Programlama Temelleri |Sunu Hazırlıyorum|

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
kardeş bunlara tek tek cevap veririm ama şimdi vaktim yok akşama hepsini yollarım buraya ok;):)

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kardeş bunlara tek tek cevap veririm ama şimdi vaktim yok akşama hepsini yollarım buraya ok;):)

Çok teşekkürler.Bende araştırıyorum.Elimde biraz bilgi var ama parça parça buraya koymak istemedim.Sunu'yu hazırladığımda hepsini buraya koyacağım :)

Programlama ile ilgili arkadaşlar ilgilendikleri bölümle ilgili kısa bilgiler verseler bile yeter.Ben hepsini toparlayıp bir araya getiririm :)

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar bölümünde okuyorum ve bir ödev verildi.
Ödevimde yardımcı olmanız için sizden yardım isteyeceğim :helpsmilie:
Aynı zamanda programlama bölümü için de kaynak olabilir.

Konular;

PROGRAMLAMA DİLLERİ
1)Neden birçok Programlama Dili Vardır?
2)Veritabanı Programcılığı
3)Web Programcılığı
4)Programlama Dili
5)Hızlı Uygulama Gelişme Ortamları
6)Btik Programcılığı

PROGRAM YAZIMI
1)Prototio(Kalıp) Oluşturma
2)Akış Şemaları
3)Bir Programın Hayat Döngüsü
4)Sahte Kod Ve Algoritma
5)Karar Tabloları

PROGRAMLAMA ARAÇLARI
1)Düzenleyici
2)Hata ayıklayıcı
3)Derleyici
4)Yardım ve Kurulum

Birkaçını araştırdım fakat forumlar genellikle 2005-2006'dan kalma yazılar var.
Ödevin en önemli unsuru güncel ve örneklerden oluşuyor olması.

En azından bu konular hakkında bilgisi olan yada elinde kaynağı olan biri açıklayabilir mi ?

Mesela neden birçok programlama dili var?
Bunun hakkında açıklama yapmam için programların ne işe yaradıklarını bulmam gerekiyor fakat hiçbir kaynakta yazmıyor :(

Sunu'yu hazırladığımda burada paylaşırım herkes yararlanır :cool:

1-) neden birden çok dil vardır?Örnek olarak şöyle başlayayım ilk programlama dili pascaldır.İlk defa amerikada bi üniversite tarafından geliştirilmiş basit bir dildir..Fakat ardından programlar çıkmıştır .Temel olarak pascal vardır ama pascalı geliştirmek yerine ona daha öznitelikler ekleyerek yeni diller çıkarılmıştır.Bu çıkarılan her dil farklı bi özelllik taşımasına rağmen hepsi genel olarak pascal tabanında oluşturulmuştur.Yani kısaca birçok dilin olması kişiden kişiye geliştirme isteği ve gelişimi kendi adı altında yapmak istemesindendir..Umarım yeterli oluştur:)
diğerlerine sırayla yardımcı olucam ok yetmezse döküman halinde yollarım sana;):wink::mrgreen:

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yazını benimkilerin arasına ekledim :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
1-) neden birden çok dil vardır?Örnek olarak şöyle başlayayım ilk programlama dili pascaldır.İlk defa amerikada bi üniversite tarafından geliştirilmiş basit bir dildir..Fakat ardından programlar çıkmıştır .Temel olarak pascal vardır ama pascalı geliştirmek yerine ona daha öznitelikler ekleyerek yeni diller çıkarılmıştır.Bu çıkarılan her dil farklı bi özelllik taşımasına rağmen hepsi genel olarak pascal tabanında oluşturulmuştur.Yani kısaca birçok dilin olması kişiden kişiye geliştirme isteği ve gelişimi kendi adı altında yapmak istemesindendir..Umarım yeterli oluştur:)
diğerlerine sırayla yardımcı olucam ok yetmezse döküman halinde yollarım sana;):wink::mrgreen:

arkadaşım pascal ın ilk dil olduğundan emin misin? ben bil. müh. okuyorum ve bizim okulda koridorda büyük bir resim var dillerle alakalı, araştırdım google da aynısını buldum :D kalite biraz kötü ama dillerin gelişimi ile ilgili bir resim, belki işine yarar:

