Bu konuyu okuyanlar

Cih@d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba Ben Cihad 14 Yaşındayım 9.sınıf öğrencisiyim meslek olarak Yazılım Mühendisi Olmak Istiyorum Benim İçin Şunlara Cevap verirmisiniz .

1-)Programlamaya Hangi Dilden Başlamalıyım Donra Hangisiyle Devam Etmeliyim Sırayla Yazarmısınız ?

2-)Benim Bilgisiyarla Aram Çok Iyi Ama Yazılımla Alakam Yok Ögrenebilirmiyim

3-)Sen Program Dilini Biliyosan Kaç Yaşında Hangi Dilleri Öğrendin

SİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM HERKESE . . .

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Son 7 yılımı profesyonel yazılım geliştirici olarak geçiren biri olarak yazıyorum.

Günümüzde web ve mobil ön plana çıkmakta bu nedenle bu alanlardan birine yönelmeni tavsiye ederim. Mobil programlama başlangıç için zor olacağından web ile başlaman daha akıllıca olacaktır.

Öncelikle HTML ve CSS (ve bootstrap) öğrenerek web deki arayüzlerin nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsin.

Daha sonra bir dile yönelmen gerekiyor. Başlangıç için PHP veya ASP.NET (C#) tavsiye ederim. Bu diller ile ilgili internette bir çok başlangıç eğitim videosu bulabilirsin. Microsoft'un Açık Akademi'si vardı o da güzeldi. Burada dil tartışmasına girmek istemiyorum hangi dil daha iyidir diye ama bu diller senin başlangıç yapabilmen için iyidir. Hem çok fazla öğrenebileceğin kaynak vardır hem de küçük uygulamalar yazabilmek daha basittir.

Paran varsa ve bu işi ciddi düşünüyorsan BilgeAdam gibi bir kurumda da eğitim alabilirsin. Öğrenme sürecini aşırı derece hızlandıracaktır.

Ayrıca genel bir tavsiye yazılım öğrenmen kadar hatta daha fazla İngilizce öğrenmen önemlidir. Bu iş İngilizce olmadan olmaz.

mthncvdr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Bu konuda yardımınızı esirgemeyeceğinizi tahmin ederek bende sizden bir şey isteyeceğim

Benim bilgisayarım aşırı kötü ve C# önerisi aldım başlamak için
daha sonra videolara baktım hemen. tabi öğrenmenin ilk adımı oldu artık dönemimizde :)
ancak Visual Studio (bey) Win7 lerden el çekmiş Win10 istiyor. bu sebeple benim önüm kapandı.
Herhangi bir şekilde yine de öğrenebileceksem bana anlatır mısınız 10. sınıf fen lisesi öğrencisiyim.
--- Gönderi Güncellendi ---

PHP veya ASP.NET (C#)

Bunları Da En Kolay Nasıl öğrenebiliriz Yazabilir misin Sayın hocam?

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Pek fazla bilgim yok açıkçası ancak C#'ın diğer dillere nazaran daha kolay öğrenildigini biliyorum ondan başka ilk istersen. Sizin gibi gençlere gelecekte ihtiyacımız olacak

Cih@d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Son 7 yılımı profesyonel yazılım geliştirici olarak geçiren biri olarak yazıyorum.

Günümüzde web ve mobil ön plana çıkmakta bu nedenle bu alanlardan birine yönelmeni tavsiye ederim. Mobil programlama başlangıç için zor olacağından web ile başlaman daha akıllıca olacaktır.

Öncelikle HTML ve CSS (ve bootstrap) öğrenerek web deki arayüzlerin nasıl oluşturulduğunu öğrenebilirsin.

Daha sonra bir dile yönelmen gerekiyor. Başlangıç için PHP veya ASP.NET (C#) tavsiye ederim. Bu diller ile ilgili internette bir çok başlangıç eğitim videosu bulabilirsin. Microsoft'un Açık Akademi'si vardı o da güzeldi. Burada dil tartışmasına girmek istemiyorum hangi dil daha iyidir diye ama bu diller senin başlangıç yapabilmen için iyidir. Hem çok fazla öğrenebileceğin kaynak vardır hem de küçük uygulamalar yazabilmek daha basittir.

Paran varsa ve bu işi ciddi düşünüyorsan BilgeAdam gibi bir kurumda da eğitim alabilirsin. Öğrenme sürecini aşırı derece hızlandıracaktır.

Ayrıca genel bir tavsiye yazılım öğrenmen kadar hatta daha fazla İngilizce öğrenmen önemlidir. Bu iş İngilizce olmadan olmaz.

