Pc ilk açılış ekranında uzun süre bekliyor

Bu konuyu okuyanlar

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Selam arkadaşlar, bilgisayarımı açtığım zaman ilk açılış ekranı ASUS logosu geliyor ve bu ekranda 15-30 saniye arası değişen sürelerle bekleme yapıyor. Bu ekranı geçtikten sonra 5-6 saniye içinde açılıyor makine.
Bios pilini değiştirdim, ekran full screen modunu kapattım, açılışta bekleme süresini 1 saniye olarak ayarladım, hızlı açılış ayarlarının hepsi aktif durumda, ssd hariç tüm sabit diskleri ve cd room usöküp denedim, her ne yaparsam yapayım sonuç değişmedi.
Bazen cihazı ilk çalıştırdığım anda fareye yahut space tuşuna üst üste 3-5 kez bastığımda ASUS logosuna hiç takılmadan direk geçtiği oluyor. Ancak genel olarak o ekranda uzun süre beklemesi biraz can sıkıcı.
işletim sistemi windows10 Sandisk 240gb ssd de kurulu. Konuyla ilgili bilgisi olan dostların tavsiyelerini dinlemeye hazırım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Kimse bu konuyla ilgili bilgi sahibi değil sanırım. Bu sorunu yaşayan tek kişi de benmişim gibi görünüyor.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Selam arkadaşlar, bilgisayarımı açtığım zaman ilk açılış ekranı ASUS logosu geliyor ve bu ekranda 15-30 saniye arası değişen sürelerle bekleme yapıyor. Bu ekranı geçtikten sonra 5-6 saniye içinde açılıyor makine.
Bios pilini değiştirdim, ekran full screen modunu kapattım, açılışta bekleme süresini 1 saniye olarak ayarladım, hızlı açılış ayarlarının hepsi aktif durumda, ssd hariç tüm sabit diskleri ve cd room usöküp denedim, her ne yaparsam yapayım sonuç değişmedi.
Bazen cihazı ilk çalıştırdığım anda fareye yahut space tuşuna üst üste 3-5 kez bastığımda ASUS logosuna hiç takılmadan direk geçtiği oluyor. Ancak genel olarak o ekranda uzun süre beklemesi biraz can sıkıcı.
işletim sistemi windows10 Sandisk 240gb ssd de kurulu. Konuyla ilgili bilgisi olan dostların tavsiyelerini dinlemeye hazırım. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Ben de aynı sorunu yaşıyorum.

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Dostum pc hızlı açılıyor o konuda sıkıntı yok 5 sn sürüyor sürmüyor açılması, hızlı başlat aktif, açılışta program olarak aktif olan tek şey windows defender geri kalan herşey kapalı o bölümler bahsettiğim sorunla ilgili değil.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Önceden iyi çalışıyormuydu? Eğer öyleyse belki termal macun değişiminiz ve fan temizliğinin zamanı gelmiştir. BIOS açılma zamanı ne kadar hocam?

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,603
Bi ara benim laptopta böyleydi, bu aralar çok hızlı çalışıyor maşallah, HDD kullanmama rağmen 3-4 saniyede masaüstünü görüyorum beni şaşırtıyor. En son havalandırma ızgaralarını süpürgeyle temizlemiştim belki de ondandır ?

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Sisteminde donanımsal arıza var gibi görünüyor.
Bu soruna neden olabilecek donanım hangisi olabilir sizce?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Önceden iyi çalışıyormuydu? Eğer öyleyse belki termal macun değişiminiz ve fan temizliğinin zamanı gelmiştir. BIOS açılma zamanı ne kadar hocam?
Aşağı yukarı 2 haftadır bu sorunu yaşıyorum. Öncesinde bir sıkıntı yoktu. Makine temiz hocam bu sorun başladıktan sonra tüm kasayı en ince noktalarına kadar temizledim düzelir umuduyla. İçerisinde tozdan eser kalmadı ama cihaz düzelmedi. Termal macun meselesi daha önce hiç duymadığım bir konu. Değişim yapıldığını bile bilmiyordum. Onu bi araştırayım teşekkürler bilgilendirme için.

Format atarak Windowsu ssd ye kurun. Bilgisayarınızda kayda değer hız artışı olacaktır.
Yardımsever tutumunuzdan ve iyi niyetinizden ötürü size çok teşekkür ediyorum. Lakin ben sorunu ifade ederken windows un ssd ye kurulu olduğunu zaten belirtmiştim. Ayrıca bir kaç kez windows ile ilgili sorun olmadığını da dile getirmiştim. Bazen 3-4 saniye bazen 5-7 saniye arasında sistem açılıyor. Sorun boot etmekle ilgili değil, ilk ekrandaki ASUS logosunda uzun süre bekleme yapmasında.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
34
antivirus otomatikman baslatiliyor ola bilir ve arka planda sonradan indirdigin uygulamalar calisiyor ola bilir bunlari sistem otomatik acildiginda acilsinmi diye ayari var bu programlarda onlari kapat merak etme

Bence açıp temizlemek daha iyi hocam, ben sökmeye korktuğum için her ay süpürgeyle çekiyorum :D
supurge iyi olmuyo ben hava kompressoru ile temizliyorum

