Profesyonel fotoğraf makinesi tavsiye

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Doğru böyle bir icat vardı.

350TL yi çöpe atmak için daha doğrusu Nikon'a vermek için üretilmiş birşey.

Böyle bir lens alan bir kişi zaten çarpan faktörlü bir gövde kullanır yani 300x1.5=450mm lık bir lens olur.

VR olmadan saat 4den sonra 450mm fotoğraf çekebilen adamın ayaklarına kapanırım.
Hatta içinde bulunduğumuz zaman diliminde saat 3 de diyebilirim.

Lensin kalite olayına girmiyorum bile sadece fotoğraf çekebilmek ile ilgili bölümündeyim henüz.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Doğru böyle bir icat vardı.

350TL yi çöpe atmak için daha doğrusu Nikon'a vermek için üretilmiş birşey.

Böyle bir lens alan bir kişi zaten çarpan faktörlü bir gövde kullanır yani 300x1.5=450mm lık bir lens olur.

VR olmadan saat 4den sonra 450mm fotoğraf çekebilen adamın ayaklarına kapanırım.
Hatta içinde bulunduğumuz zaman diliminde saat 3 de diyebilirim.

Lensin kalite olayına girmiyorum bile sadece fotoğraf çekebilmek ile ilgili bölümündeyim henüz.
Ahaha çok güzel demişsin :D paranı çöpe at buna verme . Gerçi bu sadece nikkor ile alakalı değil, sigma canon vs her marka 70-300 yapıyor ve hepsi aynı kalitesizlikte(belki 1-2 istisna vardır diyip sıyrılayım)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Kalite ile alakası yok.

Nikkor ve diğerleri lensleri sınıflarına göre yapıyorlar.

Bu lens 300TL lik bir lens.
Alırsın 300TL lik bir kalite sunar sana fazlasını değil.

Ben bu lensi alıcam gitcem futbol maçına spor muhabirliği yapıcam, böyle bir dünya yok.
300TL = 300TL lik kalite.

Asıl sorun lensin mm değer büyükçe titremeye bağlı bulanık fotoğrafta o denli artar.
Bunun matematik hesabıda var ancak kabaca şöyle diyim.
300mm x 1.5 = 450mm x 2 = 900 yani 1/800 veya 1/1000 hızın altında netlemek çok zordur.
1/500 de de netlenebilir ancak ortalama ideali 800/1000 dir.

Saat 3den 4den sonra 1/1000 hızlara nasıl ulaşılır?

İşte bu gibi durumlarda VR/SR/IS/OS denilen icatlar çıktı.

350TL ye bu lensi alırsın sadece gündüz kullanırsın.
Ya paraya kıyıp bunun VR lisini alırsın.
Yada kafanı kullanır 55-200 ile idare edersin :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kalite ile alakası yok.

Nikkor ve diğerleri lensleri sınıflarına göre yapıyorlar.

Bu lens 300TL lik bir lens.
Alırsın 300TL lik bir kalite sunar sana fazlasını değil.

Ben bu lensi alıcam gitcem futbol maçına spor muhabirliği yapıcam, böyle bir dünya yok.
300TL = 300TL lik kalite.

Asıl sorun lensin mm değer büyükçe titremeye bağlı bulanık fotoğrafta o denli artar.
Bunun matematik hesabıda var ancak kabaca şöyle diyim.
300mm x 1.5 = 450mm x 2 = 900 yani 1/800 veya 1/1000 hızın altında netlemek çok zordur.
1/500 de de netlenebilir ancak ortalama ideali 800/1000 dir.

Saat 3den 4den sonra 1/1000 hızlara nasıl ulaşılır?

İşte bu gibi durumlarda VR/SR/IS/OS denilen icatlar çıktı.

350TL ye bu lensi alırsın sadece gündüz kullanırsın.
Ya paraya kıyıp bunun VR lisini alırsın.
Yada kafanı kullanır 55-200 ile idare edersin :)
Peki işin içine diyafram nasıl giriyor? 500mm f/4 IS gibi bir lensin matematiği nasıl oluyor?

