"R" Harfi

Bu konuyu okuyanlar

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Herkese merhabalar, ben "R" harfini düzgün telaffuz edemiyorum. Bununla ilgili bir şeyler yapmaya ve bu sorunumu düzeltmeye karar verdim.
Benim telaffuzum ne "V" gibi nede "Y" gibi, "Ğ" ile "R" arasında. Bu durum beni rahatsız etmiyor ancak daha düzgün bir diksiyona sahip olmak varken neden böyle devam edeyim?
Şimdiye kadar malum harfi söyleyememekten dolayı anlaşılamama gibi bir durumla karşılaşmadım.
Konuya gelecek olursak; daha önce "R" harfini söyleyemezken sonradan düzelten biri varsa bana da yardımcı olabilir mi?
Bununla ilgili ne önerirsiniz? Önerdiğiniz makale, yazı, video var mı?
İlgilenen ve yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Yakın zamanda bir uzmana danışmam pek mümkün değil, evde halletmek isterim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de r ve n harfleirni çıkaramıyordum kitap okuya okuya düzeldi
Sizin telaffuzunuz nasıldı? Ne zaman düzelttiniz? Tahminen söyleyememe nedeniniz neydi?
Bana önerileriniz neler?

Son düzenleme:

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Pelteklik olabilir mi? Uzman bir doktordan destek almanız faydalı olur.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bir doktor daha iyi bilir ama dudak tembelliği olabilir. Bir süre ağzınıza yatay şekilde kurşun kalem alın ve sesli kitap okuyun. Bu kasları çalıştıracağı için belki faydasını görebilirsiniz.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Herkese merhabalar, ben "R" harfini düzgün telaffuz edemiyorum. Bununla ilgili bir şeyler yapmaya ve bu sorunumu düzeltmeye karar verdim.
Benim telaffuzum ne "V" gibi nede "Y" gibi, "Ğ" ile "R" arasında. Bu durum beni rahatsız etmiyor ancak daha düzgün bir diksiyona sahip olmak varken neden böyle devam edeyim?
Şimdiye kadar malum harfi söyleyememekten dolayı anlaşılamama gibi bir durumla karşılaşmadım.
Konuya gelecek olursak; daha önce "R" harfini söyleyemezken sonradan düzelten biri varsa bana da yardımcı olabilir mi?
Bununla ilgili ne önerirsiniz? Önerdiğiniz makale, yazı, video var mı?
İlgilenen ve yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.
Yaşım 35 ben alışdım sende alış dostum beyaz da R söyleyemiyor bende sende :)
boşver gitsin.

Uzman desteği almanız gerekiyor.
Bence senin Alman gerek ? İnsan farklı olunca nedense uzman diyor hayret birşey.

Bir doktor daha iyi bilir ama dudak tembelliği olabilir. Bir süre ağzınıza yatay şekilde kurşun kalem alın ve sesli kitap okuyun. Bu kasları çalıştıracağı için belki faydasını görebilirsiniz.
Alakası bile yok temelde yatan neden emzik geç bırakılmasın kaynaklı dil kalınlaşması kaynaklı ?
beyazıt aynı durumda ?

Bunun için konuşma terapiler mevcut bir araştırın. Ama rahatsız değilseniz uğraşmayın bence, özel olmak güzeldir.
Aynen öyle abi:) ben eşimi 5 yıl önce R söyliyemedim için tavladım ) özel olmak güzel.

Ben de r ve n harfleirni çıkaramıyordum kitap okuya okuya düzeldi
ben o kadar kitap okudum ? düzelmedi seninkimi düzeldi ?

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
boşver gitsin.

Bence senin Alman gerek ? İnsan farklı olunca nedense uzman diyor hayret birşey.

Alakası bile yok temelde yatan neden emzik geç bırakılmasın kaynaklı dil kalınlaşması kaynaklı ?
beyazıt aynı durumda ?

Aynen öyle abi:) ben eşimi 5 yıl önce R söyliyemedim için tavladım ) özel olmak güzel.

Ben de kendi dilimi incelediğimde dilimi r harfini söylemem gereken yere getirsem bile arka tarafının damağıma değdiğini fark ettim. Sanırım kalınlaşama durumu. Dilim aynı yerdeyken başka harfleri söylediğimde olmuyor ama r demek istediğimde hemen dilimin ortası damağıma gidiyor.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
boşver gitsin.

beyazıt aynı durumda ?

Hocam arkadaş konuşmasını geliştirmek istemiş. Bende öneri verdim. Hangi konuda destek almam gerekiyor söylerseniz memnun olurum. Tersleyecek ne var bunda? Sanki dalga geçiyoruz.
Üstelik her R söyleyemeyen aynı sebepten söyleyemeyecek diye bir şey yok.

Beyaz'ın R'leri söyleyememesiyle bu arkadaşın ne alakası var? Konuşmasını geliştirmek istemiş.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Hocam arkadaş konuşmasını geliştirmek istemiş. Bende öneri verdim. Hangi konuda destek almam gerekiyor söylerseniz memnun olurum. Tersleyecek ne var bunda? Sanki dalga geçiyoruz.
Üstelik her R söyleyemeyen aynı sebepten söyleyemeyecek diye bir şey yok.

Beyaz'ın R'leri söyleyememesiyle bu arkadaşın ne alakası var? Konuşmasını geliştirmek istemiş.
O işde master yapmış insanlar konuşdum ? beyaz benim bu çocuğun aynı neden ile kaynaklı dilin arka kısmın kalın olmasından dolayı R titrerek vurmasını engelliyor buda R çıkmıyor .

Ben de kendi dilimi incelediğimde dilimi r harfini söylemem gereken yere getirsem bile arka tarafının damağıma değdiğini fark ettim. Sanırım kalınlaşama durumu. Dilim aynı yerdeyken başka harfleri söylediğimde olmuyor ama r demek istediğimde hemen dilimin ortası damağıma gidiyor.
Emzik kaç yaşında bırakdınız ?

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
O işde master yapmış insanlar konuşdum ? beyaz benim bu çocuğun aynı neden ile kaynaklı dilin arka kısmın kalın olmasından dolayı R titrerek vurmasını engelliyor buda R çıkmıyor .

Emzik kaç yaşında bırakdınız ?
Emziği kaç yaşında bıraktım ve ne kadar kullandım bilmiyorum ama aile üyelerim geç bıraktığıma dair bir şey söylemedi bu güne kadar, öyle olsa söylerlerdi.

Muhtemelen her çocuk kadar kullanmışımıdır, ikiz kardeşim var o söyleyebiliyor "R"leri

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Emziği kaç yaşında bıraktım ve ne kadar kullandım bilmiyorum ama aile üyelerim geç bıraktığıma dair bir şey söylemedi bu güne kadar, öyle olsa söylerlerdi.

Muhtemelen her çocuk kadar kullanmışımıdır, ikiz kardeşim var o söyleyebiliyor "R"leri
Ben 5 yaşında kadar emzik bırakmadım bundan dolayı dil kalın oldu

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
Bende aynı R yı söyleyemiyorum v çıkıyor ama düzeliyor sanki yani hafiften söyleyebiliyorum inş seninkide benimkide hepimizin ki düzelir

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Online dersler de var. Bir sitede gezerken görmüştüm. Öğretmenler düzgün telaffuzu vaat ediyorlardı ama ne kadar güvenilir olur bilmem.