Qualcomm Snapdragon 810 ve 808'i Duyurdu

cavess

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Qualcomm Snapdragon 810 ve 808'i Duyurdu

Mobil çip üreticisi Qualcomm yeni 64 bit işlemcilerini duyurdu. Snapdragon 810 ve 808 olarak adlandırılan çipler, 2015 yılında piyasaya çıkacak tablet ve akıllı telefonlarda yer alacak.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
808 nedir ya şimdi üreticiler önce 808 i kullanır 810 u ertelerler buda sinir bozucu olur kesin öyle yapacaklar

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu donanımlar Android'de göz boyama amacından öteye geçemez. Android her zaman en son sistem cihazlara göre yapılıyor. Mesela, Galaxy Note III her zaman Galaxy S4'den daha stabildir. Çünkü Android işletim sistemi en son sistem cihaza göre optimize edilir ve diğer tüm telefonlarda performans sorunları belirir. Bu da Android'in ne kadar para tuzağı bir sistem olduğunu kanıtlar.

iOS'un durumunu bilmediğim için hakkında konuşmayacağım.

Ancak Windows Phone'da durumlar farklıdır. Microsoft ve Nokia işletim sistemlerini en düşük sistemli cihazda test edip onayladıktan sonra sunarlar ve böylece piyasadaki WP işletim sistemli cihazlar son derece stabil çalışır.

Microsoft ve Nokia, Android'in bu eksiğinden faydalanarak bu yönde politika izliyorlar ve gelecekte Android'e fark atacaklarını düşünüyorum. Tabii Google'ın gözü paradan başka şeyleri görmeye başlarsa o zaman işler değişebilir.

Don't Be Normal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
doyumsuzsun insan oğlu...
ama doyacağın tek şey 3 karış toprak

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Millete S801 i daha vermiyorsun gelip iki yeni işlemci lansmanı yapıyorsun haha.S810 4k ekranları destekliyormuş abi bu nedir daha 4k tv ler alamıyoruz adamlar telefona destek veriyor ve işlemciyi resmen darboğaz yapıyorlar.Her gün ayrı bir telefon hergün ayrı bir işlemci böyle yürümez Z1 alanlar 2 ay sonra Z2 çıktı bu nasıl iş.Android kullanıyorum ama eksikleri çok.İphone en iyisini yapıyor senede bir telefon oda en iyisi ve stabil.Meselo Lumia serisi androidteki s800 de telefonlar kasabiliyor ama windows phonede öyle değil yağ gibi akıyor ve son derece stabil marketii birazdaha gelişirse kesinlikle winPhoneye geçerim android stabilleşmesi lazım.Her aya yeni işlemci çıkmaması lazım para veren bu millete yazık.Bence markalar apple gibi senede 1 bilemedin 2 tane telefon çıkarmalı.İşlemciler ise 2 senede 1 yeni ve daha stabil bi ürün sunmaları lazım.İşletim sistemi androidde daha iyi ve daha stabil bir işletim sistemi üretmeli.Yanılıyorsam uyarın arkadaşlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Zaten bu işlemci saat hızlarını bize öğreten, telefonda ne kadar RAM'in bulunması gerektiğini söyleyen Android değil mi? Kullanıcılara ne bütün bunlardan? Hepimiz sanki program geliştiricisi gibi çıkan işlemcileri kovalıyoruz. Bilgisayarımda bile RAM ne kadar boş ilgilenmezken, cebimdeki iki oyun oynayıp mesaj attığım aletin RAM'inin ne kadarı boş ve ya boşaltmam gerekir mi diye ben niye ilgileniyorum? Ne kadar dandik bir sitemdir bu yahu?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bu da Android'in ne kadar para tuzağı bir sistem olduğunu kanıtlar.

iOS'un durumunu bilmediğim için hakkında konuşmayacağım.