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
70-300 ler konusunda yanlışınız var. 329TL ye hangi 70-300 varki? 1500TL o lens.
Canon da da 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.
329TL ye iki markada da alınabilecek tek lens 50mm F1.8 dir.

https://www.yuvamfoto.com/product.php?7aW4Q9BNjJA=
https://www.yuvamfoto.com/product.php?TaWYQ9MNDFcx

bütçesine göre alınabilecek G serisi lensler o fiyata. ED ve VR olnalardan bahsetmedim zaten, onların fiyatı alıyo başını gidiyor. Yazımda da yalnış yazmışım zaten Nikon lensler Canonlara göre daha uygundur. Ama yazıda tersini yazmışım.

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu cevapları okuyan arkadaşlar, burası yeni başlayacaklar için gerçekten iyi bir kütüphane oluyor. En azından teknik anlamda. Daha iyi ustalarımıza

saygımız sonsuz ve bizlerin yalnışlarını düzeltecek her türlü yorumuda bekliyoruz. sebastiantr arkadaşımızın dediği gibi, Full Frame makina alcak

durumunuz yok ise, Crop size ( tam ölçekten kırpılmı ) bir algılayıcılı ( sensor ) makina aldığınızda, bu lens çarpan değerleri işin içine girer. Bu oran

nikonlarda 1,5 tur. Canon'larda ise 1,6 dır. Yani 50mm bir lens aldığınızda; Örenk olarak Nikon 5200 üzerine taktığımızı düşünelim, 50*1,5=75mm dir.

Canon 600D üzerinde düşünelim aynı lens'i o zamanda 50*1,6= 80mm olacaktır. Bu değerler full frame olan makinalarda yine örnek vermek gerekirse

Nikon D3x veya Canon 5D Mark III 50*1=50mm dir. Diyaframlar ise bir lens'in fiyatını belirleyen gerçek unsurdur. 70-200mm 4-6.3 diyaframlı bir lens

1000 tl veya biraz üzeri olurken 70-200 2.8 diyaframlı bir lens 7000 tl yi bulur. Bu fark neden kaynaklıdır. 70-200 4-6.3 diyaframlı bir lens size

düşük ışıkta 3-8 pozlama kaybettirir. Yani oda sıcaklığında ( en içi ışık ) 15 Shutter ( Ayna hızı ) ile bir fotoğrafı çekebilecekken

-1 shutter hızına kadar düşmenize sebep olur. Bu noktada tripotunuz ve sabit mankenleriniz yoksa o fotoğraf bulanık çıkar. Haliyle ISO aralığınızı

yükseltmeniz gerekir ki bu da gren dediğimiz karlanmalara sebep olur. Ancak 70-200 2.8 bir lens 70 mm de iken de 2.8 kullanabilirsiniz 200 de

kullanırkende 2.8 olarak kullanabilirsiniz. Diyaframlar ışığın ne kadar lens içinden makinaya ulaşacağını sağlayan 7-9 yapraklı lens içi kapılardır. Gözümüz

gibi. Güneşli havalarda göz bebeğimiz nasıl daralıyor ise veya ev ortamında göz bebeklerimiz nasıl daha fazla ışık almak için büyüyorsa, diyaframların

görevide aynen gözün mimarisidir. sebastiantr arkadaşımızın dediğihesaplamanın bir diğer anlamı şu. Hava güneşli 70-300 Lens kullanıyorsunuz ve martı çekeceksiniz. Size gereken hızlı bir diyafram ve hızlı bir ayna hızı. bu durumda 300mm kadar zoom yapıp 150 perde hızı ile çekim yaptığınızda, hem

martı martı olmaktan çıkar, hemde elinizdeki 1mm bir sapma sizi çekeceğiniz objeden en az 2 mt. uzaklaştırır. Bu durmda ayna çekim hızınız min. 300 veya

üzeri olmalıdır ki martı da bişeye benzesin. Fotoğraf çekecek ve çeken arkadaşların unuttuğu tek bir unsur her zaman hayatımız da ve yanımızda olan

bir unsurdur ama hiç dikkate almayız. Arkadaşlar, yüksek zoom kullanarak çekeceğiniz bir fotoğrafta mutlaka nefes kontrolü şart. Çünkü Nefesinizi

doğru zamanda tutarak fotoğrafınızı çekmeniz size daha net bir görüntü sağlar. Bu zamanlamayı kaçırır ve nefesinizide tutmaya devam ederseniz

bu sefer kalbinizin atışları sizi sarsmaya başlar ki bu da netlikten sizi uzaklaştırır. Herşey sadece makina değildir. Benim hiçbir lens'im VR değil.

