Q6600 ve 9600 GT - 400 W Xilence PSU (Isınma Problemi)

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar 9600 gt ekran kartımla q6600 işlemcili makinam var fakat ekran kartı aşırı derecelere yükseliyor ekran kartını çift çekirdek bi makinaya takıp denedm ısınma gitti acaba psu yetersizliğinden mi kaynaklanıyor eğer kaynaklanıyorsa 750W lık psu yeterli olur mu ?

canahmet34

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dedugin gibi psu yetmiyor bence de uygun akimi ve voltaji alamayan kart haliyle isiniyor 750 watt psu yu quad islemcin+2 adet gtx 560ti sli yaparak 4 slot ram ile kullanabilirsin fakat verimi en az %86 olmali bu arada xilence markadindan uzak dur psu da coolet master corsair silverstone gibi devlere yonel ve sertifiksli olmasina dikkat et en dusuk bronze sonra silver sonra gold ve en verimlisi platinium var bronze yeterli olacaktir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
PSU'nun marka ve modelini verebilir misin? +12V'da yeterli amper bulunan 400W isini görecektir. Sistemin cok enerji harcayan bir sistem degil. 750W i ben bile kullanmiyorum sen ne yapcaksin o kart ve islemciyle?

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Valla powerdan kaynaklanıyor sanırsam hocam Enerji harcayan sistem değil yazmışsınız ama asus ve msi güç hesaplama yaptıgımda en az power 550w çıkıyor bende ise 400w xilence var 750lik psu almanın vakti geldi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya kardesim o hesaplama programlari kadar sacma bisey yok ya. Ona bakarsan benim GTX 580 e 1000W takmam gerekir. Bosuna parani gidip 750W a harcama. Benden sana tavsiyedir. Yazdiklarimi iyi oku: 400W ve +12V'da yeterince amper olmasi önemli. Xilence'inde bu yeterli olan amper sayisini sagladigini sanmiyorum.
Kasayi ac ve bana +12V'da ne kadar amper bulundugunu söyle.

Frisby, Xilence, Lc Power, Fsp gibi dandik PSU'lardan uzak dur.

Eger ben Quadcore 9650 islemci ve GTX 580le 600W kullaniyosam sana 400W yeterde artar bile.

O sacma hesaplama programlarina inanma.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu arada GTA4 kasiyo diyosan bosuna onun icin PSU alma. Her oyunu oynuyorum bi GTA4 rezillik cikariyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ha, illa'da 750W alcam diyosan sakin yine gidip Xilence ve yukarda saydiklarimdan alma. Sonra o 750W'dan 500 ancak cikar. Ayrica 80+ olup olmadiginada dikkat et.

Iyi PSU istiyorsan. Be quiet, Cougar, Corsair, Cooler Master, Enermax fln alan. Dedigim gibi: +12V'da yeterli amper bulunup bulunmadigina bak. Gerci marka psu'lar bunlara önem verir.

ObreuS

Asistan
Reaksiyon puanı
1
PSU alacaksanız eğer TAGAN'ı tek geçerim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
AL iste tagan diyor ya.. Bu saydiklarim yaninda tagani nasil tek geciyorsun? Ha Xilence ha tagan ne farki var?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yukarda sana yardim etmeye calisan kisi benim :)

Dedigim gibi kardesim: Alicagin 400W bir marka PSU sana yeterli gelecektir. Yeter ki aldigin güc kaynagi'nin +12V'da yeterli amper bulunsun. Sende ki PSU'nun 400W oldugu bile süpheli.

Ben eger Quadcore 9650'yi ve GTX 580 i 600W ( toplamda 588W )'la kullaniyorsam, sende iyi bir 400W'lik PSU yeterde artar bile. O yolladigin sayfalara kaldiysak benim en az 1000W'dan assagi kullanmamam gerekirdi. Yalansa yalan de..

Söyledigin sayfada bende hesapladim, banada 750W diyor. Peki sorarim sana 600W'lik PSU'la nasil sorunsuz calisiyor bu bilgisayar?