Ancak Windows Phone'da durumlar farklıdır. Microsoft ve Nokia işletim sistemlerini en düşük sistemli cihazda test edip onayladıktan sonra sunarlar ve böylece piyasadaki WP işletim sistemli cihazlar son derece stabil çalışır.

Microsoft ve Nokia, Android'in bu eksiğinden faydalanarak bu yönde politika izliyorlar ve gelecekte Android'e fark atacaklarını düşünüyorum. Tabii Google'ın gözü paradan başka şeyleri görmeye başlarsa o zaman işler değişebilir.

Ios tamamen müşteriyi düşünüyor değil mi?
Alırken yolsun, uygulama indirirken yolsun. Çok iyi gerçekten.

O telefonların niye stabil olduğu da çok açık.
Firma sayısı belli cihazlara yazılım yapıyor. 10 farklı modele mi yazılım yapmak kolaydır yoksa 1 2 taneye mi?

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Bu ne abi ya daha çıkmayan grafik yongasının yüzde 30 iyisini yaptık diyorlar şaka gibi

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ios tamamen müşteriyi düşünüyor değil mi?
Alırken yolsun, uygulama indirirken yolsun. Çok iyi gerçekten.

Firma sayısı belli cihazlara yazılım yapıyor. 10 farklı modele mi yazılım yapmak kolaydır yoksa 1 2 taneye mi?

Haticeye degil neticeye bakacaksin diye bosa dememisler. Android tamamen sömurme odakli bir isletim sistemi.isterden 5gb ram 8 cekirdekli islemci koy o gene kasar. Neden ? Cunku kodlamasi kotu

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Kasmayanda yoluyor arkadaş mesela lumialara bakıyorum 820 ye kadar hepsi 8gb hatta kimisinde kamera flaşı bile yok sistem stabil olsa ne yazar bu kadar kısıtlandıktan sonra. 920 925 1020 ye bakıyorum hafıza falan tamam ama chipset neredeyse 3 senelik stabil olsa ne olur o kadar para verip taa xperia s zamanının GPU sunu aldıktan sonra. 1520 de donanım iyi fakat bunda da ekran abartılmış daya gitsin mantığı yani kimse tüketiciyi düşünmüyor kimisi hayvani donanım+rezil yazılım yapıp kekliyor kimisi rezil donanım+ güçlü yazılım yaparak kekliyor

Kallican

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kasmayanda yoluyor arkadaş mesela lumialara bakıyorum 820 ye kadar hepsi 8gb hatta kimisinde kamera flaşı bile yok sistem stabil olsa ne yazar bu kadar kısıtlandıktan sonra. 920 925 1020 ye bakıyorum hafıza falan tamam ama chipset neredeyse 3 senelik stabil olsa ne olur o kadar para verip taa xperia s zamanının GPU sunu aldıktan sonra. 1520 de donanım iyi fakat bunda da ekran abartılmış daya gitsin mantığı yani kimse tüketiciyi düşünmüyor kimisi hayvani donanım+rezil yazılım yapıp kekliyor kimisi rezil donanım+ güçlü yazılım yaparak kekliyor

Lumia 930 uda incele bence :)

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2

androidin özelliği nedir? açık kodlu olması. tamam belki 10 tane firma var ama bu 10 firma da kendi androidlerini geliştirebilir, cihazlarına optimize edebilir değil mi? kodlar ortada lisans ortada isteyen istediği gibi düzenler. google sadece işin çekirdeğini yapıyor. ambalajı üreticilere kalmış. üreticiler sistem yapamıyor haliyle android stabil değil, bu kafayla da uzun bi süre olacağını zannetmiyorum.