Çünkü VR lens'ler açıkcası bana göre tembel işi. Eğer konsantrasyonunuz yoksa eğer hobinizi laik'i ile yapmayacaksanız, evet bu tembel işi lensleri

alın ve sonra çekimlerinizle övünün. Ama ben derim ki hobinizi laik'i ile yapmak istiyorsanız fotoğrafla bir bütün olun. Özdeşleşin, emek harcayın ki

sonra çekimlerinizden herkes övünsün. Hobi olarak başlayacak arkadaşlar, bu bir tutkudur. içine isteyerek girdiyseniz sizi sürükleyecektir. Kendine

çekecektir. Bugün başlangıç maliyetleriniz 2000 TL iken 5 yıl sonra elinizde 10.000 TL lik bir donanım olduğunu göreceksiniz. Bu güzel ve sonu olmayan

bir keyif. Çok güzel bir tanım vardır fotoğrafçılar için bunuda burda paylaşmak isterim.

1 GB'lik hafıza kartı herkese bir ay yeterken, size bir öğleden sonra bile dayanmıyorsa, apertür önceliği (aperture priority) ne demek biliyorsanız, Normal insanların bir yıl

boyunca sildiği kadar fotoğrafı bir haftada siliyorsanız, İhtiyacınız olan sadece bir lens kaldıysa, Eski püskü birşeyin fotoğrafını çekmek için yerlerde süründüyseniz, Fotoğraf ekipmanınızın değeri arabanızdan fazla ise, Bir etkinliğe geldiğinizi bilenler kimse yanında fotoğraf makinası getirmiyorsa Yüzünüzü kaplayan bir kamera olmadığında aileniz sizi

tanımıyorsa, İçinde asla bulunmadığınız binlerce fotoğrafınız varsa, sadece bir fotoğraf için daha gün doğmadan kalktıysanız, buz gibi soğukta dışarıda beklediyseniz ya da yarı

tehlikeli bir şey yaptıysanız,
size fotoğrafçı diyoruz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@Bakinci hocam. elinize sağlık. uzun ev net olmuş. bende hobi olarak yapmak istiyorum. şu an spesifik olarak şu tür diyemiyorum.

ama makroları severim. güzel doğa resimleri çekmek isterim. hdr resimler filan. nikon 5200 baktım.

http://www.vatanbilgisayar.com/Dijital%20Kamera/nikon-d5200-18-55mm-vr-kit-d5200-18-55mm-vr-kit-241-mp-3,0-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi/productdetails.aspx?I_ID=64409

uygun yollu, indirimde iken filan alabilirim belki. sizin fikriniz nedir? Üstteki kıyaslamaya bakarak 5200 daha makul geldi.

D5200 başarılı bir makina. eğer fiyat araştırıyorsan bir de bu link'i incele istersen aradaki farka başka şeyler alabilirsin.

http://www.istanbulbilisim.com.tr/n...r-digital-fotograf-makinesi-fiyati,70615.html

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Peki işin içine diyafram nasıl giriyor? 500mm f/4 IS gibi bir lensin matematiği nasıl oluyor?

Benim dediğim olay en iyi kare nasıl yakalanırla alakalı.
Daha doğrusu titreşim kaynaklı hataları ortadan kaldırmak için uygulanan bir formul.

500mm bir lensi DX bir gövde de kullanıyorsan yani 500x1.5= 750mm Kabaca 1/1500 gibi uçuk rakamlarda kullanmak lazım.
Sen lensi F4 değilde F8 e aldığında hızın 1/1500 den 1/800 lere düşüyorsa ya kendine güveneceksin yada isoyu artıracaksın yapacak bişey yok.

