PNM OS nedir? Neyi hedeflemektedir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar, yakın zamanlarda PNM OS adında bir işletim sisteminin yabancı bir forumda önerilerini gördüğüm ve aklımda bazı soru işaretleri kaldığından dolayı bu konuyu açıyorum. Bu arada küçük bir bilgilendirme. PNM OS'un açılımı PNM is Not Mac'tir. PNM OS Arch tabanlı bir dağıtımdır ve XFCE masaüstü ortamını kullanmaktadır. Bu işletim sistemini henüz detaylı olarak incelemediğimden dolayı kesin bir yorumda bulunamam yani bu bir eleştiri konusu değildir. Bu konuyu açmamdaki ana sebep olan asıl sorularım şudur:

PNM OS'un normal Arch'tan farkı nedir ve bize ne gibi bir avantaj sunmaktadır?

Bu işletim sistemi ne kadar kararlıdır, ne kadar hızlı ve ne kadar düşük sistem dostudur?

Bu dağıtım hazır bir dağıtımın üstüne belirli geliştirmeler yapılıp daha sonra ISO dosyasının çıkartılmış bir versiyonu mudur? Yani bu dağıtım hazır bir oturumun üzerine belirli birkaç değişiklik yapılıp önümüze sunulan bir Arch tabanlı dağıtım mıdır?

PNM OS son kullanıcıya ne vaat etmektedir ve geliştirici ekibin vizyonu nedir?

İlgililer için PNM OS'un resmi internet sitesi:
PNM OS'un kaynak kodları:

Eğer gerçekten düzgün bir dağıtım yapmayı ve bu dağıtımı düzenli olarak güncelleştirip kullanıcıyı memnun etme gibi bir amacınızın olduğunu fark edersem projeye destek olmayı düşünüyorum. İyi günler dilerim.
@kozmonot02

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Merhabalar, yakın zamanlarda PNM OS adında bir işletim sisteminin yabancı bir forumda önerilerini gördüğüm ve aklımda bazı soru işaretleri kaldığından dolayı bu konuyu açıyorum. Bu arada küçük bir bilgilendirme. PNM OS'un açılımı PNM is Not Mac'tir. PNM OS Arch tabanlı bir dağıtımdır ve XFCE masaüstü ortamını kullanmaktadır. Bu işletim sistemini henüz detaylı olarak incelemediğimden dolayı kesin bir yorumda bulunamam yani bu bir eleştiri konusu değildir. Bu konuyu açmamdaki ana sebep olan asıl sorularım şudur:

Bu işletim sistemi ne kadar kararlıdır, ne kadar hızlı ve ne kadar düşük sistem dostudur?

Bu dağıtım hazır bir dağıtımın üstüne belirli geliştirmeler yapılıp daha sonra ISO dosyasının çıkartılmış bir versiyonu mudur? Yani bu dağıtım hazır bir oturumun üzerine belirli birkaç değişiklik yapılıp önümüze sunulan bir Arch tabanlı dağıtım mıdır?

Eğer gerçekten düzgün bir dağıtım yapmayı ve bu dağıtımı düzenli olarak güncelleştirip kullanıcıyı memnun etme gibi bir amacınızın olduğunu fark edersem projeye destek olmayı düşünüyorum. İyi günler dilerim.
@kozmonot02
Sanırım Türk yapımı bir distro. Ben sırf Türk olduğu için bile desteklerdim.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Sanırım Türk yapımı bir distro. Ben sırf Türk olduğu için bile desteklerdim.
O kısımı zaten biliyoruz. Türk yapımı olması bana yada topluluğa fayda sağlayacak bir özellik değil zaten, düzgün bir sistem inşaat edilip edilmediğini anlamamız, yapımcının vizyonunu öğrenmemiz ve bu dağıtımın çıkış noktasının ne olduğunu öğrenmemizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
O kısımı zaten biliyoruz. Türk yapımı olması bana yada topluluğa fayda sağlayacak bir özellik değil zaten, düzgün bir sistem inşaat edilip edilmediğini anlamamız, yapımcının vizyonunu öğrenmemiz ve bu dağıtımın çıkış noktasının ne olduğunu öğrenmemizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Aldığın harici harddiskte bir bölüm ayırıp test et?