Kallican

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Google yazilim diğerleri donanim firmalari

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Haticeye degil neticeye bakacaksin diye bosa dememisler. Android tamamen sömurme odakli bir isletim sistemi.isterden 5gb ram 8 cekirdekli islemci koy o gene kasar. Neden ? Cunku kodlamasi kotu
İnsanlar nokiada bile snapdragon 800 arıyor, androidde de arıyor tabi. Ama asıl bakmaları gereken yer donanım değil işte. Android sömürme odaklı değil, androidin kendisi sistem kaynağın sömürdüğü için daha fazla donanım istiyor. Ya da uyanık üreticiler boşta kalan remleri felan umursamadan sürekli yüksek remli telefon çıkarırken biz de vay be 3 gb gerekliymiş felan diyoruz. Adamlar sistemi özelleştirecem diye ortaya donanıma aç sistem çıkarıyor.
androidin özelliği nedir? açık kodlu olması. tamam belki 10 tane firma var ama bu 10 firma da kendi androidlerini geliştirebilir, cihazlarına optimize edebilir değil mi? kodlar ortada lisans ortada isteyen istediği gibi düzenler. google sadece işin çekirdeğini yapıyor. ambalajı üreticilere kalmış. üreticiler sistem yapamıyor haliyle android stabil değil, bu kafayla da uzun bi süre olacağını zannetmiyorum.
Zaten burada tartışılan da ambalajın kötüleşmesi değil mi?
Adamlar 10 model çıkarıp 1 tanesine bile stabil sistem yapamıyor, bunu saf androidle karşılaştırmak mantıksız işte. Bunu söylüyorum.
Androidin nexusları nasıl bilmiyorum ama iphone kadar stabil olabilirler, olmasalar bile diğer android modellerden stabildirler.
Sonuçta her marka amiral gemisi haricindekileri stabil yapamıyor, amirali de bir yere kadar stabil yapabiliyor.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Snapdragon 810 un 2k ekranlar icin gideri var tabi bir de 810 u tegra k1 ile kiyaslamak lazim

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
2011 2012 modellere 2014 modellerin uygulaması özellikleri port edilebiliniyorsa öte yandan diğer sistemlerde bir uygulama için telefon değiştirmek gerekiyorsa evet android sömürme odaklı

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bence andorid işletim sisteminin tek eksiği stabilite dir.Ve çok fazla enerji,işlemci,gpu vs tüketmesi.Bkz winPhonelerde geçen senenin işlemcisi kullanılırken aynı oyun performansı alınabiliyor.Donanımlar artık uçmuş durumda sorun yazılımda.Senede 10-20 ürün üreticeğine bir telefonbir tablet üret adam gibi üret kardeşim.Bence apple bunu çok önceden başarmış bir firma.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
bende lg optimus g var snapdrafon s4 pro var yani ,hic bir sekilde kasilma ,yada uygulama yetersizligini görmüyorum ,yani olay android de degil tüketici cilginliginda , tutmuslar bir benchmark sanki ,cizgiyi ilk kim gececek yarisi yapiliyor ,elinizdekiyle yetinmeyi bildikten sonra okadar uzatmamak lazimdegil , ben bu telefonla en az rahat bir 3 yil kullanirim sonrasi Allah kerim ama ac gözlülülügümüz ,farketmeyecegimiz rakamlara paralar döküyoruz

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Desenize artık 6 gb ram li tel ler tabletler görücez :)

Virility

Profesör
Reaksiyon puanı
120
daha s400 ü göremedik 810 çkmş :) Android kasıyo diyonuzda wp alsak marketi çok boş arayüz iğrenç henüz gelişmemiş bir platform bence,aypon alsak uygulamalar paralı dosya paylaşım ve indirme yapamıon pcden bi müzik atmak için bile uğraştırıyor arayüz desen çok sıkıcı gelio bana fiyat olarakta çok pahalı,ben android telefonu pc gibi kullanıyorum her işimi ondan yapıyorum kassada artık gülü seven dikenine katlancak :)