*resmin daha iyisini buldum ;)

tongues.jpg

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
arkadaşım pascal ın ilk dil olduğundan emin misin? ben bil. müh. okuyorum ve bizim okulda koridorda büyük bir resim var dillerle alakalı, araştırdım google da aynısını buldum :D kalite biraz kötü ama dillerin gelişimi ile ilgili bir resim, belki işine yarar:

*resmin daha iyisini buldum ;)

tongues.jpg

hocam sen hangi üniversitedesin ben az çok anlarım bu işlerden fortran kullanım olarak birşeye tekabul etmiyordu ilk defa fortrandan sonra pascal çıktı ve bunda ilk program yazıldı....ama pascaldan önce fortran geliştirilmeye çalışıldı ardından DARTMOUNTH kolejinde fortranınla karışık kelimenin ilk harfleriyle basıc yazıldı ardından tümü geliştirilerek pascal altında toplandı...Bendeki kaynaktada bunlar var...İkiside aslında aynı şeyi anlatıyor:mrgreen::p:thumbup1:

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ben dillerin tarihini pek bilmiyorum (derste anlattılar da pek ilgimi çekmedi :D), sen öyle yazınca aklıma bu resim geldi birden o yüzden öyle dedim :) çanakkaledeyim ben, 18 mart üni.

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ben dillerin tarihini pek bilmiyorum (derste anlattılar da pek ilgimi çekmedi :D), sen öyle yazınca aklıma bu resim geldi birden o yüzden öyle dedim :) çanakkaledeyim ben, 18 mart üni.

hımm güzel yerde okuyorsun üniversiteyi desene ben bu konulara biraz meraklıyımdır ama senin dediğinde benim yazdıklarımda doğrudur..Şimdi bu yardım isteyen arkadaşa yardım edelim tabi sende bilgilerini paylaşmak istersen :rolleyes::mrgreen:

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
hımm güzel yerde okuyorsun üniversiteyi desene ben bu konulara biraz meraklıyımdır ama senin dediğinde benim yazdıklarımda doğrudur..Şimdi bu yardım isteyen arkadaşa yardım edelim tabi sende bilgilerini paylaşmak istersen :rolleyes::mrgreen:

yardım ederiz tabi ancak biraz daha bilgi verilse güzel olur. yani konular verilmiş de, birer ikişer cümle mi olacak yoksa hepsini birleştirince kitap gibi mi olacak :D yardım etmeye çalışırız.

he bir de konuyu açan arkadaş, kaçıncı sınıftasın, ona göre kelimeler cümleler kullanalım, gerekirse açıklama yapalım :)

kortoz

Doçent
Reaksiyon puanı
7
yardım ederiz tabi ancak biraz daha bilgi verilse güzel olur. yani konular verilmiş de, birer ikişer cümle mi olacak yoksa hepsini birleştirince kitap gibi mi olacak :D yardım etmeye çalışırız.

he bir de konuyu açan arkadaş, kaçıncı sınıftasın, ona göre kelimeler cümleler kullanalım, gerekirse açıklama yapalım :)

:thumbup::thumbup1:Katılıyorum ama tahminimce lise 2 olabilir!Bide açıklama iyi olur tek bi dosya yapıp yollarız:hammer::mrgreen:

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3

Lise 2. sınıftayım.Sunu hazırlayacağım için özetlenmiş cümleler daha çok işimi görür.Ayrıntıya fazla gerek yok ama açıklamam iyi olmalı çünkü bunu aynı zamanda atölye de anlatacağım.Birde örneklerin çok olması gerekiyormuş.

