Polis önce kimlik istedi sonra da...

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Polisler, akşama kadar güler yüzlü bir şekilde gelen geçen vatandaşa karanfiller de dağıtsa, tüm görevlerini dört dörtlük yerine de getirse, (maalesef) gözünün üstünde kaşın var deyip hala bahane yaratacak ön yargılı insanlar var güzel vatanımda. Bir insanın bir polisle ( ya da bazı polislerle) sıkıntısı olabilir ama bunu tüm teşkilat mensuplarına mal etmeye çalışmak, en hafif deyimiyle insafsızlık değil de nedir? Eskiden ilkokul mezunları polis olabiliyordu, 90'lı yılların başında lise mezunlarını alıp 6 aylık eğitimden sonra polis yapmaya başladılar. 2000'li yıllardan zamanımıza kadar olan dilimde ise 2 yıllık polis meslek yüksek okullarını devreye sokup ayrıca 4 yıllık fakülte mezunları için 9 aylık eğitim veren pomemi açtılar. Buralara girip mezun olmak, bazılarının bol keseden attığı gibi hiç te kolay değil. Amerika, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin polislere tanıdığı geniş yetkilerle donatılmadığı sürece "Polisimiz" hakkında, gerçek ya da yalan atan tutan çok olur. Bazılarına kabullenmek zor gelse de, hatasıyla sevabıyla polis benim polisim, asker benim askerim. Allah yokluklarını göstermesin.

Biz neredeyiz sen neredesin dost. Şu dkdan sonra anladım ki değil ağzımla kuş tutmak ejderha tutsam derdimi anlatamayacağım sana. Dilerim bir gün İNSAN gördüğün heybene olur olmadık bir yerde olur olmadık bir zamanda yüzüne tukurmeye tenezzul etmeyeceğin tiplerden HAYVAN muamelesi görürsen ve bu birkaç sefer tekrarlanır farklı sonuç ve başlangıçlarla vukû bulursa ne demek istedeğimizi anlarsın. Az oncede dedım ya benım bılgım kadar degıl senın anlayabıldıgın kadar bilginim ben. Artık yorum yapmayacagım iyi çalışmalar..

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Biz neredeyiz sen neredesin dost. Şu dkdan sonra anladım ki değil ağzımla kuş tutmak ejderha tutsam derdimi anlatamayacağım sana. Dilerim bir gün İNSAN gördüğün heybene olur olmadık bir yerde olur olmadık bir zamanda yüzüne tukurmeye tenezzul etmeyeceğin tiplerden HAYVAN muamelesi görürsen ve bu birkaç sefer tekrarlanır farklı sonuç ve başlangıçlarla vukû bulursa ne demek istedeğimizi anlarsın. Az oncede dedım ya benım bılgım kadar degıl senın anlayabıldıgın kadar bilginim ben. Artık yorum yapmayacagım iyi çalışmalar..
Güzel kardeşim, senin dediğin şeyler (olmaz da) olsa bile ben hakkımı savunurum. Beni düşündüğün için ayrıca teşekkür ederim...

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bir polis ağbisi olarak söyleyecek çok söz var ama Albert Einstein'ın dediği gibi "Sabit bir fikri değiştirmek atomu parçalamaktan daha zordur."

Senin Neden polisle işin olmadığı , yada neden bukadar sempatizan tavırlar sergilediğin belli oldu arkadaşım... Saygılar

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Senin Neden polisle işin olmadığı , yada neden bukadar sempatizan tavırlar sergilediğin belli oldu arkadaşım... Saygılar
Sadece kardeşim değil, bir çok yakın akrabam polis ya da asker ama mevzu farklı. Bir kurumu ya da çalışanlarını yapıcı şekilde eleştirmek varken, yapılan eksik ya da yanlış uygulamaları pozitif bir şekilde ortaya koymak varken; fütursuz bir şekilde ortaçağ dönemini aratmayacak derecede (cadı avı gibi) bir zihniyetle Türkiye'nin olan yaklaşık 250.000 mensuplu kurumuna yapılan sözde veya fiili saldırıları yanlış buluyorum. Saygılar bizden...