Bir de forumda Linux ile haşır neşir olan çok çok az sayıda insan var. Soruna düzgün bir cevap geleceğini düşünmüyorum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Aldığın harici harddiskte bir bölüm ayırıp test et?
Test edeceğim zaten birazdan ama yapımcının bu konu hakkındaki görüşlerini özellikle de vizyonunu merak ettiğim için konuyu açtım, yoksa sistemi kurup test etmeyi bende biliyorum. :D

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Bir kaç ortamda görebileceğiniz, masaüstü ortamlarını MacOS benzetme videolarından esinlenip, "ben de bunu hazır sunayım" fikrinden öte bir dağıtım değil. Aslında bunlara dağıtım bile denmemesi lazım, özelleştirilmiş ISO tarzı çalışmalardır. Zaten 3-5 dakikada yaptığınız özelleştirmeler için, böyle bir şeyi ayrıca kurmaya ihtiyacınız olmaz. Bu tür dağıtımların ancak hazırlayanlara biraz öğrenme katkısı olur, kullancılara ve Linux dünyasına pek bir şey katmazlar. Çok daha iyi benzerleri arasında bitkisel hayat sürebilecek nitelikten öteye geçmezler.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bir kaç ortamda görebileceğiniz, masaüstü ortamlarını MacOS benzetme videolarından esinlenip, "ben de bunu hazır sunayım" fikrinden öte bir dağıtım değil. Aslında bunlara dağıtım bile denmemesi lazım, özelleştirilmiş ISO tarzı çalışmalardır. Zaten 3-5 dakikada yaptığınız özelleştirmeler için, böyle bir şeyi ayrıca kurmaya ihtiyacınız olmaz. Bu tür dağıtımların ancak hazırlayanlara biraz öğrenme katkısı olur, kullancılara ve Linux dünyasına pek bir şey katmazlar. Çok daha iyi benzerleri arasında bitkisel hayat sürebilecek nitelikten öteye geçmezler.
Yani systemback vb. Programlar ile ISO kalıbı çıkartılmış bir özelleştirilmiş Arch'tan başka bir şey değil o halde. Böyle bir durumda zaten yapılan iş bir işletim sistemi yapmak değil kullandığımız dağıtıma iki üç özelleştirme yapıp kullanıma sunmakla eşdeğer olarak algıladım ben. Teşekkürler, iyi günler dilerim.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Katılıyorum.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Yani systemback vb. Programlar ile ISO kalıbı çıkartılmış bir özelleştirilmiş Arch'tan başka bir şey değil sanırım. Böyle bir durumda zaten yapılan iş bir işletim sistemi yapmak değil kullandığımız dağıtıma iki üç özelleştirme yapıp kullanıma sunmakla eşdeğer olarak algıladım ben. Teşekkürler, iyi günler dilerim.

Systemback ile alakası yok aslında, ünlü bir sosyal iletişim ortamında birisi var; canı sıkıldığında canı sıkılana "nasıl ISO hazırlanacağı öğreteyim" kabilinden iletileri / paylaşımları mevcut, bunlardan yararlanarak şekillenmiş bir ISO dosyası. Archiso kullanmışlardır büyük ihtimalle. Bir ipucu vereyim; "canı sıkıldığında, canı sıkılana ISO hazırlama önerileri sunan kişi", 3-5 değişiklikle, LMDE kurulum aracını Pardus kurulum aracı diye pazarlayıp, üstüne de sanki Tubitak tarafından geliştirilmiş gibi, "Tubitak 2020" copyright'ını yapıştıran kimseden başkası değildir.