COK Tesekkur Ederim Abi Bi Bilgi Verdigin İçin Bende İnşallah Senin Gibi Profesyonel Yazılım Geliştirici Olurum.
' (bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum) '
Bana bilgi öğretin Elimden Gelen Birşey Olsaydı Yapardım Anca Yazını Beğeniyorum Hakını Helal Et Abi .
--- Gönderi Güncellendi ---
Pek fazla bilgim yok açıkçası ancak C#'ın diğer dillere nazaran daha kolay öğrenildigini biliyorum ondan başka ilk istersen. Sizin gibi gençlere gelecekte ihtiyacımız olacak

Sağol Abi Gözün Arkada kalmasın Elimizden Geleni Yapıcaz

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Ben de bir dönem merak salmıştım bu işlere. Çok hızlı öğreniyorum dersler benim için çok uzun geliyor. Zaten adam komutu verince diğer kodlarla birlikte nasıl kullanabileceğimi otomatik buluyorum. Önemli bir yer kaçırmamak için izlediğimde ise sıkıyor. Örneğin adam önce X komutunu, sonra Y komutunu, sonra da X+Y komutunu veriyor. X+Y komutuna gerek yok zaten hayal gücüm yeterli :) Böyle hızlıca temel anlatan biri varsa video linklerini beklerim. C++ veya C# olabilir.

Cih@d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben de bir dönem merak salmıştım bu işlere. Çok hızlı öğreniyorum dersler benim için çok uzun geliyor. Zaten adam komutu verince diğer kodlarla birlikte nasıl kullanabileceğimi otomatik buluyorum. Önemli bir yer kaçırmamak için izlediğimde ise sıkıyor. Örneğin adam önce X komutunu, sonra Y komutunu, sonra da X+Y komutunu veriyor. X+Y komutuna gerek yok zaten hayal gücüm yeterli :) Böyle hızlıca temel anlatan biri varsa video linklerini beklerim. C++ veya C# olabilir.
NASIL BU KADAR HIZLI OGRENIYON AMLAMIYOM BEN VIDEOLARDA COGU KAFAKI KARISTIRIYO

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Başlangıç için en uygun dil (Masaüstü için) Basic. Ancak Microsoft Windows 10 ile Basic'i öldürmüş oldu. Microsft'un Basic'inin alternetifleri yada klonları da birebir aynı değil. Bu durum yeni başlayan biri için büyük bir engel olabiliyor, çünkü tüm Türkçe kaynaklar QBasic'i anlatıyorlar ve anlatımlardan beklenenlerden farklı bir sonuç ortaya çıktığında insanın isteği ve inancı bozuluyor. Yine de Microsoft'un kendi geliştirmediği ancak dışarıdan desteklediği ve kendi kaynakları ve örnekler portalı olan "Microsoft Small Basic" adında bir proje var. Orijinal Basic'ten çok, bir Net'e ilk adım projesi. Türkçe kaynağı kurulu gelmiyor ancak internet'ten bulunabiliyor.

Günümüzde Basic'e alternatif olarak Python başlangıç dili olarak tavsiye ediliyor. Ben de öneririm. Kaynak bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Bir de AutoIt var önerilen, ancak kendim hiç denemedim.

Visual Studio için (C# ve Visual Basic) alternatif arayan arkadşımıza Sharp Develop'u denemesini tavsiye ederim.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Önerim Python. En kolay dillerden biridir. Ben de yeniyim, çok yabancı olsun yerli olsun forumları ziyaret ettim. Python ile başla sonrasını getirirsin zaten.

Reaksiyon puanı
5,172
Önerim Python. En kolay dillerden biridir. Ben de yeniyim, çok yabancı olsun yerli olsun forumları ziyaret ettim. Python ile başla sonrasını getirirsin zaten.
Linuxsuz python, pythonsuz linux olmaz eğer bu ikisini bi arada götürürsen python öğrenmek senin için çok zevkli olacaktır

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Linuxsuz python, pythonsuz linux olmaz eğer bu ikisini bi arada götürürsen python öğrenmek senin için çok zevkli olacaktır
Linux ile aram pek yok. Zaten Ben Java ile Kotlin'i beraber götürmeye çalışıyorum daha yeni başladım. Umarım Kotlin değerlenir :D

N4ys

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum bende 14 yaşındayım ve 9.sınıfa gidiyorum,kodlama ile aram vardır biraz,ben sana başlangıç için phyton öneririm algoritma mantığını vs. anlayabilmen için ve en kolay dillerdendir,(ıhım ıhım,windowsta phyton kullanıyorum) ve menmunum,çok zevkli bir dildir :)) Zaten bir arkadaş da bahsetmiş , benim yazmama gerek kalmamış :)

cevizagaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konularda bilgi sahibi; tecrübeli arkadaşlar , şuradan öğretmen profili açıp tüm dünyada skype ile eğitim verebilirler. Ülkemizde ve dünyada kodlama konusunda birçok eğitim eksiği var. Umarım bu sorun aşılır. :)