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Sadece kardeşim değil, bir çok yakın akrabam polis ya da asker ama mevzu farklı. Bir kurumu ya da çalışanlarını yapıcı şekilde eleştirmek varken, yapılan eksik ya da yanlış uygulamaları pozitif bir şekilde ortaya koymak varken; fütursuz bir şekilde ortaçağ dönemini aratmayacak derecede (cadı avı gibi) bir zihniyetle Türkiye'nin olan yaklaşık 250.000 mensuplu kurumuna yapılan sözde veya fiili saldırıları yanlış buluyorum. Saygılar bizden...

Şu rezaleti de bana anlatır mısın madem yakınında bir sürü polis var.
[video=youtube;41oz4UqTC8w]http://www.youtube.com/watch?v=41oz4UqTC8w[/video]

Bu yapılan başka bir ülkede olsa tutuklanıp gözaltına alınması gerekiyordu. Belki de sınırdışı edilmesi gerekirdi. Ama burada arabanın penceresinden pasaport kontrolü yapılıyor. İşte sana muazzam Türk Polisi.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Çok şükürki aldığım eğitim , terbiye , yaşım ve hayat tarzım sözde cadı avı zihniyetli bir harekete değil teşebbüs akl-i mütebellit dahi olamaz. Gel gelelim olay tam tersi istikamete döner şu dk dan sonra , senin mevzu top benim kuralları ben koyarım. Kimseyede laf ettirmem mevzusu olmus. Demiştim ya bu saatten sonra ağzımla değil kuş ejderha tutsam nafile diye , şimdi roller değişti işte. Şu saatten sonra kılı kırk yarıp her telinden yay gersen bana sözün bana ulaşmaz dost... Arzular şelale ;)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu yapılan başka bir ülkede olsa tutuklanıp gözaltına alınması gerekiyordu. Belki de sınırdışı edilmesi gerekirdi. Ama burada arabanın penceresinden pasaport kontrolü yapılıyor. İşte sana muazzam Türk Polisi.

KArdeşim örnek çok etrafımızda sen ne sıkıosun canını. At gözlüğünü çıkarttıramazsın su dk dan sonra..
mesut-esen.jpg

'Alnında ayakkabı numaram çıkmış mı?’

Okulun bahçesinde iddiaya göre öğrencileri döven polisleri cep telefonuyla görüntüleyen Mesut Eşen’in, aynı polisler tarafından hastanelik edildiği öne sürüldü.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde veli toplantısına katılmak üzere geldiği okulun bahçesinde iddiaya göre öğrencileri döven polisleri cep telefonuyla görüntüleyen Mesut Eşen’in, aynı polisler tarafından hastanelik edildiği öne sürüldü. Eşen, "Kafama basıp zıplayan polis, ’Alnında ayakkabı numaram çıkmış mı?’ diyordu. Beni kamera olmayan odaya götürüp dakikalarca işkence yaptılar" dedi.

