Yardım RAM Kullanımı Sorunu: Toplam Yüzde Uyuşmazlığı

Procuk29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son zamanlarda bilgisayarımda Task Manager'ı kontrol ettiğimde RAM kullanımı ile ilgili bir gariplik fark ettim. Uygulamaların RAM kullanım yüzdeleri toplandığında, toplam RAM kullanım yüzdesiyle uyuşmuyor. Örneğin, Task Manager'da toplam RAM kullanımı Kullanılandan daha fazla olarak görünüyor ve bilgisayarı aşırı yoruyor ancak uygulamaların tek tek RAM kullanım yüzdelerini topladığımda bu yüzde çok daha düşük kalıyor.

Ekli dosyalar

• bu neden oluyor.png
    bu neden oluyor.png
    60.6 KB · Görüntüleme: 47
  • wut.png
    wut.png
    36.6 KB · Görüntüleme: 47

mdkbet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
88
muhtemelen tek tek topladığın değerlerin içinde her uygulama için parça parça buffer/cache miktarları da var windows bunu her uygulama için ayrıca göstermiyor ikinci ekran görüntüsünde 4.6GB şeklinde toplu olarak yazmış, tutarsızlık bundan kaynaklanıyor.
%50-55 memory kullanımı gayet normal, ekran görüntülerine göre herşey yolunda, endişe etmeni gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Procuk29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
muhtemelen tek tek topladığın değerlerin içinde her uygulama için parça parça buffer/cache miktarları da var windows bunu her uygulama için ayrıca göstermiyor ikinci ekran görüntüsünde 4.6GB şeklinde toplu olarak yazmış, tutarsızlık bundan kaynaklanıyor.
%50-55 memory kullanımı gayet normal, ekran görüntülerine göre herşey yolunda, endişe etmeni gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.
boşta iken yüzde 50 pek normal değil ayrıca oyun oynarken çıktığı ram çok fazla sadece 1 ay önce fortnite açıkken yüzde 60 larda takılıyordu

mdkbet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
88
sistemi yeniden başlattığında da %50 ram kullanımı oluyor mu ?
Memory kullanımına göre tersten sıraladığında en üstta hangi processler var ?

ram'in kullanılması çok kötü bir durum değil aslında
takas alanına okuma yazma yapmadığı sürece ne kadar çok ram kullanırsa o kadar iyi.

windows'a çok hakim değilim ama takas alanı kullanımı aşağıdaki gibi görülebiliyormuş
belki linuxtaki gibi komut satırından kolayca görmenin bir yolu vardır ben bilmiyor olabilirim.

Windows metrikleri paylaşmak konusunda biraz cimri sanırım, normalde bu tarz bilgileri task managerda göstermesi lazım.
mesela gönderdiğin ekran görüntüsünde virtual memoryi de göstermemiş.

bir tahminim de şu kendi kullandığı processlerin kaynak kullanımını gizliyor da olabilir, dediğim gibi windows tarafına çok hakim değilim.

Procuk29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunlar

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    73.8 KB · Görüntüleme: 29
  • 2.png
    2.png
    77.4 KB · Görüntüleme: 28
  • pref monitor.gif
    pref monitor.gif
    13.3 KB · Görüntüleme: 31

mdkbet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
88
bu dokumanlarda farklı başlıklar altında biraz daha detaylı açıklamışlar belki yardımcı olur
Türkçe kaynak bulamadım malesef.