Önceden de söyledigim gibi: Isin sirri Watt sayisinda degil amper sayisinda güzel kardesim benim. Sen simdi kasani ac ve bana etiketin üzerinde yazanlari aynen buraya aktar. Yada güc kaynagi'nin marka ve modelini yaz.

750W alman sana hic bir dezavantaj saglamaz. Ilerde daha cok enerji harcayan parcalar takarsan isine yarar. Para önemli degil diyorsan alabilirsin. Sadece suan ki sistemin icin büyük boy gelir. Alcagin zamanda yukarda söyledigim gibi kötü PSU'lara gidip para verme. Saydiklarimdan kesinlikle uzak dur.

Saygilar

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
8858feel.jpg

7085xilence.jpg

Hocam kusura bakmayın netim çok yavaş siteye girene kadar 12 dakka bekledim zaten o yüzden resimleri ufaltıp upladım 2 tane power var üstteki feel alttaki xilence hangisi daha iyidir hocam sizce

ayrıca hocam masaüstünde boştayken 59 derece oyuna girdiğimde 65 dereceye kadar vuruyor GPU Sıcaklığı sizce normal midir ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bir saniye... yukarda 9600GT yazmissin ben HD 4850'yi nerden cikardim ya? Gerci o HD 4850'den daha az yiyor :biggrin:

Be mübarek adam kimsede cikip demiyor ki 4850'yi nerden cikardin.

Yinede yolladigin iki PSU'da cok berbat. Eger karti baska sistemde denedim sorun kalkti diyorsan birde islemciye göz at derim. Belki islemci'de isiniyordur. Fanlarda tozlanma fln varmi kardesim? Toz fln varsa temizle. Kablolari düzenle, hava akiminin iyi olmasini sagla.

Ben yinede sana yeni bir güc kaynagi tavsiye ederim. Ileriye dönük aliyorsan 750W gecici olarak istiyorsan iyi bir 450-500W. Bütcene göre güc kaynaginda sana yardimci olabilirim.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Unuttum söyliyim: Ekran karti'nin dereceleri güzel. Oyun oynarken 65 dereceyi bulmasi gayet normal bir durum. Benim kart 80 lere kadar bile ucuyor, tabi oyunlara bagli. Oyun oynarken 85-90'a kadar sorun yok. 90+'dan sonra kritik usta. Gerci Nvidia kartlarina 105 max bicmis ama sinirlari zorlamamak lazim.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hahaha valla bende anlamadım 4850 olayını ama 4850 kartımda var garantide yaklaşık 26 gün oldu :p
65 dereceyi 1 derece geçmiyor ama ben yinede korkuyorum hocam 4850 varken akasa vortexx neo fan takmıştım 45 dereceyi geçerse parçalayacağıma yemin etmiştim 43ü geçmiyodu oyundayken 9800gtnin 65 derece olması nerde 43 derece nerde :) İşlemcideki sıcaklık sıfır yani soğuk cpu makinayı komple temizledim macunları yeniledim yapmadığım şey kalmadı Çok uzattık hocam ben sana bi power yollayayım bak bakalım fiyatı uygun geldi bana öğrenciyiz nede olsa eğer onay verirsen siparişi vericem buyur link

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hocam eger bu alcagin PSU 500W'i gecerse kafami on kere duvara vurucam söz. Ordaki etiketle suna bir bakarmisin lütfen: http://www.xbitlabs.com/images/other/atx-psu9/1p7s.jpg

Kaliteli PSU böyle olur. +12V'da bulunan amper sayisi muhtesem. Almak istedigin o güc kaynagi hayatta sana ( yazsada ) 750W saglamaz.

Kardes acik konusalim: Bu tür markalardan uzak dur demedim mi? :D

Biraz daha kiy parana, be quiet, seasonic, cougar, corsair, thermaltake, cooler master gibi kaliteli PSU al.

Xilence, frisby, fps, codegen, akasa, lc power bunlarin hic birine sistemini teslim etme. Kime sorarsan sor, PSU'la bilgisi olan adam sana bu markalari tavsiye edecektir.