Eşen’in yakınları, polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu, Valilik ve Bismil Kaymakamlığı’na da delikçe vererek, görevli polisler hakkında idari soruşturma başlatılmasını istedi.
Dün öğleden sonra veli toplantısına katılmak üzere Bismil Anadolu Teknik Meslek Lisesi’ne gelen Mesut Eşen, iddiaya göre okul bahçesinde kavga eden öğrencileri kelepçeledikten sonra tartaklayan polisleri cep telefonuyla görüntülemek istedi. Bu sırada Eşen, öğrenci ve velilerinin gözleri önünde tartaklanarak polis aracına bindirildi. Daha sonra Bismil Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Eşen, burada bir saati aşkın bir süre kaldı. Burada şiddete maruz kaldığı iddia edilen Eşen, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı.
İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri, hastanede Mesut Eşen’i ziyaret edip, bir süre görüştü. Eşen, İHD Genel Başkan Yardımcısı avukat Serdar Çelebi, yöneticiler avukat Pınar Dalkuş ve Fatma Karaoğlan’a yaşadıklarını anlattı.
Öğrencilerin kavga ettiğini gördüğünü ancak büyütecek bir olay olarak görmediğini anlatan Eşen, şunları anlattı: "Çocuklar barıştıklarını söylüyordu. Ancak okul müdürü polisleri okula çağırmış. Polis gelince müdürle görüştüler. Müdür de kavga eden öğrencileri polislere gösterdi. O sırada polisler coplarını çıkararak, öğrencilere saldırmaya başladı. Bunun üzerine ben de cep telefonumu çıkararak, yaşananları görüntülemeye başladım. Polisler beni görünce öğrencileri bırakıp bana yöneldi ve hep birlikte üzerime çullanarak, coplarla dövmeye başladılar. Ardından özel harekat polisleri de okula geldi. Beni ise polis aracına bindirerek, Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler. Halsiz düşmüştüm ama araçta da vurmaya devam ettiler. Daha sonra götürüldüğüm Emniyet Müdürlüğü’nde ise bir polis, ’Onu kameranın olmadığı bir yere götürün’ dedi. Oraya götürüldükten sonra 5 polis üzerime gelerek vurmaya başladılar. İkisinin elinde beyzbol sopası vardı, diğerleri de coplarla vuruyorlardı. Dakikalarca devam etti. Sonra bayılmışım."
Emniyet Müdürlüğü’nde yediği dayak sırasında polislerin kendisiyle dalga geçtiğini ileri süren Eşen, "Polislerin darbeleri üzerine her tarafım acıyordu. Kafama da vuruyorlardı. Bir ara beni yere yatırdılar ve bir polis ayaklarıyla alnımın üzerine çıktı. Duvardan destek alarak alnımın üzerinde zıplıyordu. Sonra diğer arkadaşlarına ’Alnında ayakkabı numaram çıkacak, hele bir bakın ayakkabı numaram çıkmış mı? Çıkmamışsa devam edeceğim’ diyordu. İşkence bittikten sonra yaşadıklarımı kimseye anlatmamam konusunda tehdit ettiler" diye konuştu.
Eşen, daha sonra alnındaki ayakkabı izi ile vücudundaki morlukları İHD üyelerine gösterdi. Daha sonra Mesut Eşen’in yakınları, İHD heyeti ile birlikte Adliye’ye gidip, Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Eşen Ailesi, Diyarbakır Valiliği ve Bismil Kaymakamlığı’na da dilekçeyle başvurarak, görevli polisler hakkında idari soruşturma başlatılması talebinde bulundu.
İHD tarafından yapılan yazılı açıklamada, okulda yaşanan olayda, darp edilerek yaralanan 12 öğrencinin de hastaneden rapor aldıkları ve İlçe Emniyet Amiri ile görevli polisler hakkında onların da suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.
Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma sürerken, polis yetkililerinin de iddiaları incelediği öğrenildi.

Kaynak

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Hangi ülkelerde yapılmış olsa, tutuklanıp gözaltına alınması ya da sınırdışı edilmesi gerekirdi? Polisin bu davranışından rahatsızsan ve bunun suç olduğunu düşünüyorsan, o gün o saatte orada çalışan memurları öğrenir veya bu video kaydını delil olarak kullanır en yakın savcılığa gider suç duyurusunda bulunursun. Okumuş, kendini geliştirmiş, hakkını arayabilen aklı başında insanlarsınız sonuçta...

goz_capkini

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle bütün yorumlara şu yada bu şekilde bir tarafından katılmamak mümkün değil. İlla ki hepsinde birazcık da olsa doğruluk payı var. Ancak bahsettiğiniz olay 17 milyonluk bir şehirde yaşanıyorsa (malum kimsenin kimliği statüsü alnında yazmaz) yapılanı anlamak mümkün. bi de haberi hep bir taraftan dinlediğimiz için maalesef haklıyı tespit etmemiz de mümkün değil. Ünlü türk düşünürü Nasrettin Hocanın da dediği gibi sende haklısın...

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
@SARKAT Hocam Bana açık alanda sigara içme yasağı olan bir belediye parkı gösterebilirmisin ?

