PHP ve ASP.NET SON KULLANICI DANIŞMANLIĞI

Bu konuyu okuyanlar

sibel_baştuğ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PHP ve ASP arasında hala kararsız kalan var mı?ben olsam PHP ya siz???

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Ne yapmak istediğine bağlı. Program dili bir amaç değil araçtır. Yapacağınız projeye göre kullanmanız gereken dil değişir.

Açık kaynak web tabanlı projeler geliştireceksiniz, maliyetim düşük olsun derseniz, wordpress gibi ücretsiz scriptlerden yararlanayım derseniz vs.. vs.. php çok iyi.

Ama çok katmanlı büyük bir yazılım, kurumsal bir proje, web servisler vs.. sağlam bir yapı isterseniz php bu konuda Asp.net ile yarışamaz, daha doğrusu .NET ile yarışamaz.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Main_Page&action=edit

Adresi dikkatlice incelersen, Wikpedia bile "PHP" kullanıyor. Ezbere bir şeyler yazmışsın. Wikipedia kadar kapsamlı ve devasa kaç web sitesi var Dünyada?

Bir de bu konu daha önce de bir çok yerde binlerce kez tartışılmış bir konu. Google'den (.Net kullanmayan başka bir web servisi) arayıp ve benzer içerikli konulara bakabilirsiniz.

SDN de PHP kullanıyor.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Main_Page&action=edit

Adresi dikkatlice incelersen, Wikpedia bile "PHP" kullanıyor. Ezbere bir şeyler yazmışsın. Wikipedia kadar kapsamlı ve devasa kaç web sitesi var Dünyada?

Bir de bu konu daha önce de bir çok yerde binlerce kez tartışılmış bir konu. Google'den (.Net kullanmayan başka bir web servisi) arayıp ve benzer içerikli konulara bakabilirsiniz.

SDN de PHP kullanıyor.

Ezbere bir şey yazmadım. SDN'nin php kullanması normal, çünkü php den ziyade vbulletin tercih ediyor. Vbulletin asp.net veya java olsaydı onu tercih ederdi.

Wikipedi'nin tercih etmesinin nedeni de tamamen açık kaynağı savunması, ayrıca adamlar resmen kendi PHP sini geliştiriyorlar, mevcut PHP yi kullanmıyorlar.

Kurumsal alan da kullanılan web tabanlı hastane yazılımları, benzinlik takip sistemleri, sinema yazılımları vs.. vs. bir çok otomasyon sistemine bak bakalım kaç tanesi php kullanıyor ? Çoğu ya .NET kullanıyor yada JAVA kullanıyor.

Ben hem PHP hemde .NET geliştiren bir yazılımcıyım, ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını yukarıda yazdım. Kurumsal projelerde Asp.NET MVC, Entity Framework, Web Api, Signal R gibi bir çok Microsoft teknolojisiyel mükemmel uygulamar geliştirebiliyorsun, bunların php karşılığı nerede ? Biraz gerçekçi olmak lazım...

.NET' sonuçta babamın malı değil. Yukarıda da yazdığım gibi bir dili savunmak saçma. İhtiyaçlarına bakar ona göre proje geliştirirsin. Ufak bi blog yazacaksan, forum yazacaksan gidipte asp.net ile yazmana gerek yok.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
PHP ve .NET'in henüz ne olduklarını bilmeyen bir söz gelimi yazılımcısın. PHP bir programlama dili ve sadece tek bir PHP var. (sürümler hariç) Senin PHP olarak sözünü ettiklerin birer Framework. Asp.Net'te C# ile geliştirilmiş bir Framework. Drupal meselâ, PHP ile geliştirilmiş bir Framework.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Framework Nedir ? :
https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=framework nedir

Drupal bir framework değil, scripttir. Php'nin yapımcıları (http://php.net/) bile web sitelerine bakarsanız programlama dili demiyor PHP için, script dili diyorlar. Lütfen yanlış yönlendirmeyin insanları.

