Pepee - Türk Yapımı Çizgi Film

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Benim gibi Pepee hastaları varsa buyursun. :D

pepee.png

di-C2P1FT7D.png

Pepee'nin Dünyaya Gelişi

Günümüz çocuklarının sevgilisi olan Pepee, bizim çocukluğumuzun hayali idi.

Hem eğlence hem de eğitim için önemli bir araç olan çizgi filmleri izlerken, bizim yaşantımızdan, kültürümüzden bir iz olmamasını; çocuklarımızın yaşantısında yer edinmiş bir Türk çizgi karakter bulunmamasını dert edinerek yola çıktık. Türkiye’deki animasyon sektörünün henüz oluşmamış olmasından yılmadık. Altı senenin sonunda dünya standartlarındaki bir çizgi filmi çocuklarımıza sunmuş olmaktan Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu olarak kıvanç duyuyoruz. (Yapımcı: Ayşe Şule Bilgiç & Kıraç)

Kimdir Pepee?

Pepee 4-6 yaş grubu çocuklara öncelikli olarak seslenen bunun yanı sıra 3-9 yaş aralığındaki çocuklarımıza hitap eden bir karakter. Aile yapısı, konuşması ve mizacı ile tam bir Türk çocuğu.

İsmi Niye Pepee?

Anadolu’da pek çok kişinin bildiği üzere kekeleyerek, biraz bozuk konuşanlara ‘pepe’ denir; ‘pepeliyor’ diye dalga geçilir. Bizim oğlumuz da bölümlere yeni başladığında biraz pepeliyordu. Çocuklara düzgün konuşmayı öğretmek üzere seçtiğimiz model artık gelişti ve doğru model oluşturabilecek düzeye geldi. Filmlerin başındaki nidaya da gönderme yaparak adı Pepee kaldı!

Pepee'nin Eğitici Yönü

Bu haşarı Türk çocuğunu ve izleyenlerini Kıraç’ın coşkulu müziği eşliğinde eğlendirirken eğitici değeri için de titiz bir çalışma yürüttük. Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin önderliğinde, eğitim danışmanı akademisyenlerden oluşan bir kadro ile ‘Pepee’yi bir sene boyunca izleyen bir çocuğun öğrenmiş olacakları’nı bir tabloda netleştirdik. Bölümlerimiz bu müfredat çerçevesinde oluşturulmakta. Bu omurga üzerine inşa edilen bölümlerimiz, hem bizim danışman kurulumuz hem de TRT Çocuk Kanalı tarafından sahne sahne, kelime kelime incelenmektedir.

Çizgi Filmlerdeki Eğitici İçeriği Nasıl Destekleyebilirim?

Pepee çizgi filminde büyüklük küçüklük gibi temel kavramların yanı sıra arkadaşlarla paylaşmak, kardeşle ilişkiler, tuvalet eğitimi gibi konular da işlenmektedir. Çocuğunuz için buradaki olaylar örnek teşkil edecektir. Olumlu örneklerin pekişmesi için önerimiz, bölümleri çocuğunuzla beraber izlemeniz ve bölümler hakkında çocuğunuzla sohbet etmenizdir.

Bu sohbet esnasında ‘Sen geçen gün Efe’ye oyuncağını vermemiştin, bak Pepee oyuncaklarını paylaşarak ne kadar eğlendi.’ tarzında çocuğunuzla bir kıyaslamaya sokmamanızı öneriyoruz. Sorular sorarak kendi başına öğrenmesine fırsat vermeliyiz. “Pepee oyuncağını vermek istemedi değil mi canım?” “Yazık sıkıldı tek başına oynarken değil mi?” “Bak, nasıl eğleniyorlar birlikte oynayınca değil mi?” gibi... (Bu örnek özelinde, çocuğun paylaşmaya hazır yaşta olup olmadığına da dikkat etmenizi öneriyoruz.)

Sabiha Paktuna Keskin ve ekibinin danışmanlığında yayınlanan Pepee Dergisi’nin anne bölümünde çocuğunuzun ne zaman paylaşmaya hazır olacağı, hangi yaşta hangi oyunların oynanacağı gibi konularda destekleyici bilgilere ulaşabileceksiniz.

Pepee’yle ilgili görüşlerinizi, bölümleri izlerken ve sonrasında ortaya çıkan öğrenim ve davranış deneyimlerinizi lütfen aşağıdaki e-posta adresinden bize ulaştırın. Yönlendirmeleriniz, görüşleriniz bölümlere ve dergimize şekil verecektir. (İsminiz, çocuğunuz ve sizin yaşlarınız ve yaşadığınız şehri de postalarınıza eklerseniz memnun oluruz.)

Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’ndan sevgiler...

index_03.jpg

[video=youtube;2tJpvOVu1E0]http://www.youtube.com/watch?v=2tJpvOVu1E0[/video]

[video=youtube;aHagYaY-wU8]http://www.youtube.com/watch?v=aHagYaY-wU8[/video]

[video=youtube;NvHYatCHdb0]http://www.youtube.com/watch?v=NvHYatCHdb0[/video]

[video=youtube;gOBxfxDeMB4]http://www.youtube.com/watch?v=gOBxfxDeMB4[/video]

Pepee

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
kesinlikle harika bir animasyon, benim kız bayılıyor. bizde onunla birlikte izliyoruz. halk oyunu oynamaları, küçük kardeşiyle oyuncaklarını paylaşmaması, huysuzluk yapması falan tamamen bize özgü bir şekilde hikayelendirilmiş. umarız böyle yapımların sayısı artar ve bizi ben10 lerdenyok bilmem ne idüğü belirsiz şeylerden kurtarırlar. ben10 deyince o tarzda da bir çalışma var ve trt de çocukta yayınlanıyor. ismini hatırlayamadım.

Güzel memleketimde her alanda atılım yapıldığı gibi bu alandada atılım yapılıp, standartları yakalamış ve kabul görmüş çalışmaların yapılması hakikaten gurur verici.

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
İnanmıyorum yaa!Beeen:Dhele şu dedesine trakya oyun havasını oynuyodu ölmüştüm gülmekten

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Çok tatlı ya. :D Netten bir tane videosunu izleyeyim derken 1 saat kaptırıyorum kendimi. :D

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Alınması küsmesi falan çok tatli.Çocuklar için eğitici ama büyüklere de izlettiriyor kendini:)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Hıh yapmaları bitiriyor zaten beni. :D

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Yiğenim bayılıyor her reklam bitişinde çalan müzikte pepe diye seviniyor. ::D

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
dedenin pepe yi çağırdığı ses tonunu kızımın taklit etmesi çok hoşuma gidiyor...

TaGaLoG

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adı ayşe fatma mualla bişi olsaydı bari ya :D

rheumon

Asistan
Reaksiyon puanı
6
pepee adamım, çocukla her fırsatta izliyoruz
koşuşuna hastayım, kollar iki yanda 180 derece sallana sallana

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
yiğenim hastası yapanların eline sağlık pepe ekmek almış şrkısı benim bile dilime dolandı :)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Çok tatlı <:D Bize özgü davranışla sergilemesi en büyük artısı <:D

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
peppee peppeeee çok üzülüyor :) Hastasıyız

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Hüdayda oynuyor burada da. :D

[video=youtube;ZUC-Gn_F9Wg]http://www.youtube.com/watch?v=ZUC-Gn_F9Wg&amp;feature=share[/video]

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Kayu mayu yalan :D Pepee yi severim :)

AKUMA

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yeğen bize geldiğinde başlamsını dört gözle beklerim çocuk pepee yi görünce transa geçiyor gavurun caillou yarsa bizim de pepeemiz var:)

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Ben de 1. sınıf öğrencilerim için indirip izlettim bir kaç bölümünü. Öğrencilerle birlikte ben de izliyorum:) Keşke ismi değişse. Herşeyi Türk ama ismi yabancı. Çok eğitici ve öğretici bir film. Çok beğeniyorum.
AliA'dan ricam:

HD olarak pepee'nin filmlerini burada paylaşabilir misin? Öğrenciler için istiyorum.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İsmi yabancı değil. :) Pepe'nin anlamı belli. Konuda neden öyle olduğu yazıyor.

Hepsini paylaşmak doğru olmaz. Ama Düşyeri'nin resmi YouTube hesabı var. Orada paylaştıkları videolar sınırlı olsa da iş görür. :)

http://www.youtube.com/user/Dusyericizgifilm

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Tüm bölümlerini bulabilsek süper olacak :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Ben de 1. sınıf öğrencilerim için indirip izlettim bir kaç bölümünü. Öğrencilerle birlikte ben de izliyorum:) Keşke ismi değişse. Herşeyi Türk ama ismi yabancı. Çok eğitici ve öğretici bir film. Çok beğeniyorum.
AliA'dan ricam:

HD olarak pepee'nin filmlerini burada paylaşabilir misin? Öğrenciler için istiyorum.
Düşyeri ve TRT'yle bir irtibata geç. Bence yardımcı olacaklardır.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Pepee annesine ne renk çiçek derecek?

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
TRT Çocuktaki Keloğlan Masallarını izleyin.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bu çok güzeldi ya Vandetta olmuş milleti korkutuyor. :D

[video=youtube;l1SWLUEqiNM]http://www.youtube.com/watch?v=l1SWLUEqiNM[/video]