Poco X3 Pro Sahibinden

Bu konuyu okuyanlar

0Xir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
42
Merhabalar, bir süredir bu telefonu inceliyorum. Almayı düşünüyorum fakat emin değilim bir sorum olucaktı.

Bu gibi ilanlarda, telefon 2900TL / 2500TL arasında fiyatlara satılıyorlar. Sebebi nedir? İnternette 3500TL - 3800TL olmasına rağmen burada neden bu kadar ucuz?

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
243
Garantisi yok diyor hocam. Yani yurtdışından az vergilerle neredeyse yarı fiyatına alınmış, Türkiye’ye kaçak yollarla vergisiz sokulmuş, manuel IMEI atılmış ya da atılmayı bekleyen bir cihaz. Tam detayını bilmiyorum.

Reaksiyon puanı
1,768
Merhabalar, bir süredir bu telefonu inceliyorum. Almayı düşünüyorum fakat emin değilim bir sorum olucaktı.

Bu gibi ilanlarda, telefon 2900TL / 2500TL arasında fiyatlara satılıyorlar. Sebebi nedir? İnternette 3500TL - 3800TL olmasına rağmen burada neden bu kadar ucuz?
Araştırdım ve bu telefonlara bozdurma telefon deniyormuş
Birileri telefonu alıyor, telefoncuya satıyor telefoncu da başkasına ucuza satıyor

Bozdurma telefonu aratınca bu çıktı:
GSM hattı üzerinden alınan cep telefonları borcu bitmeden satılırsa kısa bir süre sonra kullanılamayacak duruma geliyor. ... 'Bozdurma' denilen bu tür telefonların satışları yasaklanmasına rağmen hala piyasada sıfır cep telefonu olarak satılıyordu.

Ama hâlâ işin tam olarak ne olduğunu anlayamadım

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526

Sebebi türkiye garantili olmaması kaçak olması ve imei kayıtlı olmaması

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
243
Sebebi türkiye garantili olmaması kaçak olması ve imei kayıtlı olmaması
Bu bahsettiğimiz telefonlar yurtdışı cihaz diye geçiyor. Konu sahibinin incelemesi için birkaç bilgilendirici makale bırakıyorum. İlk makale devletin resmî kurumuna aittir. Okumanızı şiddetle öneririm. Aklınızdaki soruların birçoğunu gidereceğine inanıyorum. Normalde bu kayıtsız cihazlar kanunu yurtdışında telefon alıp da ülkeye giriş yapanlar için yürürlüğe konmuştur ama zamanla bunu ticarete dökenler oldu. Örneğin yurtdışında vergiler dahil TL cinsinden 4000 TL ye aldıkları cihazı ülkemizde 6000 TL ye satıyorlar. Aynı cihazın ülkemizdeki fiyatı da 7500 TL. Rakamlar semboliktir, konu sahibinin anlaması için somutlaştırmak istedim

0Xir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
42
Teşekkürler arkadaşlar <3

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
O ürünler kaçak telefon. Ondan piyasaya göre 300-500 TL ucuz oluyor.

Şahsen ben kendime alacak olsam öyle bir telefon almam. ( Mesela onların bazıları Global versiyon bile olmuyor ÇİN için üretilmiş özel seri telefonu kaçak yolla getiriyorlar.) Türkçe yaması bile yok sonradan geliyor veya manuel atıyorlar yok IMEI kaydı zaten kaçak 1-2 ay sonra IMEI yakalansa oda başına bir uğraş. Devlet ben kaçak IMEI olan telefonları yasakladım dese yandın 2000 TL IMEI kaydı parası vermen lazım.
Üstüne POCO ve Xiaomi telefonlar gerek yazılımsal gerekse donanımsal sıkıntı yaratabilen modeller. Bir sorun olursa garanti yok bir şey yok hep seni uğraştırır. İlerde satayım desen gene kutusu olmaması çakma IMEI olması telefonun 2. elinide bitiriyor.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
1,768
O ürünler kaçak telefon. Ondan piyasaya göre 300-500 TL ucuz oluyor.

Şahsen ben kendime alacak olsam öyle bir telefon almam. ( Mesela onların bazıları Global versiyon bile olmuyor ÇİN için üretilmiş özel seri telefonu kaçak yolla getiriyorlar.) Türkçe yaması bile yok sonradan geliyor veya manuel atıyorlar yok IMEI kaydı zaten kaçak 1-2 ay sonra IMEI yakalansa oda başına bir uğraş. Devlet ben kaçak IMEI olan telefonları yasakladım dese yandın 2000 TL IMEI kaydı parası vermen lazım.
Üstüne POCO ve Xiaomi telefonlar gerek yazılımsal gerekse donanımsal sıkıntı yaratabilen modeller. Bir sorun olursa garanti yok bir şey yok hep seni uğraştırır. İlerde satayım desen gene kutusu olmaması çakma IMEI olması telefonun 2. elinide bitiriyor.
Reis şu isaretlediğim yazı ne anlama geliyor
Screenshot_2021-06-25-09-00-59-80.jpg

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362

Letgo gibi yerlerde yurt dışı getirilen kaçak mallara imei atılarak satılması tüm olay ama artık xiomi önlem aldı ve türkiyeye fabrika açtı

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
kesinlikle kayıtsız cihazları almayınız çoğu halkımız durumu basite indirgeyip sırf ucuz diye böyle cihazlar alıyorlar o meşhur "garantisi benim abi" dükkanlarından, sonrasında atılan imeil yüzüne bir çok tanıdığım var mahkemelik olan yasal değildir kesinlikle yapmayınız,gidin daha kötü kayıtlı bir cihaz alın fakat kayıtsız 3.parti yollarla imeil atılan cihazlar almayınız...

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
1,768
Letgo gibi yerlerde yurt dışı getirilen kaçak mallara imei atılarak satılması tüm olay ama artık xiomi önlem aldı ve türkiyeye fabrika açtı
Bence fabrika açılışı bu mevzunun önemli değildi :)

Devlet gelip fabrika açsınlar diye vergilere boğdu onları
Onlar da gelip mecburen fabrika açtı
Huawei, samsung ve oppo da fabrika açtı

(ama bence samsung vergiler sebebiyle değil Türkiyeye yatırım yapmak için fabrika açtı)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
3 sene önce aldım bu şekilde hala kullanıyorum. kendiniz imei yazmayı biliyorsanız alın, patlarsa başka yazarsınız. Ama karışık konulardır.

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Bence fabrika açılışı bu mevzunun önemli değildi :)

Devlet gelip fabrika açsınlar diye vergilere boğdu onları
Onlar da gelip mecburen fabrika açtı
Huawei, samsung ve oppo da fabrika açtı

(ama bence samsung vergiler sebebiyle değil Türkiyeye yatırım yapmak için fabrika açtı)
Yok açıklama olmuştu snrm xiomi türkiyede satışları az diye temsilci yollamıştı onlarda yurtdışı olayını görünce harekete geçmişlerdi

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060