman lazım.
Hocam birde kaç destekliyor bulamadım siz bir bakarmısınız ona göre bir sıkıntı çıkmayacaksa bunun 1333 mhz modelini alıcam. anakartı da değiştirmenin vakti gelmiş.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
1333 destekliyor işlemci. CPU-Z indirip kendin de bakabilirsin emin olmak için.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
1333 destekliyor işlemci. CPU-Z indirip kendin de bakabilirsin emin olmak için.

Hocam sen işlemcinin desteklediği max. Ram boyutunu sormuşsun galiba o yazmıyor. 8gb i destekler mi benim işlemci? Eski 4 ü çıkarıp yerine 8 i takicam bugün vatana gittim verdim. Adama anlattım denerken yanmış olabilir falan fişman denemem lazım sonra mail aticam merkeze onaylanırsa değiştirirsin dedi. Sinirlerim bozuldu bekliyorum bakalım. Bir de 1-2 gün
sürer dedi. :(

Dea

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Bildiğim Kadarıyla Ana Kartın Eski Olduğunda Tek Slot 4 Gb Destekliyor Anakartın Maksimum 8 Gb Ram Destekliyor 4+4 Şeklinde Çift Slot Ram Takmalısın Performans Açısında Benimde Anakart Eski Olduğunda Böyle Bir Yönteme Başvurdum Ram Takviyesi Yapsan Bundan Sonra Çıkıcak Oyunlar İşlemci Gücünüde Zorluyucak

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Aynen bir tane 1333 mhz lik 4 gb ram al onu tak. Değiştirirsen sana çek verecekler büyük ihtimalle artan paraya da artık alırsın bir şeyler :D

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Yorumlarınız için teşekkürler inşallah o ram'a bişey olmamıştır bir de bizden para istemesinler de :) İki slottada deneyip olmayınca kutusuna koydum. Adam yakmış olabilirsin denerken felan dedi, korktum :D gidip 4 gb alayım onun yerine bir de ddr 3 alıyorum ya hocam anakart değiştirirsem ileride, Ddr4 anakarta takamayacak mıyım?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Hayır, takamayacaksın. DDR4 anakarta DDR3 ram takılmaz. Yandığını sanmıyorum adam abartmış. Çat çat diye üstüne vurduysan anakartın en fazla dişleri yamulmuştur :D Ama öyle bir şey yaptığını sanmıyorum tabii.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Hocam işlemci içinde şimdi olmasa bile kapınızı çalarım :) ekran karti oldu. Fan taktım. Ram alıyorum. İşlemci ve anakart kaldı.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Tabii ki sorabilirsin istediğini. Eğer yaşıyor olursam yardım ederim :D

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Hayır, takamayacaksın. DDR4 anakarta DDR3 ram takılmaz. Yandığını sanmıyorum adam abartmış. Çat çat diye üstüne vurduysan anakartın en fazla dişleri yamulmuştur :D Ama öyle bir şey yaptığını sanmıyorum tabii.
Hahah yok nazik davrandım arkadaşa

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Belli mi olur hocam hayat bu ince bir iple bağlıyız sadece :D Allah sana da uzun ömürler versin.
Amin. Hocam işlemcim 8 gb'a da sıkıntı çıkarmaz heralde islemcininde belli bir gb ram desteği varmı anakart gibi sorun yaparmı gb olarak ? Birde2 tane 4 takarsam tek 8 den dual channel olduğu için daha mı performanslı olur ?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Amin. Hocam işlemcim 8 gb'a da sıkıntı çıkarmaz heralde islemcininde belli bir gb ram desteği varmı anakart gibi sorun yaparmı gb olarak ? Birde2 tane 4 takarsam tek 8 den dual channel olduğu için daha mı performanslı olur ?
max. ram 8 gb dan fazladır eminim. Ama anakartınızda 2 slot var ve her bir slot en fazla 4 destekliyor. Dual channel olduğunda performans artar.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
max. ram 8 gb dan fazladır eminim. Ama anakartınızda 2 slot var ve her bir slot en fazla 4 destekliyor. Dual channel olduğunda performans artar.
Sağolun adamın orda bana verdiği bilgilerden daha tatmin edicisini burda alıyorum. Başka bir konu açıcam hocam eğer forumda yoksa aynı konu. Ona da ulaşabilirmisiniz,? :) Fanla ilgili

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Sağolun adamın orda bana verdiği bilgilerden daha tatmin edicisini burda alıyorum. Başka bir konu açıcam hocam eğer forumda yoksa aynı konu. Ona da ulaşabilirmisiniz,? :) Fanla ilgili
Ulaşabilirim evet. Oradaki adamlara hiç güvenme onlar yüzünden sorun yaşayan çok kişi gördüm. Kendi işlerine geleni öneriyorlar.

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Ulaşabilirim evet. Oradaki adamlara hiç güvenme onlar yüzünden sorun yaşayan çok kişi gördüm. Kendi işlerine geleni öneriyorlar.
Hocam gskill 4 gb cl9 1333 aldım bu seferde o çalışmadı çıldırıcam. İlk defa pc taktıktan sonra çalışması için yapmamiz gereken birşey varmı ? Sinirden duramıyorum.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Hocam gskill 4 gb cl9 1333 aldım bu seferde o çalışmadı çıldırıcam. İlk defa pc taktıktan sonra çalışması için yapmamiz gereken birşey varmı ? Sinirden duramıyorum.
O rami çıkartıp sende olan ramin kaç mhz olduğuna bakar mısın?