Portable program nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

lucifer

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Portable program nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler:

- yeni kurulmuş temiz bir işletim sistemi (win2000 ve üzeri, Xp tercih sebebidir)

- Thinstall (download için: Link)

- Kurulacak programın setup dosyası

* HAZIRLIK

İlk aşama temiz bir sistem elde etmektir. Ben kendi kullandığım işletim sistemini
feda etmektense Microsoft Virtual PC adlı yazılımda Win2000 kurdum ve
bu işletim sistemi içinde anlatacağım işlemleri yaptım..

* BAŞLIYORUZ

- Temiz sistemimize WinRAR ve Thinstall programını kuralım. (Başka birşey kurmayın.)

- Daha sonra herhangi bir program kurmadan önce Thinstall'ı çalıştırın ve Start >

Pre-Install Start deyin program o anki windows'un bir imajını alacak..

- Bu işlem bitince istediğimiz programı kurabiliriz.

(Bu aşama çok önemli neden
çünkü bilgisayarınıza sürücü yükleyen, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı gerektiren
mesela java sanal makinesi gibi programları yapmaya çalışmayın işe yaramaz)

- Programı kurduktan sonra tekrar pre-install scan diyoruz program bilgisayardaki
değişiklikleri tarıyor. Bu işlem bitince de tekrar ileri diyoruz kurduğumuz programın
dosyaları ve ayarları Thinstall klasöründeki Captures klasörü altına kopyalanıyor.

- Bu klasör altında build.bat dosyasını çalıştırırsak oluşturma işlemi başlıyor.
Oluşturulan portable program bin klasörü altındadır.

Kaynak

lucifer

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Shiftdelete_01 dedi ki:
çok güzel olmuş,eline sağlık
Sağol ama bir daha okuyunca bu yazı forumdaki son yazım olabilir diye düşünüyorum :}

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Portable program nedir ne işe yarar?
Bence ilk başta bunları açıklamalısın ;)

lucifer

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik dedi ki:

Bildiğim kadarıyla açıklayayım; portable programlar,programların kurulumu yapılmadan da kullanılabilen sürümleridir,çeşitleridir.Bu tarz programlar sayesinde flash bellek (vs.)gibi aygıtlarımıza programları yükleyebilir ve gittiğimiz yerlerde de bu programları kullanabiliriz :)

[size=8pt]Not:araştırmadım,aklımdakileri yazdım,yanlış da yazmış olabilirim :)[/size]

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
lucifer dedi ki:
Elmacik dedi ki:

Bildiğim kadarıyla açıklayayım; portable programlar,programların kurulumu yapılmadan da kullanılabilen sürümleridir,çeşitleridir.Bu tarz programlar sayesinde flash bellek (vs.)gibi aygıtlarımıza programları yükleyebilir ve gittiğimiz yerlerde de bu programları kullanabiliriz :)

[size=8pt]Not:araştırmadım,aklımdakileri yazdım,yanlış da yazmış olabilirim :)[/size]

yok yok takıl sen doğru gidiyon :)

lucifer

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
NecronomicoN dedi ki:
lucifer dedi ki:
Elmacik dedi ki:

yok yok takıl sen doğru gidiyon :)

Teşekkür ederim :)