Soru Python için hafif linux önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Elimde msı nin eski bir laptabi var islemcisi Intel pentiun t2330 ve 2 gb ram var ddr3bile degil o derece eski xp kuruluydu ama simdi bozulmuş ne yaptıysam açılmadı bende linux kurup python calisacam bana hafif bir dağıtım önerebilir misiniz icerisinde Python 3 calisabilecegim

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Elimde msı nin eski bir laptabi var islemcisi Intel pentiun t2330 ve 2 gb ram var ddr3bile degil o derece eski xp kuruluydu ama simdi bozulmuş ne yaptıysam açılmadı bende linux kurup python calisacam bana hafif bir dağıtım önerebilir misiniz icerisinde Python 3 calisabilecegim
Zorin os lite

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
parrot os kullanıyorum, baya az kullanıyor ram, işlemci felan ama çok daha az kullanan linux sürümleri vardır illa. sana kalmış :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
masaüstü olmadan kullanabilirim dersen pencere yöneticili Mabox linux var bir dene istersen fazla ram de tüketmez

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Masa üstü falan önemli degil
Python kodlama yapacağım sadece baska uygulama olmuyacak terminal bile işimi görür benim

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Yazılım çalışacaksanız ubuntu ve türevlerinden başka dağıtıma bakmayın. En geniş yazılım desteği ubuntudadır. Lubuntu, Xubuntu işinizi görür.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Yazılım çalışacaksanız ubuntu ve türevlerinden başka dağıtıma bakmayın. En geniş yazılım desteği ubuntudadır. Lubuntu, Xubuntu işinizi görür.
en geniş yazılım desteği derken? adam kod yazacak. Python zaten her dağıtımda kurulu vaziyette geliyor herhangi bir dağıtıma vscode kurup şuan bile yazmaya başlayabilir. Ubuntu ne alaka anlamadım. Ubuntu donanım desteği konusunda iyi.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
en geniş yazılım desteği derken? adam kod yazacak. Python zaten her dağıtımda kurulu vaziyette geliyor herhangi bir dağıtıma vscode kurup şuan bile yazmaya başlayabilir. Ubuntu ne alaka anlamadım. Ubuntu donanım desteği konusunda iyi.
Biraz araştırın ne demek istediğimi anlarsınız.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Biraz araştırın ne demek istediğimi anlarsınız.
Neyin araştırması bu? Arkadaş vscode kullanacak hatta terminal bile yeter demiş. Python zaten kurulu geliyor çoğu distroda. Yazılım desteği falan alakası yok hangi dağıtımı kullanırsa kullansın aynı kodu yazacak aynı dili kullanacak değişen tek şey kodu yazdığı platform yani OS. Bence siz araştırın.

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Neyin araştırması bu? Arkadaş vscode kullanacak hatta terminal bile yeter demiş. Python zaten kurulu geliyor çoğu distroda. Yazılım desteği falan alakası yok hangi dağıtımı kullanırsa kullansın aynı kodu yazacak aynı dili kullanacak değişen tek şey kodu yazdığı platform yani OS. Bence siz araştırın.
23 Yıldır sürekli araştırıyorum ve her yeni öğrendiğim bilgiden de mutlu oluyorum.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Arkadaş Python 3 çalışabileceği dağıtım sormuş, öncelikle Python 3 her dağıtımda kurulu gelmez bunu bir düzeltelim. İkinci olarak da Ubuntunun main reposunda 3478 adet python3 ile ilgili paket var, buna daha 3rd parti repolar dahil değil.

Arkadaş python3 kullanacağını söylemiş ama python3 ile hangi konu ile ilgili kod yazacağını söylememiş.
dolayısı ile hangi kütüphanelere-paketlere ihtiyacı var bilmiyoruz. Belki yeni bir kernel yazacak, belki sıfırdan yeni işletim sistemi yazacak belki, belki, belki...

İlaveten beğenirsiniz beğenmezsiniz bizimkisi tavsiye ve bu tavsiyeyi soran arkaşa veriyoruz size değil, amacımız burada bilgi yarışması yapmak değil konuyu polemik haline getirmeye de gerek yok siz istediğinizi kullanın, biz arkadaşa Ubuntuyu tavsiye ediyoruz. O da tavsiyeleri alır istediği dağıtımı seçer.

