Ram Slotuna 4. Ram'i Takınca PC Açılmıyor

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anakart: ASUS P8H77-V
Ram'ler: PATRIOT VIPER 4x8GB 1866mHz
İşlemci: i5 2500
PSU: 600W+80Plus

Daha önce 32gb ram'i sorunsuz 1333 mHz'de kullanıyordum. Bilgisayara Sıvı soğutma + RGB controller taktıktan sonra bilgisayar açılmadı. Bu donanımlar montajlanırken ram'ler hiç sökülmedi bu önemli diye düşünüyorum. Anakart üzerindeki MemOK ışığı yanıyor 4. ram'i bilgisayara bağlayınca. MemOK butonuna basıp otomatik mhz değerini kendi ayarlaması için denedim ancak sonuç yine aynıydı. Ram'lerden birini çıkartıp bilgisayarımı açtığımda sorunsuz çalışıyor. Şimdi buradaki önemli konu ise çıkarttığım ram'i x başka bir slot'a taktığımda çalışıyor ancak 4. ram'i taktığımda yine sonuç aynı. Her bir ram'i tek tek tüm slotlarda denedim sorunsuz bilgisayar çalışıyor.

3 ram ile 1333mHz hatta 1377mHz alabiliyorken 4. ram'i taktığımda bilgisayar hiç bir şekilde açılmıyor. Çalışıyor ancak ekran gelmiyor ve MemOK ışığı yanıyor.

Anakart üzerinden Ram hızını manuel yapıp 1066mHz'e aldığımda açılıyor 4 ram ile sorunsuz çalışıyor. Ancak bu ram'ler 1866mHz ve işlemci sadece 1333mHz'e kadar destek veriyor. Ek rgb sıvı soğutma vs gibi donanımlar yokken 1333mhz'de stabil çalışıyordu. Şimdi 4 ram ile 1066mHz'de sorunsuz çalışıyor. PSU'nun yetersiz kaldığını düşünerek sistemdeki bazı o anlık ihtiyaç olmayan diğer donanımları örneğin hdd fan vb çıkartıp denedim ancak sistem yine açılmıyor.

Sizce nedeni ve çözümü nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,214

Daha önce 32gb ram'i sorunsuz 1333 mHz'de kullanıyordum. Bilgisayara Sıvı soğutma + RGB controller taktıktan sonra bilgisayar açılmadı. Bu donanımlar montajlanırken ram'ler hiç sökülmedi bu önemli diye düşünüyorum. Anakart üzerindeki MemOK ışığı yanıyor 4. ram'i bilgisayara bağlayınca. MemOK butonuna basıp otomatik mhz değerini kendi ayarlaması için denedim ancak sonuç yine aynıydı. Ram'lerden birini çıkartıp bilgisayarımı açtığımda sorunsuz çalışıyor. Şimdi buradaki önemli konu ise çıkarttığım ram'i x başka bir slot'a taktığımda çalışıyor ancak 4. ram'i taktığımda yine sonuç aynı. Her bir ram'i tek tek tüm slotlarda denedim sorunsuz bilgisayar çalışıyor.

3 ram ile 1333mHz hatta 1377mHz alabiliyorken 4. ram'i taktığımda bilgisayar hiç bir şekilde açılmıyor. Çalışıyor ancak ekran gelmiyor ve MemOK ışığı yanıyor.

Anakart üzerinden Ram hızını manuel yapıp 1066mHz'e aldığımda açılıyor 4 ram ile sorunsuz çalışıyor. Ancak bu ram'ler 1866mHz ve işlemci sadece 1333mHz'e kadar destek veriyor. Ek rgb sıvı soğutma vs gibi donanımlar yokken 1333mhz'de stabil çalışıyordu. Şimdi 4 ram ile 1066mHz'de sorunsuz çalışıyor. PSU'nun yetersiz kaldığını düşünerek sistemdeki bazı o anlık ihtiyaç olmayan diğer donanımları örneğin hdd fan vb çıkartıp denedim ancak sistem yine açılmıyor.