Sen simdi 750W alcan o sana 500W saglayacak adil mi bu? Fiyati uygun ama aldigin parca önemli bir parca. Yanlis yerde tasarruf yapiyorsun. Ayrica Codegen'in garanti süreside cok az ( 24 ay ) en az

Benim tavsiyem sana söyle: Saydiklarim markalardan biri ve 500W PSU. 750W olcaksa ayni sekilde yine marka olmasi sart. Yoksa bos yere para vermis olursun güc kaynagina.

65 derece oyun oynarken sorun degil kardesim dert etme kendine :) Eger düsük tutabiliyorsan senin karina, böylece uzun ömürlü olur.

Hocam bu nasil? Verdigin paraya 100% degecektir. http://www.hepsiburada.com/liste/co...24s%3dcorsair&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=search

Yada bu? http://www.hepsiburada.com/liste/se...7bseasonic%7d&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=lister

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hocam eger bu alcagin PSU 500W'i gecerse kafami on kere duvara vurucam söz. Ordaki etiketle suna bir bakarmisin lütfen: http://www.xbitlabs.com/images/other/atx-psu9/1p7s.jpg

Kaliteli PSU böyle olur. +12V'da bulunan amper sayisi muhtesem. Almak istedigin o güc kaynagi hayatta sana ( yazsada ) 750W saglamaz.

Kardes acik konusalim: Bu tür markalardan uzak dur demedim mi? :D

Biraz daha kiy parana, be quiet, seasonic, cougar, corsair, thermaltake, cooler master gibi kaliteli PSU al.

Xilence, frisby, fps, codegen, akasa, lc power bunlarin hic birine sistemini teslim etme. Kime sorarsan sor, PSU'la bilgisi olan adam sana bu markalari tavsiye edecektir.

Sen simdi 750W alcan o sana 500W saglayacak adil mi bu? Fiyati uygun ama aldigin parca önemli bir parca. Yanlis yerde tasarruf yapiyorsun. Ayrica Codegen'in garanti süreside cok az ( 24 ay ) en az

Benim tavsiyem sana söyle: Saydiklarim markalardan biri ve 500W PSU. 750W olcaksa ayni sekilde yine marka olmasi sart. Yoksa bos yere para vermis olursun güc kaynagina.

65 derece oyun oynarken sorun degil kardesim dert etme kendine :) Eger düsük tutabiliyorsan senin karina, böylece uzun ömürlü olur.

Hocam bu nasil? Verdigin paraya 100% degecektir. http://www.hepsiburada.com/liste/co...24s%3dcorsair&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=search

Yada bu? http://www.hepsiburada.com/liste/se...7bseasonic%7d&fh_eds=%c3%9f&fh_refview=lister
Hocam gece gece doktor gibisin maşallah iyi anlıyorsun bu amper mamper olaylarından herhalde peki benm gönderdiğim linkteki siteden bana bi power bakarmısın ucuz ve yüksek olsun mümkünse zahmet olmazsa tabi gece gece sizide yormak istemem :)

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bana sorarsan Seasonic. Dedigim gibi: Seasonic %87'le daha cok verimli ve fiyat olarak uygun bir PSU. Ikisinide kiyaslaya bilirsin. Özelliklerini sayfada bulabilirsin.

Güzellige göre seciyorsan Corsair derim. Harbi cok sekil yapmislar ya. Renkleri hosuma gitti baya :D:D

Saka bir yana Seasonic'i al. Corsair'in fiyati ucuk bide Seasonic'inden daha iyi degil.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hocam sana güveniyorum ve yarın siparişi veriyorum inşallah şu ısınma sorunu kalkar bu benim xilence 400w ile bunun arasında gözle görülür fark olur değil mi ustam?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bi dakka kardesim: Seni yanlis yönlendirmek istemem asla.

Eger PSU'un cok isiniyorsa ( kasadan'da sicak hava cikmiyorsa ) ekran kartin o sebepten isinabilir. Ama az elektrik gittigi icin kart asla isinmaz. Aksine daha soguk kalir, cünkü kart tamamiyla calismaz. Calismayan bir araba'nin motoru sence ne kadar sicak olabilir?

