Pinch: Hacker'lar 2 yıl önce yakalandı ama...

spybot

Guru
Onursal Üye
Pinch: Yazarları 2 yıl önce tutklandı ama bu zararlı hala güvenlik yazılımlarını aldatmayı başarıyorPinch her gün 4000 yeni bilgisayara bulaşıyor.

Ermishkin ve Farhutdinov adlı iki Rus yazılımcı, 2007 yılında geliştirdikleri zararlı bir yazılım nedeniyle tutuklanmışlardı. Tutuklanma sebepleri ise casus yazılım geliştirmek için kullanılan bir program geliştirmekti. Pinch adı verilen bu program hacker'ların e-posta, anında mesajlaşma programları ve diğer hassas bilgilerin çalınmasını büyük oranda kolaylaştırıyordu. Tutuklanmanın üzerine Pinch, anti-virüs firmaları tarafından yakından incelendi ve gerekli önlemler alındı. Fakat Prevx adlı bir güvenlik firması Pinch ile oluşturulmuş yeni casus yazılımlarının hala kullanılmakta olduğunu tespit etti.

Prevx'in yöneticilerinden Jacques Erasmus; "Yaratıcıları hapiste olmasına rağmen Pinch'in hala ortalıkta görünüyor olması, casus yazılımlarının birkaç ufak değişiklikle nasıl tekrar gözden saklanabileceğinin bir kanıtı" şeklinde konuştu. Prevx'in elde ettiği bilgilere göre bu yeni Pinch virüsü her gün 4000 kişiye daha bulaşıyor ve aralarında Symantec, Mcafee, Kaspersky ve AVG gibi büyük güvenlik firmalarının da bulunduğu pek çok anti-virüs firması tarafından henüz tam anlamıyla önlenemiyor.

http://www.chip.com.tr/konu/Pinch-Hacker-lar-2-yil-once-yakalandi-ama_10811.html
 

rise

Linux, Windows, ...
Yönetici
Moderatör
Büyükler yakalayamadığına göre hakikaten casus programmış ;)
 
Üst