Tabiki bu rakam, matematik olayı tamamı ile kağıtüstü hesaplamalar.
500mm bir lensi 1/1000 de rahatlıkla kullanabilirim düşüncesindeyim.
Misal ben 50mm bir lensi 1/40 larda titretmeden kullanabilirim, normalde 1/100 e yakın bir değer tavsiye edilir oysaki.
Hatta bazı insanlar 50mm lensi 1/10 da dahi titretmeden kullanabiliyor.

Zamanla bu formülü kendine göre geliştiriyorsun zaten.

Mesela ben 80-200 lensimi 200x1.5=300mm yani 1/300 / 1/400 gibi hızlara kullanabileceğimi bilirdim tekrardan 2 ile çarpmazdım çünkü kullanabileceğimi bilirdim.
En son monopod almıştım onla 1/200 de bile rahatlıkla fotoğraf çekebiliyorum zaten.

Ekleme: Hayatımda hiç VR veya türevi lensim olmadı.
Ancak olmamasının sebebi kötü olmaları değil, yada insanları tembelleştirmeleri değil.
Zengin işi olmaları :D

Bi 80-200 F2.8 lensi 1500TL ya 2.el alabilirken 70-200 VRI 2500TL ye alıyorsunuz :D

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
[MENTION=164000]Bakinci[/MENTION] hocam. İstanbul bilişimden almak nasıl olur bilemem. kendi garantilerini veriyorlar diye biliyorum. ben ist da değilim. bana yakın yer trabzon. bir sıkıntı oldu mu trabzonda ya da erzurumda verebilirim.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
@Bakinci hocam. İstanbul bilişimden almak nasıl olur bilemem. kendi garantilerini veriyorlar diye biliyorum. ben ist da değilim. bana yakın yer trabzon. bir sıkıntı oldu mu trabzonda ya da erzurumda verebilirim.

Hayyamdan daha kötü bir yer olmadıklarına emin olabilirsin.
Hayyam gibi bir facia var bizim memlekette hergün onlarca müşteriye ürün satıyorlar :)

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Hayyamdan daha kötü bir yer olmadıklarına emin olabilirsin.
Hayyam gibi bir facia var bizim memlekette hergün onlarca müşteriye ürün satıyorlar :)
buradan almak pek bir sıkıntı olmaz mı diyorsunuz? sizin önerebileceğiniz bir yerler var mı?

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
buradan almak pek bir sıkıntı olmaz mı diyorsunuz? sizin önerebileceğiniz bir yerler var mı?

En kötü bişey olursa 200 TL fazladan verir kayıt ettirirsin makinayı sonrasında tamir ederler ama İstanbul bilişim hayyama göre daha iyiydir. Yada hayyamda sirkeci foto var. Orda Selçuk bey var onu bulun size her türlü yardımcı olur.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
hocam ist da değilim malesef. istanbul bilişim fena değil diyorsanız, bir sıkıntıda onlara gönderdiğimde halleder diyorsanız orayı takip edeyim ben.

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hocam ist da değilim malesef. istanbul bilişim fena değil diyorsanız, bir sıkıntıda onlara gönderdiğimde halleder diyorsanız orayı takip edeyim ben.

Bir yıl sonunda bir sıkıntı çıkarsa sizi servise yönlendirirler. Ayrıca daha önce gönderdiğiniz link'te ( istanbul bilişim link'inde ) birşey dikkatimi çekti.

" Bu üründe türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır." Yani menuler ingilizce olacak burdan alırsanız ( bence sakıncası yok çünkü türkçeleştirilmiş menu adları tam

karşılıklı değil.

Makina alacak arkadaşların dikkatine: Mağazadan gidip beğenir alırsanız, teşhirde gördünüz diye firmalar o 8 gün içinde iade alıyoruz muhabbetini yapmıyorlar. Beğendin aldın beni ilgilendirmez diyorlar. Bu kural sadece internet üzerinden alış veriş yaparsanız geçerlidir. Çünkü ürünü görmüyorsunuz ve size ayıplı mı gelip gelmediğini bilmiyorsunuz. O nedenle değiştiriyorlar veya iade alıyorlar. Bunu lütfen not alın ve unutmayın.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Bir yıl sonunda bir sıkıntı çıkarsa sizi servise yönlendirirler. Ayrıca daha önce gönderdiğiniz link'te ( istanbul bilişim link'inde ) birşey dikkatimi çekti.

