Pidgin 2.0 sürümünün final versiyonu

Bu konuyu okuyanlar

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Farklı işletim sistemleri ve farklı anında mesajlaşma ağlarına sunduğu destek ile oldukça popüler olan Gaim'in, AOL ile başı isim hakları nedeniyle isim değişikliğine gitmek zorunda kalmıştı.

Dün de, Pidgin'in 2.0 sürümünün final versiyonu çıktı. İndirmek için http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=235&package_id=230234&release_id=505814 linke tıklayabilirsiniz.

Bilmeyenler için Pidgin: Pidgin, Windows, Linux, BSD ve diğer Unix türevleri için anında mesajlaşma yazılımı. AIM, ICQ, Jabber/XMPP, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, QQ, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE ve Zephyr kullanan arkadaşlarınızla konuşmak mümkün. Pidgin'in en önemli özelliği, bu ağların hepsine eş zamanlı olarak bağlanabilmesi. Yani bir taraftan ICQ'dan arkadaşınızda konuşurken, diğer taraftan msn'i kullanabiliyorsunuz.

Pidgin 2.0 ile Perl script arabirimi sunmasının yanında bir de dışarıdan script yazılmasına ve çalıştırılmasını sağlayan D-Bus protokolünde faydalanabiliyor. D-Bus, Linux platformlarında kullanılan bir iç iletişim protokolü. D-Bus arabirimi, farklı scripting ve progralama dilleri yardımıyla D-Bus destekli yazılımları kontrol ve manipüle etmeye olanak sağlıyor. Pidgin 2.0 da bunlardan birisi. Konuyla ilgili olarak Türkçe olmasa da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz ArsTechnica makalesi yayınlandı.

Not: Pidgin 2.0'da Türkçe dil konusunda bir sıkıntı var. Bilginiz olsun 8)

Alıntı

anticor

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Paylaşım için teşekkürler.Belki Pidgin'e geçerim

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
ayıptır yaw :D ben geçen sabah bunun haberini yazmıştım güncelyazılım diye vercektim ...olmadı dedim sonra yayınlarım :D

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
tşkler bilgi için

gokmenardalı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
programın tam kullanım amacı nedir acaba mesela arkadaşımız yukarıda msn açık iken diger taraftan ıcQ yazılımına cevap verebiliyorsunuz bunu iki yazılımın açık olan prncerelerini tıklı*arakta yapabiliriz acaba program kendi içinde penceremi açıyor ben tam anlıyamadım.

velia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında tükçe için windowsta ufak bi ayarla halloldu gaim deki gibi

Bilgisayarım->sağ klik özellikler Gelişmiş->Ortam değişkenleri buradada

Sistem değişkenlerine Yeni Deyip

PIDGINLANG
tr
ekleyinve pidgingi yeniden başlatın :)

Kolay gelsin

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Sheythun dedi ki:
ayıptır yaw :D ben geçen sabah bunun haberini yazmıştım güncelyazılım diye vercektim ...olmadı dedim sonra yayınlarım :D

erken kalkan yol alırmış Sheythun :D :D :D

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14

Teşkkürler paylaşım için. ;)

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574

windows_vista_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
en güzeli yahoo messenger 8.1 yeni sürümde gmail,hotmail,ve yahoo adresini destekliyo
windows live messenger de öle yaramaz ama paylaşım için sağol :)

bordobluex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pidgin kullanıyorum. Bunun sebebi Açık Kaynak kod yazılımlara olan beğenim ve kullanmam gerekitği duygusu. Açık kaynak bir yazılım kullanıp da pişman olduğum olmadı. Pidgin'de bu anlamda benim en iyi programlarımdan biri. Git gide çekilmez olmaya başlayan MSN Messenger yerime Pidgin kullanıyorum ve çok memnum.

En son güncellemesi ile birlikte artık tamamen Türkçe kullanılabiliyor*

*Şuradan indireceğiniz kurulumsuz, taşınabilir sürüm Türkçe.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
programın tam kullanım amacı nedir acaba mesela arkadaşımız yukarıda msn açık iken diger taraftan ıcQ yazılımına cevap verebiliyorsunuz bunu iki yazılımın açık olan prncerelerini tıklı*arakta yapabiliriz acaba program kendi içinde penceremi açıyor ben tam anlıyamadım.

Pidgin özel yapan şey şu bence:

Bütün hesaplarınızı iç içe açabiliyorsunuz. Pidgin hiçbirini ayırmıyor. Mesela ben iki WindowsLive hesabımı ve bir google talk hesabımı birden açıyorum, hepsi tek bir hesapmış gibi kullanıyorum. Hepsi iç içe.

Tabi bir kişinin üzerine fareyi getirince ayrıntılar görünüyor, hangisinin nereden eklendiğini görebiliyorsunuz.

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Pidgin özel yapan şey şu bence:

Bütün hesaplarınızı iç içe açabiliyorsunuz. Pidgin hiçbirini ayırmıyor. Mesela ben iki WindowsLive hesabımı ve bir google talk hesabımı birden açıyorum, hepsi tek bir hesapmış gibi kullanıyorum. Hepsi iç içe.

Tabi bir kişinin üzerine fareyi getirince ayrıntılar görünüyor, hangisinin nereden eklendiğini görebiliyorsunuz.

programın amacıda o değil mi zaten