Programlama hakkında

YusufCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben 8.Sınıf öğrencisiyim yada lise1 diyelim sbs sonuçları açıklandı 384 almışım öğretmenlerim benden 450 bekliyordu heralde biraz iteleseydim olabilecek bişeydi 450 ama napalım artık.
Neyse bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ve herşeye 0 dan başlamak istiyorum.Öncelikle programlama nasıl yapılır veya hangi programlarla yapılır ve en önemlisi o dili kavramak diye düşünüyorum ve bunları nasıl yapıcağıma dair hiçbir fikrim yok
Nedenini açıklıyayım, ben erzurumdan köyden gelmiş birisiyim ama 4,5 sene felan bilgisayarım var ama hocalarım bilgisayar mühendisi olacaksan pek fazla kasmadan programlama öğren diyorlar bu programlamaya nasıl başlarım yani biri bana yardımcı olabilirmi.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
001_smile.gif

snr2012

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk olarak programlama kolay değildir onu diyeyim ve çok araştırma düşkünü biri olmalısın.
İlk öğreneceğin şey algoritma olmalı. Kafanda algoritmalar kurmalısın, böylece kendini geliştirirsin ilk etapta. Örnek vermek gerekirse bakkaldan ekmek alma algoritması. Komik görünebilir ama böyle şeyler çıkıyor :) .
Nasıl ekmek alırsın?
*** Dışarı çıkarsın, bakkala doğru yürürsün, bakkala varırsın, sonra ekmeği alırsın, parasını ödeyip eve gidersin.
Bu en geneli. Biraz daha açalım.
*** Dışarı çıkmak için üzerine bir şeyler giyersin, dışarı çıkarsın, hangi yoldan gitmen gerektiğini bildiğin için oradan gidersin, sonra bakkala girersin, ekmek alırsın, parasını verirsin, çıkarken hayırlı işler dersin...
Bayağa açalım
*** Dışarı çıkmak için üzerine bir şey giymen gerekiyor, kıyafet seçersin(ekmek almak için en iyisini), asansöre binersin, düğmeye basarsın, kapı kapanır, asansör aşağı iner, eğer sen 0. kata inmişsen inersin, apartmandan dışarı çıkarsın, bakkalın konumu aklına gelir, nereden gitmen gerektiğine karar verirsin, yürümeye başlarsın(sağ ayak, sol ayak...), bakkala varırsın, ekmeğin olduğu bölüme gidersin, en taze ekmeği gözünle seçersin, alırsın, kasaya parasını ödersin, adama selam verirsin eve...
Peki ben burada ne anlattım?
Algoritma hakkında kısa bir bilgi verdim. Ne için? Hangi programlama diline seçeceğini göstermek için. Örneğin ilk örnekte genel olarak nasıl gideceğimi söyledim, sonra biraz ayrıntı, sonra daha ayrıntı... . Programlama dilleri de böyledir. Örneğin Visual Basic seçersen o ilk seviyedir(yüksek seviyelidir), öğrenmesi kolaydır. C#(si şarp diye okunur söyleyeyim dedim de) dersen o orta seviye üçüncü örnekteki gibi(aslında ikibuçukuncu seviye). Ama söyleyeyim temelleri sağlam atman için c#'tan başlamanı öneririm, ben c# tan başladım. C# a adım atman için ilk olarak visual studio'yu indirmen gerekiyor. İstersen anlatmaya devam edebilirim :)
Kolay gelsin

Yardımcı Siteler
www.webteders.com/‎
www.yazgelistir.com
www.sanalkurs.net
www.bilisimgencleri.com

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bilgisayar mühendisliği sadece programlama değil. Başka konularda var.

Programlama öğrenmek için bir bilgisayar, bir programlama dili (ide olursa rahat edersin), çok heves, çok sabır, çok çalışma ve araştırma yapmak için bir internet bağlantısı gerekiyor.

Eğer bilgisayar mühendisliği kazanırsan zaten boğazına kadar programlama koduna batarsın. Rüyanda bile kod yazarsın :mrgreen:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Programlamaya ilk adım için bakabileceğin bir kaynak:
Forum Ubuntu tr sayfasına gir ve Yazılım bölümünden, Programlama alt bölümüne gir.
Konu başlığı olarak Basic seç ve konular arasından "BASİC-256" yı aç.

burada anlatılanlar Linux için olsada, Windows'tada uygulanabilir.

YusufCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk olarak programlama kolay değildir onu diyeyim ve çok araştırma düşkünü biri olmalısın.
İlk öğreneceğin şey algoritma olmalı. Kafanda algoritmalar kurmalısın, böylece kendini geliştirirsin ilk etapta. Örnek vermek gerekirse bakkaldan ekmek alma algoritması. Komik görünebilir ama böyle şeyler çıkıyor :) .
Nasıl ekmek alırsın?
*** Dışarı çıkarsın, bakkala doğru yürürsün, bakkala varırsın, sonra ekmeği alırsın, parasını ödeyip eve gidersin.
Bu en geneli. Biraz daha açalım.
*** Dışarı çıkmak için üzerine bir şeyler giyersin, dışarı çıkarsın, hangi yoldan gitmen gerektiğini bildiğin için oradan gidersin, sonra bakkala girersin, ekmek alırsın, parasını verirsin, çıkarken hayırlı işler dersin...
Bayağa açalım
*** Dışarı çıkmak için üzerine bir şey giymen gerekiyor, kıyafet seçersin(ekmek almak için en iyisini), asansöre binersin, düğmeye basarsın, kapı kapanır, asansör aşağı iner, eğer sen 0. kata inmişsen inersin, apartmandan dışarı çıkarsın, bakkalın konumu aklına gelir, nereden gitmen gerektiğine karar verirsin, yürümeye başlarsın(sağ ayak, sol ayak...), bakkala varırsın, ekmeğin olduğu bölüme gidersin, en taze ekmeği gözünle seçersin, alırsın, kasaya parasını ödersin, adama selam verirsin eve...
Peki ben burada ne anlattım?
Algoritma hakkında kısa bir bilgi verdim. Ne için? Hangi programlama diline seçeceğini göstermek için. Örneğin ilk örnekte genel olarak nasıl gideceğimi söyledim, sonra biraz ayrıntı, sonra daha ayrıntı... . Programlama dilleri de böyledir. Örneğin Visual Basic seçersen o ilk seviyedir(yüksek seviyelidir), öğrenmesi kolaydır. C#(si şarp diye okunur söyleyeyim dedim de) dersen o orta seviye üçüncü örnekteki gibi(aslında ikibuçukuncu seviye). Ama söyleyeyim temelleri sağlam atman için c#'tan başlamanı öneririm, ben c# tan başladım. C# a adım atman için ilk olarak visual studio'yu indirmen gerekiyor. İstersen anlatmaya devam edebilirim :)
Kolay gelsin

Yardımcı Siteler
www.webteders.com/‎
www.yazgelistir.com
www.sanalkurs.net
www.bilisimgencleri.com

Sana zahmet olmazsa devam etmeni isterim her zaman pc başındayım sürekli cevaplarını bekliyorum yazınıda hiç sıkılmadan okudum gerçekten Visual Studio ile başlıyorum çok teşekkür ederim. (Bu arada webteders sitesi error verdi anlamadım diğer sitelere bakıyorum)

Milton Sirotta

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar ben 8.Sınıf öğrencisiyim yada lise1 diyelim sbs sonuçları açıklandı 384 almışım öğretmenlerim benden 450 bekliyordu heralde biraz iteleseydim olabilecek bişeydi 450 ama napalım artık.
Neyse bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ve herşeye 0 dan başlamak istiyorum.Öncelikle programlama nasıl yapılır veya hangi programlarla yapılır ve en önemlisi o dili kavramak diye düşünüyorum ve bunları nasıl yapıcağıma dair hiçbir fikrim yok
Nedenini açıklıyayım, ben erzurumdan köyden gelmiş birisiyim ama 4,5 sene felan bilgisayarım var ama hocalarım bilgisayar mühendisi olacaksan pek fazla kasmadan programlama öğren diyorlar bu programlamaya nasıl başlarım yani biri bana yardımcı olabilirmi.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
001_smile.gif
Programlama için Bilgisayar Mühendisliği değil, Bilgisayar Programcılığı bölümüne girmelisin.

Milton Sirotta

Profesör
Reaksiyon puanı
4
tam olarak oturtamadımda bana bilgisayar mühendisliğinin altlarını yazabilirmisin dediğin gibi programcılık felan
Onu tam olarak bilmiyorum. Sadece internetten sayısal bölümü mesleklerine baktığımda bilgisayar programlamacılığı olduğunu görmüştüm. Ararsan bulursun.

YapayZeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar programcılığı düşünmene gerek yok. Bilgisayar mühendisi olsan da Türkiye'de yapacağın iş %90 programcılık, ancak elinde mühendis diploması olur ise iş hayatında daha rahat edersin. Daha yüksek maaş ile daha iyi şartlarda çalışma şansın olur.
Eğer başarılı bir mühendis olur kendini geliştirir ve işini severek yapar isen sırtın yere gelmez. Ama ben mezun olayım, yeter dersen, sevmediğin bir işi yaparak anca ekmek paranı çıkarırsın.