Xilence 400W la onun arasinda dünyalar kadar gözle görülür fark tespit edeceksin merak etme :)

Peki bu HD4850'de ayni sorunlari yasadinmi?

Edit: http://www.google.ch/imgres?q=9600g...=270&start=0&ndsp=30&ved=1t:429,r:9,s:0,i:116

http://www.google.ch/imgres?q=9600g...6&tbnw=122&ndsp=38&ved=1t:429,r:18,s:100,i:58

Senin ekran karti'nin 65 derecede olmasi cok dogal. Oyunlarda 65'i bulmasi kadar normal birsey yok.

Nelerde sorun yasiyorsun bi anlatirmisin? Diger sistemde isinma'nin kalktigini nasil anladin? 9600Gt genelde o derecelere ulasir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
diğer sistemde 59 dereceye çıkıyordu oyun oynarken ama bu sistemde 65 dereceye kadar zorlanıyor 9600 gt diğer sistem özellikleri 2 gb ram e5200 dualcore işlemci asıl sistemim ise q6600 4 gb ram power felan ısndığı yok tek sıkıntım 9600 gt 65 derece çok ısınıyor gibi geldi belki 600w power alırsam ısınma kalkabilir diye düşündüm.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hayir kardesim, sen bana güven. Senin simdi 600W alip almaman 65 dereceye cikmasini önlemez. Oyuna göre degisir bu sen hic kafana takma. Bendede öyle: Ayarlari Full oynadigim oyunlar 75-80'i buluyor. Diger oyunlar ise 65-70 civarinda. Tabi oda sicakligina görede durum farkli oluyor. Sicak havalarda fan'larin sapittigini bile gördüm. Kendine dert etme usta.

Oyunlarda genelde lag varmi? GTA4 haricinde :D

Sana yolladigim linkler gibi o kartin Full load'da yani oyun oynarken fln 65'i bulmasi normal. Sistem oynarken cökmüyosa, laglamiyosa ( genelde ) sorun yok. Ekran karti ztn belirli bir yerden sonra hata vermeye basliycaktir cok isindimi. Ekran gider, piksel hatalari olusur vs. Ama sirf 65i buluyo diye alcaksan PSU hic bir faydasi olcagini sanmiyorum. Yukarda arkadasinda dedigine göre: Az voltaj gitse o kart o kadar isinmaz mümkün degil. Daha soguk kalir aksine öncedende dedigim gibi.

Diger sistemde ki PSU'ya bak pek fark görmeyeceksin.

Son sözüm: 65 derece sicak degil. HD4850 ondan daha fazla isiniyor, verdigim linklerden bakabilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
oyunlarda hiç lag olmuyor full detayda gta 4 açıyorum 75e kadar yükseliyor fan köpek gibi dönüyor benm korkum sadece şu ekran kartı yüzünden yanıcak diye korkudan psu alacağım eğer birşey olmazsa almayayım hocam öğrencyim zaten nakit herzaman sıkıntı bize :D sizce xilenceyimi takayım bu karta yoksa feel olanımı yoksa yeni psu almak gereklimi ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yok kardesim yok, gayet normal. Helede GTA4 oynarken.. Bilgisayar kalkip yerinden ucacakmis gibi oluyor demi :D

Cökme fln yoksa hicbir sorun olmaz. Dedigim gibi: Nvidia max 105 derece biciyor kartlarina. 85-90'i gecmiyorsa dert etme kendine. Onun icin PSU'ya bosuna para verme. Eger cok isiniyor olsaydi sorun yapmaya baslardi coktan.

Sen birde Full ayarlarda oynuyorsun düsün.. o derece full ayarlara göre iyi.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Doğru diyosun hocam sıkıntı yaratsaydı şuana kadar yaratırdı :D İnşallah zarar olarak geri dönmez bu tercihimiz yanarsa yansın artık umrumda değil ben oyunumu oynayayım normalde çok sıkıntı eden bi insanım iPhone 4sin üzerinde ufak bi çizik var diye ekranı değiştittirdim moralimi bozuyor diye bu sıcaklıkta bozuyordu ama senin şu son sözün içimi öyle rahatlattı ki ALLAH razı olsun valla hepinizden bu forumu bu yüzden seviyorum :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
ALLAH razı olsun valla hepinizden

Sendende kardesim. Yardimci olabildiysek ne mutlu bize.