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Wp platformu çok hızlı gelişen bir platform durumunda. Adımlarını çok sağlam atıyorlar android platformunda ise adımlar hızlı ancak çok dağınık bir şekilde atılıyor kimin ne yaptığı belli değil. Benim eleştirdiğim parayı veren bizler madur oluyoruz bkz Z1 alanlar 3 ay sonra Z2 çıktıklarında ''be ne lan daha yeni aldım'' diyorlar keza samsung vb de öyle. 1 yılda çok fazla ürün üretiyorlar ve bakımlarını yapamıyorlar bu yüzdende android allak bullak olan bir sisteme dönüyor. Elbette her kezin zevki farklı sen bütün işlerini rahatlıkla görebilirsin. Ufak bir ekleme wp marketi evet daha az uygulama var ancak hepsi sağlam ve işe yarayan uygulamalar ki 80.000 küsür uygulama var. Play store öyle değil örn flappy bird klonları ve virüslerle dolu :( Bunlar android aştığı zaman çok iyi bir yere gelecek. Zaten goolgle SILVER adında bir işletim sistemi hazırlıyor daha doğrusu androidin stabil halini hazırlıyor eğer doğru bir haberse ve başarılı olursa android zirveden kolay kolay inmez.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
android erbapları konuşmuş bakıyorum. android kasıyor yeaaaaaa demi :) len var ya güldürdünüz gece gece mübarekler :)

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Aynen.Androidi birazcık olsun kullanmayı bilen birinin telefonu kasmaz :)

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
android erbapları konuşmuş bakıyorum. android kasıyor yeaaaaaa demi :) len var ya güldürdünüz gece gece mübarekler :)

1.5 senedir ANDROID kullanıyorum, Android 4.4.2 dahil tüm sürümlerini cep telefonumda denedim. Kusura bakma ama Android düşük sistemli - orta sistemli - orta uç seviyeli cihazlarda (üst uç seviyeler hariç) kasıyor. Bunu her yerde ve herkeste görüyorum Nexus'lar hariç. Android kullanmasam neyse de şu an ben gülüyorum :)

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
1.5 senedir ANDROID kullanıyorum, Android 4.4.2 dahil tüm sürümlerini cep telefonumda denedim. Kusura bakma ama Android düşük sistemli - orta sistemli - orta uç seviyeli cihazlarda (üst uç seviyeler hariç) kasıyor. Bunu her yerde ve herkeste görüyorum Nexus'lar hariç. Android kullanmasam neyse de şu an ben gülüyorum :)
Arkadaş sizin algıda mı bir problem var yoksa kasti mi yapıyorsunuz? Bence kasti yapıyorsunuz. Bunu anlamak bu kadar zor değil çünkü. Eğer bir platformum telefonunu Android ile karşılaştıracaksanız Nexusla Yapacaksınız. Bitti bu kadar. Gidip galaxy s4 ile 5s yahut lumia bilmem neyi karşılaştırırsanız tabi Android kasıyor olur. Android kullanan envaiçeşit firma var her biri kendi uygulamalarını arayüzünü yüklüyor telefona e doğal olarak telefon da şişiyor. Kendi ağzınla söylüyorsun Nexus hariç diye. Saf Androidi baz alarak karşılaştıracaksın. Cm yükleyerek bir sürü telefonu uçurursun. Atıyorum ana menüde bile kasan s3 ü. Ayrıca Android kullanıyorsun diye de her dediğin doğru olacak diye bir şey yok, sallıyorsun biraz isabetli salla telefonum Xperia sp orta seviye ama yağ gibi akıyor maşallah.
Şimdi kim kime gülüyor acaba :)

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaş sizin algıda mı bir problem var yoksa kasti mi yapıyorsunuz? Bence kasti yapıyorsunuz. Bunu anlamak bu kadar zor değil çünkü. Eğer bir platformum telefonunu Android ile karşılaştıracaksanız Nexusla Yapacaksınız. Bitti bu kadar. Gidip galaxy s4 ile 5s yahut lumia bilmem neyi karşılaştırırsanız tabi Android kasıyor olur. Android kullanan envaiçeşit firma var her biri kendi uygulamalarını arayüzünü yüklüyor telefona e doğal olarak telefon da şişiyor. Kendi ağzınla söylüyorsun Nexus hariç diye. Saf Androidi baz alarak karşılaştıracaksın. Cm yükleyerek bir sürü telefonu uçurursun. Atıyorum ana menüde bile kasan s3 ü. Ayrıca Android kullanıyorsun diye de her dediğin doğru olacak diye bir şey yok, sallıyorsun biraz isabetli salla telefonum Xperia sp orta seviye ama yağ gibi akıyor maşallah.
Şimdi kim kime gülüyor acaba :)

