Php To Mysql Delphi Veritabanı

mylegend

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Php de msql veritabanı kullanıyorum. delphide yazdığım programlarda hangi veritabanını kullanacağım. delhide veritabanına daha geçmediğim için soruyorum. web tabanlı bir veritabanı olmasın istiyorum msql gibi olmayacak exe nin yanında bir dosya olacak o şekilde bir veritabanı. nasıl olur ?.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
sql'i bilgisayarında kullanabilirsin, web tabanlı olmak zorunda değil. Ancak sql için sunucuya ihtiyaç duyardın ve yazdığın programlar heryerde çalışmayabilir. Bu nedenle Access kullanman daha yerinde olabilir.

mylegend

Asistan
Reaksiyon puanı
0
acces dışında farklı bir veritabanı varmı mümkünse microsoft olmasın free olursa daha ii olur mysql gibi.

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sql server compact edition var.
Microsoft olmasın diyorsan sqlite var.
İkiside ücretsiz.

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Firebird kullanabilirsiniz, hem ücretsiz hem yetenekli. Bildiğim kadarı ile delphi ile uygulama geliştiren kişiler için gayet tanıdık bir veritabanı Firebird. Ayrıca Firebird embedable biçimde de kullanılabiliyor.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
firebird bilmiyorum ama sql serverla çalışan bir sistem, programı kurduğun aynı bilgisayara server da kurdurman gerekecek. Bu durum bence bir dezavantaj oluşturuyor.

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Firebird aynı zamanda server olmadan da , tek başına, taşınabilir biçimde kullanılabiliyor.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Firebird ve SqLite var. SqLite için server kurmana gerek yok. Aynı access gibi dosya şeklinde tutabilirsin.

Ayrıca şunu da belirtiyim. Firefox web tarayıcısında SqLite veritabanı kullanıyor.

mylegend

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sqlite gerçekten güzel. ama bir sorum daha olacak. sql komutları ile sqlite komutları aynı değilmi çünkü pek bi kaynak bulamadım delphi ve sqlite bağlantı konusunda