Bana söz gelimi yazılımcı diyorsunuz, kaç tane büyük proje de yer aldınız ? Kaç tane web tabanlı otomasyon yazdınız ? Kaç tane eğitim/seminer verdiniz ? Bunları paylaşırsanız sevinirim. Belirli bir bilgi birikimim var ki insanlarla bu kadar emin şekilde bilgilerimi paylaşıyorum.

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Framework Nedir ? :
https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=framework nedir

Drupal bir framework değil, scripttir. Php'nin yapımcıları (http://php.net/) bile web sitelerine bakarsanız programlama dili demiyor PHP için, script dili diyorlar. Lütfen yanlış yönlendirmeyin insanları.

Bana söz gelimi yazılımcı diyorsunuz, kaç tane büyük proje de yer aldınız ? Kaç tane web tabanlı otomasyon yazdınız ? Kaç tane eğitim/seminer verdiniz ? Bunları paylaşırsanız sevinirim. Belirli bir bilgi birikimim var ki insanlarla bu kadar emin şekilde bilgilerimi paylaşıyorum.

Ben bu olgunluğu ayakta alkışlarım.

sibel_baştuğ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birikim varsa bu takdir edilir.zamanla tecrübeyle de php sabit oluyor bence.saolun

kamildoan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Beyler şu konuya bi açıklık getiriyim büyük ve kurumsal projelerde microsoft ürünlerinin tercih edilmesinin en önemli nedeni teknik destektir. PHP nin yetersiz olması değil. Ben KuveytTürk arge ofisinde çalışırken bu konu hakkında orda da tartışmıştık neden tüm projelerin microsoft ürünleri ile yapıldığıyla ilgili ilker abi vardı baş yazılımcımız o şöyle dedi "aslında diğer platformların çok daha esnek kullanım ve az maliyet gibi avantajları var ama maalesef kurumsal firmaların nerdeyse hepsi microsoft boyunduruğu altında olduğu için diğer platformlar türkiyede pek gelişemedi. Mesela Bank of Amerika gibi amerika'nın en büyük banksanın bile kendi sağlam alt yapısı olduğu için sistemlerinde python, php ve diğer open source yazılımlarını ağırlıklı olarak kullanılıyor" demişti. PHP 5. versiyonuna kadar script dili olarak geçiyordu. Ancak 5. versiyonundan sonra tam anlmıyla bir programlama dili haline geldi. Özellikle 6. sürümü de yayınlanınca günümüzün en modern programlama dillerinden biri olacak. Ben şahsım adına php dilini çok daha fazla seviyorum. ASP.NET ile de vakit geçirmişliğim var ama PHP nin verdiği tadı kesinlikle vermiyor. Ama şunu söylemeden de edemeyeceğim ASP.NET harika bi IDE ye sahip PHP de benzerini bulmak pek mümkün değil.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Sdelta arkadaşımızın sanırım biraz kavram sorunları var. Bir script, bir formatsızmetin dosyası olur. Exe uzantılı dosyalar derlenmiş dosyalar olur. Programlama diller,i bir derleyici sayesinde kodları dönüştürür. Bazı derleyiciler kodları .exe uzantılı dosyalara dönüştürür ve dosya işletim sistemi altyapısı veya .Net, Java gibi bir altyapılar tarafından çalıştırır. Bazı derleyiciler de (bunlar yorumlayıcı olarak da geçerler) kodları geçici olarak dönüştürerek çalıştırırlar ve derlenmiş olarak kayıt etmezler. Bu durum, bir programlama dili olmadıkları anlamına gelmez. Yada programlama için kullanılamadıkları anlamaına gelmez. PHP'nin de bir masa üstü derleyicis (yorumlayıcısı) var "PHP-cli" ve bir de Web derleyicisi (yorumlayıcısı) var "PHP-cgi". PHP ile masaüstü programlar da mümkün. Perl, Python, Ruby, bunlarda birer script dili. Şimdi bunlar ile programlama mümkün olmuyormu?