Not: Bu arada sizin eski nickiniz DarkWiThCeM miş, foruma geçen yıl katıldınız ve geçen yıl linuxla ilgili sorular soruyordunuz şimdi üst perdeye çıkmışsınız bize linux öğretiyorsunuz, tebrik ederim.

Son düzenleme:

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Arkadaş Python 3 çalışabileceği dağıtım sormuş, öncelikle Python 3 her dağıtımda kurulu gelmez bunu bir düzeltelim.
Ben zaten her dağıtım demedim.
Arkadaş python3 kullanacağını söylemiş ama python3 ile hangi konu ile ilgili kod yazacağını söylememiş.
dolayısı ile hangi kütüphanelere-paketlere ihtiyacı var bilmiyoruz. Belki yeni bir kernel yazacak, belki sıfırdan yeni işletim sistemi yazacak belki, belki, belki...
Python ile kernel yazamazsınız.
İlaveten beğenirsiniz beğenmezsiniz bizimkisi tavsiye ve bu tavsiyeyi soran arkaşa veriyoruz size değil, amacımız burada bilgi yarışması yapmak değil konuyu polemik haline getirmeye de gerek yok siz istediğinizi kullanın, biz arkadaşa Ubuntuyu tavsiye ediyoruz. O da tavsiyeleri alır istediği dağıtımı seçer
Ben dağıtım konusuna birşey demiyorum zaten. Siz "Yazılım çalışacaksanız ubuntu ve türevlerinden başka dağıtıma bakmayın." demişsiniz ve bende buna cevap olarak yazdım.
Not: Bu arada sizin eski nickiniz DarkWiThCeM miş, foruma geçen yıl katıldınız ve geçen yıl linuxla ilgili sorular soruyordunuz şimdi üst perdeye çıkmışsınız bize linux öğretiyorsunuz, tebrik ederim.
Evet DarkWiThCeM idi. Forumada geçen yıl katıldığım doğru 2020'de Linux kurma maceram ile başladı herşey, sorular sordum araştırdım defalarca kurdum hatta HDD'm bozulana kadar Dağıtım değiştirdim ki her dağıtımda yeni birşey öğreneyim deneyeyim. Ayrıca 23 Yıl boyunca Linux'u araştırsanız bence siz Ubuntu önermezsiniz ve bazen birşeyleri öğrenmek yada daha iyi bilmek için yıllara ihtiyacınız olmuyor. Burada asla bilgi kapıştırmıyorum çünkü benim de üstümde bana çok şey katan insanlar var.
Kendiniz 23 yıldır araştırıyorum diye belirteceğinize benim yorumumda yada kendi yorumunuzda nerede yanlış olduğunu araştırsaydınız 23 yılın 23.yılınca daha fazla şey öğrenirdiniz. İyi günler.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ben zaten her dağıtım demedim.

Python ile kernel yazamazsınız.

Ben dağıtım konusuna birşey demiyorum zaten. Siz "Yazılım çalışacaksanız ubuntu ve türevlerinden başka dağıtıma bakmayın." demişsiniz ve bende buna cevap olarak yazdım.

Evet DarkWiThCeM idi. Forumada geçen yıl katıldığım doğru 2020'de Linux kurma maceram ile başladı herşey, sorular sordum araştırdım defalarca kurdum hatta HDD'm bozulana kadar Dağıtım değiştirdim ki her dağıtımda yeni birşey öğreneyim deneyeyim. Ayrıca 23 Yıl boyunca Linux'u araştırsanız bence siz Ubuntu önermezsiniz ve bazen birşeyleri öğrenmek yada daha iyi bilmek için yıllara ihtiyacınız olmuyor. Burada asla bilgi kapıştırmıyorum çünkü benim de üstümde bana çok şey katan insanlar var.
Kendiniz 23 yıldır araştırıyorum diye belirteceğinize benim yorumumda yada kendi yorumunuzda nerede yanlış olduğunu araştırsaydınız 23 yılın 23.yılınca daha fazla şey öğrenirdiniz. İyi günler.
yahu dün bize linuxu soran siz değil miydiniz bugün onu demezdiniz bunu denezdiniz gibi agresif bir uslupla yazıyorsunuz. ben tavsiyemi yazdım ne yazdığım da sizi hiç ilgilendirmez yazmadan önce size mi soracağız? yahu kırmadan incitmeden yazayım diyorum hala üst perdeden agresif agresif yazıyorsunuz.