YusufCK'nın da dediği gibi mühendisliğin en önemli adımlarından biri algoritmik düşünme yeteneğini geliştirmek, bunun için gerekirse algoritma geliştirme hakkında bilgiler veren kitaplardan da alabilirsin.

Ben C#'tan önce C'ye bir göz atmanı öneririm ama üzerinde fazla durmana gerek yok en azından programlama adına biraz daha basit yollardan fikir edinmiş olursun.

Dev C++ gibi bedava programlarla önce 2-3 konsol uygulaması yazmayı dene daha sonra Visual Studio'ya geçince yabancılık çekmezsin.

Son olarak lisede matematik, fizik gibi derslere çok ağırlığını ver. Vaktin olur ise veri yapıları hakkında araştırmalar yap gerekirse Veri Yapılarını anlatan bir kitapta alabilirsin.

Bunları yaparak üniversiteye girdiğinde derslerde pek zorlanmazsın. Bu sayede kendini daha da geliştirebilir hatta 3 ve 4 sınıfta part time olarak çalışarak kendini geliştirirsen geleceğin Bill Gates'i olabilirsin. :)

Bu arada unutmadan ekliyeyim dedim.

www.acikakademi.com'a üye olarak oradan da kendini biraz geliştirebilirsin. Tek başına yeterli olmayabilir ama baya yardımcı olur.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Hedef güzel, fikir güzel ama erken daha. Bana sorarsan lisede otur adam gibi derslerine çalış önce. Ara tatilde veya yaz tatillerinde bakarsın bu programlama işine. Bildiğin gibi, lisede derslerin kötü olursa öss tırt geçerse bildiğin programlamanın bi anlamı olmayacak. Önceliğin lise ve öss (ikide bir ismi değiştiği için şimdi ne oldu bilmiyorum :)) olsun...

YapayZeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabi ki öncelikli hedef lise dersleri olmalı zaten lise dersleri olmadan sadece programlama bilgisi ile mühendislik bölümü ile baş edilmez.
Ama boş zamanlarını iyi değerlendir. İyi derken hayattan da kopma. Bu şekilde kendini hazırlamış neredeyse hiç okula gelmeden mühendislikten mezun olmuş arkadaşlarım var.

YusufCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada bir sorum daha olacak bilgisayar mühendisliği için lise önemlimi ben endüstri meslek düşünüyorum ve ondan sonra mühendislik fakültesine gidersem mi diplamamı alırım bunu pek anlamış değilim kısaca bilgisayar mühendisliği için hangi lise ve üniversiteyi tercih etmeliyim?

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Endüstri mesleğe gidersen bilgisayar mühendisliğini kazanma ihtimalin oldukça düşük olur. Gidebilirsen tabiki fen lisesi, olmazsa anadolu lisesi o da olmazsa düz liseye bile gitsen endüstri meslekten daha iyidir. Ama benim bu dediğim bilgisayar mühendisliği hedefini tutturabilmen için. liseye başlayıp iki sene sonra bil. müh. olmasa da olur diyeceksen, ben öss ile uğraşamam diyeceksen tabiki endüstri mesleğe git. en azından lise bittiğinde bi mesleğin olmuş olur...

Komedicocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence daha once hic programlama yapmadıysan bence ilk başta web site kur cunku ben oyle ogrendım html php seni programciliga alistirir yani en azindan kodlama nasil yapilir biraz bilgin olur sonra zaten kendi n aricakdin programlama dersleri vb

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada eger universiteyi kesin gidebilirim dersen iyi bi anadolu lisesine git unuversiteden pc ye hec eminimki daha cok yerden teklif gelecektir not : bu dedigim kolay bisi degil AMA bu yol bi kac pc firmasinda müdürlük bile verebilir

YusufCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beyler tamam saolun yuzdelik dilimim ve puanım sayesinde :SAD. anadolu lisesine gidebiliyorum bilgisayar muhendısı olma ihtimalım nasıl yanı anadolu lisesinde? kesin tercihimede onu yazcam

YusufCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar aranızda Bilgisayar mühendisi olan biri bana yardımcı olabilirmi facem /yusocan3425 biri benı ekleyıp yada mesaj atıp bana yardımcı olabilirmi çünkü çevremde sorular sorebileceğim kimse yok ailem zaten çoğunluğu inşaatta çalışmıs bu yüzden çabuk cevaplarınızı bekliyorum .Bilgisayar mühendisinin sizce en iyi dalı hangisi??????

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılıyor. En iyisini bulmak sana kalmış. Hangisine daha meraklıysan onu seç. Örneğin ben şu an anadolu teknik lisesinde yazılım okuyorum. üniversitede de bilgisayar mühendisliği hedefliyorum.