" Bu üründe türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır." Yani menuler ingilizce olacak burdan alırsanız ( bence sakıncası yok çünkü türkçeleştirilmiş menu adları tam

karşılıklı değil.

Makina alacak arkadaşların dikkatine: Mağazadan gidip beğenir alırsanız, teşhirde gördünüz diye firmalar o 8 gün içinde iade alıyoruz muhabbetini yapmıyorlar. Beğendin aldın beni ilgilendirmez diyorlar. Bu kural sadece internet üzerinden alış veriş yaparsanız geçerlidir. Çünkü ürünü görmüyorsunuz ve size ayıplı mı gelip gelmediğini bilmiyorsunuz. O nedenle değiştiriyorlar veya iade alıyorlar. Bunu lütfen not alın ve unutmayın.
menü yazısını bende gördüm hocam. bende sıkıntı yapmam onu.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Menülerin ingilizce olması dezavantaj değil avantajdır ama bilene/anlayana...

İlerde bir gün satmak isterseniz o zaman keşke TR olaymış dersiniz.

Hayyam denilen yerden 15 gün kadar önce bir lens aldım facia!

Sahibinden.com da Tokina 28-80 vardı hemen koşa koşa gittim meğersem hayyamda bir dükkanmış, araştırmıştım satıcıyı.
Gittim test ettim lensin AF sinde bir kayıklık var yani tam istediğim netlikte çekemiyorum.
Dedim ben bunu alayım, evde benim düzeneğim var takarım tripod a test eder ona göre bilgi veririm.
DÜkkanda ışık, yok, heryer cam ayna makine düzgün netleyemediği için anlamak çok zor.

Neyse akşam eve geldim, lensi anyayı gösteriyorsun o konyayı çekiyor öyle abuk sabuk bişey ve inanılmaz kalitesiz bir görüntü kalitesi var yani öyle böyle değil.
Ertesi gün götürdüm ürünü verdim kendileride baktılar evet bir gariplik var ama bunu biz geri almayız bizde para iadesi yok dediler.
Raftan başka ürün al onu kullan diyorlar.
Adamın rafına bakıyorsun 20 lensin 18 tanesi canon zaten.
Neyse 1 saat fala tartıştıktan sonra sırf denemek için iyi ver bari şu sigma 24-70i deniyeyim dedim (şuan TR de popüler olan versiyonu değil eski aspherical versiyon).
Lens tahmin ettiğimden bile iyi çıktı. Onu aldım çıktım bir daha da arkama bakmadım :D

Hayyam böyle bir yer işte.
Bişey alırsın üzerinden 24 saat geçmeden bu sorunlu diyip getirsen bile bizde para iadesi yok.
İstersen ürünü rafa koyarım, satılırsa satınca ben sana parasını veririm diyecek kadar terbiyesiz insanlar.
Bak bozuk lens, arızalı lens, rafa koyacak satacak o parayı bana verecek.

İstanbul Bilişim bunların yanında melek kalır, biz ordan Samsung LED TV almıştık kendi garanti verdikleri üründen.
Garantilik bir ihtiyacımız olmadı ama adamlar baya bir ilgilenmişti, memnun kalmıştım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
valla çoook iyi anlatmışsınız sağol yardımcı oldunuz .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşım bu konuda yanılıyorsunuz. Dar sütuna yazmak okumada kolaylık sağlar. Gazetelere dikkat ederseniz yazılar dar sütuna yazılır. Bence bakinci nikli arkadaşa haksızlık olur. Ayrıca yorumlarına bende eski bir fotoğrafçı olarak katılıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar alışveriş sitesinde ürün satıyorum ve sürekli net görüntü olması gereken ürün resimleri çekmem gerekiyor,bu sebeple fotograf makinesine ihtiyacım var.İngilterede tanıdığım var yakın zamanda gelecek oradan getirtmek istiyorum,önerilerinize ço ihtiyacım var.şimdiden tşk ederim

finrod

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Canon D600 ortalarda ve iyi bi makinedir. Özellikle yeni başlayanlar için idealdir.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
hala bir makine almadım. bu aralar dolar geri düşmeye başladı. belki bir tiflis batum'a gitme durumum olabilir. eğer bir makinede karar kılabilirsem almayı düşünüyorum.

nikon 3200-5200, canon 600- 650 gibi ürünler var aklımda. aldığımda acemiliği atana kadar kendi lensiyle kullanmayı düşünüyorum.