Pek fazla acelesi yok bu ödevin ama ben şimdiden hazırlayıp yanlışlarımı falan düzeltmek istiyorum.Bu ödev notu çok etkiliyor çünkü :mrgreen:

Aynı zamanda Programlama Temelleri hakkında herkese yardımcı bir kaynak olacak :cool:

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar.Uzun zamandır yazmıyordum.
Sunu ödevim neredeyse tamamlandı ancak bazı eksik yerler var.
Bana Assembly,C,C++ gibi bazı programlama dillerinin örnekleri lazım.Hiçbir yerde bulamadım fakat bunların kesinlikle olması lazım.

Eğer örnek yazabilecek olan varsa şimdiden teşşekkürler :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
örnek derken basit bi şeyler mi lazım, nasıl bi şey olsun :)

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Basit mesela görünce "bu assembly diliiii" desinler :D
ufacık birşey yeterli bana :)
İlgilendiğiniz için teşekkürler :)

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Herkese merhaba arkadaşlar banada yaptiğiniz dökümani yollayabilirmisiniz hazira konmak gibi oluyor ama inanin araştirma yaptim çok karişik şeyler var bende lise 2 bilişim yani bilgisayar bölümündeyim banada programlama dilleri için döküman lazim yollayabilen varsa özel mesajla e-mailimi bildireyim
şimdiden çok teşekkürler

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Herkese merhaba arkadaşlar banada yaptiğiniz dökümani yollayabilirmisiniz hazira konmak gibi oluyor ama inanin araştirma yaptim çok karişik şeyler var bende lise 2 bilişim yani bilgisayar bölümündeyim banada programlama dilleri için döküman lazim yollayabilen varsa özel mesajla e-mailimi bildireyim
şimdiden çok teşekkürler

Bende lise 2.sınıf bilgisayar bölümünde okuyorum.Aynı sıkıntı bende de var.Aramadığım yer kalmadı ama fazla bir bilgi yok.Genelde çok karışık bilgiler var.

Sunuyu hazırlamaya başladım.Eğer bulabildiğin konular varsa paylaş birlikte hazırlayalım :wink:
Zaten sunu bittiğinde buradan paylaşacağım :) ama çok uzun bakalım ne zamana bitecek :huh:

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bende lise 2.sınıf bilgisayar bölümünde okuyorum.Aynı sıkıntı bende de var.Aramadığım yer kalmadı ama fazla bir bilgi yok.Genelde çok karışık bilgiler var.

Sunuyu hazırlamaya başladım.Eğer bulabildiğin konular varsa paylaş birlikte hazırlayalım :wink:
Zaten sunu bittiğinde buradan paylaşacağım :) ama çok uzun bakalım ne zamana bitecek :huh:
ben almadım herhangi bir ödev ama hoca pascaldan itibaren biraz araştırma yapın dedi ve sınıfta 2 kişiye vb ile asp.net dillerini araştırmasını söyledi bende arkadaşlara bildiğim bilgi kadarıyla hem kendim için hemde arkadaşım için bilgi paylaşıyorum çünkü ileride çok işimize yarıcak özelden istersen e-mail adresini bırak msnden konuşuruz

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben almadım herhangi bir ödev ama hoca pascaldan itibaren biraz araştırma yapın dedi ve sınıfta 2 kişiye vb ile asp.net dillerini araştırmasını söyledi bende arkadaşlara bildiğim bilgi kadarıyla hem kendim için hemde arkadaşım için bilgi paylaşıyorum çünkü ileride çok işimize yarıcak özelden istersen e-mail adresini bırak msnden konuşuruz

Tamam ö.m. atarım ama asp.net falan daha ayrıntılı olarak çıkmadı karşıma.Pascal ve ondan sonraki diller hakkında yardımcı olabilirim.
Şuan "Programcılık Çeşitleri" konusundayım.Büyük ihtimal asp.net karşıma çıkacak :wink:

