Qualcomm Türkiye'ye Neden Yatırım Yapıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Haberi Okumak İçin Tıkla

Android işletim sistemi sayesinde ön plana çıkan ve dünyanın 3G teknoloji öncülerinden biri olan Qualcomm, Türkiye operasyonlarını yeni transferlerle genişletiyor.

Qualcomm'un yatırım kararını doğru buluyor musunuz? Yerli üretim bir cep telefonu satın almak ister miydiniz?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Cep telefonu üretimini ülkemizde yapmak için adımlar atılıyor fakat bu adımlar ne yazık ki yeterli değil.
Kimse "yerli telefon olsa alırım" diye hem kendini hem bizi kandırmasın. Bir kaç sene önce Raks Manisa'da kendi fabrikasında telefon üretiyordu. Hatta Vodafone sözleşmeli Raks telefon veriyordu. Bazı forumlarında kullanıcıların kişisel toplu alım çabaları vardı. Sanırım bir çok kişi yerli malı diye burun kıvırdı.

RAKS ELEKTRONİK:

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren RAKS Elektronik, Türkiye’nin en büyük Audio/Video Kaset, CD/CD-ROM, DVD/DVD-ROM üreticisidir.

RAKS Elektronik özellikle yüksek teknolojik Plastik enjeksiyon üretim konusunda Dünya Standartlarında en ideal maliyet ve kapasite planlaması ve kendi teknolojisi ile sürekli gelişimini devam ettirmektedir.

Global standartlarda üretim, planlama ve teknoloji kapasitesi ile Kodak, JVC, Aiwa, Maxell gibi firmaların üretimini de yapan RAKS Elektronik, gerek kendi markası ile gerekse OEM üretimi ile Dünya çapında saygınlığı kanıtlanmış bir üretim tesisidir.
Gerşekleştirdiği ihracat sayesinde Türkiye’ye milyar Dolar seviyelerinde döviz kazancı sağladığı gibi Türk markası ve üretim gücünü de tanıtmaya devam etmektedir.

RAKS Elektronik Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyüklerinden olan Manyetik ve Optik üretim tesisidir. Yılda ortalama 140 milyon adet Audio Kaset, 75 Milyon Video Kaset, 20 Milyon CD ve 20 milyon adet CD/DVD-R üretim kapasitesine sahip olan RAKS Elektronik son 20 yıl içinde ortalama %82 Kapasite Kullanım Oranı sağlamıştır.

Ağustos 1993’te ilk Halka Arzını geçekleştiren RAKS Elektronik aynı zamanda 1995 yılında Nasdaq’ta kote olmuş ilk Türk şirketidir.

Şirketin yüksek teknolojiye dayalı üretim bilgisi ve kapasitesi, mevcut ürünlerinin yanında kısa zamanda ve düşük maliyet ile katma değeri yüksek diğer ürün üretimi için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

RAKS Elektronik’in sahip olduğu başlıca değerler içinde;

* Kendisinin sahip olduğu ve geliştirdiği teknoloji,
* Kontrollü üretim ve Global standartlara sahip temiz odalar – bilhassa teknoloji se Sağlık sektörü ürünleri için ideal yapılanma,
* ISO 9000 standartlarını aşan kalite ve güvenlik standartları,

RAKS Elektronik – Sanayi Odası Ödülleri
Ege Bölgesi İhracat Sıralaması – Altın, 1995
Ege Bölgesi İhracat Artış Sıralamsı – Altın, 1995
Ege Bölgesi Yatırım Sıralamsı – Altın, 1995

Ege Bölgesi Yatırım Sıralamsı – Altın, 1996
Ege Bölgesi İhracat Sıralaması – Altın, 1996
Ege Bölgesi Vergi Rekortmenliği Sıralaması – Altın, 1996

Ege Bölgesi İhracat Sıralaması – Altın, 1997
Ege Bölgesi Vergi Rekortmenliği Sıralaması – Altın, 1997

Ege Bölgesi İhracat Sıralaması – Altın, 1998

T.C. Cumhurbaşkanı Sn.Süleymen Demirel tarafından RAKS Grubu Kurucusu ve Yön.Kur.Bşk. Sn.Aslan Önel’e Develet Üstün Hizmet Nişanı - 1999