Pc Yavaşladı Acil Yardım

Bu konuyu okuyanlar

hakan426

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar dün pc yi temizlik amacıyla açtım. İşlemci fanını çıkardım temizledim ama termal macun sürmedim. daha sonra ekran kartını ve fanını temizledim.Ramı de çıkarıp temizledim.Hepsini yerine taktım.Fakat pc açılmadı xp yazısı geliyor fakat kitleniyordu.bnde format attım.Daha sonra pc yi açtım.Ve çok yavaşladıını gördüm. Pc çok kasıyor.Bide xp bi açılıyor bi açılmıyor.Mavi ekran hataları çıkıyor. Neden olabilir?
Pc işlemci : İntel Pentium D
Ram : 512 mb ddr2 533 Mhz
Ekran kartı: 256 Mb Nvidia Geforce Fx5500
hhd:160 gb
Yardımlarını bekliyorum....
Edit:SORUN ÇÖZÜLDÜ.....

hnl

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Ram'in yerini değiştir.Ayrıca CClenaer'ı düzenli kullan.Haftada bir disk birleştirme yap.:turned:

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Hııım ekrana görüntü gelmiyor (kilitleniyor vs. vs.) diye format atmak zorunda kaldım demişsin... Aynı durum benim de başıma gelmişti... Sebebi , ramleri yanlış sloto takmammış... Pc yi biraz patakladıktan sonra ramleri eski yerlerine değil de farklı slotlara taktığımı yani hatamı gördüm...Düzelttiğimde eski haline dönmüştü... Yalnız bu düşük bir ihtimal çünkü format sonrası açıldığını söylüyorsun... Bunun sebebi yerine düzgün oturtulmamış cpu fanı olabilir... Fanın cpu ile kesin temasını sağlamalısın...

hakan426

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramın yerini değiştirdim.Fakat birşey değişmedi.Pc yi temizlemeden önce böyle birşey yoktu.Birde yeni format attım fazla bi dosya yok ztn. Birde termal macun sürmedin ondan olabilir mi?

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ramın yerini değiştirdim.Fakat birşey değişmedi.Pc yi temizlemeden önce böyle birşey yoktu.Birde yeni format attım fazla bi dosya yok ztn. Birde termal macun sürmedin ondan olabilir mi?

Termal macun önemli tabi ama ilk açıldığında da sistemin bu denli kararsız durması bir yerlerde hata olduğunu gösterir...

Kaç adet ram in var ?

hakan426

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acaba ekran kartını temizlerken bi hata mı yaptım ki.Normal yumuşak fırçayla temizledim bide fanını söktüm.bunun bi zararı olmaz değil mi:?

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Acaba ekran kartını temizlerken bi hata mı yaptım ki.Normal yumuşak fırçayla temizledim bide fanını söktüm.bunun bi zararı olmaz değil mi:?

Statik elektrik pc donanımlarının zarar görmesine yol açabiliyor... Eğer vücudunda bulunan bu elektriği pc nin kasasını bir süre tutarak boşaltmadan işe girişip , donanımları da avuçlayarak tuttuysan sorun bundan kaynaklı olabilir...

Ram ler hakkında bilgi verir misin ?

hakan426

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki böyle bi durum varsa nasıl çözülebilir?Ram 512 mb drr2 533mhz.bir tane var . normalce temizledim yerine otutturdum.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
peki böyle bi durum varsa nasıl çözülebilir?Ram 512 mb drr2 533mhz.bir tane var . normalce temizledim yerine otutturdum.

Tamam o zaman ram konusunda bir problem yok... Yalnız iyice yerine oturduğundan emin ol hepsi o... (Biraz zor otururlar korkma iyice sabitle , tabi kıracak gibi de bastırma...) Ayrıca ekran kartı , sata kablosu vs. vs. hepsini kontrolden geçir bir yerlerde temassızlık var gibi... Çünkü temizlemeden önce problem yoktu demişsin... Bu ya donanımsal bir bozukluk (fiziki veya statik elektriğe bağlı hasar alma...) ya da temassızlık problemi olsa gerek... Umarım sorun her neyse düzelir...

hakan426

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar cevaplar için çok sağolun.Sorun çözüldü.İşlemci fanını otuttururken bir tane dişi eğilmiş ve oturmamış.Dişi düzelttim ve otutturdum.Ve sorun düzeldi.....

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İşlemciye termal macun sür şimdi fark etmezsin ancak kasan biraz tozlanmaya başladığında daha fazla ısı oluşur ve kasmalar meydana gelir.O yüzden 5 lira ver güzel bir termal macun al sür.