Böyle bir Sandy Bridge sisteme gereksiz değil mi? R5 3600 gibi sistemlerde bile herkes 2x8 16GB RAM kullanıyor. :)

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Slot bozuk değil çünkü her Ram'i tek tek her slotta denedim çalışıyor. Sıkıntı şöyle; slot 1-2-3'e ram'ler takıp çalıştırınca sıkıntısız çalışıyor. 4. ram'i takınca pc çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. bu kombinasyon 1-2-3, 3-2-1 gibi de denendi sonuç aynı. 4. ram'i takınca çalışmıyor. anakart üzerinden manuel 1066mhz'e çekince 4 slot ram çalışıyor sorunsuz. 3 güne kadar 1333mhz çalışan sistemdi bu.

drocco

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
991
Anakartın destekliği ram kaç GB ona bak

darkstar

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,483

Biosu sıfırlamanızı ve güncellemenizi tavsiye ederim.

Bir de Ramlerin hepsinin marka modeli aynı mı MHZ ve voltaj değerlerini kontrol edin farklıysa ramler arasında uyum problemi de olabilir.

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ram'ler aynı marka aynı model. Anakart 2400mHz destekliyor, işlemci ise 1333mHz destekliyor. Daha önce sorunsuz 4'ü de 1333mHz'de çalışıyordu. Bios güncellemesi denendi sonuç aynı. Bios sıfırlaması derken varsayılana döndürme mi? Eğer o ise işe yaramıyor.

darkstar

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,483
Ram'ler aynı marka aynı model. Anakart 2400mHz destekliyor, işlemci ise 1333mHz destekliyor. Daha önce sorunsuz 4'ü de 1333mHz'de çalışıyordu. Bios güncellemesi denendi sonuç aynı. Bios sıfırlaması derken varsayılana döndürme mi? Eğer o ise işe yaramıyor.
Bütün güç bağlantılarını ve anakartın üstündeki pili sökün.
15-20 dakika bekletin o esnada da tüm raamleri takın ama anakartınızda sadece CPU+RAM+Ekran Kartı takılı olsun sata ssd hdd usb vs bağlamayın.

Bios kendini fabrika çıkış ayarlarına döndürecek, biosun içindeki varsayılanı yükle seçeneğinden farklıdır bu.
Tarih saat sıfırlanacak.

Ramlerin her birini duzgünce yerleştirip güç bağlantılarını yapın ve pcyi açın,
pc ramleri görünce diğerlerini bağlarsınız.

Eğer bu da işe yaramazsa aklıma başka da bir çözüm gelmiyor maalesef.

Birde biosta RAM ayarı varsa 1200mhz yapmayı deneyebilirsiniz.

Not: İlk mesajınızı tekrar okudum ilaveleri yaparken anakarta küçük bir zarar vermiş olabilir misiniz?

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,126
1333MHz de çalıştır cpun çöküşe gidiyor olmalı bu bütün ram yuvalarını dolmak bazen iyi olmaz deyişinin çıkış nedeni.

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bütün güç bağlantılarını ve anakartın üstündeki pili sökün.
15-20 dakika bekletin o esnada da tüm raamleri takın ama anakartınızda sadece CPU+RAM+Ekran Kartı takılı olsun sata ssd hdd usb vs bağlamayın.

Bios kendini fabrika çıkış ayarlarına döndürecek, biosun içindeki varsayılanı yükle seçeneğinden farklıdır bu.
Tarih saat sıfırlanacak.

Ramlerin her birini duzgünce yerleştirip güç bağlantılarını yapın ve pcyi açın,
pc ramleri görünce diğerlerini bağlarsınız.

Eğer bu da işe yaramazsa aklıma başka da bir çözüm gelmiyor maalesef.

Birde biosta RAM ayarı varsa 1200mhz yapmayı deneyebilirsiniz.

Not: İlk mesajınızı tekrar okudum ilaveleri yaparken anakarta küçük bir zarar vermiş olabilir misiniz?

Denedim sonuç aynı. Anakarta bir zarar verilmedi eminim.