Son düzenleme:

efectn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Systemback ile alakası yok aslında, ünlü bir sosyal iletişim ortamında birisi var; canı sıkıldığında canı sıkılana "nasıl ISO hazırlanacağı öğreteyim" kabilinden iletileri / paylaşımları mevcut, bunlardan yararlanarak şekillenmiş bir ISO dosyası. Archiso kullanmışlardır büyük ihtimalle. Bir ipucu vereyim; "canı sıkıldığında, canı sıkılana ISO hazırlama önerileri sunan kişi", 3-5 değişiklikle, LMDE kurulum aracını Pardus kurulum aracı diye pazarlayıp, üstüne de sanki Tubitak tarafından geliştirilmiş gibi, "Tubitak 2020" copyright'ını yapıştıran kimseden başkası değildir.
17g kurulum aracı, lmde installer'i taban alsa da pek çok farkı var. 17g / 17g bu linkten inceleyebilirsiniz. Ayrıca repoya bakarsanız mint'e de bir atıf olduğunu görürsünüz.

neidüğübelirsiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9

@kozmonot02
kısa ve net şekilde sorularınızın cevapları burada mevcut : Learn More
---
ilerisi içinde whpnm de gelecek whappstore gibi projelerimiz mevcut.
---
karalamaya gelen arkadaşlarıda görmüyor değilim allah akıl versin lmde installer la 17g yi karşılaştırmaktan aciz kişilikler gelmiş burada iftiralar savuruyor.
---

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Sanki kendin geliştiriyorsun, Ali Rıza denen vatandaşın aklı sıra Python3 desteği vermek için başladığı sonra bunu yaparken bir çok özelliği kırdığı, Pardus'ta Pardus Kurucu olarak kullanlan bir çatalçıktan başka bir şey değil. Asıl sen saçmalamalarını kendine sakla, en fazla 1 yıldır Linux kullanan, 3-4 ay önce sosyal medya ortamlarında yardımlarla Arch kullamaya başlayanlardan bir şey öğrenecek değilim. 2 tane yapılandırma dosyası, home dizininde kendiniz tarafından dahi hazırlanmamış PKGBUILDlerle ve yay yardımıyla hazırladığınız paketlerle ancak bilgisi olmayan birilerini kandırırsınız. Sanki çok şey yapmışlar gibi bir de depomuz var diye hava atıyorlar millete, akla ziyan şekilde kendilerini dev aynalarında görme triplerinden de geçilmiyor, zannedersin kernele commit gönderdiler. Dağıtım diye yutturmaya çalıştığınız, 2 tane yapılandırma dosyası ve archiso ile oluşturulmuş özelleştirilmiş ISO'dan başka bir şey değil. Herkesi kendin gibi dün başladı sanıyorsun Linux'a, 3 tane paketi yay ile hazırladın ve 2 tane yapılandırma dosyasını ekledin diye kendini dikili ağacın var mı zannediyorsun, geliştirici mi oluyorsun bu durumda, senin havan burada sökmez.

Son düzenleme:

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Birilerinden yardım almadan açılışa değişken eklemeyecek, kaynak dosya versem bağımlılıklarını tespit edip kuramayacak insanlar, tutup dağıtım geliştirdim diye etrafta geziyor, sonra ne olduğunu anlamadığım ithamlarda bulunuyor. Bir şey yaptığınız yok, 2 tane yapılandırma dosyası bir kaç tane home dizininde yay'la derlenmiş paketle ve bahsettiğim kişiden yardım alarak hazırlayabildiğin özelleştirilmiş ISO ile insanları kandırmaktan başka yapabileceğin bir şey yok. Yazdıklarımdan daha fazla bir şey yaptıysan cevabın yazarsın insanlar da bilir, yoksa asıl ipliği pazara serildiği için kuduranlar sizsiniz. Zaten seviyesizliğinden yazdıklarımdan fazlası olamayacağın belli oluyor. Ben de şunu geliştirdim diyemiyorsun.

Adam aşağıdaki videoyu izlemiş ve uygulamış, ev dizinindeki yapılandırma dosyalarını skel'e atıp, dağıtım oluşturdum diye poz yapıyor. Sonra beni kaale almıyorlar diye ağlıyor, bana geliştirici demiyorlar diye arabeske bağlıyor.

