Psu kablosundan çok hafif cızırtı geliyor

Bu konuyu okuyanlar

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Merhaba arkadaşlar. Dün bilgisayarı temizledim ve temizledikten sonra kasayı çalıştırdığımda psu kablosundan hafif cızırtı geliyordu sanki tam oturmamış gibi yuvasına. Temizlemeden önce de böyle bir sorun yoktu veya ben dikkat etmediğim için duymamıştım. Zaten kolay kolay duyulmuyor ancak kulağımızı psu ya yaklaştırınca duyulur fakat kabloyu biraz ileri ittirip zorlayınca ses kesiliyor bırakınca çok çok hafif cızırtı sesi geliyor. Yüzde 99 kablodan. 700w fsp hydro power. Acaba yüksek elektrik geçtiği için elektrik sesi cızırtısı mı? Yorumlarınız nedir herhangi bir sorun çıkartır mı bu bana?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Tam oturmayıp boşluk oluştuğu zaman elektrik atlayarak geçer ileriye doğru, o ses bu durumda çıkar. Kabloyu hemen değiştir, en iyi olasılıkla bilgisayarın bozulur, en kötü olasılık yangın çıkar.

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Tam oturmayıp boşluk oluştuğu zaman elektrik atlayarak geçer ileriye doğru, o ses bu durumda çıkar. Kabloyu hemen değiştir, en iyi olasılıkla bilgisayarın bozulur, en kötü olasılık yangın çıkar.
Hadi ya.. kabloyu nerden değiltirebilirim? Aynı voltaja ait kabloyu nerden bulabilirim? Ve eskiden kullandığım 600w cooler master kablosunu kullansam sorun olur mu

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
O zaman güç kaynağı ile ilgili bir sorun olabilir.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
güç kaynağı bir nevi trafodur, ve içinde toz biriktiği zamanda geçen yüksek voltajdan dolayıda elektrik arkı yani duyduğunuz o sesi yapar bence yapabiliyorsan psu yu sök içini aç sıkı şekilde hava tut yalnız hava tutarken hava tabancasının önüne (blover değilse diye ) ince bir çorap gibi bir şey tut hava üflerken (tankın içindeki su yağ karışımıda )psu ya girmesin (=

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
O zaman güç kaynağı ile ilgili bir sorun olabilir.
Daha yemi 1 ay oldu alalı ya onla ilgili değil zaten kanloyla ilgili yüzde 99.9 bence
güç kaynağı bir nevi trafodur, ve içinde toz biriktiği zamanda geçen yüksek voltajdan dolayıda elektrik arkı yani duyduğunuz o sesi yapar bence yapabiliyorsan psu yu sök içini aç sıkı şekilde hava tut yalnız hava tutarken hava tabancasının önüne (blover değilse diye ) ince bir çorap gibi bir şey tut hava üflerken (tankın içindeki su yağ karışımıda )psu ya girmesin (=
Dediğiniz kadar tozlanmış olma ihtimali yok psu daha 1 aylık. Fakat çok ciddi anlamda az bir cızırtı var. Hani kulak dayayınca ancak duyulacak düzeyde. Dediğiniz gibi trafo olarak düşünürsek sizce bu sesin çıkması normal mi?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
sonuçta psu yani şöyle diyeyim elektriksel her şey tozu çeker siz isterseniz yalıtımlı odada bulunun yine olur mıknatıs misali yani (=

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Çıkartma olasılığım malesef yok. Ama yine cızırtı geliyorsa tozların gitmesi için hava üfletebilirim. :) kabloyu da kontrol edip tekrardan takarım. Böyle kullanmam çok sıkıntı çıkartır mı bana peki

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
sese kulak kabart arada bir yeter (=

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
sese kulak kabart arada bir yeter (=
Ama gariptir ki bu sabah açtığımda da yok denecek kadar azdı ses. Peki ya buna ne demeli? Çok ilginç bi durum beni çok arada bıraktı. Eve gidince açacağım ses yok denecek kadar az ise ellemeyeceğim. Eğer varsa ki inşallah yoktur hem temizler hem kabloyu değiştiririm.