Bilindiği üzere 4207 sayılı yasa kapsamında;
Tütün tüketiminin yasak olduğu kapalı alanlar:
a) Kamu hizmet binaları,
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binalar,
c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları,
ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı (ve açık) alanları,
d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerdir.

Koyu yerlerdeki gibi yazan bi yerse ki, Beşiktaş Maçka Parkı diğer adı Maçka Demokrasi Parkı imiş. İstanbul'u iyi bilmemekle beraber bu parkın bir kültür parkı olduğunu düşünüyorum. http://tr.wikipedia.org/wiki/Maçka_Demokrasi_Parkı Tarihi bir dokusu ve sosyal alanları mevcut. Beyoğlu Evlendirme Dairesi filanda varmış.

Bu nedenle yasak olabilir.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
istediği zaman kimlik soramaz. belirli bir şüphelenme durumu olduğu müddetçe kimlik sorabilir. Polis vazife ve salahiyet kanununda böyle belirtilir ve eğer 'şüpheli' şahıs kimliğini gösteremezse o zaman kabaca üst araması yapabilir. Çantaya cüzdana bakamaz.

İstediği zaman kimlik sorabilir. Bknz:pVSK MADDE/4A Senin bahsettiğin DURDURMA da geçerli bir durum.DURDURMA da gerekli ve makul şüphe olduğunda bu eylem gerçekleştirebilir.Onun haricinde polis kendi kimliğini ibraz ettikten sonra istediği herkesin kimliğini sorma hakkı vardır.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

:p işareti yanlış olmuş.PVSK olacak mod arkadaşlar düzeltirse iyi olur

biliyoruz da konuşuyoruz :)

physco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
on kere yazıp sildim mesajı gidin bi iki polisle muhabbet edin olayların nasıl olduğunu öğrenin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Basın yemlemiş, yemi yiyen çok olmuş :)
Önüne geleni polis yapıyorlar diyenlere 2700 maaş ücretsiz ulaşım kimlik silah yetki askerlikten muaf hadi polis olabiliyorsanız buyurun:)
O sizin babalarınızın zamanında imiş şimdi herkes olamıyor.

cesurtarih

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Herkes duygusal davranmış seven sevmeyen bilen bilmeyen yazmış.

Polis suç işlenmesini önlemek veya işlenmiş suçların faillerini ele geçirmek için kişilerden (Polis kimliğini gösterdikten sonra)kimliğini sorabilir. Bu istem karşısında herkes nüfus hüviyet cüzdanı, pasaport veya resmi bir belgeyi göstererek kimliğini belirlemek zorundadır.

Yani bırakın sigarayı rutin bir uygulama olarak da kimlik sorabiliyormuş

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Herkes duygusal davranmış seven sevmeyen bilen bilmeyen yazmış.

Polis suç işlenmesini önlemek veya işlenmiş suçların faillerini ele geçirmek için kişilerden (Polis kimliğini gösterdikten sonra)kimliğini sorabilir. Bu istem karşısında herkes nüfus hüviyet cüzdanı, pasaport veya resmi bir belgeyi göstererek kimliğini belirlemek zorundadır.

Yani bırakın sigarayı rutin bir uygulama olarak da kimlik sorabiliyormuş

ah şunu bizim vatandaşlara anlatabilsen... kimlik soran üst arayan vatan haini oluyor bizde :/

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Belçika'da gözaltınana alınan Kim Milyoner Olmak İster programının sunucusu ve tiyatro oyuncusu Kenan Işık, "Justin Bieber'in Polis Kontrolüne Bile Girmedi"ğini iafade etti.