HÜDHÜD

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,551
sıvı soğutma ve aydınlatma ünitesi çok mu güç çekiyor acaba ?

Her şey normal gibi ramler açısından ama güç yetmiyor gibi... Fanlardan birini geçici süre devre dışı bırakın bakalım, ya da aydınlatmayı, eğer sorunsuz çalışırsa güç yetmiyor demektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hdd sökme sadece önemsiz şeyleri sök ve anakart başlatmaz ise pcyi o zaman da reset at anakarta...

GhosT57

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,911
RAM'lari hepsini yerlerinden değiştirip öyle tak.

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
sıvı soğutma ve aydınlatma ünitesi çok mu güç çekiyor acaba ?

Her şey normal gibi ramler açısından ama güç yetmiyor gibi... Fanlardan birini geçici süre devre dışı bırakın bakalım, ya da aydınlatmayı, eğer sorunsuz çalışırsa güç yetmiyor demektir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hdd sökme sadece önemsiz şeyleri sök ve anakart başlatmaz ise pcyi o zaman da reset at anakarta...
Denendi. Sonuç aynı malesef. Fan controller var x6 channel onun gücünü kestim mesela sonuç aynı. Anakart restart ettim sonuç yine aynı.

Şöyle bir şey var; 3x8gb ram takılıyken 1377mhz'de bile çalışabiliyor. Burası önemli; İşlemci 1333mhz'e kadar destekliyor güya ama 1377mhz'e çıkabiliyor 3 ram olarak. 4. ram'i takmadan önce anakart üzerinden 1066mhz'e düşürmek gerekiyor çalıştırabilmek için. Tüm bu olanlar güç ile alakalı olması gerektiğini gösteriyor ancak işlemci ram ekran kartı harici hiç bir şey bağlı değilken de sonuç aynı. 4x8gb ram 1066 mhz'de çalışıyor maximum. Dediğim gibi daha önce 1333mhz'de sıkıntısız kullandığım makine. Deliricem!
RAM'lari hepsini yerlerinden değiştirip öyle tak.
Denendi sonuç aynı.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,551
Denendi. Sonuç aynı malesef.

Denendi sonuç aynı.

Şöyle bir şey var; 3x8gb ram takılıyken 1377mhz'de bile çalışabiliyor İşlemci 1333mhz'e kadar destekliyor güya. 4. ram'i takmadan önce anakart üzerinden 1066mhz'e düşürmek gerekiyor. 4x8gb ram 1066 mhz'de çalışıyor. Dediğim gibi daha önce 1333mhz'de sıkıntısız kullandığım makine. Deliricem!
Ben 2 tane 4 gb lık zamanında ram almıştım ve biri hız aşırtmayı bırak kağıt üzerinde yazan hızı dahi veremiyordu... Sonra garanti merkezine gittim, test ettirdim ve bozuk çıktı sonra bana bir adet 8 gb lık ram vermişlerdi. Eğer ramler sağlam çıkarsa (4 lü kullanımda hep aynı ram sorun çıkarıyorsa sorun ramdedir yok eğer farklı ramlerde anakart sorunlu çalışıyorsa anakartın sorunu vardır o zaman, ama anakartın sorunu olması daha düşük ve kötü ihtimal) anakartı test ettirmelisin vatan gibi bir mağazada, rica et hatta biraz da ücret verebilirsin makul derecede ve rapor yazdır eğer sıkıntı var ise...