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Tamam ö.m. atarım ama asp.net falan daha ayrıntılı olarak çıkmadı karşıma.Pascal ve ondan sonraki diller hakkında yardımcı olabilirim.
Şuan "Programcılık Çeşitleri" konusundayım.Büyük ihtimal asp.net karşıma çıkacak :wink:
asp ile ilgili güzel bir döküman var elimde hocaya gösterdim çok güzel döküman demişti iyi yararlanabilirsin demişti seninde işini görür eminim

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
asp ile ilgili güzel bir döküman var elimde hocaya gösterdim çok güzel döküman demişti iyi yararlanabilirsin demişti seninde işini görür eminim

Çok teşekkür edebilir miyim :D
Benim ödev çok karışık.Artık aramayı bıraktım kendim yazıyorum :D

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Çok güzel bir döküman olabilir tamamen bitince burdan paylaşırsan banada pm atarsan sevinirim :)

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Çok güzel bir döküman olabilir tamamen bitince burdan paylaşırsan banada pm atarsan sevinirim :)

Tabiki atarım.Bu benim en çok önem verdiğim ödevlerden birisi.O yüzden güzel bir kaynak olacağına eminim :) Fakat internette bilgiler çok karışık, tam olarak istediğim bilgiler yok :huh:

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
buyur sana bir assembly programı (girilen sayıya kadar toplama yapıyor, mesela 3 için 1+2+3), bu arada assembly adında birden çok dil var bunu unutma, yani nasıl desem, assembly bir dil değil dil seviyesi gibi bi şey. bak aşağıdaki kod mips assembly dili. bence assembly i de araştır biraz. buyur:

.data
str1: .asciiz "Pozitif sayi gir: "
str2: .asciiz "Ilk "
str3: .asciiz " sayinin toplami "
nln: .byte '\n'
n: .word 0
sum: .word 0
i: .word 0
tmp: .word
.text
__start: puts str1
get n
put nln

for: sub tmp, n, i
bltz tmp, endfor
add sum, sum, i
add i, i, 1
b for

endfor: puts str2
put n
puts str3
put sum
put nln
done

kodlar birbirine girmiş vaziyette :D ekteki txt dosyasını indirebilirsin..

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@Champion78 çok teşekkür ederim :) bana zaten pek ayrıntı gerekmiyor.Megep'in hazırladığı sunuyu bayağı bi inceledim; ben veri tabanı programcılığını 8 sayfa buldum.MEGEP'in sunu da 2 slayt :huh:

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
C++ girilen iki sayıyı toplayıp sonucu ekrana yazdırma örneği:

#include <cstdlib>
#include <iostream>

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{
int sayi1,sayi2,sonuc;
cout << "1. sayiyi girin: ";
cin >> sayi1;
cout << "2. sayiyi girin: ";
cin >> sayi2;
sonuc=sayi1+sayi2;
cout << sayi1 << " + " << sayi2 << " = " << sonuc << " eder.\n";
system("PAUSE");
return EXIT_SUCCESS;
}

Üstteki örneğin C'de yazımı:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
int sayi1,sayi2,sonuc;
printf("1. sayiyi girin: ");
scanf("%d",&sayi1);
printf("2. sayiyi girin: ");
scanf("%d",&sayi2);
sonuc=sayi1+sayi2;
printf("%d + %d = %d eder.\n",sayi1,sayi2,sonuc);
system("PAUSE");
return 0;
}

Bu arada C++, C nin türevi olduğu için, C nin tüm kodları aynen C++ üzerinde de çalışır :)

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
kod bende baya zaten var onuda eraya attım ama eraya kod değilde sunum detay lazım neyşe şuanda hazırlıyor bakıcaz nasıl olmuş :D

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
@Champion78 ;örnekler için çok teşekkürler.Bunları ekledim.
Bir ara C++ öğreneceğim :)
@JJaWaa ; Sanada döküman için çok teşekkürler :)