kenan-isik-belcika-da-gozaltina-alindi-3271040.Jpeg

'Brüksel Kültür Günleri' çerçevesinde konuşmacı olarak davet edilen Kenan Işık Belçika'da gözaltına alındığını açıkladı. Türk girişimciler tarafından yapılan 'Des Etoile Okulu'nda sevenleriyle buluşmak için Belçika'ya giden tiyatro sanatçısı ve sunucu Kenan Işık Belçika'ya giriş yaparken sınır polisi tarafından Türk ve Müslüman olduğu için uzun süre sorguya çekildiğini ve nezarette tutulduğunu şu sözlerle aktardı:
"Ben girdiğim zaman beni yarım saat nezarette tuttular dün. Yani Türk'üm diye Müslümanım diye belki. Niye geldin? Nereye geldin? Nerede kalacaksın? diye soruyor bana. E niye geldiysem geldim sana ne? Parkta yatacağım belki. Adam sinirlendi ben böyle deyince. Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye. Belki gideceğim beğenmeyeceğim o oteli başka yerde kalacağım. Yani bu antidemokratik ve faşizan bir şey biliyorum ve polisin böyle bir gücü hala var buralarda bunun hakkından gelememişler. İnsana saygıları yok. Ayrımcılar ve ırkçılar. Bu bizde yani kadim Anadolu toprağında olmayan bir şey. Sen şusun, sen beyazsın, Arapsın, sen Kürtsün... Oldu tabii belki Allah kahretmesin bir dönem, ama fıtratımızda bu yoktu ki. Biz bütün insanlarla barışık olan bir halkız çünkü Anadolu coğrafyası toprağı bize binlerce yılda bunu öğretti."

JUSTİN BİEBER POLİS KONTROLÜNE BİLE GİRMEDİ

"Ben buraya geldiğim zaman beni bir sanatçı olarak nezarete attılar, Justin Bieber polis kontrolüne bile girmedi. Niye beni nezarethaneye atıp öz güvenimi yenmeye çalışıyor Belçika polisi? Niye beni itibarsız hale getirmek istiyor? Belki de benim sahip olduklarıma sahip olamadığındandır." dedi.

Kaynak

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Belçika'da gözaltınana alınan Kim Milyoner Olmak İster programının sunucusu ve tiyatro oyuncusu Kenan Işık, "Justin Bieber'in Polis Kontrolüne Bile Girmedi"ğini iafade etti.

kenan-isik-belcika-da-gozaltina-alindi-3271040.Jpeg

'Brüksel Kültür Günleri' çerçevesinde konuşmacı olarak davet edilen Kenan Işık Belçika'da gözaltına alındığını açıkladı. Türk girişimciler tarafından yapılan 'Des Etoile Okulu'nda sevenleriyle buluşmak için Belçika'ya giden tiyatro sanatçısı ve sunucu Kenan Işık Belçika'ya giriş yaparken sınır polisi tarafından Türk ve Müslüman olduğu için uzun süre sorguya çekildiğini ve nezarette tutulduğunu şu sözlerle aktardı:
"Ben girdiğim zaman beni yarım saat nezarette tuttular dün. Yani Türk'üm diye Müslümanım diye belki. Niye geldin? Nereye geldin? Nerede kalacaksın? diye soruyor bana. E niye geldiysem geldim sana ne? Parkta yatacağım belki. Adam sinirlendi ben böyle deyince. Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye. Belki gideceğim beğenmeyeceğim o oteli başka yerde kalacağım. Yani bu antidemokratik ve faşizan bir şey biliyorum ve polisin böyle bir gücü hala var buralarda bunun hakkından gelememişler. İnsana saygıları yok. Ayrımcılar ve ırkçılar. Bu bizde yani kadim Anadolu toprağında olmayan bir şey. Sen şusun, sen beyazsın, Arapsın, sen Kürtsün... Oldu tabii belki Allah kahretmesin bir dönem, ama fıtratımızda bu yoktu ki. Biz bütün insanlarla barışık olan bir halkız çünkü Anadolu coğrafyası toprağı bize binlerce yılda bunu öğretti."

JUSTİN BİEBER POLİS KONTROLÜNE BİLE GİRMEDİ

"Ben buraya geldiğim zaman beni bir sanatçı olarak nezarete attılar, Justin Bieber polis kontrolüne bile girmedi. Niye beni nezarethaneye atıp öz güvenimi yenmeye çalışıyor Belçika polisi? Niye beni itibarsız hale getirmek istiyor? Belki de benim sahip olduklarıma sahip olamadığındandır." dedi.