Ayni takinti bende'de var. Önem verdigim bir esya'ya gözüm gibi bakarim.. ama dünya mali benle yasiycak degil sonucta.

Ben dün F.E.A.R 3'ü oynadim, full ayarlarda 78 derece yi buldu ekran kartim. Sorun cikmadi ama hic.

Daha öncede yazdigim gibi: Az voltaj gitmesi söz konusu olsaydi, senin oyunlari saatlerce ( hemde full ayarlarda ) oynaman imkansiz olurdu. O zaman ekran karti oyunu kaldiramaz ve coktan cökerdi. Cogu ekran kartlari kendini cok isinirsa otomatik devre disi birakir ( oyundan atar seni ). Desktop'a dönersin yani..

Bu arada: Kardesim, sen GTA4'ü nasil full ayarlarda oynuyorsun ya? Harbiden kiskandim seni bak :D

9600GT'le sorunsuz oynuyorsun ben GTX 580'le oynayamiyorum... baslarda iyiydi son zamanlarda sapitti yine oyun. Hangi versiyonu'nu kullaniyosun? Bak söylemezsen gece gelir bilgisayarini kaciririm :D:D

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hahaha hocam GTX Kartlar bizim hayalimiz sen nasıl oynayamıyorsun kasmadan :D bu kart çalıştırabiliyorsa eğer fullde seninki bu oyundan 4 tane aynı anda açması gerek :D Gta IV 1.0.7 patchli kullanıyorum arkadaştan aldım valla versyon dediysen 1.0.7 tam olarak bilgim yok benm oyunlar hakkında ben oyunu atarım hddye yüklerim oynarım kart yanana kadar umrumda değil artık 1 TB Hdd'de aldım Bimden 159 liraya usb 3.0 destekli valla artık unutturuyor bazı şeyler kafama takılanları :D

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Ayrıca hocam bu power çok kafama takıldı bi bakarmısın 12 v 62 amper diyor LİNK.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Ayrıca hocam bu power çok kafama takıldı bi bakarmısın 12 v 62 amper diyor LİNK.

Valla görünüse göre iyi ama ben yine sahsen seasonic'i tavsiye ederim. Seasonic 80+ Bronze sertifikali bu sadece 80+ . Ayrica yolladigim seasonic güc kaynagi daha verimli ( %87 ). Dikkat edersen seasonic tek kanalda 48A cift kanalda 24A sagliyor. 48+24A= 72A ayni hesap ama daha kaliteli.

Hahaha hocam GTX Kartlar bizim hayalimiz sen nasıl oynayamıyorsun kasmadan :D bu kart çalıştırabiliyorsa eğer fullde seninki bu oyundan 4 tane aynı anda açması gerek

Valla iyi güzel söylüyorsunda maalesef dedigin gibi olmuyor. Her patch'i denedim banamisin demedi GTA4.. bi aralar orta sekerde güzel sorunsuz oynuyordum oyunu, son zamanlarda takilmaya baslayinca kizdim sildim oyunu pc'den. Hani simdi donanimsal sorun desen diger oyunlarda tek bir sorun yok. Battlefield 3 ultra'da oynarim 60 fps'den assagi düsmez, max payne 3 70-80 fps civari. Herhangi oynadigim bir oyunda'da problem yok.. bi GTA4 sorun cikariyor. Aciyorum oyunu, bina'nin icinde 80 fps bi cikiyorum disari 30'a düsüyor.. En büyük sorunda daha önceden dedigim gibi bilgisayar icin optimize edilmeden piyasaya sürülmesi.

Bakalim ilerde rockstar üsenmeyip yeni patch cikarir sorunu giderirse kurtulurum :D