Pc Reset Atmaya Başladı :(

WhereIsMyMind

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Her şey 1 ay öncesinde başladı. 2 yıldır sorunsuz kullandığım bilgisayarım 1 ay öncesinden res atmaya başladı. İlk başlarda sadece tarayıcı üzerinden video izlerken atıyordu.Daha sonradan her durumda restart atmaya başladı.Res attıktan sonra başlangıçta Windows is did'nt shut down succesfully diye siyah bir ekran geliyordu.Oradan 'start windows normally' seçerek devam ediyordum..

Yaptıklarım :
-Virüs bulaşması imkansız fakat tam tarama yaptım olmadı
-Format attım.Windows7 den Windows8'e geçtim olmadı
-Kasamı düzenli olarak temizlerim. O konuda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum
-Kablolar falan sağlam bir temassızlık yok
-Sıcaklık değerleri normal
-HDTune adlı program ile harddiskimi kontrol ettim.Sorun yok.

Benimse tek şüphelendiğim Ram. Memtest adlı ram arıza test programı var. Programı başlattıktan 2 saniye sonra bilgisayar res atıyor.Ram'i alalı tam 1 yıl oldu gerçi.(4 gb 1333mhz ddr2) Ramin garanti devam ediyor.Sizce garantiye götürmeli miyim ? Götürdüğümde oradaki ilgililere ne demeliyim ? Veya emin olmadan böyle birşey yapmamalı mıyım ? Gerçekten artık çok sinir bozucu duruma geldi.Bu konuyu açana kadar 5 kere res attı. Delirmemek elde değil.

MFBYazilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar ;

Öyle görünüyor ki bu arızanız yazılımsal bir arıza değil . Tamamen bilgisayarınızın donanımı ile alakalı. Ram'i farklı bir bilgisayarda takarak deneyin boşuna servise götürmeyin. Eğer yine aynı sorun devam ederse iç donanımları tekrar kontrol etmenizdir. Eğer yine devam ederse uzmanına götürmekte fayda var biz burdan ne desek anlayamayız.

Şu aşağıdaki yazıya göz atın ve deneyin etkili olacaktır eminim ;

1- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. isinmadan dolayi yapiyo olabilir.
2- ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı.
3- işlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir
4- çakışan programlar neden olabilir sorundan önce yuklediğinizprogramlrı kaldırıp deneyin.
5- harddiskte bad sektörde buna neden olabilir.
6- psu'dan gelen anakarta bağlanan kabloları bi daha kontrol et.
7- psu yetmiyor olabilir. yukseltmelisiniz yani para )
8- bazı virüs ve spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.
9- İşlemcide termal macun var mı kontrol et.
10- ekran karti fani ve kabloları kontrol edilmeli.
11- işlemci ısısını kontrol et.
12- usb çıkışları.
13- oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
14- şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısadevre değil ama atlama durumlarında reset olabilirki forumda baya bu nedenle reset atan vardı topraklama olmalı mutlaka. ve sadece b sayara ait piriz olsa iyi olur. (forumda bu nedende fazlaydı)
15- Power sp den de olabilir.(Eğer powerden ise hiç durmadan power splyni değiştirilmeli.Yoksa diğer parçalarda gider. b sayar yeni ise yada yeni bir parça falan taktıysa power supply kaldırmıyor olabilir. )
16- ekran kartında sorun olabilir. ( çıkartıp başka takmak çıkardığımızı başka yerde denemek gerekir)
17- anakartında sorun olabilir.
18- hard disk kablolarında sorun olabilir.
19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
20- bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
21- agp slotu bozuk olabilir.
22- kartlardan biri yanmış olabilir
23 çok düşük ihtimalde olsa biosun guncellenmemesindende kaynaklanan problem olabilir.
24- eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işlem sistemine yeterli konfigurasyona sahip olması gerekmektedir buda kilitlenmelere neden olabilir.
25- cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.

erton44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mfbyazılım ın dediği gibi yazılımsal değil 3 seçenek var. harddisk ram ekran kartı. hddtune ile taramayı yaptıgını ve sorun olmadıgını söylüyosun ram olabilir ekran kartıda olabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim pcdede aynı problem vardı. biosu güncelledim, fanı temizledim düzeldi. Tabi hatanın sebebi seninkiyle aynı olmaya bilir. bende ısınma problemi vardı.

WhereIsMyMind

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aslında güç kaynağından da süphelenmiyor değilim. Güç kaynağım tam 7 yıllık.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Memtest 86+ isimli programın USB üzerine kurulan versiyonunu indir ve USB üzerine kur.
Sonra PC yi o USB den başlatılacak şekilde aç ve teste başla. Eğer reset atıyorsa RAM de ciddi hasar, veya 7 yıllık güç kaynağında bir problem olabilir.

Güç kaynağını sökmeyi becerebilirsen en altaki kartı yerinden çıkar ve arka taraftaki lehimleri kontrol et. Ben lehimleri eriyen güç kaynağı bile gördüm :)
3. bir ihtimal ise anakartında çok kıldan tüyden bir arıza var.

Tabiki bu tahminlerim senin yaptım dediğin şeyleri düzgün bir şekilde yaptığını düşünerek söylüyorum.

WhereIsMyMind

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Memtest 86+ isimli programın USB üzerine kurulan versiyonunu indir ve USB üzerine kur.
Sonra PC yi o USB den başlatılacak şekilde aç ve teste başla. Eğer reset atıyorsa RAM de ciddi hasar, veya 7 yıllık güç kaynağında bir problem olabilir.

Güç kaynağını sökmeyi becerebilirsen en altaki kartı yerinden çıkar ve arka taraftaki lehimleri kontrol et. Ben lehimleri eriyen güç kaynağı bile gördüm :)
3. bir ihtimal ise anakartında çok kıldan tüyden bir arıza var.

Tabiki bu tahminlerim senin yaptım dediğin şeyleri düzgün bir şekilde yaptığını düşünerek söylüyorum.

Bahsettiin memtest uygulamasının usb üzerinden kurulan versiyonu hakkında hiçbirşey bulamadım :(

Nihilist

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim pc 5 yıldır rest atıp duruyor alıştım artık :) Isınmadan kaynaklı olabilir , tozlanmış olabilir , ram düzgün takılmamış olabilir , harddiskte sorun vardır vb

Sentinel War

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarında bulunan fanlar soğutmaya yetmiyor ek olarak fan taktırabilirsin veya fan kısmını tozluysa temizle

djvahset

Profesör
Reaksiyon puanı
5
işlemci fanını kontrol et sıkıntı çözülecektir eğer windowsta problem yoksa