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
antivirus otomatikman baslatiliyor ola bilir ve arka planda sonradan indirdigin uygulamalar calisiyor ola bilir bunlari sistem otomatik acildiginda acilsinmi diye ayari var bu programlarda onlari kapat merak etme

supurge iyi olmuyo ben hava kompressoru ile temizliyorum
Yok dostum mesele o da değil. Başlangıçta otomatik açılacak tek program windows defender. Onun dışındaki tüm programlar devre dışı.
Sanırım sorunu bilerek yanıt verecek kimse yok. Yanıtların tamamı tahmini çözüm önerileri. Ortalama tahminlerin ötesinde bir sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.
Yine de herkese tavsiyelerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
formatla ve win 7 yap

ozaman düzelir
Bu kanıya nasıl ulaştığınız konusunda bilgilendirseydiniz keşke bizleri. Benzer bir durumu bu yöntemle mi çözüme kavuşturdunuz, bu tarz bir sorunu Win7 ile çözmüş birine mi rastladınız yoksa öylesine esti bi renk de ben katayım mı dediniz? Aklımda deli sorular moduna girdim. Ben sizin bu tavsiyenizi önümüzdeki 3-5 yıl boyunca düşünmeye karar verdim. Teşekkürler tavsiye için.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Bu kanıya nasıl ulaştığınız konusunda bilgilendirseydiniz keşke bizleri. Benzer bir durumu bu yöntemle mi çözüme kavuşturdunuz, bu tarz bir sorunu Win7 ile çözmüş birine mi rastladınız yoksa öylesine esti bi renk de ben katayım mı dediniz? Aklımda deli sorular moduna girdim. Ben sizin bu tavsiyenizi önümüzdeki 3-5 yıl boyunca düşünmeye karar verdim. Teşekkürler tavsiye için.
hocam görev yöneticisinden son bios zamanını söylermisiniz?

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. 3701, 13.03.2012

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Yok dostum mesele o da değil. Başlangıçta otomatik açılacak tek program windows defender. Onun dışındaki tüm programlar devre dışı.
Sanırım sorunu bilerek yanıt verecek kimse yok. Yanıtların tamamı tahmini çözüm önerileri. Ortalama tahminlerin ötesinde bir sebepten kaynaklandığını düşünüyorum.
Yine de herkese tavsiyelerinden dolayı teşekkür ediyorum.
hocam sorunuza göre sizin bilgisayar kasıyor bunun çeşitli sebebleri ola bilir yukarda söylediğim gibi ya temizleme zamanı gelmiştir ya biosta sorun vardır ya donanımda bir sıkıntı vardır ya sürücüler güncel değildir herkesin bir şey önermesinin sebebi kaynaklı olduğu sorunu bilmek istemesidir

BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. 3701, 13.03.2012
hocam görev yöneticisinden üstte 4. sekmede başlangıc olması lazım orada yazılıyor son bios zamanı

Hush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Sorun çözüldü arkadaşlar.

Niko4 arkadaşım Allah razı olsun. Termal macun aldım ve konuyu hiç bilmediğim için bir çok video ve yorum inceledim.
Neredeyse gözü kapalı yapabilecek durumda hissettiğim anda kasayı açtım ve gördüğüm manzara muhteşemdi :) renk olarak değilse de yapısı itibariyle soba borusundaki kurum gibiydi. Güzel ve hassas bir temizlikten sonra yeni satın aldığım termal macunu uyguladım, kasayı kapatıp makineyi açtım ne logo takılması kalmış nede uğuldayan fan sesleri.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Sorun çözüldü arkadaşlar.

Niko4 arkadaşım Allah razı olsun. Termal macun aldım ve konuyu hiç bilmediğim için bir çok video ve yorum inceledim.
Neredeyse gözü kapalı yapabilecek durumda hissettiğim anda kasayı açtım ve gördüğüm manzara muhteşemdi :) renk olarak değilse de yapısı itibariyle soba borusundaki kurum gibiydi. Güzel ve hassas bir temizlikten sonra yeni satın aldığım termal macunu uyguladım, kasayı kapatıp makineyi açtım ne logo takılması kalmış nede uğuldayan fan sesleri.
asıl ben teşekkür ederim benim gelecek kariyerim içinde güzel bir deneyim oldu :)

kerojann

Asistan
Reaksiyon puanı
104
kankam bu konu hakkında bilgi sahibiyim ve bilgisayardan anlayan biriyim win 7 en az ram harcayan bir işletim sistemi

Reaksiyon puanı
0
Knk 1 durumu kimse anlamamış şu aptal anakart logosu uzun sürüyor dimi bendede öyle düzeltemedim ama benim sistemde ssd ve hdd var hdd bu aralar sıkça yazma hızını 0byte düşürüp ses yapıp yükseltiyor büyük ihtimalle bende sistem parçaları arızasından böyle eskiden hdd de böyle şeyler oluyordu ama 150 mbs deyken 10 mbs lere düşürüp ses çıkartıp yükseltiyordu ve bu çok sık olmuyordu şuan ise veri aktarımı varken neredeyse her 15 sn de bir oluyor ve ilk aktarmaya başladığımda 120 lerle başlayıp 70 - 50 arası ve daha düşük devam ediyor yaklaşık 15 saniyeye 1 ise hızı 0 a düşürüp ses veriyor bilgileri olabildiğince 500 gblık hdd den minicik 120 gblık ssd ye almaya çalışıyorum artık olabildiğince artık ssd altta eziliyo ama son 10 gb boş yeri kaldı