Photoshop ile Profesyonel Cilt Bakımı (Resim + Video)

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaslar,
uzun bir aradan sonra tekrar bir "egitim" konusu acmaya karar verdim. Umarim faydasi olur..

Anlatima baslamadan önce söylemem gereken iki önemli sey var. Birincisi, bu yöntemi kullanarak hizli sonuclar beklemeyin, cok sabir isteyen bir yöntem. Toplam calisma süresi ortalama 3-4 saat arasidir.

ikinci olarak, harcadiginiz bu süre icin kesinlikle pisman olmayacaksiniz. Cogu profesyonel is icin bu yöntem kullaniliyor ve cok saglikli sonuclar aliniyor. Diger cilt bakimi yöntemlerindeki gibi (örn: gaussian blur) cilt dokusu kaybolmaz, resminiz dogal görünümünü korur.

Önemli Not: Calismada Photoshop CS4 ve Wacom Bamboo Fun Tablet kullaniyorum.

1-) Öncelikle iki adet Curves katmani olusturuyoruz. Bunlardan birincisinin degeri (resminizin durumuna göre degisebilir) 155 / 85, ikincisinin degeri ise tam tersi, yani 85 / 155.

Böylece resmin bir "aydinlik" ve bir de "karanlik" versiyonunu haziramis olduk. simdi bu curves katmanlarinin yanindaki maskeyi siyah ile dolduruyoruz.

2-) Curves katmanlarinin üzerine bir klasör acip ismini "araclar" verelim. Daha sonra bu klasörün icine iki tane bos layer acip iclerini siyah ile dolduruyoruz. Altta olanin "Blending mode" özelligine "color" diyelim, üsttekine ise "Overlay" veya "Soft Light" diyelim.

Bu sekilde ciltteki lekeleri daha net görebiliriz.

yukaridaki islemlerden sonra Layer penceresi resimdeki gibi gözüküyor:

layer.png

3-) Simdi aydinlik olan Curves katmaninin maskesini seciyoruz, fircayi aliyoruz. Fircanin Opacity degerini ciltteki lekelerin durumuna göre yüzde 5-20 arasi seciyoruz. Fill degeri ise %20.

4-) Artik maskenin üzerinde beyaz ile boyamaya baslayabiliriz. %100 zoom yaparak gördügümüz koyu siyah lekelerin üzerini boyuyoruz.

Buradaki amacimiz ciltteki ton farklarini ortadan kaldirmak.

5-) Aydinlik katmanindaki boyama islemini bitirdikten sonra bu sefer karanlik katmaninin maskesini boyamaya basliyoruz. Bu kisimda resimde gözüken parlak yerleri boyayarak tüm resmi es isik tonlarina getiriyoruz. Daha sonra gölgelemek istedigimiz yerleri (örn: dudaklar, burun..vs.) boyuyouz.

örnek olarak aydinlik katman maskesi resimdeki gibi gözüküyor:

maske.png

Resimlerle önce ve sonra:

siyahbeyaz.png

renkli.png

Bu calismanin ilk 10 dakikasini video olarak kaydettim. ilgilenenler BURADAN indirebilir. (Dosya boyutu 12 MB)
Rar Sifresi:
Kod:
www.canatabas.de
Not: Videonun bazi yerlerinde mouse imleci ekranin disina cikiyor, acemiligime verin ;)

Yukarida gördükleriniz tam olarak bitmemis, kabaca calisilmis bir örnektir.

Bu yöntemle yapilmis profesyonel calismalardan bazilari:

Christian Mihai Retouch
Jessica Stock Retouch
Jessica Biel Retouch
Diamonds (Rollover Resim)

Konuyla ilgili sorulariniz oldugunda elimden geldigi kadar cevaplamaya calisacagim.
Hepinize iyi calismalar..

Edit:

Calismanin büyük bir kismini bitirdim, buyrun sonuc:
sonuc.png

Yeni yaptigim bir örnek calisma daha:

final.jpg

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
güzel paylaşım... ;)

desene bu yöntemle çirkin ördek yavrularını bir kuğu ya çevirebilicez :happy:

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Merak ettim CS 3 mü CS 4 mü? Tşkler bu arada..

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
CS 4 se indiriyorum tşkler kardeş..

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
emeğine sağlık .. deneyelim bakalım..

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Arşiv şifreliymiş şifresi için tekrar gelmiş bulunmaktayım :)

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ilk mesaja yeni bitirdigim bir örnek calismami ekledim. Umarim begenirsiniz ;)

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
peş peşe mesaj forum kurallarına aykırıdır. lütfen dikkat ediniz!!

gurcanbabacan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende eski var crakli cs 4 ü nerden bulurum arkadaşlar lin atarmısınız gerçi ben bulurum o sorun değilde ben acemiyim ama bi o kadarda meraklıyım kendimce bazı çalışmalarım var ve öle yavana atılacak cinsten değil

demem oki videoları çok eklyin ben alırım sizden burdan şimdiden ellerinize sağlık şu araçları nasıl kullanırız ondan başlayın derslerde ok? :))