Raid 0 Hakkında Sorularım ?

Riad 0 , Yapanlar

• Raid 0 kullandım , tavsiye ederim

Kullanılan: 2 66.7%
  • Raid 0 kullandım , tavsiye etmiyorum

Kullanılan: 1 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    3

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
1- Diyelimki 2 tane 500 GB lık HDD ' i Raid 0 yaparsam , Bu durumda 1 tane 1 tb lık disk gibimi gözükür ?

2-Raid 0 yaptığımda HDD'i 3' ayırmamda sorun çıkarmı ? (mesela C,D,E)

3-Riad 0 Kullanan varmı ve tavsiye edermisiniz :)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
şöyle diim diyelim ki hdd nin biri bozuldu senin için kötü günler başlamış demektir :) Raid i genelde anlık performans almak isteyen kullanıyor bu raid 0 için geçerli.

Raid 1 de ise genelde veri güvenliğine önem verenler kullanır eş zamanlı yazar hdd ye birisi bozulsa bile diğer bir kopyası ile verlerin güven altında olur yani senin amaç dosya saklamak ise tercih bu olacaktır.

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
1- Evet 1 tb gözükür.

2 - Partition lara ayırman hiçbir problem çıkarmaz

3 - Raid 0 kullanıyodum , şuan kullanmıyorum , neden dersen. 2 diskle yapılandan verim alamadığıma inandığım için bıraktım. Disklerden birinde bir arıza olduğunda diskler üzerindeki tüm veri gittiğinden pek güvenli değil. UPS ile kullanılması tavisye edilir. Bilgisayarı kapattın disklerden birini çıkardın , açtın bilgisayarı sonra dedin diski takmadım , kapattın ve taktın . Bilgisayarı açtın koşarak mutfağa gittin ve soğuk su aldın geldin :) , Soğuk suyu içtin sonrada dedinki ; Ya bütün verim gitti gidiyim yatiyim :)

halepce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açıkçası raid0'dan ne beklediğinize bağlıdır tavsiyem. Radi0 performansınızı belirleyecek 3 şey vardır.
1-Raid Controller chipset
2-Raide Dahil Edeceğiniz Disklerin Performansı
3-Disk Sayınız.

Raid0 seçeneğinde risk vardır evet bir hata durumunda disk bozulması, disklerin birini kasadan çıkarmanız (Unutarak) gibi durumlarda bütün verilerinize veda edebilirsiniz.
Ben raid0 uzun süre kullandım. Bilgisayarımın açılış-kapanış hızlarında, oyun yükleme sürelerinde (Testlerden ziyade kullanıma ilişkin bilgileri vermek istedim) oldukça iyileşme gözlemledim. Raid kullandığım sürece de herhangi bir veri kaybı yaşamadım. 2 tane Seagate 500 Gb diskle raid0 yaptım. Ayrıca 320 gb x2 diskle de önemli verilerimi yedekledim. Şimdi imkanım olsa idi yine yapardım. Ancak raid yapacaksan iyice araştır ve nasıl yapılacağını iyice öğren derim. Anakartının kitapçığının raid anlatımı ile ilgili kısmını yalayıp yutmanı öneririm.