Öneriniz nedir? Bir de ygun fiyatlı olan bi ürün linki de verirseniz müteşekkir olurum .

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Senin dediğin fiyat aralığı için benim tavsiyem fuji xe1
http://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/x-e1_siyah__fujinon_xc_16-50mm_f3,5-5,6_ois_kit
anladığım kadarıyla seyahat sık sende. küçük makina, crop factor 1,5 - kitlensi 18-55 olanı ile değiştirirsen daha iyi.
Canon ve Nikonun kaliteli lensleri ile kıyaslandığında fujinin lensleri daha avantajlı.
Yanlış anlaşılmasın Canon ve Nikon lenslerinden daha iyi demiyorum fiyat/performans olarak diyorum.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Senin dediğin fiyat aralığı için benim tavsiyem fuji xe1
http://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/x-e1_siyah__fujinon_xc_16-50mm_f3,5-5,6_ois_kit
anladığım kadarıyla seyahat sık sende. küçük makina, crop factor 1,5 - kitlensi 18-55 olanı ile değiştirirsen daha iyi.
Canon ve Nikonun kaliteli lensleri ile kıyaslandığında fujinin lensleri daha avantajlı.
Yanlış anlaşılmasın Canon ve Nikon lenslerinden daha iyi demiyorum fiyat/performans olarak diyorum.
canon biraz daha ağır bastı. otomatik odaklamadan dolayı. ama bu makinenin de fiyatı az değilmiş yani.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
canon biraz daha ağır bastı. otomatik odaklamadan dolayı. ama bu makinenin de fiyatı az değilmiş yani.

Makina güzel ayrıca fuji lenslerde güzel. Ama dediğin gibi aynasızlarda odaklama hızı sıkıntı. Ama fujinin x serisi makinalarla çekilen fotoların renk ve keskinliği çok güzel.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Makina güzel ayrıca fuji lenslerde güzel. Ama dediğin gibi aynasızlarda odaklama hızı sıkıntı. Ama fujinin x serisi makinalarla çekilen fotoların renk ve keskinliği çok güzel.
özellikleri de güzel gibi. samsung nx ile sony'ye de bakmıştım aynasızlarda. ama fuji'yi araştırmadım. canon nikon üzerinden gittim sürekli. daha bu alanda bilgim çok az.

canon 650 ile nikon 5200 de ilginç. birinde güzel bi özellik var ötekinde yok. birisi diğerinin açığını kapatmıyor pek. otofokustan dolayı canon daha makul geldi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar nikon D5100 almayı düşünüyorum fotoğraf merakım çok çekmeyide seviyorum ama dsrl makine için ilk tecrübem olacak

rapper256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uygun fiyatlıysa alınır kullanılır tabiki.Ancak yeni başlayacak kişilere gidip sıfır giriş seviyesi DSLR makina alacaklarına orta seviye veya girişin biraz daha iyisi DSLR almalarına tavsiye ederim.Misal illaki Canon 450D alacağınıza 550D alınYada Canon un 400-450-500-550D gibi bana göre boş hikaye olan (kullananlar kusura bakmasın, şahsi görüşümdür) makinelerdense en azından Nikon D5100 bile daha iyi bir seçenektir.Hatta 600-650TL ye ikinci el Pentax K10D bile daha iyi tercihtir.
Hem yeni başlayacaklara sıfır giriş seviyesi DSLR makina alacaklarına orta seviye veya girişin biraz daha iyisi DSLR almalarını tavsiye etmişsin hem de yerine almalarını söylediğin model daha üst model. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çok yetkili birine benziyosun abi, 600 tl civarı makine bakıyorum. tavsiyelerin var mı:)))