Ram Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Elimde linklerini verdiğim ramleri kullanıyorum. Sıfır almıştım şuan sıfır bulmak imkansız. Sistemim de 2 adet boş slot daha var 2 slotu da doldurup toplamda 16GB ram yapmak istiyorum yani 4x4 16GB Quad Kit. Yalnız kafama takılan bir soru var. Şimdi ben hem görüntü açısından hem de uyumlu olmaları açısından aynı ramlerden bulup almak istiyorum ama bir yandan da eğer bulamazsam başka bir markanın ( Kingston, Corsair, Adata vs ) 2x4 8GB 1600Mhz CL9 ramini alıp takarsam sistem uyumlu çalışır mı Quad kit olarak anakart çalışır mı?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Elimde linklerini verdiğim ramleri kullanıyorum. Sıfır almıştım şuan sıfır bulmak imkansız. Sistemim de 2 adet boş slot daha var 2 slotu da doldurup toplamda 16GB ram yapmak istiyorum yani 4x4 16GB Quad Kit. Yalnız kafama takılan bir soru var. Şimdi ben hem görüntü açısından hem de uyumlu olmaları açısından aynı ramlerden bulup almak istiyorum ama bir yandan da eğer bulamazsam başka bir markanın ( Kingston, Corsair, Adata vs ) 2x4 8GB 1600Mhz CL9 ramini alıp takarsam sistem uyumlu çalışır mı Quad kit olarak anakart çalışır mı?

RAM'den önce SSD alman gerekiyor. RAM ın 8 değil mi zaten? İdare eder yani. SSD önce.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
MHz ve CL değerlerinin birebir aynı olmasına gerek yok. Marka uyumluluğu olsun yeter. Yüksek frekansa sahip RAM, düşük olana göre çalışır zaten. Ancak yine de aynısı varsa daha iyi tabi. Genelde Corsair ile G.Skill arasında uyumluluk sorunu olmuyor.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Ben MHz ve Cl değerlerinin aynı olması lazım diye biliyorum

Öyle işte de bazen sorun yapabiliyorlar. Farklı marka oldukları için.

Ekran kartın GTX 200 serisiydi değil mi? Öyle ise RX 550, RX 560 almalısın. Sonra RAM.

Aslında GTX 550Ti buldum ama alsam mı bilemedim. Elimdeki kartı takas ile verip üstüne nakit para vereceğim ama karar veremedim. En azından GTX 275'den kurtulmuş olurum.

MHz ve CL değerlerinin birebir aynı olmasına gerek yok. Marka uyumluluğu olsun yeter. Yüksek frekansa sahip RAM, düşük olana göre çalışır zaten. Ancak yine de aynısı varsa daha iyi tabi. Genelde Corsair ile G.Skill arasında uyumluluk sorunu olmuyor.

Aslında elimdekilerin aynısından buldum hocam adam biraz indirim yaptı ama birisi sanırım alacak eğer almaz ise size geri dönüş yapacağım dedi ondan haber bekliyorum. 250₺ yazmış ilana 230₺'ye bırakırım dedi iyi mi sizce fiyatı? İlk mesajımda linklerini attığım ramlerin aynısı yani şuan kullandıklarımdan. Uyum sorunu da olmaz hem. Eğer bu olmaz ise mecburen başka markalara bakacağım. Bu ramler'den cidden yok gibi bir şey artık.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Öyle işte de bazen sorun yapabiliyorlar. Farklı marka oldukları için.

Aslında GTX 550Ti buldum ama alsam mı bilemedim. Elimdeki kartı takas ile verip üstüne nakit para vereceğim ama karar veremedim. En azından GTX 275'den kurtulmuş olurum.

Aslında elimdekilerin aynısından buldum hocam adam biraz indirim yaptı ama birisi sanırım alacak eğer almaz ise size geri dönüş yapacağım dedi ondan haber bekliyorum. 250₺ yazmış ilana 230₺'ye bırakırım dedi iyi mi sizce fiyatı? İlk mesajımda linklerini attığım ramlerin aynısı yani şuan kullandıklarımdan. Uyum sorunu da olmaz hem. Eğer bu olmaz ise mecburen başka markalara bakacağım. Bu ramler'den cidden yok gibi bir şey artık.
Fermi bir GPU alınmaz. Sadece sizden hemen sonraki mimarı oluyor. 391.35 son sürücü Fermi için. 2018 yani.

Rotarchy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Öncelikle cpuid cpu-z programını kullanarak ramin ddr kac oldugunu ogren daha sonra ddra gore ram bul

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Aldığına değmez bence de. Biraz daha para biriktir. En azından gt 1030 al.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yani performans olarak elindekinden çok farklı olmaz anlamında söyledim

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
64 bit bir ekran kartı. Birde bu devirde en az 128 bit GPU almak gerekir.
Öyle ama para sıkıntı diyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu ram'den ekran kartına döndü :)
Evet o nasıl oldu ben de anlamadım :) Soruna cevap vermedik demi. Bana göre uyum konusunda dikkat etmen gereken şey önem sırasına göre aynı model, aynı voltaj, aynı marka, aynı frekans, aynı cl değerleri. Quad çalışır mı demişsin 4 lü de taksan dual çalışır, nadir bazı işlemciler haricinde quad çalıştırmıyor işlemciler. Peki dual çalışır mı dersen bu sıralamayı ne kadar tutturursan o kadar ihtimal artıyor kesin kimse garanti edemez :) Ama şöyle söyliyim aynı model bulamadın aynı marka aynı voltaj aldın diyelim %95 çalışır, aynı marka aynı voltaj aynı frekans aldın diyelim %98 çalışır, aynı marka aynı voltaj aynı frekans aynı cl aldın diyelim %99 dual çalışır. O kadar hassas değil yani :)

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Öyle ama para sıkıntı diyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet o nasıl oldu ben de anlamadım :) Soruna cevap vermedik demi. Bana göre uyum konusunda dikkat etmen gereken şey önem sırasına göre aynı model, aynı marka, aynı voltaj, aynı frekans, aynı cl değerleri. Quad çalışır mı demişsin 4 lü de taksan dual çalışır, nadir bazı işlemciler haricinde quad çalıştırmıyor işlemciler. Peki dual çalışır mı dersen bu sıralamayı ne kadar tutturursan o kadar ihtimal artıyor kesin kimse garanti edemez :) Ama şöyle söyliyim aynı model bulamadın aynı marka aynı voltaj aldın diyelim %95 çalışır, aynı marka aynı voltaj aynı frekans aldın diyelim %98 çalışır, aynı marka aynı voltaj aynı frekans aynı cl aldın diyelim %99 dual çalışır. O kadar hassas değil yani :)
RAM ı 8 olduğundan gerek yok hala. SSD side var. Ama ekran kartı acil gitmeli.