İnsanlar 3-5 dakikada senin de faydalandığın vieoyu izleyerek yapabilecekleri özelleştirme için, senin dağıtım diye pazarlamaya çalıştığını kurmaya zaman harcamaz, ancak sen kendini eğlendirirsin.

Son düzenleme:

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Hmm. E o zaman bu balık tutmayı öğretmek değil balığı tutup kullancıya sunmak olur. Linux kullanan adamın tecrübe kazanmasına yararı olmaz yani.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Hmm. E o zaman bu balık tutmayı öğretmek değil balığı tutup kullancıya sunmak olur. Linux kullanan adamın tecrübe kazanmasına yararı olmaz yani.

Yok faydası olur ama sana değil, bunlar bir kaç şey öğrenmek için özelleştirilmiş ISO hazırlar, sen de kullanarak test faresi olursun.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Yeni bir deepin vakası bile olabilir.

Deepin kim bunlar kim abicim, adamlar en azından işini yapıyor ve gerçekten geliştiriciler. Bu tipler ancak gazeteden küpür keserek kolaj yaparlar, sonra bakın ben de sanatçı oldum diye poz yapabilirler. Arkadaş sen kolaj yapmışsın diyenlere alınıp, bebeksi tepkiler verebilirler. İşin özeti bu, ne daha fazlası ne azı. Adam kolaj yapmış, yağlı boya diye yutturmaya çalışıyor. Yemeyenlere de trip atıyor. :D Yer misin, yemez misin, ya da yemiş gibi mi yaparsın; sana kalmış, her şey ortada.

neidüğübelirsiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Deepin kim bunlar kim abicim, adamlar en azından işini yapıyor ve gerçekten geliştiriciler. Bu tipler ancak gazeteden küpür keserek kolaj yaparlar, sonra bakın ben de sanatçı oldum diye poz yapabilirler. Arkadaş sen kolaj yapmışsın diyenlere alınıp, bebeksi tepkiler verebilirler. İşin özeti bu, ne daha fazlası ne azı. Adam kolaj yapmış, yağlı boya diye yutturmaya çalışıyor. Yemeyenlere de trip atıyor. :D Yer misin, yemez misin, ya da yemiş gibi mi yaparsın; sana kalmış, her şey ortada.
hahaha iyiymiş :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birilerinden yardım almadan açılışa değişken eklemeyecek, kaynak dosya versem bağımlılıklarını tespit edip kuramayacak insanlar, tutup dağıtım geliştirdim diye etrafta geziyor, sonra ne olduğunu anlamadığım ithamlarda bulunuyor. Bir şey yaptığınız yok, 2 tane yapılandırma dosyası bir kaç tane home dizininde yay'la derlenmiş paketle ve bahsettiğim kişiden yardım alarak hazırlayabildiğin özelleştirilmiş ISO ile insanları kandırmaktan başka yapabileceğin bir şey yok. Yazdıklarımdan daha fazla bir şey yaptıysan cevabın yazarsın insanlar da bilir, yoksa asıl ipliği pazara serildiği için kuduranlar sizsiniz. Zaten seviyesizliğinden yazdıklarımdan fazlası olamayacağın belli oluyor. Ben de şunu geliştirdim diyemiyorsun.

Adam aşağıdaki videoyu izlemiş ve uygulamış, ev dizinindeki yapılandırma dosyalarını skel'e atıp, dağıtım oluşturdum diye poz yapıyor. Sonra beni kaale almıyorlar diye ağlıyor, bana geliştirici demiyorlar diye arabeske bağlıyor.

İnsanlar 3-5 dakikada senin de faydalandığın vieoyu izleyerek yapabilecekleri özelleştirme için, senin dağıtım diye pazarlamaya çalıştığını kurmaya zaman harcamaz, ancak sen kendini eğlendirirsin.

gel birazda buraya ağla Join the PNM TEAM Discord Server!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...