Pc performans ve darboğaz sorunu

Bu konuyu okuyanlar

hako66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
bir süredir benchmarklara bakıyorum, bi çok oyun indirdim çoğunda istediğim veya izlediğim benchmarklardaki performansı alamadım mesela: Doom eternal benchmark: 40fps benim aldığım:25-35 fps, control low 720p benchmark:40-45fps benim aldığım 25-35fps, Ac unity, witcher 3.. vesaire, sonra fark ettim bunun sebebi ısınması olabilir, bir de benim işlemci(i5 10210u) ile değil de i5 8265U gibi işlemcilerle yapılan benchmarklara bakmamdır dedim çünkü i5 10210u ile benchmark pek fazla yok. üç sorum var. 1 laptop fanı almayı düşünüyorum, o süre zarfında idareten ev yapımı bi soğutma çözümü olan? 2. si pc i5 10210u mx130 gibi bi ekran kartı için fazla güçlü ve darboğaz yapıyo işlemciye, çözünürlüğü arttırmak işe yarar mı yada sizin çözümünüz var mı 3. sü ise tv ye bağlarsam 1440p yada 1080p oynasam, darboğaz sorunu çözülür mü

Mikail_Ebrinç

Profesör
Reaksiyon puanı
2,700
MSI afterburner kur işlemci ve ekran kartı kullanımlarına bak bana şöyle ona göre. İ bakarim

hako66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
MSI afterburner kur işlemci ve ekran kartı kullanımlarına bak bana şöyle ona göre. İ bakarim
tmm o kısma bakarım teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

işlemicde %70 lik bi kısım kullanıyo yaklaşık yani 1.6ghz-4.2ghz işlemcide 3,60 civarlarında kullanıyo şimdilik tv ye bağlayamadığım için çözünürlük arttırmayı deneyemedim
Mesaj otomatik birleştirildi:

oha bi dakka tekrar bi deneme yaptım ve cpu usage %20 lere 50 lere kadar düşüyo bu nedir güç ayarı yapıyom oc yapıyom throttle stopdan hız sabitliyorum turbo boost yapıyorum hala 50 lerde

Son düzenleme:

Mikail_Ebrinç

Profesör
Reaksiyon puanı
2,700
İşlemciye yük binmiyor galiba tv te bağladiginda bi dene

hako66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Eğer laptop ısınıyorsa laptopun altına yumurta kutusu koy ki laptop havada dursun ısınmasın
ben eski oyuncaklarımı koyduğum bi kutunun kapağı var delikli bi kapak onu koyuyorum fotoğrafını da koycaktım ama hata veriyo

Marco Diaz

Doçent
Reaksiyon puanı
179
ben eski oyuncaklarımı koyduğum bi kutunun kapağı var delikli bi kapak onu koyuyorum fotoğrafını da koycaktım ama hata veriyo
Eğer yinede çok ısınıyorsa ilk olarak termal macunu değiştirin sonra ise laptop soğutucu alın ve laptop fanınızı değiştirin

hako66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Eğer yinede çok ısınıyorsa ilk olarak termal macunu değiştirin sonra ise laptop soğutucu alın ve laptop fanınızı değiştirin
soğutucu alacağım ama termal macunla işim yok pc zaten 3 aylık yeni aldım sayılır