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben 2 tane 4 gb lık zamanında ram almıştım ve biri hız aşırtmayı bırak kağıt üzerinde yazan hızı dahi veremiyordu... Sonra garanti merkezine gittim, test ettirdim ve bozuk çıktı sonra bana bir adet 8 gb lık ram vermişlerdi. Eğer ramler sağlam çıkarsa (4 lü kullanımda hep aynı ram sorun çıkarıyorsa sorun ramdedir yok eğer farklı ramlerde anakart sorunlu çalışıyorsa anakartın sorunu vardır o zaman, ama anakartın sorunu olması daha düşük ve kötü ihtimal) anakartı test ettirmelisin vatan gibi bir mağazada, rica et hatta biraz da ücret verebilirsin makul derecede ve rapor yazdır eğer sıkıntı var ise...
Kingston 4x4gb ram takıp denedim sonuç aynı. Anakarta mı kaldı sonuç ? Şimdi şöyle bir opsiyon daha var; i7 3770k işlemci ile deneme fırsatım doğdu. 77w güç tüketimi ve 1600mHz'e kadar destekliyor. Son seçenek bu kaldı gibi anakartı suçlamadan önce. İşlemciyle deneyene kadar bi fikri olan var ise konu hala günceldir. Çünkü ram'ler daha önce aynı sistemde gereken hızda stabil çalışıyordu.

Bazı yerlerde güney köprüsü arızası olarak da geçebiliyor bu konu. Olası bi durum.

HÜDHÜD

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,551
İşlemciler kolay kolay bozuk atmazlar, yine de denemek en iyisi fikir vermesi açısından, test etmeden bi şey söylemek saçma olur... Eğer anakart sorunlu değilse i7 3770k sorunu çözer. Bir de bios en güncel sürüm mü?

1596243781962.png

1596243801165.png

1596243962754.png

1596244021936.png

Son düzenleme:

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İşlemciler kolay kolay bozuk atmazlar, yine de denemek en iyisi fikir vermesi açısından, test etmeden bi şey söylemek saçma olur... Eğer anakart sorunlu değilse i7 3770k sorunu çözer. Bir de bios en güncel sürüm mü?

Ekli dosyayı görüntüle 110586
Ekli dosyayı görüntüle 110587

Ekli dosyayı görüntüle 110588

Ekli dosyayı görüntüle 110589
Evet bios güncel sürüm. Sıfırlayıp tekrar tekrar denedim. O halde şu anda i7 3770k işlemcinin gelmesini beklemek gerekiyor. Eğer çalışırsa ki çalışır diye düşünüyorum, i5 2500k ölmeye başlamış demektir.

darkstar

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,483
Evet bios güncel sürüm. Sıfırlayıp tekrar tekrar denedim. O halde şu anda i7 3770k işlemcinin gelmesini beklemek gerekiyor. Eğer çalışırsa ki çalışır diye düşünüyorum, i5 2500k ölmeye başlamış demektir.
Konunun işlemci ile alakalı olması çok düşük bir ihtimal.
Güç tüketimi denmiş ancak ram çok fazla güç tüketmez arkadaşlar 3 veya 4 olması farketmez. 1066 da çalışıyor olması RAMlerin Timingleri ile ilgili bir problemi andırıyor.

Ramleri bir test yazılımı ile test eder misiniz belki bozulma vardır birinde.

GhosT57

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,911
RAM'lerin dördü aynı mı?

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Konunun işlemci ile alakalı olması çok düşük bir ihtimal.
Güç tüketimi denmiş ancak ram çok fazla güç tüketmez arkadaşlar 3 veya 4 olması farketmez. 1066 da çalışıyor olması RAMlerin Timingleri ile ilgili bir problemi andırıyor.

Ramleri bir test yazılımı ile test eder misiniz belki bozulma vardır birinde.
Deneyip haber vereceğim.
RAM'lerin dördü aynı mı?
Aynı

Dither

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Deneyip haber vereceğim.
Denedim MemTest86 programı ile uzun bir testin ardından 0 error. Ram'ler düzgün çalışıyor. İşlemcide problem olduğu kanaatindeyim.
ram sayısını 2'ye düşür 2*8 dene.
Dostum 3 ram'le de çalışıyor. Sıkıntı daha önce 4 ram 1333mhz de çalışırken şu anda 4 ram 1066'da çalışıyor. Yükselmiyor. Yükseltince bilgisayar açılıyor ekran gelmiyor.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,313
Taktığın Sıvı soğutmayı ve rgb kontrolleri geri çıkarıp denedin mi?

Arıza sistemde değil bence.