PC Kilitleniyor

goktekinishak

Öğrenci
7 Kasım 2011
2
0
0
Arkadaşlar, benim de bir sorunum var, sıkıntım "bomboş bir mavi ekran çıkması" ve PC'nin kilitlenmesi. "Zzzzzzzzz" diye bir ses çıkması..
Araştırmalarım sonucu genelde Mavi Ekran (Blue Screen) hataları ile karşılaştım. Aynı sorunu ilk zamanlar yaşamıştım ama son zamanlarda düzeldi.

Asıl önemli olan; PC ile basit işlemler yaparken -İnternette gezerken, Pc içinde klasörlerde gezerken, basit oyunlar oynarken, hiç birşey yapmazken vs.- bilgisayar aniden kilitleniyor ve boş bir mavi ekran çıkıyor. Kendi kendine reset de atmıyor. Hiç bir komut işlemiyor. Mecburen elle reset atmak zorunda kalıyorum. Ortada görünür bir hata olmadığı için, herhangi bir hata dosyası da ayırmıyor. Yani reset attığımda hiçbir şey yokmuş gibi açılıyor. Tabii son çalışmalarım uçuyor. Donanım ve Sistemi aşağıda yazıyorum. Bu hataya karşı yaptığım çalışmaları da yazıyorum. Artık yapacak bir şeyim kalmadı ve hala bir sonuç bulamadım. Lütfen Yardımcı olun :(

Donanım;

İşlemci: İntel Core i7-2600 CPU @ 3,40 - 3,70 GHz
Anakart: GigaByte P67A-D3-B3
Ekran Kartı: ATI Radeon 6800 DDR 5 - 256 Bit - 1 GB
Ram: Kingston DDR 3 (2x4) = 8GB
HDD: Samsung 500 GB SATA + (1 TB Samsung + 500 Gb Stormax External)
Ses Kartı: ESI MAYA 44 PCI (Ev Stüdyosu için dahili ses kartı, daha önceki sistemde uyumlu olarak çalışıyordu)
Power: 450 W
Harici Güç kaynağı: Var. (Daha önce sorun çıkarmıyordu)
Sistem: Win 7 Pro 64 Bit (Ultimate kuruluydu onda da aynı hata vardı.)

Bu donanımda bir uyum sorunu var mıdır bilmiyorum ? Olacağını zannetmiyorum ama bilen varsa söylerse sevinirim.
Çözüm için ben şunları denedim:

-2 Kere Format attım.
-Bütün Driver'lar güncel.
-BIOS güncel.
-Sistem Güncel.
-Detaylı Virüs taraması + Bad Sector taraması + Diskteki bozuk alanların taraması vs. yaptım.
-Ram'lerden olabileceğini düşünerek, öncelikle ram'lerin voltaj ayarına baktım. Bıos'ta normal gözüküyor.
-Ram'leri söktüm, emanet Ram aldım, değiştirdim. Yine kilitlendi.

Ekran kartını denemedim. Emanet bir ekran kartı buldum, onu da değiştirip deneyeceğim.
Eğer o da olmazsa başka bir alternatif veya çözüm yolu var mıdır ?

Bir de, parçaları tek tek söküp tekrar taksam, donanım tanıma sorunu falan olur mu ? Tekrar tanıtmak mı gerekir ?
Ekran kartı değişince format gerekir mi ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar.

goktekinishak

Öğrenci
7 Kasım 2011
2
0
0
Konuyla ilgili AİDA 64 ile aldığım resimler.
Var mıdır bir anormallik ?

Ekran kartımın driver'i tekrar kontrol ettim. Güncel. Cd'den falan kurmuyorum zaten. Sitesinden takip ediyorum.
Diğer bütün parçaların driver'ları (monitör bile) sitesinden bulup güncel olanları kurdum.
Bios'u da yine anakart ile gelen cd'deki bir güncelleme yazılımı ile güncelledim. Hiç bir ayarı ile oynamadım. Sadece sıcaklık ve voltaj değerlerine baktım. Normal gözüküyor.
Harici HDD'leri; HD Tune, Tune Up, Win araçları ile bozuk bölümlerini, bad sector olup olmadığını ve (Avast + Kaspersky 2010) antivirüs ile taradım. 7 tane malware ve trojan buldu. Sildim.
aida ile bazı bölümleri inceledim ve resimlerini ekliyorum.

60647108.jpg

34535134.jpg

16101295.jpg

63368942.jpg

62925965yf.jpg

stabilitytestt.png

TEŞEKKÜRLER..

H SİZER

Doçent
23 Haziran 2009
739
4
0
bu problemin sadece donanımdan kaynaklamdığını sanmıyorum benimde başıma çok kereler geldi aynı ve orjinal işletim sistemini yeni ve sorun olmadığından emin olduğum bilgisayarıma üst üste birkaçkez formatlıyarak kurdum çünkü sürekli mavi ekran hatası veriyordu düzelinceye kadar devam ettim birde şu güncel bios ve driverlere okadar güvenme ben onlarında bu gibi hatalara sebep olduklarına şahidim sorunsuz çalışan versiyonda kalsın

fatihcamli

Doçent
2 Kasım 2010
842
0
16
fanlar calsıyormu ısınmadan kaynaklı olabilir fanlara calsıyor ola bilr ama görevini tam yapmaz ana kartına baglı tüm donanımları sök yeniden tak ve tozfilan varsa temizle
sonra saglam bir fomat at yavaş format birde öyle dene ....hdd ola bilir arızlı dır belki