Kaynak

2 yanlış 1 doğru etmez!

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
2 Yanlış 1 doğru eder diyen var mı? Yapılan (bence yanlış) uygulamanın sadece Türkiye'ye özgü olmadığını göstermeye çalıştım sadece.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
2 Yanlış 1 doğru eder diyen var mı? Yapılan (bence yanlış) uygulamanın sadece Türkiye'ye özgü olmadığını göstermeye çalıştım sadece.

Türk polisi yapınca nedense parantez içinde de olsa yanlış bulduğunu ifade etmedin ve yanlışı savunmaya kalktın ama başka bir üklenin polisi yapınca kalkıp konusunu açıp gündeme getirip gözümüze soktun :) Senin bu konuya bakış açında zerre kadar objektiflik yok kusura bakma.

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Estağfurullah, niye kusura bakıyım. Sizler ne kadar objektif iseniz ben de o kadar objektifim. :)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Onlar gelince ağam paşam biz gidince sorgu uğraştırma bu bile üçüncü Dünya ülkesi olduğumuz un kanıtı .

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yorum :
Polis üzerinden forumda traj yapmaya çalışmak!

Durum :
Sütten ağzı yanmamış adam yoğurda çalakaşık girer.

Halk dilinde '' Yalama '' askeriyede '' Git ağzını çalkala '' iş yerlerinde '' ..lkavuk ''

kabak tadı verdin be...

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
vay be polis teşkilatı da baya gelişti

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yorum :
Polis üzerinden forumda traj yapmaya çalışmak!

Durum :
Sütten ağzı yanmamış adam yoğurda çalakaşık girer.

Halk dilinde '' Yalama '' askeriyede '' Git ağzını çalkala '' iş yerlerinde '' ..lkavuk ''

kabak tadı verdin be...

İsim verme yürekliliği göstermeden ortaya (salata misali) yazmış olduğun bu sözlerin, umarım bana değildir. Forumun kalitesini düşürecek şahsi tartışmalardan her zaman kaçındığım gibi, şimdi de kaçınıyor ve bu sözler bana ise, sadece iade ediyorum.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İsim verme yürekliliği göstermeden ortaya (salata misali) yazmış olduğun bu sözlerin, umarım bana değildir. Forumun kalitesini düşürecek şahsi tartışmalardan her zaman kaçındığım gibi, şimdi de kaçınıyor ve bu sözler bana ise, sadece iade ediyorum.

Bir Gün Peygamber Efendimize (s.a.v) ahali gelip akıl danışırlar.
- Efendimiz köye musallat olmuş hırsızdan yaka silker olduk. Kümeslerde tavuk koyamaz olduk. Size akıl danışmaya geldik.
Derler.
- Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hiç merak etmeyin ben hırsızın kim olduğunu biliyorum.
der ve ;
- Herkeze haber salın Öğlen namazından sonra bütün ahali köy meydanında toplansın.
der.
Öğle namazı kılınır , ahali köy meydanına toplanır herkez merakla Peygamber Efendimizin (s.a.v) hırsızın kim olduğunu nasıl bildiğini ve nasıl ortaya çıkaracağını beklemektedir. Zaman gelir Peygamber Efendimiz (s.a.v) meydandaki kayanın üzerine çıkarak ahaliye seslenir.
- Ben '' o '' hırsızı gördüm. Hatta şuan aramızda
Dediğinde herkez şok olmuştur.
- İsmini vermeyeceğim fakat hala daha sol omzunda tavuk tüyü duruyor.
Laflarını bitirdikten sonra topluluğun içerisinden bir şahsı gösterir ve hırsızın o oldugunu söyler.
Herkez şaşkındır ve bunun nasıl olduğunu sorduklarında
- Aslında ben hırsızı görmedim , tek yaptığım vicdanınızla sizi baş başa bırakmak oldu. Vicdanı rahat olan herkez donup kendı omuzlarına bakmazken birtek o kafasını çevirip omuzunda tüy varmı diye baktı. Herkezı kandıra bılırsınız fakat vicdanınızı asla .
Diye sözlerini tamamlar...