Gülme meselesini bir kenara bırakırsak, Android'in ne kadar gereksiz kodlarla dolu olduğu bilinen bir gerçek. Linaro boş yere Android'i düzene sokmadı. Madem Android stabil, neden Google her yeni Android sürümü çıkarırken "Daha stabil!" diyor? Satış politikası... Ayrıca ben öyle telefon manyağı değilim, 2-3 yılda (hatta ilk Android telefonumu aldığımda 4 yıl için almıştım) bir telefon değişirim. Öyle zengin falan da değilim telefonlar arasında cirit atayım, en stabilini bulayım. Ben 900 lira verdiğim telefondan her şeyi beklerim; kamera, dayanıklılık, ekran, ses, hatta fiziksel klavye bile ararım. Bulamadım mı tabii ki her alanda sesimi yükseltirim. Android'in en kötü yüzünü gördüm, kusura bakmasın bu işin içinde Sony'den Google'a herkes hatalı. Verdiğim 900 liranın kuruşu kuruşuna hakkını isterim. Ancak telefonum 500 liralık bir Lumia 525 olamıyorsa bu konuda telefonumda emeği geçen tüm şirketler suçludur.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
qualcomm isterse s2000i duyursun almak zorunda değilsiniz.android kullanmak zorunda da değilsiniz akılsız wp ve kazıkçı ios sizleri bekliyor :)

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Gülme meselesini bir kenara bırakırsak, Android'in ne kadar gereksiz kodlarla dolu olduğu bilinen bir gerçek. Linaro boş yere Android'i düzene sokmadı. Madem Android stabil, neden Google her yeni Android sürümü çıkarırken "Daha stabil!" diyor? Satış politikası... Ayrıca ben öyle telefon manyağı değilim, 2-3 yılda (hatta ilk Android telefonumu aldığımda 4 yıl için almıştım) bir telefon değişirim. Öyle zengin falan da değilim telefonlar arasında cirit atayım, en stabilini bulayım. Ben 900 lira verdiğim telefondan her şeyi beklerim; kamera, dayanıklılık, ekran, ses, hatta fiziksel klavye bile ararım. Bulamadım mı tabii ki her alanda sesimi yükseltirim. Android'in en kötü yüzünü gördüm, kusura bakmasın bu işin içinde Sony'den Google'a herkes hatalı. Verdiğim 900 liranın kuruşu kuruşuna hakkını isterim. Ancak telefonum 500 liralık bir Lumia 525 olamıyorsa bu konuda telefonumda emeği geçen tüm şirketler suçludur.
xperia pro ile çok mutluydun ama

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
xperia pro ile çok mutluydun ama

İlk zamanlar öyleydi. Zamanla orjinal sistem bileşenlerinin dahi güncellenip telefonu kasmasıyla çöp oldu. Telefonu ilk açıp hiç internete bağlamadan ve tek bir uygulama yüklemeden stabil kullanabiliyorum. İnterneti bağlar bağlamaz ilk uygulama güncellendiğinden itibaren telefon kullanılmaz hale geliyor. Bunun nedeni ise karmaşık kod yapısına sahip Android'dir. Uygulamalar git gide daha az ram tüketmesi gerekirken daha fazla ram tüketmeye başlıyorlar. Malum Android işletim sistemi ve uygulamaları, Windows Phone gibi en düşük sisteme göre değil en yüksek sisteme göre yapılıyor.

Yani evet mutluydum ama Windows Phone'u fark edince gerçekleri gördüm.